Προς το περιεχόμενο

Radiohead: σε 1 εβδομάδα πούλησαν 1,2 εκατομμύρια άλμπουμ μέσω ίντερνετ


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη ξεχνάμε επίσης οτι το αλμπουμ τα σπάει. Αλλα 8 ευρω για 160kbps mp3 δε τα δινα, 40ευρο για τη συλλεκτική έκδοση στο χαλαρό ;)

 

Να δώσουν κανονική ποιότητα cd, όχι κ@λ@mp3 μέσω ίντερνετ, να τα κάνουμε εμείς ότι γουστάρουμε... Εγώ μόνο τότε θα πληρώσω για μουσική μέσω ίντερνετ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά είναι θέμα νοοτροπίας. Ο ελληνάρας (με μικρό εψιλον) δε σκαμπάζει από donations. Γουστάρει το τζάμπα και το μουλωχτό. Και τα σκάει στις πουτ@νες, τα σκυλάδικα και τις 8800 averta! Τι να λέμε τώρα για τους Radiohead που χεστήκανε αν θα πάρουνε από κανένα από εμάς κανένα δίευρο αφού έτσι κι αλλιώς η Ελλάδα είναι πεθαμένη σαν αγορά δισκογραφίας. Η κίνηση είναι γ@μ@τη τελεία και (κ)- :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως το έκαναν πάντως για να βγάλουν παραπάνω εισπράξεις, άλλωστε ας μην κοροιδευόμαστε, το πρόβλημά τους το οικονομικό έχει λυθεί εδώ και πολλά χρόνια.

 

Η συγκεκριμένη μπάντα πάντα έκανε πρωτοποριακές κινήσεις, και με αυτήν της την κίνηση προφανώς ήθελε να δείξει πως η μουσική δεν μπορεί να μεταφραστεί σε χρηματική αξία, και πως όλοι έχουν δικαίωμα σε αυτήν.

Δεν είναι λίγες οι φορές που έχω ξυπνήσει στις 4 το πρωί, και το άκουσμα ενός δίσκου μου έχει αποκαταστήσει την ψυχική μου ηρεμία ... Αυτές είναι οι στιγμές που συνηδητοποιείς πως η μουσική είναι ανεκτίμητη....

 

Παράλληλα, επειδή αναγκαστικά τα χρήματα στην εποχή που ζούμε είναι αναγκαίο κακό,

(μπορεί να το σκέφτηκα πολύ να δώσω 300ε για την 8800, αλλά αν κάποιος άνθρωπός μου ήταν στο νοσοκομείο και τα χρειαζόταν, δεν θα το σκεφτόμουν καν),

άφησαν τον καθένα, ΟΧΙ να κρίνει πόσο αξίζει η νέα τους δουλειά, αλλά πόσα μπορεί να διαθέσει για αυτήν.

 

Τέλος, επιτέλους μία νόμιμη γροθιά στο στομάχι των πολυεθνικών εταιριών μετά από αυτήν της ''παράνομης'' πειρατείας ήταν απαραίτητη, να καταλάβουν πως επιτέλους δεν κινούν μόνο αυτοί τα νήματα, με την γνωστή εκμετάλευση που ασκούν στους μουσικούς, δίνοντας τους αστεία ποσοστά από τις πωλήσεις, ''σπρωχνοντας ή θάβωντας'' άξιους ή μη μουσικους, και πολλά άλλα παραδείγματα...

 

Ένα μεγάλο μπράβο στους Radiohead, που όσοι τους γνωρίζουν καλύτερα δεν ξαφνιάστηκαν από αυτήν την κίνηση, και ελπίδες πως θα ακολουθήσουν το παράδειγμά τους και άλλες μπάντες που διαλαλούν συχνά πυκνά πως ΔΕΝ τάσσονται κατά της πειρατείας.

Καιρός να το αποδείξουν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σιγουρο οτι θα ακολουθησουν και αλλοι καλλιτεχνες αλλαζοντας ισως για παντα το μοντελο πωλησης μουσικης μεσα απο το διαδικτυο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση κρίσεως: πόσα αντίτυπα θα έπρεπε να πουλήσουν για να βάλουν στην τσέπη (μανατζαραίων και καλλιτεχνών) 10 εκατομμύρια????

Με 5%, ανά δίσκο, υπολογίστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το κάνουν και άλλες μπάντες όπως είπατε και είμαι σίγουρος πώς ο κόσμος θα στρέφεται στα αυθεντικά cd και όχι τόσο πολύ στα πειρατικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να ακούσω radiohead από το OK computer, αλλά μόλις διάβασα το νέο έτρεξα και αγόρασα το album.

Δεν ξέρω για εσάς, αλλά απλά δεν μου έκανε καρδιά να το κατεβάσω τσάμπα...

Αν όλοι το έκαναν αυτό, αυτοί θα ήταν ακόμη πιο πλούσιοι και εγώ θα είχα πιο ήσυχη την συνείδησή μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kala min trelathoume pos einai kai to megalyetro rock sygkrotima! "rok, kai oxi "rock"" opos eipe kai enas parapano.

prosopika oi radiohead gia mena pethanan meta to ok computer.

 

pantos i kinisi auti itan theiki.... eilikrina gia na mazeuan 10.000.000 tha eprepe na poulisoun POLLOOOOOUS diskous...

 

den einai teleios tsaba (1? minimum eos 99? maximum) oso thelete dinete.

pantos kai polla alla groups pou poulane etsi mp3s meso net bazoun 160kbps... ti m@l@ki@ tous exei piasei? edo oloi mas tora pia psaxnoume ta 320kbps...

 

euge pantos gia tin kinisi tous. daxtylaki stis polyethnikes!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είναι θέμα νοοτροπίας. Ο ελληνάρας (με μικρό εψιλον) δε σκαμπάζει από donations. Γουστάρει το τζάμπα και το μουλωχτό. Και τα σκάει στις πουτ@νες, τα σκυλάδικα και τις 8800 averta! Τι να λέμε τώρα για τους Radiohead που χεστήκανε αν θα πάρουνε από κανένα από εμάς κανένα δίευρο αφού έτσι κι αλλιώς η Ελλάδα είναι πεθαμένη σαν αγορά δισκογραφίας. Η κίνηση είναι γ@μ@τη τελεία και (κ)- :X

 

Καλα τα λες (εν μερει)

Απλα ξεχασες μια "λεπτομερεια"

Οταν ο βασικος μισθος στην Ε.Ε ειναι μεταξυ 1200-1500 euros, και στην Ελλαδα 660, ειναι πολυ φυσικο κατα την γνωμη μου ο Ελληνας να ειναι τοσο "κουμπωμενος" στα donations.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα λες (εν μερει)

Απλα ξεχασες μια "λεπτομερεια"

Οταν ο βασικος μισθος στην Ε.Ε ειναι μεταξυ 1200-1500 euros, και στην Ελλαδα 660, ειναι πολυ φυσικο κατα την γνωμη μου ο Ελληνας να ειναι τοσο "κουμπωμενος" στα donations.

 

Εσύ δεν είσαι με τους τζάμπα - είσαι με τους μουλωχτούς :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...