Προς το περιεχόμενο

Ας μιλήσουμε... ελληνικά!


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

well to epixeirhma mou den exei katholou sxesh me to epixhrhma ths annoulas pou les. ego protimo greeklish apo ellhnika btw. OK to katalabeno pos den simfonoun oi perisoteroi an k simasia exei th leei o admin edo, oti lene oi upoloipoi.. ta γκρικλις pantos eine akros ekneyristika kai axrhsta kai de tha se katalabo an diafonhshs se ayto.

 

Eleytheria opos thn enoeis esy pote den ipirxe efoson uparxoun kanones, kai kala kani pou den yparxei kiolas.

 

To katathetoume kamia protash gia na beltiothh o xoros pou mas filoksenh den ksero gia poion ton les. an to les gia mena 2 eine oi leksis pou sou xriazonte. anazhthsh kai exoskeletor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Well, το επιχείρημά σου δεν είναι καν επιχείρημα. Σε έχει ενοχλήσει η απόφαση της διεύθυνσης (θεμιτό) αλλά αυτό δεν έχει σημασία.

 

Σημασία έχει ότι τα greeklish είναι μια γραφή την οποία γνωρίζει μια μερίδα του συνόλου ενώ τα Ελληνικά το σύνολο των χρηστών. Επομένως, ακόμη και αν προσπεράσουμε τις πολιτιστικές παραμέτρους του αδιέξοδου δίπολου Ελληνικά-Greeklish, μιλάμε για ένα αμιγώς πρακτικό θέμα το οποίο η απόφαση των υπευθύνων λύνει προκρίνοντας τη γραφή που γνωρίζει το σύνολο και όχι το μέρος του συνόλου.

 

Οι χαρακτηρισμοί "άχρηστα" και "εκνευριστικά" τους οποίους αποδίδεις στα "γρίκλις" είναι υποκειμενικοί. Οπότε, σε περίπτωση που διαφωνούσα μαζί σου (δε διαφωνώ) αυτό που δε θα καλάβαινες, όπως λες, δεν είναι τίποτε περισσότερο από το δικαίωμά μου να έχω διαφορετική άποψη από εσένα.

 

Συμφωνώ απολύτως ότι "ελευθερία" όπως την "εννοώ" δεν υπήρχε ποτέ. Το θέμα, όμως, είναι ακριβώς αυτό: Ότι, με τη Σωκρατική μέθοδο, ήθελα να οδηγηθούμε στην παραδοχή ότι το ζήτημα της γραφής δεν είναι θέμα ελευθερίας αλλά σεβασμού των κανόνων ενός ιδιωτικού χώρου που μας φιλοξενεί. Επομένως, "επιχειρήματα" του στυλ "θέλω να γράφω όπως μου αρέσει" είναι το λιγότερο ανούσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Den iksera pos ta greeklish eine glosa diaforetikh apo ta ellhnika kai malista pos prepei na perasei kapoios apo fronthsthrio gia na ta mathi

 

de mporo na se katalabo... mou les oti epeixhrhma tou styl thelo na grafo opos mou aresei alla ego oso kai na psaxno enan pou na to eipe ayto den brisko... Ektos k an enoeis emena pou 5 fores exo pei pos eine thema tou th leei o admin. Ego leo tha mou arese na grafo opos thelo ego alla kalos h kakos den ftiaxno ego tous kanones.

 

Kai ayto pou katalabes apo ayto pou eipa prin eine oti ean eixes diaforetikh apopsh apo emena tha mou fenotan parakseno.. e tote mias k den milame thn idia glossa as to afisoume giati den sinenooumaste

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Den iksera pos ta greeklish eine glosa diaforetikh apo ta ellhnika kai malista pos prepei na perasei kapoios apo fronthsthrio gia na ta mathi

 

Εγώ δεν ονομάζω πουθενά "γλώσσα" τα greeklish. Τα χαρακτηρίζω "γραφή". Ούτε λέω ότι πρέπει να πας κάπου να τα μάθεις. Απλά επισημαίνω ότι είναι μια γραφή που δε τη γνωρίζουν όλοι και ως τέτοια δυσκολεύει όσους την αγνοούν (αλλά και πολλούς που τη γνωρίζουν και την απορρίπτουν).

