Προς το περιεχόμενο

Συνδιασμος χρωματον καλωδιου RJ45


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν υπάρχει το καλώδιο βέβαια και πάει να το αγοράσει, δε νομίζω κανείς να μην προθυμοποιθεί να του φτιάξει τα jacks στις άκρες, ή τα πριζάκια τα οποία κάνουν μερικά (π.χ. 5 ) ευρώ το καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για να συνδέσω ένα pc σε switch τι καλώδιο χρειάζομαι ; Ρωτάω γιατί έχω παρατηρήσει ότι όπως και να το συνδέσω και με crossover και με κανονικό δουλεύει. Ισχύει αυτό ; Επίσης άλλη μια ερώτηση, FTP σημαίνει corssover και UTP σημαίνει κανονικό ή δεν έχουν καμία σχέση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συνδέσω ένα pc σε switch τι καλώδιο χρειάζομαι ; Ρωτάω γιατί έχω παρατηρήσει ότι όπως και να το συνδέσω και με crossover και με κανονικό δουλεύει. Ισχύει αυτό ; Επίσης άλλη μια ερώτηση, FTP σημαίνει corssover και UTP σημαίνει κανονικό ή δεν έχουν καμία σχέση;

 

Ναι ισχυει.Οπως και να τα βαλεις στο switch σουλεύουν.

Οσο για τα ftp-utp διαβασε τι λέει εδώ.

 

FTP (foil screened twisted pair) cable is a cable containing multiple pairs of copper wire enclosed in a sheath of aluminum foil. It's used in wiring systems in buildings or other environments where heavy noise adjacent to the wire might cause interference. The foil provides insulation not afforded by UTP (unshielded twisted pair), the most common kind of structural wiring. The disadvantage of FTP is that it requires somewhat more care in "earthing" (grounding) than UTP and electrical impedances must be matched when connecting to UTP. Typically, FTP might be used in a factory setting and UTP in an office setting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να συνδεσω ενα pc με adsl modem router για προσβαση στο internet αλλα δεν ξερω με τι σειρα πρεπει να ενωθουν τα χρωματιστα καλωδια στο RJ45. Καπου ειχα μια εικονα αλλα δεν την βρισκω.Οποιος μπορει ας βοηθησει.Ευχαριστω.

 

 

Τελικα ο συναδελφος τεχνικος ΔΕΗτζης το εβαλε σωστα γιατι μολις το κουμπωσα στην καρτα δικτυου μπηκα αμμεσως internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...