Προς το περιεχόμενο

Enisxisi simatos wi-fi


cyber_funky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Loipon, to eksigo oso pio kala mporo mipos kai me voithisete.

 

Ego meno ston proto orofo opou iparxei to router kai to pc mou. To router den vriskete mesa sto domatio alla 2 domatia pio pera. Ego piano mia xara! Se Mixed Mode piano kai 44mbps! Otan to evala sto B-Mode amesos katevike sta 11mbps (mia pio pano mia pio kato). Tonizo pos den me noiazei na kano topiko diktio, thelo apla na moirazo net.

 

To allo pc vriskete ston trito orofo! Sigoura exoume poli tsimedo kai sidero anamesa mas. Otan exo se mixed to router pianei 1-2mbps kai mpainei sto net me kollimata. Auto oms prosorina, meta apo ligo xanete! Otan evala to b-mode den me evlepe katholou!

 

To paradokso einai oti den iparxei kanena allo diktio giro apo emas! Kano anazitisi kai den exo vrei kapoion allon.. Kodiko den exo valei gia na mpaineis sto asirmato alla exo kanei ristrict access me mac address! Oso gia to kanali pou eipate n allakso.. Ego to eixa sto channel 13. Tora to evala sto 11 pou eipe o poulinos alla kamia diafora den vlepo! Kai se opoio kanali kai na valo den allazei tpt..

 

Sas vazo kai 2 photos me tis rithmiseis pou exo sto wireless.

 

Stin kartela Advance Wireless Settings to Control TX Rate den einai auto pou rithmizei tin edasi tou simatos?

 

http://i3.photobucket.com/albums/y58/simplementenatalia/wifi1.jpg

http://i3.photobucket.com/albums/y58/simplementenatalia/wifi2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ΟΚ Τώρα είναι κατανοητό το πρόβλημά σου.

 

Δυστυχώς για εσένα η εξασθένιση του σήματος λόγω των ενδιάμεσων πλακών είναι κοντά στο κατώφλι λήψης κάποιου από τους δύο δέκτες, είτε του PC στον 3ο ή του modem-router-access point.

Η λύση είναι να τοποθετήσεις το m-r-ap που έχεις και το PC του 3ου σε τέτοια σημεία ώστε να υπάρχει το καλύτερο δυνατό σήμα μεταξύ τους πράγμα που θα διαπιστώσεις με την αύξηση της ταχύτητας.

Δηλαδή με λίγα λόγια να δοκιμάσεις διάφορες θέσεις.

 

Για να σε βοηθήσω, επειδή είναι μικροκύμματα, το m-r-ap πρέπει να δοκιμάσεις να το τοποθετήσεις κοντά στο δάπεδο με την κεραία του σε σχεδόν οριζόντια διεύθυνση με μια μικρή απόκλιση του άκρου της προς τα κάτω για να δουλέψει το δάπεδο σαν ανακλαστήρας σήματος.

Αντιθέτως την κεραία του PC στον 3ο πρέπει να τη σηκώσεις από το δάπεδο και να την τοποθετήσεις και αυτή σε σχεδόν οριζόντια θέση και αν είναι εφικτό να την πλησιάσεις σε ένα τοίχο σε απόσταση όχι μικρότερη από 10 cm.

Οι δύο κεραίες θα πρέπει να είναι παράλληλες μεταξύ τους, δηλαδή οι προβολές τους στο δάπεδο να είναι παράλληλες.

 

Επειδή τα μικροκύμματα είναι χάος όλα τα παραπάνω δεν είναι πανάκεια.

 

Αν δεν βρείς κατάλληλες θέσεις που να δίνουν καλό σήμα τότε μια λύση είναι να βάλεις κατευθυνόμενες κεραίες υψηλού κέρδους.

Αν ασχολείσαι με ηλεκτρονικά και διθαθέτεις πλακέτα, βύσματα (κατάλληλα για το δικό σου εξοπλισμό) , ομοαξονικό καλώδιο (για GHz) και κολλητήρι/κόλληση, μπορείς να φτιάξεις δύο με κέρδος >12 dbi μόνος σου και με πολύ μικρό κόστος.

Δες αυτό http://www.patraswireless.net/antennas.html , όπου ο Νίκος ο BSF έχει κάνει πάρα πολή καλή δουλειά στην παρουσίαση (όπως και στην εκτέλεση) όπως πάντα.

Αλιώς αγοράζεις δύο έτοιμες τύπου panel, τις πιο φτηνές που θα βρεις.

 

Αν δεν θες να μπλέξεις με κεραίες τότε θα πρέπει να βάλεις μια γέφυρα (bridge) σε ένα ενδιάμεσο όροφο, αλλά αυτή η λύση έχει σημαντικό κόστος.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...poles fores lene episis oti oi kerees pianoun kalitera otan ine psila.

 

poulinos είναι εύλογη η απορία σου αφού πολύ συχνά ακούς το κλασικό "βάλε την κεραία ψηλά για να πιάσεις καλύτερα".

 

Δυστυχώς η θεωρία εκπομπής-λήψης και διάδοσης ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων είναι μια ολόκληρη επιστήμη από μόνη της και δεν γράφεται σε μερικές γραμμές.

 

Οι οδηγίες που του έδωσα είναι ακριβώς αυτό που πρέπει να κάνει στην περίπτωσή του.

 

Το ψηλά είναι σχετικό και μετράται σε πολλαπλάσια του μήκους κύματος (λ) το οποίο είναι αντιστρόφως ανάλογο της συχνότητας του σήματος.

