Προς το περιεχόμενο

αμεση αλλαγη καρτας γραφικων.Ποια?


kemmotar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σας, καλως σας βρηκα (δεν βρηκα welcome thread για αυτο τα λεω εδω:lol:), νεο μελος με προβλημα....

 

εχω εναν P4 2,8 HT Prescott, Abit IC7 motherboard, soundacd Fatal1ty 7.1, 1 GB RAM (4x256 Kingston DDR), Windows XP Home SP2, τροφοδοτικο δεν θυμαμαι αλλα ειναι γυρω στα 450 ισως και μεγαλυτερο. Η κάρτα ASUS ATI 9600XT 128MB

Στο θεμα μας τωρα: Εχω και αυτα τα πραγματακια και θελω να προβω σε αλλαγη καρτας γραφικων γιατι αυτη παιζει πια πολυ περιορισμενα, και καποια παιχνιδια καθολου (βλεπε Airborne, Splinter Cell DA)

 

1. το πρωτο προβλημα εχει να κανει οτι καιρο τωρα μολις εβαλα πανω την καρτα ηχου, μου βγαζει προβλημα στο secondary monitor της καρτας ΑΤΙ, στα properties, στο control panel της διαχειρισης συσκευων στο hardware, με κιτρινο ερωτηματικο.... αναφερει οτι καποιο προβλημα υπαρχει με τα resources....

μολις την βγαλω εντελως την καρτα ηχου οκ, αν βαλω μονο την καρτα ηχου και βγαλω την ATI επισης οκ, επαιξα με ολα τα slots PCI τιποτα, καποιο conflict στα resources, ποιος ο λογος δεν γνωριζω, τροφοδοσια? μητρικη? το εχει συναντησει καποιος???? ενα χρονο το αφησα και δεν εκανα τιποτα....

 

2. ΤΩΡΑ ομως που με επηγει η αλλαγη καρτας γραφικων, θα ηθελα να μου πειτε 2-3 επιλογες για καρτα AGP, ωστε να αναβαθμιστει λιγουλακι, και να κερδισω λιγο χρονο μιας και δεν σκοπευω να αγορασω αμεσα υπολογιστη και να μπορω να παιζω παιχνιδακια, ελεος εδω στο ΦΙΦΑ 07 τρωει κολληματα....

 

με ποια νεωτερη και δυνατοτερη καρτα θα εξαληφθει μερικως ή ολικως το προβλημα? επισης δεν θα ηθελα να δωσω 170 ευρώ για 1950Pro ή καποια αντιστοιχη της Nvidia 7600GT, εκτος και αν κατι τετοιο αποτελει μονοδρομο....

ποια η λυση value for money για το pc που σας αναφερα παραπανω

 

γνωριζω επισης οτι ισως χρειαστω και αλλο τροφοδοτικο....

 

συγνωμη για το μεγεθος του ποστ, προσπαθησα να δωσω λεπτομερεις πληροφοριες....

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από μερικώς έως ολικώς θα σου εξαφανίσει το πρόβλημα η εν λογω κάρτα στα 131 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510600 Το τροφοδοτικο σου αντεχει αν ειναι ικανοποιητικης μαρκας, και αν ειναι μεγαλυτερο μιας και δεν εισαι σιγουρος τοτε ακομα καλυτερα. Καλο θα ειναι να δεις και ποσο ρευμα δινει στα rail των 12βολτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας, καλως σας βρηκα (δεν βρηκα welcome thread για αυτο τα λεω εδω:lol:), νεο μελος με προβλημα....

 

εχω εναν P4 2,8 HT Prescott, Abit IC7 motherboard, soundacd Fatal1ty 7.1, 1 GB RAM (4x256 Kingston DDR), Windows XP Home SP2, τροφοδοτικο δεν θυμαμαι αλλα ειναι γυρω στα 450 ισως και μεγαλυτερο. Η κάρτα ASUS ATI 9600XT 128MB

Στο θεμα μας τωρα: Εχω και αυτα τα πραγματακια και θελω να προβω σε αλλαγη καρτας γραφικων γιατι αυτη παιζει πια πολυ περιορισμενα, και καποια παιχνιδια καθολου (βλεπε Airborne, Splinter Cell DA)

 

1. το πρωτο προβλημα εχει να κανει οτι καιρο τωρα μολις εβαλα πανω την καρτα ηχου, μου βγαζει προβλημα στο secondary monitor της καρτας ΑΤΙ, στα properties, στο control panel της διαχειρισης συσκευων στο hardware, με κιτρινο ερωτηματικο.... αναφερει οτι καποιο προβλημα υπαρχει με τα resources....

