Προς το περιεχόμενο

Ας μιλήσουμε... ελληνικά!


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμμ….

Α]

Διορθώστε με εάν τα παρακάτω δεν είναι ακριβή καθώς δεν τα έχω πρόσφατα στην μνήμη μου.

 

Το Ελληνικό Αλφάβητο προέρχεται από το Φοινικικό.

Το Λατινικό Αλφάβητο προέρχεται από το Ελληνικό (και ειδικότερα από το κορινθιακό εάν θυμάμαι καλά).

Κυριλλικά κ.ο.κ προέρχονται επίσης από το Ελληνικό (κατασκεπασμένα).

 

Ποιο λοιπόν το ουσιαστικό ζήτημα της χρήσης του Λατινικού?

Εξέλιξη το είπα πιο πάνω (τα greeklish) και επιμένω.

Η εξέλιξη αλώστε δεν έχει θετικό ή αρνητικό χαρακτήρα – απλά είναι ένα βήμα προς τον χρόνο.

 

Β]

Οι πυθαγόρειοι (και άλλοι προηγούμενοι) χρησιμοποίησαν σύμβολα για να αναφέρονται σε γεωμετρικά σχήματα καθώς αυτό ήταν πιο εύκολο. Έτσι φτάσαμε να λέμε τις πλευρές του τριγώνου Α,Β,Γ.

Από παλιότερα είχαν αναπτυχθεί διάφοροι τρόποι καταγραφής των αριθμών (βαβυλώνιοι, φοίνικες, αιγύπτιοι, μινωικοί κ.ο.κ).

 

Τελικά μετά από χρόνια εξέλιξης καταλήξαμε όλοι να χρησιμοποιούμε ΑΡΑΒΙΚΟΥΣ αριθμούς τους γνωστούς μας 1,2,3…

 

Υπάρχει κάποιο ζήτημα εδώ? Μήπως ασεβούμε με τοην χρήση των αραβικών έναντι των προγόνων μας ? ΟΧΙ κατά την άποψή μου.

 

 

 

 

Βασισμένος στα Α] και Β] προσωπικά είμαι πεπεισμένος ότι τα greeklish είναι αναπόφευκτη εξέλιξη.

Ιδικά όταν (έτσι και αλλιώς) τα χρησιμοποιούμε καθημερινά.

 

 

Ιδικά όταν αναφερόμαστε σε τεχνικά προβλήματα όπου η ορολογία είναι σε λατινικό αλφάβητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Χμμμ….

Α]

Διορθώστε με εάν τα παρακάτω δεν είναι ακριβή καθώς δεν τα έχω πρόσφατα στην μνήμη μου.

 

Το Ελληνικό Αλφάβητο προέρχεται από το Φοινικικό.

Το Λατινικό Αλφάβητο προέρχεται από το Ελληνικό (και ειδικότερα από το κορινθιακό εάν θυμάμαι καλά).

Κυριλλικά κ.ο.κ προέρχονται επίσης από το Ελληνικό (κατασκεπασμένα).

 

Ποιο λοιπόν το ουσιαστικό ζήτημα της χρήσης του Λατινικού?

Εξέλιξη το είπα πιο πάνω (τα greeklish) και επιμένω.

Η εξέλιξη αλώστε δεν έχει θετικό ή αρνητικό χαρακτήρα – απλά είναι ένα βήμα προς τον χρόνο.

 

 

Ποτέ στα χρόνια της εξέλιξης δεν πήγαμε απο ένα απλό σύστημα σε ένα πολύπλοκο. Τα greeklish θα μπορούσαν να θεωρηθούν εξέλιξη αν είχαν καθιερωμένο σύστημα γραφής. Το μονοτονικό ήταν εξέλιξη και η δημοτική ήταν εξέλιξη.

Εξέλιξη θα είναι κάποια στιγμή να εχουν όλοι οι λαοί μια κοινή γλώσσα.

Τα greeklish όπως χρησιμοποιούνται είναι το ανάποδο βήμα της εξέλιξης σε σημείο βλακείας.

Δεν έχει να κάνει καμία σχέση με τους προγόνους μας. Έχει πολύ απλά να κάνει με το πως λειτουργούμε γρηγορότερα και ευκολότερα. Όχι εμείς. Όλοι.