 

de mporo na se katalabo... mou les oti epeixhrhma tou styl thelo na grafo opos mou aresei alla ego oso kai na psaxno enan pou na to eipe ayto den brisko...

 

Ρίξε μια ματιά σε αυτό εδώ το μήνημα, δικό σου είναι:

 

kai o logos pou ginete ayto? giati na mh grafei o kathenas opos thelei? exei na pesei english h allgreektome karga

 

Σε άλλο σου μήνυμα, μάλιστα, "ενημερώνεις" ότι θα αρχίσεις να γράφεις στα Αγγλικά, διατυπώνοντας την ελπίδα να "μην απαγορεύτεται κι αυτό". Αν δε το θυμάσαι πού το έγραψες, πες το να σου το παραθέσω κι αυτό.

 

Το καλύτερο, πάντως, είναι αυτό που γράφεις εδώ, τα bold δικά μου:

 

Ego leo tha mou arese na grafo opos thelo ego alla kalos h kakos den ftiaxno ego tous kanones.

 

Κακώς, κακώς...

 

Αν θες να αναλύσουμε στα σοβαρά αυτό που γράφεις, ευχαρίστως: εξήγησέ μου σε παρακαλώ πώς, ακριβώς, συνάδει η τύποις (γιατί επί της ουσίας την αμφισβητείς) θέση σου ότι σεβόμαστε τους κανόνες της διεύθυνσης, τη στιγμή που λες, "καλώς ή κακώς;" Δηλαδή, ενδεχομένως να είναι και λάθος που η διεύθυνση ενός site αποφασίζει για τους κανόνες; Εμπρός, αδέρφια, στην Εκκλησία του Δήμου να ψηφίσουμε τι θα κάνει ο Hal με το χωράφι του!

 

Αυτό που κατάλαβα από το προηγούμενο μήνυμά σου είναι αυτό που έγραψες: "ta γκρικλις pantos eine akros ekneyristika kai axrhsta kai de tha se katalabo an diafonhshs se ayto."

 

Δηλαδή, τι ακριβώς εννοείς γράφοντας, "δε θα σε καταλάβω" αν διαφωνήσω με την άποψή σου; Εννοείς κάτι διαφορετικό από το "αν εκφράσεις διαφορετική άποψη δε θα σε καταλάβω;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να γραφτεί μια λέξη αγγλική με ελληνικούς χαρακτήρες σε ολόκληρο κείμενο δεν είναι τόσο πρόβλημα αναφορικά με ένα κείμενο ολόκληρο σε greeklish (για να μη πιαστούν από εκεί όμως κ να κάνουν την τρίχα τριχιά το έγραψα στ'αγγλικά) .

 

+1

Δηλαδη αν αντι για ati γραψω ατι ή αντι για linux γραψω λινουξ, χαλασε το κειμενο?

Ελπιζω οι τονοι να μην ειναι υποχρεωτικοι :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
+1

Δηλαδη αν αντι για ati γραψω ατι ή αντι για linux γραψω λινουξ, χαλασε το κειμενο?

Ελπιζω οι τονοι να μην ειναι υποχρεωτικοι :lol:

 

den xalaei oute einai provlhma...apla einai spastiko...opws 8ewroun arketoi spastika ta greeklish etsi kai arketoi 8ewroun spastikes tis agglikes le3eis me ellhnikous xarakthres...

 

twra gia tonous kai or8ografika la8h...no comment...

 

επιτελους!!!

 

Εγω λεω ο καθενας να αρχιζει να μεταφραζει τα greeklish που εχει γραψει σε ΕΛΛΗΝΙΚΑ ...

 

wraios eisai...eukolo na to kanei kapoios me 100-200 posts...alla pws 8a to kanei auto px o Poulinos me 17.000 posts? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και θα μπορουσε να γινει μια ψηφοφορια (οχι για να επηρεασει την γνωμη σας) αλλα για λογους περιεργειας π.χ.

