Προς το περιεχόμενο

Θελω να φτιάξω Σοβαρό Ιντερνετ Ραδιοφωνο.Μπορω?


rista

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους σας...ξερω οτι το θεμα ειναι λιγο παλιο αλλα εχω μερικες απορειες σχετικα με αυτο...

ασχολουμαι με η/υ αλλα οχι τοσο ωστε να εχω ολες τις γνωσεις για να στησω ενα web radio απο το μηδεν...

ειδα οτι μερικοι απο σας το 'χετε....

θα 'θελα να ξερω ποια προγραμματα χρειαζονται,και αν μπορω να τα βρω σπασμενα ή πρεπει να τα αγορασω...

τι ταχυτητες internet πρεπει να εχω απο κει που θα εκπεμπει...;

τα συνομικα εξοδα ποσα τα υπολογιζετε;

σας ευχαριστω πολυ...

Ο χρήστης thanos_tabas είναι συνδεδεμένος Αναφορά

Επεξεργασία/Διαγραφή Μηνύματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες http://www.shoutcast.com . Κατάβασε server + plugin winamp.

 

Να σημειώσω πως το plugin του winamp δεν είναι και ότι ποιο σοβαρό, υπάρχουν προγράμματα που κάνουν αυτή την δουλειά όπως το SAM Broadcaster το οποίο είναι shareware και όχι free (ψάξε google).

 

Με αυτό τον τρόπο θα κάνεις κάποια πειράματα βάζοντας ως server το pc σου. Ποιο πολύ μεταξύ φίλων είναι όμως η φάση αυτή, γιατί δεν μπορείς να έχεις πολλούς ταυτόχρονους ακροατές λόγο adsl (χαμηλό upload).

 

Όταν καταλάβεις τι παίζει πάνω κάτω συνεχίζεις με πληρωτέο shoutcast hosting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μην το λες αυτό...Έχει web radios που βγάζουν αρκετά λεφτά και διοργανώνουν μέχρι και πάρτι! Απλά τον πρώτο καιρό έχεις μόνο έξοδα...Αρκετά θα έλεγα...μετά όμως απολαμβάνεις τα έσοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλημέρα σε όλους και καλο μηνα!!!!Μια ερασιτεχνική προσπάθεια από 2 τύπους που τους αρέσει η μουσική και ο χαβαλές και είπαν να τα κάνουν ραδιοφωνική εκπομπή...

στο

εκεί θα μας βρείτε όταν τα πουλάκια πετανεεε στα ιντερνετικά fm...

επίσης έχουμε νέο προφίλ στο facebook.... http://www.facebook.com/profile.php?...3946461&ref=ts μπορείτε να μας κάνετε φίλους για να μαθαίνεται τα τελευταία νέα...για όσους δε μας ξέρουν μπορείτε να πάρετε μια γεύση στο

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=hvskFEb8i6I[/ame]

και στο

όπου είναι ένα απόσπασμα από την χθεσινή μας εκπομπή σας περιμένουμε όλους στην παρέα...και φυσικά κλείστε την ριμάδα την τηλεόραση και ακούστε ραδιόφωνο.....

αν μπορείτε προωθήστε παντού αυτό το μήνυμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα..μια ερωτηση επειδη ενδιαφερομαι κ εγω κ δεν ξερω πως να αρχισω...!για παραδειγμα αν θελω το οριο χρηστων μοθ να ειναι το 80-90 ποσο πρεπει να ειναι το bit rate???(kbps)??

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 04:42 ----------

 

καλησπερα..μια ερωτηση επειδη ενδιαφερομαι κ εγω κ δεν ξερω πως να αρχισω...!για παραδειγμα αν θελω το οριο χρηστων μοθ να ειναι το 80-90 ποσο πρεπει να ειναι το bit rate???(kbps)??

 

βασικα καλυτερα να ξεκινισω με 50...αλλα δεν ξερω bit rate...η τη συνδεση πρεπει να εχω κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε frostman να σαι καλα παντως εμενα με βοηθησες πολυ...η serverroom.us ειναι πιστευω η καλητερη εταιρια...κ οντως με τις καλυτερες τιμες...!επειδη το εχω ψαξει πολυ αυτην θα χρησημοποιησω...!εχω ηδη demo λογαριασμο...!κ ειναι ολα φοβερα..σ δινει οτι bitrate θες...!εγω διαλεξα 128 kbps bitrate και 300 listeners...μονο με 13 ευρω το μηνα...!η 150 περιπου τον χρονο...!κ εχει κ αλλα πακετα....ολα οικονομικα...!κ οτι βοηθεια χρειαστει καποιοσ εχει online chat...πολυ εξυπηρετικοι οι ξενοι ευχαριστω κ παλι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 5 χρόνια αργότερα...

Από την στιγμή που θέλεις να φτιάξεις ένα σοβαρό web radio τότε πρέπει να ασχοληθείς σοβαρά μαζί του. Δηλαδή να κάνεις γνωστοποίηση στο ΕΣΡ, να πληρώνεις την ΑΕΠΙ, να φτιάξεις μια σοβαρή σελίδα αλλά και το πιο βασικό να πληρώνεις για την υπηρεσία streaming σε μια εταιρεία που ασχολείται με αυτό επαγγελματικά. Οι 3000 ακροατές που θέλεις είναι φανταστικός στόχος, τέτοιους αριθμούς δεν έχουν ούτε τα πολύ γνωστά web radio οπότε σου προτείνω να ξεκινήσεις με 100-200? τον χρόνο από μια εταιρεία που πουλάει υπηρεσίες streaming με 50-100 ακροατές ταυτόχρονα και εαν δεις οτι πλησιάζεις το όριο τότε κανονίζεις μαζί τους και αναβαθμίζεις το πακέτο σου σε περισσότερους χρήστες κοκ. Βήμα-βήμα για να έχεις πιθανότητες να πετύχει το εγχείρημα :)

 

 

:-D KITA FILE EPIDEI EXO DIKO MOU INTERNET RADIO EDO KAI 1 XRONNO ALLA EGO EXO MEXRI 70 AKROATES http://vaioszaxosradio2016.radiostream321.com/ auto einai to radio mou 

 

LIPON O FILOS MOU POU ROTAEI AN IPARXEI RADIO ME 3000 AKROATES IPARXEI ME 1000 APO TO LISTEN2MYRADIO KITA TI PHOTOGRAFIA MPOREIS NA FTIAXEI RADIO FILE MOU ALLA THELEIS MONE. EGO EIMAI POLLI PSAGMENOS SE AUTA FTIAXNO KAI MOUSIKI EPISEIS KAI ASXOLOUME KAI ME TO RADIO ONLINE AUTO THELO NA KANO KIOLAS EPIDEI EIMAI POLLI PSAGMENOS AN THELIS PLIROSE NA EXEIS 1000 AKROATES STO RADIO SOU.THES MIKROFONO GIA ANAKINOSEIS MIXER OI KAI NA MIN PAREIS MIXER EXEIS TO PONDIKI OPOS THELEI O KATHENAS LIPON DIAVASE KALA AUTA POU LEO KAI KANDO OK FILE MOU.

 

 OSO LETE GIA TIN AEPI EPEISEIS EXO KANEI ETISEI KAI XEROUN OTI EXO RADIO OK DEN EINAI PIRATIKO KANO DIAFIMISEIS ENIMEROSEIS NEWS WEATHER ANEKDOTA TRAGOUDIA AUTA EGO ETSI KANO STO RADIO MOU AKOULOUTHISTE AN THELETE AUTA POU LEO...... :ph34r:

post-422508-0-18408500-1480690498_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...