Τα greeklish είναι η καλύτερη απόδειξη του εγωισμού και της επιβολής της τεμπελιάς.

 

Β]

Οι πυθαγόρειοι (και άλλοι προηγούμενοι) χρησιμοποίησαν σύμβολα για να αναφέρονται σε γεωμετρικά σχήματα καθώς αυτό ήταν πιο εύκολο. Έτσι φτάσαμε να λέμε τις πλευρές του τριγώνου Α,Β,Γ.

Από παλιότερα είχαν αναπτυχθεί διάφοροι τρόποι καταγραφής των αριθμών (βαβυλώνιοι, φοίνικες, αιγύπτιοι, μινωικοί κ.ο.κ).

 

Τελικά μετά από χρόνια εξέλιξης καταλήξαμε όλοι να χρησιμοποιούμε ΑΡΑΒΙΚΟΥΣ αριθμούς τους γνωστούς μας 1,2,3…

Ακριβώς. Τους χρησιμοποιούμε γιατί ειναι κοινοί για όλους.

Τα greeklish είναι ακριβώς το ανάποδο. Ο καθένας γράφει την κάθε λέξη όπως γουστάρει. Το αντίστοιχο θα ήταν το δικό μου 1 να σημαίνει 1000 με την δικαιολογία οτι βαριέμαι να γράφω τα μηδενικά.

 

 

Βασισμένος στα Α] και Β] προσωπικά είμαι πεπεισμένος ότι τα greeklish είναι αναπόφευκτη εξέλιξη.

Ιδικά όταν (έτσι και αλλιώς) τα χρησιμοποιούμε καθημερινά.

 

 

Ιδικά όταν αναφερόμαστε σε τεχνικά προβλήματα όπου η ορολογία είναι σε λατινικό αλφάβητο.

 

Παράδειγμα: Την παραπάνω πρόταση την διαβασα τρείς φορές. Την λέξη "Ειδικά" δεν την έχω δεί ποτέ "Ιδικά". Δεν έχει να κάνει με τα greeklish αλλά με το πόσο μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ικανότητα του εγκεφάλου να σκανάρει και όχι να διαβάζει.

Τα greeklish είναι ο σίγουρος δρόμος για να την απενεργοποιήσεις τελείως μιας και δυο λέξεις ποτε δεν είναι ίδιες.

 

Α , και στην καθημερινή μου επικοινωνία με παρα πολλούς ανθρώπους του επαγγέλματος ή μη , γράφω ελλήνικος.

 

End trie too du the same with Englich. Hau facht deed yu reed this?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλείνοντας την συμμετοχή μου στην κουβέντα...

 

Αυτό που ισχύει στα greeklish είναι το εξής: Απλά αλλάζουν τα σύμβολα που χρησιμοποιούνται για την απεικόνιση των ελληνικών γραμμάτων. Η ορθογραφία/σύνταξη/δομή του κειμένου παραμένουν απολύτως οι ίδιες. Τώρα αν εσύ θες να γράψεις το provlhma ώς provlima είναι το ίδιο λάθος με το να το γράψεις ώς πρόβλιμα αντί για πρόβλημα. Το ίδιο πράγμα μπορείς να το κάνεις είτε χρησιμοποείς greeklish είτε ελληνικά. Έχουμε απλούστατη αντιστοίχηση χαρακτήρων και τίποτα παραπάνω. Δηλαδή αν αντί για τα 1,2,3,4,5... χρησιμοποιούσαμε τα i,ii,iii,iv,v.... Θα άλλαζε κάτι στο νόημα των μαθηματικών? Θα γινόταν π.χ. διαφορετικά η διαδικασία της πρόσθεσης? Προφανώς όχι, έτσι λοιπόν χρησιμοποιώντας greeklish δεν αλλάζει τίποτα στην γλώσσα, εκτός από τα σύμβολα που χρησιμοποιούμε. Ακόμη και αν καταργήσετε τα greeklish στο φόρουμ, εγώ μπορώ π.χ. να αντικαθιστώ για γρηγοράδα, όλα τα "ι" με το γράμμα "γιώτα", όλα τα "ο" με το όμικρον (όπως κατηγοράτε αυτούς που χρησιμοποιούν greeklish) και πάει λέγοντας (πράγμα που θα είχα είδη κάνει, αν δεν υπήρχαν κάποια εκνευριστικά μέλη που το μόνο π κάνουν είναι να κατακρίνουν τους Users για την ορθογραφία τους). Θα κερδίσετε λοιπόν κάτι απο αυτό? (εκτός του καλύτερου search?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλείνοντας την συμμετοχή μου στην κουβέντα...