Άλλες συχνότητες έχουν μήκος κύματος κάποια χιλιόμετρα και άλλες κάποια υποδιαίρεση του μικρού. Δηλαδή αν πούμε ότι πρέπει να βάλουμε την κεραία μας σε ύψος 10 λ, είναι άλλο τα 10 km κι άλλο τα 10 μm.

 

Αυτό σαν μια ελάχιστη γεύση από το μαγικό κόσμο των ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων στον οποίο έχω αφιερώσει μια ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα το Linksys WAG54GS που το χρησιμοποιω και ενσυρματα για το pc μου που ειναι διπλα και ασυρματα για να σερφαρει η αδερφη μου που ειναι εναν οροφο πιο πανω δεν ειχε ποτε προβλημα οταν εβγαινα στην αυλη με καποιο laptop η της αδερφης μου η ενος φιλου μου. Και το περιεργο ειναι οτι παρεμβαλλονται 3 τοιχοι μεχρι την αυλη και μαλιστα το δωματιο μου ειναι πιο κατω απο την επιφανεια του δρομου. Βεβαια οπως ειπε και ο φιλος παραπανω το σπιτι μου ειναι μονοκατοικια παλια και δεν εχει πολυ σιδερο ειναι πετρινο εξωτερικα με τουβλο στα χωρισματα αλλα μιλαμε για μεγαλη αποσταση + τους τοιχους... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα το Linksys WAG54GS που το χρησιμοποιω και ενσυρματα για το pc μου που ειναι διπλα και ασυρματα για να σερφαρει η αδερφη μου που ειναι εναν οροφο πιο πανω δεν ειχε ποτε προβλημα οταν εβγαινα στην αυλη με καποιο laptop η της αδερφης μου η ενος φιλου μου. Και το περιεργο ειναι οτι παρεμβαλλονται 3 τοιχοι μεχρι την αυλη και μαλιστα το δωματιο μου ειναι πιο κατω απο την επιφανεια του δρομου. Βεβαια οπως ειπε και ο φιλος παραπανω το σπιτι μου ειναι μονοκατοικια παλια και δεν εχει πολυ σιδερο ειναι πετρινο εξωτερικα με τουβλο στα χωρισματα αλλα μιλαμε για μεγαλη αποσταση + τους τοιχους... ;)

 

Τα εμπόδια στα μικροκύματα είναι κατά κανόνα τα αγώγιμα υλικά (aka κλωβός Faraday).

Ακόμα κι ένα πυκνόφυλο δέντρο αν είναι στην ευθεία πομπού-δέκτη στην κάνει άνετα τη ζημιά λόγω του νερού που περιέχει.

Αλλά και λίγο πιο κάτω ή πιο πάνω να είναι (ζώνη frenel) πάλι θα σου εξασθενίσει το σήμα.

Κι όσο και να γράφουμε δεν θα τελειώσουμε ποτέ γιατί το θέμα είναι χαώδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

megale afou empedwses tin mikro-kymatologia (episis k egw ematha simantika pragmata diavazontas ta posts twn filwn parapanw) sou proteinw na dokimaseis tin protasi tou agrb k na mas peis telika an me tis swstes...syntetagmenes, lynetai to provlima.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paidia euxaristo poli poli gia oles tis plirofories pou mou exete dosei!

 

Exo metakinisei to router se para polla simeia, exo valei tin keraia se oles tis kateuthinseis alla tpt den leitourgei!

 

Ara exo 2 telikes erotiseis:

 

1) Pera apo to Linksys expander pou kimenete sta 80 me 90 euro analoga pou tha to pareis, yparxei kati pio ftino pou na einai simvato me to router mou kai na mporo na kano tin douleia mou?

2)Erotisi apla gia na sigoureuto. Sto menu tou router sto wireless security exo valei restrict access kai mpainoun mono oses mac address exo dilosei. Auto empodizei allous apo giro (leme an vrethei kapoios) na mpoun sto net meso emou, etsi? Den tous empidozei apla na mpoun - an eixa- sto diktio ipologiston alla kai sto internet.

 

Euxaristo poli!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.pantous tous empodizei apla to mac address spaei paneukola opos kai to wep.protimise wpa.an kai kapoios pou tha to spasei sigoura exei diko tou net.b.1.pio ftina apo 80 euro den exo brei oute tis level one oute tis belkin.ola ekei kanoun distixos oso exo dei

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωί έπεσε το μάτι μου εδώ: http://coachdanny.blogspot.com/2007/09/more-on-windsurfer-antenna.html

http://learnhowto.tv/how-to-make-a-free-wifi-antenna-booster

http://www.freeantennas.com/projects/template2/index.html

(google: wifi windsurfer antenna)

Δεν το δοκίμασα αλλά πλέον το έχω εντοπίσει σε πολλά sites k sto youtube κ έχω την αίσθηση ότι μπορεί όντως να αποδίδει! Αν είναι να γλυτώσεις τα 80+ μάλλον μια δοκιμή αξίζει τον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Den to pisteuo auto pou sinevei!!!! kOsta dose dieuthinsi na sou steilo glika kai louloudia!!!! lol

 

Eftiaksa tin keraia me ton tropo pou deixnei sto video kai tora pano pianei 6mpbs to pc.. Pou simainei stathero net!!!! Yupppiiiiiiiiiiiiii!!!! S euxaristo poli!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χε χε! Απίστευτο! Να σαι καλά! Respect σ' αυτόν που επινόησε το σχεδιάκι.

Και να σκεφτείς ότι αναρωτιόμουν αν αξίζει τον κόπο να ποστάρω ή αν θα με πέρνατε στο ψιλό :D

Να υποθέσω ότι τύπωσες το pattern από εδώ ?http://www.freeantennas.com/projects/template2/index.html

6mbps δν είναι και πολλά αλλά από το τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...