Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για boot από διαφορετικούς σκληρούς!!


bokarinho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, έχω ένα παλιό υπολογιστή και έχει 2 σκληρούς, στον έναν έχω Windows 98 SE και στον άλλον Windows Xp Professional SP2, λοιπόν τους συνδέω και τους 2 στο μηχάνημα και αυτό που θέλω είναι να φτιάξω ένα menu για να διαλέγω με ποιον από τους 2 θα ξεκινήσω, αυτό το μενού δεν το έχει. Το σύστημα ξεκινάει πάντα τον δίσκο που είναι Primary Master όπως αναμενόμενο και αυτή τη στιγμή αυτό που έχω κάνει ένα να έχω και τους 2 σκληρούς στο cable select και να κάνω master αυτόν που θέλω κάθε φορά αλλάζοντας τα καλώδια, αλλά αυτό δεν είναι λύση. Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να φτιάξω ένα μενού για να βλέπει τα 2 λειτουργικά και να διαλέγω, χρειάζομαι κάποιο πρόγραμμα έτσι δεν είναι; Στα XP στο boot.ini δεν υπάρχει ο δεύτερος δίσκος με την εγκατάσταση των 98 για να το προσθέσω, σας παρακαλώ βοηθήστε με είμαι απελπισμένος και δεν μπορώ να πετάξω το μηχάνημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά γίνεται αυτό που λές με πρόγραμμα ή αλλάζοντας το boot.ini, αλλά δεν ξέρω πώς. Ψάξε στο google μπας και βρεις τπτ.

Η άλλη λύση είναι να ξαναεγκαταστήσεις τα xp,έχοντας συνδεδεμένο το σκληρό με τα 98, οπότε θα τα δει και όταν εγκαταστήσεις τα xp καθε φορά στην εκκίνηση θα σου βγάζει το μενού που λές.

Μια αλλη λύση αν δεν θες να ξαναεγκαταστήσεις τα χπ και δεν θες να αλλάζεις καλώδια κάθε φορά που θες να βάλεις τα 98 είναι να αλλάζεις το boot sequence απο το bios και έτσι κάθε φορά θα φορτώνεται το λειτουργικό του δίσκου που ψάχνει πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, μα τα bios είναι παλιά και δεν έχουν επιλογή που να βάζεις πρώτον όποιον θέλεις για να μπουτάρει από αυτόν, μπουτάρει από αυτόν που είναι master και επειδή τους έχω cs δεν γίνεται να τους αλλάζω παρα μόνο αν ανοίγω το κουτί και αλλάζω τα καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου δίνω μια λύση που δεν έχω δοκιμάσει με τα 98 και δεν γνωρίζω αν δουλεύει.

Το αν θα δουλέψει εξαρτάτε από το αν ο boot loader των XP βλέπει τα 98.

Δοκίμασέ τη και αν σου δουλέψει έχεις καθαρίσει, αλλιώς εγκατέστησε το Boot Magic.

 

1. Βάζεις τους δίσκους έτσι ώστε να μπεις στα XP.

2. Sart -> Δεξί κλικ στο My Computer" -> Properties -> Tab Advanced -> κουμπί Settings του group Startup and Recovery -> κουμπί Edit του group System startup

Ανοίγει το αρχείο boot.ini με το Notepad και βλέπεις κάτι σαν αυτό:

 

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

 

3. Προσθέτεις μια γραμμή ακόμα

multi(0)disk(1)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows 98"

 

Προσοχή στα νούμερα 0 και 1.

0 είναι ο πρώτος δίσκος, 1 ο δεύτερος κοκ.

Επίσης δεν θυμάμε αν ο φάκελος εγκατάστασης των 98 είναι ο \WINDOWS.

Αν στη δική σου εγκατάσταση έχει άλλο όνομα βάλε αυτό της εγκατάστασής σου.

 

Σώζεις το αρχείο και κλείνεις το Notepad.

 

4. Πατάς κουμπί Cancel και κλείνει η φόρμα.

Την ανοίγεις πάλι με -> κουμπί Settings του group Startup and Recovery.

Ρυθμίζεις τις παραμέτρους του group System startup όπως τις θέλεις.

Πατάς OK και OK.

 

5. Κάνεις restart.

 

Αν δεν δουλέψει σβήσε την τελευταία γραμμή που πρόσθεσες στο boot.ini.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται boot από διαφορετικούς δίσκους με τον boot manager των Windows, επειδή τα 98 δεν μπορούν να μπουτάρουν από τον D:. Η μόνη περίπτωση να γινόνταν θα ήταν αν

1) Είχες τα 98 στο C: (αυτό το κάνεις εύκολα αλλάζοντας τα cables), και

2) Είχες τον bootmanager των XP πάλι στο C:.

Έτσι θα φορτωνόταν πάντα ο boot manager των XP, ο οποίος είτε θα φόρτωνε στη συνέχεια τα 98 από το C: είτε τα XP από το D:. Μάλιστα, όταν με το καλό φορτωνόταν τα XP, εσωτερικά θα αλλάζαν το όνομα των δίσκων και το D: θα φαινόταν σαν C: (όπως δηλαδή τα βλέπεις τώρα).

 

Το (2) είναι δύσκολο να γίνει τώρα, γιατί πρέπει να μπει ο boot manager των xp στον δίσκο των 98. Υπάρχουν διάφορα σχετικά utilities, ή μπορείς να ξεκινήσεις μια εγκατάσταση των XP στον δίσκο των 98 και να την κόψεις όταν σου βάλει τον boot manager, αλλά γενικά είναι λίγο δύσκολο.

 

 

Πιο εύκολο είναι να χρησιμοποιήσεις έναν διαφορετικό boot manager, π.χ. τον grub. Τον εγκαθιστάς στον MBR και στο partition των 98 και σου μπουτάρει ό,τι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...