Προς το περιεχόμενο

virtual audio console


yioula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ας πουμε οτι θελω στο pc μια κονσολα μιξης ηχων, πχ για ενα ραδιοφωνικο σταθμο ή για να παιξω σε ενα παρτυ..

 

οχι για να μιξαρω σωστα τα τραγουδια, απλα για να ανοιγω μικροφωνο ή να ρυθμιζω εντασεις εφφε κλπ..

 

χρειαζομαι καποιο προγραμμα και ειδικες καρτες ηχου με πολλε εισοδους?

 

παντως δεν θελω να μιξαρω και πολλα πραγματα πχ 3 εισοδους μουσικης και 1 μικροφωνου

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν πολλα προγραματα που ειναι εικονικα studio-κονσολες!!αλλιως γνωστα σαν sequencer η D.A.W(digital audio workstation)

απο τα ποιο γνωστα ειναι :steinberg cubase/nuendo,cakewalk sonar,logic της emagic και αλλα πολλα !

 

για να κανεις αυτο που θελεις εσυ χρειαζεσαι τις αντιστοιχες εισοδους σε hardware μορφη!

δηλαδη εχεις 3 εξοδους (3 μηχανηματα(ας πουμε3 cd players)) και ενα μικροφωνο! δηλαδη 4 εξοδους!

χρειαζεσαι μια καρτα ηχου η κονσολα που να σου δινει τοσες εισοδους!

αν εχεις μια κονσολα ας πουμε συνδεεις τα μηχανηματα σου εκει και στελνεις ενα stereo σημα απο την στερεοφονικη εξοδου που σου δινει η κονσολα στην καρτα ηχου του υπολογιστη!

το προγραμα ομως με αυτην την συνδεσμολογια θα σου δει ενα στερεοφωνικο σημα!!και ετσι δεν θα μπορεις να κανεις πολλα πραγματα δηλαδη να βαλεις καποιο εφε να κανεις eq παρα μονο στο συνολικο σημα(στερεωφωνικο) που παιρνεις!

 

Τωρα πουμε οτι παιρνεις μια καρτα ηχου firewire η οποια εχει 4 εισοδους!

συνδεεις την καθε συσκευη σε καθε καναλι και στο προγραμα τα εχεις ξεχωριστα και ετσι μπορει να τα επεξεργαστεις ξεχωριστα! με αυτην την συνδεσμολογια εχεις πολλες επιλογες πχ να βαλεις εφε στο μικροφονο να κανεις να ρυθμισεις εντασεις σε καθε καναλι κ.α!

 

τωρα σε καρτα ηχου παιζουν παρα πολλες επαγγελματικες και μη το θεμα ειναι ποσο λεφτα διαθετεις kai ποσες εισοδους σου χρειαζονται?

 

 

ννα σου πω επισης οτι πολλες επαγγελματικες εταιριες μαζι με τα προιοντα τους(καρτες ηχου)σου δινουν δωρο μια lite εκδοση προγραματων μιξης!!πολλες δινουν το cubase LE μια ελαφρια εκδοση του cubase με λιγες δυνατοτιτες αλλα οτι πρεπει για αυτα που χρειαζεσαι εσυ!!

συμφερει αν σκεφτεις οτι η full εκδοση toy cubase κοστιζει περιπου 700 με 900 e!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου επειδή τυχαίνει να είμαι επαγγελματίας του χώρου, έχω ανοίξει ένα δικό μου blog στο οποίο postάρω οτιδήποτε έχει να κάνει με professional audio / tech news, κλπ. Που και που γράφω κάποια άρθρα στα οποία αναλύω δικές μου ιδέες για θέματα που μπορεί να ενδιαφέρουν πολύ κόσμο όπως για παράδειγμα το πως λειτουργεί ο ψηφιακός ήχος ή μία έρευνα για κολλέγια μηχανικής ήχου / ηχοληψίας για όποιον ενδιαφέρεται να σπουδάσει κάτι τέτοιο. Ένα από τα θέματα που ανέπτυξα πρόσφατα ήταν αυτό που ανέφερες. Έχω σε μία λίστα τα περισσότερα software sequencers που κυκλοφορούν, ρίξε μια ματιά εδώ:

 

http://www.audioworkbench.com/all-about-software-sequencing/

 

Το μόνο "πρόβλημα" είναι ότι σκοπεύω να πιάσω κοινό από όλο τον κόσμο οπότε γράφω στα Αγγλικά. Ελπίζω να βοηθηθείς σε αυτό που ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego pados exo auto

http://www.skroutz.gr/products/list?keyphrase=hercules+mk2

 

kai an katalava kala kati tetoio 8eleis kai esu....leitourgikotato, euxristo kai einai auto akrivos pou prepei na einai. oute kati ligotero oute kati perissotero

 

φιλε αυτο ειναι περισοτερο για dj χρηση και σου δινει 2 εισοδους/εξοδους(stereo)!!

οποτε δεν μπορεις να σινδεσεις και πολλα πραγματα!!προσωπικα το βρησκω ψιλο ακριβο!!

 

 

 

και με αυτα τα λεφτα περνεις μια καρτα ηχου και κανεις την επεξεργασια που γουσταρεις μεσα απο προγραμα!! και μπορεις να κανεις και ηχογραφηση

πχ στα 200 περιπου ε περνεις μia 4καναλι καρτα ηχου οπως αυτη: http://www.m-audio.com/products/en_us/Delta44-main.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...