 

Αυτό που ισχύει στα greeklish είναι το εξής: Απλά αλλάζουν τα σύμβολα που χρησιμοποιούνται για την απεικόνιση των ελληνικών γραμμάτων. Η ορθογραφία/σύνταξη/δομή του κειμένου παραμένουν απολύτως οι ίδιες. Τώρα αν εσύ θες να γράψεις το provlhma ώς provlima είναι το ίδιο λάθος με το να το γράψεις ώς πρόβλιμα αντί για πρόβλημα. Το ίδιο πράγμα μπορείς να το κάνεις είτε χρησιμοποείς greeklish είτε ελληνικά. Έχουμε απλούστατη αντιστοίχηση χαρακτήρων και τίποτα παραπάνω. Δηλαδή αν αντί για τα 1,2,3,4,5... χρησιμοποιούσαμε τα i,ii,iii,iv,v.... Θα άλλαζε κάτι στο νόημα των μαθηματικών? Θα γινόταν π.χ. διαφορετικά η διαδικασία της πρόσθεσης? Προφανώς όχι, έτσι λοιπόν χρησιμοποιώντας greeklish δεν αλλάζει τίποτα στην γλώσσα, εκτός από τα σύμβολα που χρησιμοποιούμε. Ακόμη και αν καταργήσετε τα greeklish στο φόρουμ, εγώ μπορώ π.χ. να αντικαθιστώ για γρηγοράδα, όλα τα "ι" με το γράμμα "γιώτα", όλα τα "ο" με το όμικρον (όπως κατηγοράτε αυτούς που χρησιμοποιούν greeklish) και πάει λέγοντας (πράγμα που θα είχα είδη κάνει, αν δεν υπήρχαν κάποια εκνευριστικά μέλη που το μόνο π κάνουν είναι να κατακρίνουν τους Users για την ορθογραφία τους). Θα κερδίσετε λοιπόν κάτι απο αυτό? (εκτός του καλύτερου search?)

 

 

Προφανώς δεν διάβασες τίποτα απο αυτά που έγραψα παραπάνω.

Εσύ βαριέσαι να σκέφτεσαι οταν γράφεις και τα γράφεις όπως σου έρθουν.

Ομοίως εγώ βαριέμαι να πρέπει να διαβάσω κάθε λέξη σου απο την αρχή.

Οπότε γράψε όπως νομίζεις for all I care, αλλα τουλάχιστον διάβαζε αυτά που γράφουν οι άλλοι πριν απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν διάβασες τίποτα απο αυτά που έγραψα παραπάνω.

Εσύ βαριέσαι να σκέφτεσαι οταν γράφεις και τα γράφεις όπως σου έρθουν.

Ομοίως εγώ βαριέμαι να πρέπει να διαβάσω κάθε λέξη σου απο την αρχή.

Οπότε γράψε όπως νομίζεις for all I care, αλλα τουλάχιστον διάβαζε αυτά που γράφουν οι άλλοι πριν απαντήσεις.

 

αντί για απάντηση πάτησα παράθεση πριν σόρρυ, δεν απευθυνόμουν σε σένα. Κάνω έντιτ και σβήνω το κουότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
αντί για απάντηση πάτησα παράθεση πριν σόρρυ, δεν απευθυνόμουν σε σένα. Κάνω έντιτ και σβήνω το κουότε...

 

Το γεγονός ότι δεν διάβασες τίποτα από όσα έγραψε ο bandito δεν αλλάζει...

 

Δυστυχώς το "επιχείρημά" σου συνοψίζεται στο "βαριέμαι να γράψω κατανοητά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ στα χρόνια της εξέλιξης δεν πήγαμε απο ένα απλό σύστημα σε ένα πολύπλοκο.

