Προς το περιεχόμενο

Πολύύύύύύύ αργή Εκκίνηση στα Windows Xp Gr Pro Sp2 !!!


xj_onyx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μηχάνημα AMD thlon64 3200+, 1GB RAM, Gforce 6600GT 128, 80 SATA HDD, MSI Nforce, pci tv tuner, ... Μου συμβαίνει το εξής: Ανοίγω το PC, και ενώ φορτώνει τα πάντα πολύ γρήγορα, μόλις φτάσει στην φάση που δίχνει το wallpaper του desktop πρίν βγάλει τα εικονίδια και συνεχίσει το φόρτωμα των προγραμμάτων, (ρολόι, μείκτη, antivirus...κλπ) περιμένω χαζεύωντας μονο του το wallpaper κάπου 2-3 λεπτά χωρίς να κάνει τίποτε άλλο ούτε με το δίσκο ούτε τίποτα, και μετά συνεχίζει πάλι χωρίς κανένα πρόβλημα κυριολεκτικά να "πετάει" παντού το μηχάνημα.

Σε κάπια φόρουμ μετά από ψάξιμο, είδα και άλλους με ανάλογο πρόβλημα, να βρίσκουν γιατριά με το να κάνουν disable το command queuing του σκληρού λόγω μή υποστίριξής του ή ασυμφωνίας από το σύστημα, σε εμένα αυτή η επιλογή είναι μονίμως disabled και γκρί πράγμα που συμένει ότι δέν έχει τέτια υποστίρηξη στο σύστημά μου. Τί άλλο μπορώ να κάνω;;;

Σημ.: Το πρόβλημα δέν υπήρχε εξ'αρχής!

 

Ένα άλλο επήσις πρόβλημα που αντιμετωπίζω, αφορά το add/remove programms, όταν πάω να μπώ στην προσθαφαίρεση στιχείων των Windows, μου βγάζει :

"Το πρόγραμμα εγκατάστασης δέν ήταν δυνατό να ανοίξει το αρχείο πληροφοριών msmqocm.inf. Επικοινωνίστε με το διαχειριστή του συστήματος. Ο κωδικός του συγκεκριμένου σφάλματος είναι 0x2 στη γραμμή 2088999440."

 

Help plzzzzzzzzzzzzz!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

εμένα μου συνέβαινε αυτό όταν είχα τα εξής 2 firewall:

 

Comodo

και Zonealarm Pro

 

Δεν ξέρω για πιο λόγο αλλά κάποιο conflict γινόταν και μου προκαλούσε αυτήν τη καθυστέρηση... + ότι μερικές φορές χτύπαγε 100% utilization η cpu.. μόλις τα απ εγκαθιστούσα το firewall όλα οκ...τώρα έχω το kerio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πώ την αλήθεια ρε παιδιά το πρόβλημα μου διμιπυργήθηκε απο τότε που είχα εγκαταστ'ήσει το Zone alarm, αλλά τότα άρχιρε σταδιακά να επιβρα΄δίνεται η εκκίνηση! Το αφαίρεσα πρίν από κάνα 6 άμηνο, αλλά το πρόβλημα συνεχίζει!!

Όσω για τον pankou πήγαινε ση διαχείριση συσκευών, κλίκ στο ελεγκτές ide/ata/atapi και δεξί κλίκ στον ελεγκτή που αντιστοιχεί στο δίσκο σου. ιδιότητες/primary channel έχει κάπιες επιλογές, η τελευταία!! αλλά όπως σου είπα σε εμένα είναι ήδη απενεργοποιημένη... :((

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι στο tab primary channel

όσο για defrag κάνω όχι συχνά αλλά καταλαβαίνω πότε χρειάζεται!

το zone alarm το έχω αντικαταστήσει εδώ και καιρό με το sygate... είναι το πιό ελαφρύ για μένα και μάλιστα επειδή είχε αρχίσει να σαρώναι τα firewalls με την ευελιξία του, αγοράστηκε απο αυτούς τους άχριστους τις symatec και σταμάτησε η κυκλοφορία του! ωστόσο, ενημερώνεται μέσω ανοιχτού κώδικα... anyway η εκκίνηση παραμένει αργή...

....και οι ώρες περνούσαν.... :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω φίλε Demi το tip όλων των tips αλλα το θέμα είναι ότι εδώ και καιρό την ψάχνω για να μήν κάνω format όταν θέλουν τα windows αλλά όταν θέλω εγώ! Είναι κατ' αρχήν για το "γaμwτο" και ύστερα άντε να κάνω backup.... ξέρεις μανούρα! Θα το βρώ πού θα πάει.... :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...