μολις την βγαλω εντελως την καρτα ηχου οκ, αν βαλω μονο την καρτα ηχου και βγαλω την ATI επισης οκ, επαιξα με ολα τα slots PCI τιποτα, καποιο conflict στα resources, ποιος ο λογος δεν γνωριζω, τροφοδοσια? μητρικη? το εχει συναντησει καποιος???? ενα χρονο το αφησα και δεν εκανα τιποτα....

 

2. ΤΩΡΑ ομως που με επηγει η αλλαγη καρτας γραφικων, θα ηθελα να μου πειτε 2-3 επιλογες για καρτα AGP, ωστε να αναβαθμιστει λιγουλακι, και να κερδισω λιγο χρονο μιας και δεν σκοπευω να αγορασω αμεσα υπολογιστη και να μπορω να παιζω παιχνιδακια, ελεος εδω στο ΦΙΦΑ 07 τρωει κολληματα....

 

με ποια νεωτερη και δυνατοτερη καρτα θα εξαληφθει μερικως ή ολικως το προβλημα? επισης δεν θα ηθελα να δωσω 170 ευρώ για 1950Pro ή καποια αντιστοιχη της Nvidia 7600GT, εκτος και αν κατι τετοιο αποτελει μονοδρομο....

ποια η λυση value for money για το pc που σας αναφερα παραπανω

 

γνωριζω επισης οτι ισως χρειαστω και αλλο τροφοδοτικο....

 

συγνωμη για το μεγεθος του ποστ, προσπαθησα να δωσω λεπτομερεις πληροφοριες....

 

ευχαριστω

 

1)Δοκιμασες να περασεις ολους τους τελευταιους drivers της καρτας ηχου/μητρικης?Aν ναι εχεις κανει bios update?

 

 

2)Εγω παλι θα ηθελα να ρωτησω ακριβως ποσο καιρο σκοπευεις να κρατησεις το pc....

Θα ηθελα να σιγουρευτεις κιολας με το τροφοδοτικο σου και να μας πεις και μαρκα...

 

Αν δεν σκοπευεις να το κρατησεις αρκετο καιρο κ το τροφοδοτικο σου ειναι no-name:

Θα προτεινω μια 6800 με 58ευρω απο e-shop η οποια ειναι περιπου στις 2 φορες πιο δυνατη απο την 9600Xt (και με λιγο ψαξιμο ισως να παει και λιγο πιο πανω)και υποστηριζει shadder 3.0.

 

Εναλλακτικα αν θελεις να το κρατησεις καιρο ισως να αξιζει μια 2600pro με ~100 ευρω,σαν επιδοσεις ειναι λιιιιγο καλυτερη απο την 6800 αλλα εχει δυνατοτητα να επεξεργαζετε χωρις να επιβαρυνει τον επεξεργαστη(ο p4 2.8 δεν θα μπορουσε να "τρεξει" 1080p) high definition video.

 

Tριτη σκεψη ειναι εαν δεν σε ενδιαφερει το 1080p και το τροφοδοτικο σου αντεχει(επωνυμο 450watt+) πας για την x1950gt(αν και δειχνει εξαντλημενο προιον)που σου προτινανε και παραπανω τα παιδια...

 

Βεβαια μια τελευταια λυση θα ηταν να κανεις λιγο υπομονη και μολις μπορεσεις να μαζεψεις 450 ευρω να αγορασεις καινουργιο pc...Kατι σαν x2600xt/7900gs~100,psu 500~50,cpu 4400~100,p35 μητρικη~100,2gb ram~80.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια να ειστε καλα, οποτε θα δω το τροφοδοτικο μου και θα επανελθω με τελευταια ενημερωση

 

@atopos: φιλε μου, τελευταιους drivers ειχα και εχω παντα σε ηχο και καρτα.... δεν ειναι κατι τετοιο, σκεφτομαι μην εχει να κανει με το motherboard....

