Προς το περιεχόμενο

Mac OS X Leopard: Βιντεοπαρουσίαση


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τελευταίο χρόνο η Apple μας έχει συνηθίσει σε παρουσιάσεις με βίντεο των προϊόντων της που δείχνουν αναλυτικά τα χαρακτηριστικά και τις δυνατότητες τους. 'Ετσι αφού είδαμε μια σειρά από βίντεο που παρουσιάζουν τις δυνατότητες του iPhone αλλά και του iLife 08, σειρά έχει το νέο λειτουργικό της εταιρείας, το Leopard το οποίο κυκλοφορεί τη Παρασκευή 26 Οκτωβρίου.

 

Στη παρουσίαση αυτή που μπορείτε να κατεβάσετε από τα παρακάτω link, μπορείτε να πάρετε μια ιδέα για τα κυριότερα χαρακτηριστικά του Mac OS X 10.5 όπως τα Spaces, Time Machine, τα ανανεωμένα iChat, mail και το τρισδιάστατο Dock.

 

post-331-129062994844_thumb.pngpost-331-129062994866_thumb.pngpost-331-12906299487_thumb.png

post-331-129062994875_thumb.pngpost-331-129062994879_thumb.pngpost-331-129062994884_thumb.png

post-331-129062994888_thumb.pngpost-331-129062994892_thumb.pngpost-331-129062994896_thumb.png

post-331-1290629949_thumb.pngpost-331-129062994904_thumb.pngpost-331-129062994908_thumb.png

 

Source.png Πηγή: Apple Guided Tour

Video Video: Large (380mb) Small (108mb)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω το macbook μου τώρα!!!

 

Έχω εντυπωσιαστεί πολύ με το Leopard, αν και δεν έχω πολλές εμπειρίες με MacOs, μόνο λίγες μέρες έχω δουλέψει πριν από λίγο καιρό έμεινα πολύ ικανοποιημένος.

 

Περιμένω να έρθουν Χριστούγεννα για να έρθει ένας φίλος απο Καναδά να μου φέρει το πρώτο μου Macbook :-D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλη παρουσπιαση.. οπως είχα εντυπωσιαστεί με το iPhone (απο το video) έτσι εντυπωσιάστηκα και απο την παρουσίαση του Leopard. Ακούω πολ'υ θετικά σχόλια για Mac (δεν έχω δουλέψει ποτέ) και το σκέφτομαι σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετα πρωτοτυπο το Leopard και φαινονται τα διαφορα προγραμματα να εχουν συνοχη μεταξυ τους. Nice stuff, user friendlyness τουλαχιστον εκ πρωτης αποψης.

 

Μακάρι να υπήρχε apple hellas να το σκεφτόμουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει,παιδία δεν έχω δει κάτι ποιό εντυπωσιακό αλλά και απίστευτα πρακτικό σε υπολογιστη...

Κρίμα που πέταξα 15 χρόνια στα pc...Αν πάρεις στα χέρια σου μια φορά mac δεν ξαναγυρίζεις πίσω στα pc και στα windows...

Να τονίσω ότι (αν και σε πολλούς θα φαίνεται παράξενο λόγω χρόνιας ταλαιπωρίας στα pc οπου εκεί μας έχουν γίνει συνήθεια τα κολλήματα) η ταχύτητα του mac στην εναλλαγή παραθύρων και στις προεπισκοπήσεις και στην έναρξη προγραμμάτων στο video της apple είναι πραγματική!!!!Γιατί για κάποιον που έχει win νομίζει ότι το βιντεο είναι επεξεργασμένο με κάποιο πρόγραμμα αλλά δεν είναι έτσι!Είναι η πραγματικότητα!

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια σύγκριση ανάμεσα σε win pc και mac...

Και ακόμα καλύτερο είναι ότι μέσω του parralers ο καλύτερος υπολογιστής να τρέξεις windows είναι ένας mac...

Α δικός μου mac είναι στο δρόμο...