Βλπ. Πολυτονικό

Τα greeklish θα μπορούσαν να θεωρηθούν εξέλιξη αν είχαν καθιερωμένο σύστημα γραφής. Το μονοτονικό ήταν εξέλιξη και η δημοτική ήταν εξέλιξη.

Εξέλιξη θα είναι κάποια στιγμή να εχουν όλοι οι λαοί μια κοινή γλώσσα.

Τα greeklish όπως χρησιμοποιούνται είναι το ανάποδο βήμα της εξέλιξης σε σημείο βλακείας.

Όπως είπα και παραπάνω τον όρο ʽεξέλιξηʼ τον χρησιμοποιώ ως ʽβήμα στο μέλλονʼ όχι με σημασία θετικού ή αρνητικού.

Δεν έχει να κάνει καμία σχέση με τους προγόνους μας. Έχει πολύ απλά να κάνει με το πως λειτουργούμε γρηγορότερα και ευκολότερα. Όχι εμείς. Όλοι.

Τα greeklish είναι η καλύτερη απόδειξη του εγωισμού και της επιβολής της τεμπελιάς.

Ελπίζω ότι αυτό δεν απευθύνετε σε εμένα…. Βλπ. παραπάνω όπου εξηγώ ότι ιστορικά (χεχεχε λέω ιστορικά για κάτι που ήταν πριν 10 χρόνια) ήταν ΚΑΙ θέμα ανάγκης. Επίσης το ζήτημα της συνήθειας είναι κάτι το λογικό και συζητήσιμο.

Ακριβώς. Τους χρησιμοποιούμε γιατί ειναι κοινοί για όλους.

Κάποτε δεν ήταν αλλά σταδιακά έγινε

Τα greeklish είναι ακριβώς το ανάποδο. Ο καθένας γράφει την κάθε λέξη όπως γουστάρει. Το αντίστοιχο θα ήταν το δικό μου 1 να σημαίνει 1000 με την δικαιολογία οτι βαριέμαι να γράφω τα μηδενικά.

 

 

Παράδειγμα: Την παραπάνω πρόταση την διαβασα τρείς φορές. Την λέξη "Ειδικά" δεν την έχω δεί ποτέ "Ιδικά". Δεν έχει να κάνει με τα greeklish αλλά με το πόσο μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ικανότητα του εγκεφάλου να σκανάρει και όχι να διαβάζει.

Τα greeklish είναι ο σίγουρος δρόμος για να την απενεργοποιήσεις τελείως μιας και δυο λέξεις ποτε δεν είναι ίδιες.

Χεχεχε, το ιδικά είναι λόγο ανορθογραφίας μου… Κανένας διορθωτής κειμένου δεν βοηθά όταν είσαι ανορθόγραφος :-) Όποτε είναι χαμένος από χέρι και μόνιμα κάνω γελοία ορθογραφικά – τα οποία περνάνε και από τον διορθωτή.

Α , και στην καθημερινή μου επικοινωνία με παρα πολλούς ανθρώπους του επαγγέλματος ή μη , γράφω ελλήνικος.

 

End trie too du the same with Englich. Hau facht deed yu reed this?

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις, ευτυχώς που υπάρχουν και κάποιοι που κάνουν τον κόπο να καταλάβουν τι ήθελε να πει ο ποιητής :-) Προσωπικά έχω μπει σε αυτή τη διαδικασία αρκετές φορές.

 

 

 

Γενικότερα πάντως, δεν θέλω να παρεξηγήσετε τα παραπάνω…. Έχω δηλώσει εξ αρχής ότι σε αυτά τα ζητήματα – ΟΤΙ ΠΟΥΝ ΟΙ ADMINS!

Συζήτηση κάνουμε… και πιθανά αμπελο-φιλοσοφούμε και λίγο. Άλωσε έδωσα και ορισμένα επιχειρήματα π.χ. ομογενείς, usernames πού δύσκολα απαντιόνται. Δεν είναι κακό που κάθε επιλογή έχει υπέρ και κατά.

