Προς το περιεχόμενο

sata 2 disks σε sata 1 σύνδεση


outlaw star

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα μπορώ να συνδέσω δίσκο sata2 σε μητρική που έχει sata1 σύνδεση??δε με ενδιαφέρει εαν χάνω σε ταχύτητα απλά εάν γίνεται να δουλεύουν:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν θα χάνει σε ταχύτητα;

Δηλαδή αν συνδέσεις έναν sata2 δίσκο σε μητρική που υποστηρίζει sata1 θα πηγαίνει με 3Gb/s κι όχι με 1.5Gb/s ;Δε νομίζω...Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος,αλλά μου φαίνεται αδύνατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε είναι 3G/sec είτε 1.5 G/sec o controller, ο δίσκος θα είναι πολύ αργός. Διαφορά θα υπάρχει μόνο αν συνδεθούν πολλοί sata δίσκοι ταυτόχρονα και δουλεύουν (διαβάζουν ή γράφουν) ταυτόχρονα δεδομένα. Ενας δίσκος από μόνος του δεν φτάνει ούτε 0,5 G/sec

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εντάξει δεν εννοούσα ότι σε οποιαδήποτε στιγμή που δουλεύει το pc,ο δίσκος θα φτάνει στα 1.5 ή 3 Gb/s.

Ήθελα αν πω ότι,απ'ότι γνωρίζω,ένας δίσκος sata2 συνδεμένος σε μητρική που υποστηρίζει sata1 συμπεριφέρεται ως sata1 κι αυτός.Απλά δεν αξιοποιεί δηλαδή τις όποιες παραπάνω δυνατότητες του sata2.

Κατά τα λοιπά θα λειτουργεί κανονικότατα,έτσι πιστεύω.

Δεν μπορώ να καταλάβω φίλε kinq1 γιατί θα είναι πολύ αργός ο δίσκος,όπως λες.Εκτός αν εννοείς ότι θα είναι τόσο αργός όσο ένας sata1 δίσκος,οπότε συμφωνούμε στην ουσία του θέματος(διαφωνώ στον χαρακτηρισμό "αργός",γιατί εμένα μου φαίνονται μια χαρούλα οι sata1,προς το παρόν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορά την ταχύτητα... πρακτικά δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ SATAI-SATAII-PATA.

 

Δοκιμάστε ένα τεστ με κάποιο πρόγραμμα σχετικά με το trasfer rate των δίσκων και θα το δείτε αυτό... ίσως να έχει 5-10MB/sec περισσότερο ο SATAΙ και ο SATAII από τον PATA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...