Τελος παντων καιρος ηταν να καλυτερεψει η εικονα του forum διοτι ειναι σπα*****δικο να διαβαζεις αχταρμα απο greeklish & ελληνικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν ονομάζω πουθενά "γλώσσα" τα greeklish. Τα χαρακτηρίζω "γραφή". Ούτε λέω ότι πρέπει να πας κάπου να τα μάθεις. Απλά επισημαίνω ότι είναι μια γραφή που δε τη γνωρίζουν όλοι και ως τέτοια δυσκολεύει όσους την αγνοούν (αλλά και πολλούς που τη γνωρίζουν και την απορρίπτουν).

 

 

 

Ρίξε μια ματιά σε αυτό εδώ το μήνημα, δικό σου είναι:

 

 

 

Σε άλλο σου μήνυμα, μάλιστα, "ενημερώνεις" ότι θα αρχίσεις να γράφεις στα Αγγλικά, διατυπώνοντας την ελπίδα να "μην απαγορεύτεται κι αυτό". Αν δε το θυμάσαι πού το έγραψες, πες το να σου το παραθέσω κι αυτό.

 

Το καλύτερο, πάντως, είναι αυτό που γράφεις εδώ, τα bold δικά μου:

 

 

 

Κακώς, κακώς...

 

Αν θες να αναλύσουμε στα σοβαρά αυτό που γράφεις, ευχαρίστως: εξήγησέ μου σε παρακαλώ πώς, ακριβώς, συνάδει η τύποις (γιατί επί της ουσίας την αμφισβητείς) θέση σου ότι σεβόμαστε τους κανόνες της διεύθυνσης, τη στιγμή που λες, "καλώς ή κακώς;" Δηλαδή, ενδεχομένως να είναι και λάθος που η διεύθυνση ενός site αποφασίζει για τους κανόνες; Εμπρός, αδέρφια, στην Εκκλησία του Δήμου να ψηφίσουμε τι θα κάνει ο Hal με το χωράφι του!

 

Αυτό που κατάλαβα από το προηγούμενο μήνυμά σου είναι αυτό που έγραψες: "ta γκρικλις pantos eine akros ekneyristika kai axrhsta kai de tha se katalabo an diafonhshs se ayto."

 

Δηλαδή, τι ακριβώς εννοείς γράφοντας, "δε θα σε καταλάβω" αν διαφωνήσω με την άποψή σου; Εννοείς κάτι διαφορετικό από το "αν εκφράσεις διαφορετική άποψη δε θα σε καταλάβω;"

 

 

well..

to thelo na grafo omos mou aresei me to giati na mhn grafo opos mou aresei eine to idio gia sena? gia mena oxi. syzhthsh ekana ego, esy to phres opos se boleye

 

kalos h kakos elega pos den eime ego sth thesh tou hal h o opoiosdipote alos. to "ενδεχομένως να είναι και λάθος που η διεύθυνση ενός site..." ktl eine diko sou. Kalitera na paramenhs sths erothshs kai na mhn proxoras sths ermhnies, den eise poly kalos

 

Come on man, den tha se katalabo enoousa oti pisteuo toso poly pos oi perisoteroi tha legan to idio me mena pou tha mou ekane entiposh an akouga to antitheo. Ego ayto pou blepo eine pos den me goustaris katholou kai prospathis na katalabeneis ayto pou thes esy. Dikeoma sou eine an kai de katalabeno ti se peirakse apo ayta pou eipa. Dineis poly simasia sthn kathe leksh kai oxi sthn ousia kai to kano kai go ayto.

 

Ola mia sinithia eine.. (elpizo)

 

nik1992 ego leo pos de sou zitisa na alaksis kati sto tropo pou grafeis, oute sou zhthsa na baleis tonous sthn ypografh sou. an thes na ta kano ola greeklish kanena problhma, alakse ta gia mena mias k mena den me enoxloun kai ego na eise sigouros tha ta kano copy paste

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψιλομουφα μου φαινεται..δεν καταλαβαινω γτ ο αλλος να μην γραφει οπως θελει..ναι η γλωσσα μας ειναι τα ελληνικα,ναι ζουμε στην Ελλαδα αλλα το να λες θα σου κοβω το μηνυμα αν δεν ειναι στα ελληνικα ειναι λογοκρισια.κατι που απαγορευεται στη Ελλαδα..χαχα!

