Προς το περιεχόμενο

Sony Ericsson T610 :: 160 Χαρακτήρες ανά Μήνυμα // Update?


inverted_a

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα...

 

Έχω ένα παλιό Τ610 και δυστυχώς δεν μπορείς να γράψεις ένα πλήρες (160 χαρακτήρες) μήνυμα και να το στείλεις κανονικά. Μου επιτρέπει νομίζω 35-40 χαρακτήρες ανά μήνυμα, οπότε χρεώνομαι 3 μηνύματα για να γράψω αυτά που κανονικά θα χωρούσαν σε 1...

 

Από το call center μου πρότειναν την επιλογή Μενού->Μηνύματα->Πρόσθετα->Απενεργοποίηση Εθνικών Χαρακτήρων αλλά δεν είχε αποτέλεσμα....

 

Τώρα σκέφτομαι την ιδέα της αναβάθμισης, η οποία σημαίνει 2 επιλογές:

α)Παράδοση του κινητού στον Γερμανό για 10-12 μέρες και πληρωμή 29,75 ευρώ (αν είσαι τυχερός παίρνεις άλλη συσκευή για αντικατάσταση, αλλά πολύ χλωμό να βρεις...)

β)Κατέβασμα του λογισμικού από το δίκτυο και αγορά του σχετικού καλωδίου (DSS-25), το οποιο στοιχίζει (εντελώς τυχαία!) και εκείνο περίπου 30 ευρώ...

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα; Συμφερεί να αγοράσω το εν λόγω καλώδιο ή θα μου μείνει στα χέρια χωρίς να πετύχει η αναβάθμιση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

UPDATE:

1.Φαίνεται να υπάρχει τρόπος να γράψεις με 160 χαρακτήρες αλλά μόνο με κεφαλαία, πάντως όχι αυτός που μου πρότειναν από το call center. Πρέπει να βρω αυτή την ρύθμιση...

 

2.Άκουσα περίπτωση που κάποιος έδωσε το κινητό του για αναβάθμιση και του απάντησαν ότι δεν πέτυχε(!) γιατί ήταν πολύ παλιό μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κανένα κινητό δεν υπάρχει τρόπος να γράψεις μικρά Ελληνικά και να χωρέσεις 160 χαρακτήρες σε ένα SMS. Ο μόνος τρόπος είναι να απενεργοποιήσεις τους εθνικούς χαρακτήρες και να γράφεις κεφαλαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ... ναι, γράφεις εσύ με μικρά και τα μετατρέπει αυτόματα όλα σε κεφαλαία το κινητό πριν στείλει το μηνυμα...

 

το πρόβλημα είναι ότι στο Τ610 δεν βρίσκω πουθενά μία τέτοια ρύθμιση!

 

και αυτά που μου λένε από το Call Center δεν υπάρχουν στο μενού του τηλεφώνου, οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευρέθη τελικά!

μου έδιναν λάθος οδηγίες για τα υπομενού από το Call Center...

η σωστή επιλογή ήταν η "επιλογή γλώσσας" (δεν βρίσκεται στα "Μηνύματα") και την απενεργοποίησα. για το update δε, ούτε που το σκέφτομαι τώρα πιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...