Προς το περιεχόμενο

Απορίες για την εγκατάσταση 2 λειτουργικών


pusher

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Όταν εγκαθιστούσα XP επέλεγα ως διαμέρισμα όλο το χώρο του δίσκου. Τώρα που σκοπεύω να περάσω δύο λειτουργικά (Vista & κάποια Linux) πρέπει να επιλέξω συγκεκριμένο χώρο για το καθένα κατά την εγκατάσταση του κάθε λειτουργικού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο επικίνδυνο πράγμα πάνω στο pc είναι αυτούς που κάθεται στην καρεκλα 30Cm από την οθόνη τα υπόλοιπα δεν είναι τίποτα αν αυτός δεν κάνει πατάτα ;)

άποψη μου πάντα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο επικίνδυνο πράγμα πάνω στο pc είναι αυτούς που κάθεται στην καρεκλα 30Cm από την οθόνη τα υπόλοιπα δεν είναι τίποτα αν αυτός δεν κάνει πατάτα ;)

άποψη μου πάντα :P

 

σωστος ο φιλος :-):-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω Vista και Ubuntu στον ίδιο δίσκο του laptop. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

Το ubuntu παίζει μια χαρά και τις -λιγες- φορές που μπαίνω στα windows όλα δείχνουν να δουλεύουν φυσιολογικά.

Δε νομίζω οτι υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως όμως είναι πατάτα να βάλεις τα Vista μαζί με άλλο λειτουργικό στον ίδιο δίσκο;

 

με τους partition manager χωριζεις το σκληρο σε 2 μερη τα οποια θεωρουνται ξεχωριστοι σκληροι. αρα δεν υπαρχει καποιο προβλημα στο να εγκαταστησεις 2 λειτουργικα. κ 3 κ 4 αμα θες:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την εγκατάσταση των Linux αγόρασα έναν σκληρό δίσκο Sata 2.

 

Οι απορίες μου:

 

1. Για να εμφανίζεται η οθόνη επιλογής μεταξύ των 2 λειτουργικών πρέπει να ενεργήσω εγώ ή θα γίνεται αυτόματα;

 

2. Περνώντας Linux ο δίσκος θα φορμαριστεί σε FAT32. Τι περιορισμοί υπάρχουν στη μεταφορά από FAT32 σε NTFS και αντίστροφα; (Ίσως βέβαια με το Partition Magic να κάνω τον κενό χώρο NTFS αλλά αυτό θα εξαρτηθεί από την απάντηση...)

3. Το δίσκο πρέπει να τον συνδέσω ως 2o Master στη μητρική ή ως Slave;

4. Κάποιο Link με τους τρόπους σύνδεσης τους SATA με το τροφοδοτικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...