και πειτε οτι καποιος δεν ξερει να χειριζεται την ελλινικη γλωσσα σωστα και νοιωθει κομπλεξ και χρισιμοποιει greeklish.γτ να το σταματησει?τεσπα.αφου ετσι αποφασιστικε να κοψουν τον λαιμο τους αυτοι που γραφουν με greeklish! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να κόψουν το λαιμό τους, απλά να γράφουν με ελληνικούς χαρακτήρες, όπως κάνουν ούτως ή άλλως καθημερινά (τουλάχιστον όσοι ζουν στην Ελλάδα).

 

Αφενός όταν μία λέξη ο καθένας τη γράφει με 10 διαφορετικές τρόπους, χρησιμοποιώντας είτε ελληνικούς χαρακτήρες είτε λατινικούς, γίνεται δύσκολη η αναζήτηση ανάμεσα στα θέματα.

 

Αφετέρου τα greeklish δίνουν μια εικόνα προχειρότητας και δυσχεραίνουν την ανάγνωση. Θέλω να πιστεύω ότι κάθε ένας που γράφει μια δημοσίευση έχει κάτι να πει, αν αυτό το κάτι δεν είναι αρκετά σημαντικό για να αφιερώσει 5 λεπτά συντάσσοντάς το σωστά, ίσως δεν είναι αρκετά σημαντικό για να το δημοσιεύσει καν. ;)

 

Μην ξεχνάμε ότι οι δημοσιεύσεις αποθηκεύονται μόνιμα σε μια βάση δεδομένων η οποία δε μπορεί να έχει άπειρο όγκο. Κάθε νέα δημοσίευση κοστίζει σε πόρους συστήματος. Οι δημοσιεύσεις αποθηκεύονται προφανώς με το σκεπτικό ότι θα έχουν κάποιο ενδιαφέρον - χρησιμότητα μελλοντικά. Εφόσον αρχειοθετούνται, υπάρχει εκ τον πραγμάτων ένας ελάχιστος βαθμός επισημότητας που πρέπει να σεβόμαστε, αν θέλουμε να το λέμε αρχείο και όχι χωματερή. Αν θέλουμε συζητήσεις σε τελείως ανεπίσημο ύφος υπάρχει και το IRC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη απόφαση. Πολλοί γουστάρουν τρελά με αυτήν την εξέλιξη, από αρκετούς θα πέσει τρελή γκρίνια. Από 1/1 θα πάρει φωτιά το ρουφιανόκουμπο, και θα τρελαθείτε να σβήνετε posts παιδιά. Αλλά τουλάχιστον το να επικοινωνούμε με το σωστό τρόπο και μόνο με αυτόν, θα κάνει τη διαφορά. Από εμένα εύγε και πάντα τέτοια! Τί νέα εμφάνιση και πράσινα άλογα, εδώ είναι η κίνηση που θα πάει το Insomnia πολύ μπροστά!

 

Εμένα μάλλον θα εννοείς... :rolleyes:

 

Έλεος ρε παιδιά, δικαίωμα και επιλογή του καθενός είναι να γράφει όπως θέλει... Δεν καταλαβαίνω τον λόγο κατάργησης των greeklish... και γιατί θα πάει έτσι μπροστά το ινσόμνια? Το επίπεδο μιας συζήτησης φαίνεται κυρίως από το τι λέγεται, όχι απο το πως λέγεται...Αυτή είναι η γνώμη μου τουλάχιστον... Πολλα - από μένα γ αυτήν την κίνηση... Έλεος δλδ... Αφήστε με μόνο να διαλέξω αν θέλω να γράφω στην γλώσσα μου ή όχι (που δεν θέλω), τι χουντικές ιδεολογίες είναι αυτές? με το ζόρι δλδ να μας βάλετε να γραφουμε με έναν συγκεκριμένο τρόπο... :/ :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

Έλεος ρε παιδιά, δικαίωμα και επιλογή του καθενός είναι να γράφει όπως θέλει... [...] Αφήστε με μόνο να διαλέξω αν θέλω να γράφω στην γλώσσα μου ή όχι (που δεν θέλω), τι χουντικές ιδεολογίες είναι αυτές? με το ζόρι δλδ να μας βάλετε να γραφουμε με έναν συγκεκριμένο τρόπο... :/ :-(

 

稲妻の記憶 東京空風景

 

Κι εγώ διεκδικώ το δικαίωμά μου να γράφω όπως θέλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...