Γενικότερα το συζητάμε όσο θέλετε το θέμα, αλλά μην γίνουμε και στρατόπεδα εδώ μέσα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή κάποτε συμμετείχα και στο φόρουμ των 4Τ (~22.000 μέλη) να σημειώσω ότι κ εκεί απαγορεύονται τα greeklish με πολύ καλά αποτέλέσματα για τα ματάκια μας.

 

Χαίρεσαι να το διαβάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, σχεδον σε ολα τα λειτουργικα ειναι ευκολο να βαλεις ελληνικα στο πληκτρολογιο (το λεω επειδη η καραμελα των ομογενων καταντα γελοια). Στα Windows ειναι μερικα βηματακια στο Regional Settings (θα το κανω θεμα σε Wiki σημερα η αυριο, με περιγραφη με εικονες για Windows)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bandito δηλαδή αν είσαι υπέρ της εξέλιξης δεν θα σε πειράζει αν γράφω έτσι:

 

διλαδι αν ισε ιπερ τις εξελιξις δεν θα σε πιραζι αν γραφο ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bandito δηλαδή αν είσαι υπέρ της εξέλιξης δεν θα σε πειράζει αν γράφω έτσι:

 

διλαδι αν ισε ιπερ τις εξελιξις δεν θα σε πιραζι αν γραφο ετσι.

124 157 165 146 141 163 054 040 360 361 357 366 341 355 376 362 040 357 375 364 345 040 345 363 335 355 341 040 363 345 040 360 345 351 361 334 346 345 351 040 355 341 040 343 361 334 366 371 040 335 364 363 351 056 056 056 012

 

Αυτό που θέλει να πει ο bandito, και που αμφιβάλλω αν κανείς έκατσε να το διαβάσει, είναι ότι το βασικό πρόβλημα με τα greeklish είναι η έλλειψη τυποποίησης: ενώ θα μπορούσε να υπάρχει 1-1 αντιστοιχία με το ελληνικό αλφάβητο, κανείς ποτέ (ευτυχώς) δεν έκατσε να εφαρμόσει κάτι τέτοιο. Και γιατί δεν έγινε αυτό; Γιατί φυσικά είναι «δικαίωμά σας» εκτός από το να γράφετε greeklish, να τα γράφετε και όπως σας καπνίσει [1], μη σεβόμενοι αυτούς που θα διαβάσουν τα γραπτά σας. Στην τελική η γλώσσα είναι θέμα σύμβασης: 10 εκατομμύρια Έλληνες και αρκετοί ξένοι έχουμε καταλήξει να έχουμε τη σύμβαση αυτή που λέγεται ελληνική γλώσσα, γραμμένη με σωστή γραμματική, σωστό συντακτικό και το ελληνικό αλφάβητο με κεφαλαία, πεζά, τόνους και στίξη. Κάποιοι πρωτοπόροι της γραμματικής και της γλώσσας αγνοούν αυτή τη σύμβαση, βγαίνουν μέσα από τα φόρα και ισχυρίζονται με κλισέ του στυλ «τα greeklish είναι η φυσική εξέλιξη της γλώσσας», «είναι δικαίωμά μου να γράφω όπως θέλω» ότι ο καθένας (βασικά ο εαυτός τους) μπορεί να γράφει με όποια σύμβαση γουστάρει, και οι υπόλοιποι οφείλουν να διαβάζουν αυτά που γράφει, γιατί αυτή είναι η φυσική εξέλιξη της γλώσσας. Αρλούμπες δηλαδή, γιατί καμία φυσική εξέλιξη δεν μπορεί να δημιουργεί συγχύσεις στην πλειοψηφία. Επιπλέον δε, στατιστικά η χρήση των σωστών ελληνικών ανεβαίνει (λίγο περίεργο για μια γραφή που πεθαίνει, ε;)

 

Προσωπικά όποιος γράφει συστηματικά greeklish θεωρώ απλά ότι βαριέται, αδιαφορεί και δεν έχει τον παραμικρό σεβασμό προς τους αναγνώστες των μηνυμάτων του. Οποιοσδήποτε θέλει να απευθύνεται στο ευρύ κοινό, τη στιγμή που δε συντρέχει κάποιος τεχνικός λόγος, οφείλει να γράφει σε σωστά Ελληνικά (όσο σωστά μπορεί και ξέρει τέλος πάντων), είναι θέμα σύμβασης.