 

πολυ σωστη παρατηρηση το θεμα διαρκεια χρονου, δεν σκοπευω να παρω υπολογιστη για τον επομενο χρονο με τιποτα.... ετσι και αλλιως τα παιχνιδια τα εχω περιορισει σημαντικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file mou ego tha sou protina na rikseis mia matia sto Stock House sto plaisio.den thelo na kano diafimisi ,pantos ego pira prin liges meres mia 7600 GS 256 MB 35 euro pisteuo einai kali timi gia ayto to proion,einai episkeuasmeni kai an bgalei problima exei eggihsi 6 mines.

den eimai apo autous pou rixnoun lefta gia kati tetoia alla ithela mia mikroanabathisi se ayto kai nomizo oti me aytin tin karta to petixa.

kalo einai na pas apo ekei na deis ti exei giati apo to site dixnei polu ligoteres kartes apo oti exei stin pragmatikotita.elpizo na boithiso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και αυτήν. Με 256 GDDR3 θα σε κρατησει αρκετα πιστευω

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510434

 

Αμα δεν ξερουμε δεν προτεινουμε...

Αυτη δεν υποστηριζει shadder model 3.0 που ηταν κ ενας απο τους λογους που θελει να αλλαξει αυτη που εχει τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τροφοδοτικο μου ειναι 400αρι και δεν εχει υποδοχη για να βαλω πανω σε αυτο τροφοδοσια καρτας.... οντως απο την αλλη δεν ειχα σκεφτει οτι θα κανει καταχρηση πορων η νεα καρτα αν ειναι πολυ δυνατη (ακομα και αν μιλαμε για slot AGP)....αν καταληξω σε 2600pro θα ειμαι ενταξει? σκεφτομαι για κατι ως τα 100 ευρά αλλά να μπορώ πρωτα να αναπαραγω τιτλους σαν το splinter cell, airborne, assassin creed και μετα οσο το δυνατο πιο αξιοπρεπως.... (οκ ξερω, κανονικα θα θελατε να μου πειτε φιλε πεταξε το και παρε κανα εργαλειο που θες να παιξεις και τετοια παιχνιδια ή παρε κανα κονσολακι...., αλλα επειδη ειστε καλα παιδια θα μου δωσετε την δυνατη καλυτερη λυση)

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2600pro δεν σκοτωνει σε καμια περιπτωση αλλα ειναι νομιζω η καλυτερη λυση παρολο που θα πληρωσεις περιπου~30ευρω γ@μησιατικα λογο agp..Εναλλακτικα να ξερεις οτι αν πηγαινες για μια x1950pro(που τωρα που βγηκε η 2900gt στα ιδια χρηματα δεν αξιζει)θες ~150ευρω την καρτα ~90ευρω Psu και θα σε κοβει παλι καπως ο επεξεργαστης...

Υ.Γ Αν εχεις την ευχερια ριξε μια ματια και στο στοκ house που λεει και ο αλλος φιλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειναι ο Ε4500? παιδια και εγω αυτη λιμπιζομαι αλλα θα χρειαστω σιγουρα τροφοδοτικο για επιπλεον τροφοδοσια, και ψυκτρα επιπλεον?

 

με την 2600pro ειμαι κομπλε με το 400αρι τροφοδοτικο μου ή πρεπει να αλλαξω και εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειναι ο Ε4500? παιδια και εγω αυτη λιμπιζομαι αλλα θα χρειαστω σιγουρα τροφοδοτικο για επιπλεον τροφοδοσια, και ψυκτρα επιπλεον?

 

με την 2600pro ειμαι κομπλε με το 400αρι τροφοδοτικο μου ή πρεπει να αλλαξω και εκει?

 

Ο c2d 4500 ειναι επεξεργαστης,αλλα δεν μπορεις να τον βαλεις kemmo στην μητρικη που ηδη εχεις...

Ψυκτρα δεν θα χρειαστεις για χ1950pro.Το θεμα ειναι εαν αξιζει να σκασεις 240ευρω (gpu+psu) για να την βαλεις.Ακομα και τοτε θα σε κοβει ο επεξεργαστης κατα ενα ποσοστο...

Με την 2600pro θα εισαι κομπλε με το τροφοδοτικο που ηδη εχεις,εκτος και αν ειναι ιδιαιτερα ταλαιπωρημενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

240 euro δεν σκαω με την καμια.... δινω αλλα 100 και παιρνω ενα Χbox και παιζω plag and play και εφυγα....

 

αν υπαρχει μεχρι 100-130 ευρω οριακα κατι εκτος της 2600 πειτε μου.... αλλιως με βλεπω για εκει... σε nvidia παιζει τιποτα παραπλησιο? (αναλογιζομενος παντα το hardware mou)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...