Και μακάρι να δούμε την apple Hellas σύντομα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις και με το Λινουξ να εχεις αναλογες επιδοσεις και ταχυτητα...χωρις να σου κοστισει μια περιουσια. Οποτε επιλογες υπαρχουν και το θεμα ειναι πως τις προσαρμοζει ο καθενας στις δικες του αναγκες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Time Machine είναι όλα τα λεφτά!!! φαίνεται απίστευτα εύχρηστο και λειτουργικό (αν και δεν ξέρω τι σκληρό δίσκο χρειάζεται να έχεις σαν δεύτερο)

 

αυτή την απορία είχα και εγώ όταν πρωτοδιάβασα για το/τα Leopard. Ας μας πει κάποιος σχετικός με το άθλημα λεπτομέρειες αν ξέρει γιατί από αυτά που διαβάζω άκρη δεν βγάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή την απορία είχα και εγώ όταν πρωτοδιάβασα για το/τα Leopard. Ας μας πει κάποιος σχετικός με το άθλημα λεπτομέρειες αν ξέρει γιατί από αυτά που διαβάζω άκρη δεν βγάζω.

 

το λέει ξεκάθαρα...τουλάχιστον σκληρό δίσκο όσο είναι ο εσωτερικός του mac σου.Ή και λιγότερος αρκεί να του πεις ότι δεν θέλεις backup για συγκεκριμένα αρχεία,φακέλους η προγράμματα.Και μετά αφού ορίσεις εσύ πόσο χώρο θες εσύ να χρησιμοποιήται για το time machine κάνει backup.

Για μέχρι 24 ώρες κάνει backup για κάθε ώρα

Καθημερινά backup για τον προηγούμενο μήνα(δηλαδή από τα 24 backup λογικά κρατά μόνο το 1)

Και εβδομαδιαίο backup για κάθε μήνα πριν.

 

Δεν κρατάει backup για αρχεία που ''εζησαν'' στον mac σου για λιγότερο από μία ώρα και σε αυτήν την ώρα δεν έγινε backup

Δεν κρατάει αντίγραφα για όλα τα αρχεία κάθε φορά αλλά μόνο στα αρχεία που άλλαξες από το προηγούμενο backup.

 

Και όπως είναι φυσικό ο σκληρός δίσκος, ή ο χώρος που του όρισες κάποτε θα γεμίσει.Τότε σε ειδοποιεί ότι θα αρχίσει να σβήνει,από τα παλαιότερα αρχεία,αλλά σε καμία περίπτωση δεν σβήνει αρχεία που θα σε εμποδίσουν να κάνεις full restore τον υπολογιστή σου για κάθε εναπομείνων backup...

 

Και αν θες να σβήσεις τον μακ την ώρα που κάνει backup,αποθηκεύει που σταμάτησε και συνεχίσει.Αν αποσυνδέσεις τον σκληρό δίσκο τότε αυτό συνεχίζει να λειτουργεί κα καταγράφει που έγιναν αλλαγες για να τις αποθηκεύσει μόλις συνδέσεις τον δίσκο.

 

Τέλεια ιδέα.Ο σκληρός δίσκος που έχω(320gb) τώρα κρυμμένος στο γραφείο να κάνει backup συνέχεια(το καλό είναι ότι δεν καλλάει ο mac όπως όταν κάνεις Backup με τα win)

Και ένας καινούργιος δίσκος 1τερρα για τα νέα μου αρχεία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι βιστα και λαλακιες...μιλαμε καταενθουσιαστηκα...τα βιστα μπροστα στα λεοπαρντ ειναι σα τα windows 3.11 μπροστα στα βιστα...μιλαμε για χαος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια... Μπορεις να έχεις ο,τι θέλεις με λινουξ... Αντε κατσε στηστο όμως. Αν έχεις όρεξη και κουράγιο κάτσε στην ελεύθερη ώρα σου να στησεις το λινουξακι σου να γουστάρεις. Αν όμως θές απλά να κάνεις τη δουλειά σου... OS X. Αυτή είναι η λύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...