 

[1] Αλήθεια, αν βγάζαμε μια τυποποίηση για τα greeklish και την καθιστούσαμε υποχρεωτική, τι θα λέγατε τότε;

 

Και ναι, γράφω πάντα ελληνικά, με τόνους και σωστή στίξη, πολύ πιο γρήγορα απ' ότι έγραφα οποτεδήποτε greeklish. Είναι θέμα συνήθειας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποικε, ο bandito ειπε και για εξελιξη της γλωσσας προς κατι πιο απλο.

 

η γερμανια δεν ειχε κατι αναλογο και απλουστεψε την ορθογραφια σε πολλες λεξεις?

 

 

και ναι θα συμφωνουσα σε μια ψηφοφορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξήγησέ μου σε παρακαλώ, πως τα greeklish (όπως χρησιμοποιούνται σήμερα), κάνουν τα πράγματα απλούστερα. Το μόνο που κάνουν, όπως είπε ο bandito, είναι να «σπάνε» την αναγνώριση μοττίβων και εικόνων που κάνει ο εγκέφαλος, και να αναγκάζουν τον αναγνώστη να διατρέχει τη λέξη γράμμα-γράμμα.

 

Και είναι άλλο πράγμα η απλοποίηση της ορθογραφίας, και άλλο η αλλαγή του αλφαβήτου. Αν δεις τις αλλαγές που έκαναν οι Γερμανοί, δε συνιστούν απλοποίηση, περισσότερο αναμόρφωση. Σε πολλές περιπτώσεις άλλαξαν λέξεις για παράδειγμα, ώστε αυτές να ανταποκρίνονται και ετυμολογικά στη σημασία τους. Η περίπτωση των greeklish (ακόμα και αν τη δει κανείς ως «απλούστευση»), δεν έχει καμία σχέση με αυτό.

 

Η Ελληνική γλώσσα «μεγάλωσε» παράλληλα με το ελληνικό αλφάβητο, με αποτέλεσμα να είναι αλληλένδετα: αν αλλάξεις το ένα από τα δύο, τελικά θα αλλάξει και το άλλο. Οι λέξεις συνήθως έχουν ένα συγκεκριμένο λόγο που γράφονται όπως γράφονται (διάβαζε «ετυμολογία»), δεν είναι κάτι που έτσι απλά μας ήρθε και το γράψαμε. Επιπλέον δε, η ορθογραφική πολυπλοκότητα μας δίνει τη δυνατότητα να αποδίδουμε διαφορετικό νόημα σε ομόηχες λέξεις (π.χ. όμως και ώμος, φύλλο και φύλο κλπ). Μια οποιαδήποτε απλοποίηση της ορθογραφίας αναγκαστικά «σπάει» την ετυμολογική συνέχεια μιας γλώσσας και μετατοπίζει τη σημασία της λέξης από τη μορφή της στα συμφραζόμενα της πρότασης, μια κατάσταση που προσεγγίζει περισσότερο τον προφορικό λόγο, και λιγότερο το γραπτό. Πόσο μάλλον το να πας σε ένα αλφάβητο, για το οποίο δεν υπάρχουν «λογικές» αντιστοιχίες για τα μισά σύμβολα του δικού μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα κανεις λογο ...για λογο. το νοημα δεν ειναι μονο απο τις λεξεις αλλα και απο τα συμφραζομενα.

τα greeklish κανουνε τα πραγματα απλουστερα για ενα μεγαλο ποσοστο (hint old timers) που εμπενε irc και εμαθε να γραφει ετσι.

τελος παντων, το θεμα που συζηταμε ειναι για το μπλαμπλα και οχι για εδω.

εγω παντως προσπαθω να γραφω απο τωρα ελληνικα για να τα συνηθίσω.

κατι αλλο που με ενοχλει οταν γυρνάω το πληκτρολογιο στα ελληνικα ειναι οτι πχ το : βγαζει τα ¨ ....

 

 

 

υγ: http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=218650

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...