Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος σε Linux - Βοήθεια σχετικά με εντολή mv


Apanepai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδια πρόσφατα εγκατέστησα Ubuntu 7.04 και έχω αρχίσει τα πειράματα.

Θέλω να κάνω move από την κονσόλα ένα αρχείο σε ένα φάκελο που έχω φτιάξει στο '/'.

Από την κονσόλα δίνω cd το Desktop. Έπειτα σύμφωνα με το man δίνω την εντολή

>mv [move]... ΟΝΟΜΑ ΑΡΧΕΙΟΥ... /ΟΝΟΜΑ ΦΑΚΕΛΟΥ

 

Αλλά λέει ότι δεν υπάρχει το fie η το directory.

 

Κάτι μου φεύγει η δεν έχω καταλάβει να διαβάζω σωστά το man. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ.. Πρόσεξε αν κάποιο από τα ονόματα περιέχει "ειδικούς" χαρακτήρες (χαρακτήρες που έχουν ιδιαίτερη σημασία για το shell, όπως τα κενά διαστήματα ή οι παύλες) να τους κάνεις escape. Escape μπορείς να τους κάνεις βάζοντας πριν από αυτούς το χαρακτήρα "\", ή να τους βάλεις (αυτούς ή όλο το όνομα) μέσα σε εισαγωγικά ( " ή ' ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα man pages μερικές φορές δεν είναι και πολύ κατανοητά. Εξαρτάται από το ποιος έχει γράψει το κάθε man. Γενικά όπως ακολουθούν ένα "άτυπο πρωτόκολλο" οπότε με τον χρόνο αρχίζεις και καταλαβαίνεις "τι εννοεί ο ποιητής".

 

Μπορείς να γράψεις λίγο ακριβώς αυτό που δίνεις στην κονσόλα να το δούμε και να το διορθώσουμε? Έτσι θα καταλάβεις και πως διαβάζονται οι man pages ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεχε επίσης τα πεζά και τα κεφαλαία, γιατί εδώ το σύστημα είναι case sensitive (όχι όπως στα Παράθυρα).

 

Ας πούμε, αν έχω έναν κατάλογο «Music» (δηλ. με κεφαλαίο μι) και πάω να μπω γράφοντας όλο πεζά:

 

>cd [color=red]m[/color]usic

 

... μου βγάζει:

 

>bash: cd: music: No such file or directory

 

Πρέπει δηλ. να γράψω:

 

>cd [color=green]M[/color]usic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά. Τα πρόσεξα αυτά που είπατε αλλά πάλι έχω πρόβλημα.

Την εντολή τη δίνω ως εξής:

 

>sudo mv [move]... wine-config-1.9.0-slam1.tgz... /winesetup 

 

έχοντας κάνει cd στο Desktop. Και μου επιστρέφει τα εξής σφάλματα:

 

mv: cannot stat `[move]...': No such file or directory

mv: cannot stat `wine-config-1.9.0-slam1.tgz...': No such file or directory

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δώσεις sudo mv filename dir, όπου filename το όνομα του αρχείου που θες να μετακινήσεις άν είσαι στο φάκελο που βρίσκεται ή ολόκληρο το path αν όχι και dir η θέση που θέλεις να το μετακινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και κάτι άλλο παιδιά ποιος είνα τελικά ο ποιο σωστός και πλήρες οδηγος εγκατάστασης του Wine. Έχω διαβάσει κάνα δυο αλλά σε όλους αντιμετώπισα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το [move] τι το βάζεις.

 

Το έβαλα επειδή στο man είδα το εξής:

 

mv [OPTION]... [-T] SOURCE DEST

mv [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY

mv [OPTION]... -t DIRECTORY SOURCE...

 

και επειδή είδα ότι μέσω αυτής της εντολής μπορεί να γίνει και rename υπέθεσε ότι χρειάζεται για να ορίσεις το action.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...