Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε WD MyBook World Edition 500GB


mikemoisi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!!!

Έχω αγοράσει τον προαναφερόμενω δίσκο, ο οποίος είναι δικτυακός. (δεν έχει θύρα usb)

Συνοδεύεται με το πρόγραμμα mionet που το δίνει μαζί με την αγορά η Western Digital.

Έχω εγκαταστήσει το συνοδευτικό πρόγραμμα (mionet) αλλά δεν εμφανίζεται πουθενά ο σκληρός!!!

 

Λίγη Βοήθεια!!! Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει ή που να έχει κάνει παρόμοια αγορά κ να έχει κάνει κ την εγκατάσταση???

 

(πληροφοριακά ο σκληρός συνδέεται πάνω σε router)

 

Ευχαριστώ πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα, και εγώ προσπαθώ να τον κάνω να δουλέψει..

 

επειδή κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα. 2 πράγματα μπορούν να συμβαίνουν.

1. να σε κόβει το firewall. δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις για λίγο.

2. έχεις πολλά γράμματα "πιασμένα" (drive letters) σε δίσκους στον υπολογιστή σου με αποτέλεσμα να πέφτεις σε conflict.

 

Στην περίπτωση μου είμαι στο 2. όσον αφορά το desktop ενώ σε 2 Laptop που έχουν μόνο D,C κανένα πρόβλημα.

 

αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα, είναι το εξής : αν δεν έχω πρόσβαση στο ιντερνετ δεν μπορώ να έχω πρόσβαση στον δίσκο που βρίσκεται στο ίδιο δίκτυο???? θεωρώ πως κάτι ακόμα δεν έχω βρει διαφορετικά ....

 

φυσικά και κάθε βοήθεια δεκτή

Κωστής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα drive letters τα αλλαζεις απο το disk management. Στο my Computer δεξι κλικ, manage, disk management.

Συνεδεσε τον εξωτερκο δισκο και θα πρεπει να εμφανιζεται στο disk management ασχετα αν εχει γραμμα. Μετα θα του δωσεις ενα, κατα προτιμηση απο τα τελευταια και θα εμφανιστει κανονικα. Μια φορα το κανεις αυτο.

 

Για το δικτυακο τωρα, δεν ειχα ποτε μου τετοιον αλλα αν ξερεις το IP address του δισκου σου, και εισαι στο ιδιο υποδικτυο με αυτον (δεν ξερω τι κανει αυτο το συνοδευτικο προγραμμα που λες αλλα κατι τετοιες ενεργειες θα περιλαμβανει) τοτε στο start-run γραψε \\ και την IP του δισκου να δουμε τι θα βγαλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και πάλι, δεν χρειάζεσαι κανένα συνοδευτικό πρόγραμμα για να "δεις" τον δίσκο.

 

απλά πας στον my net places και γραφεις \\mybookworld <enter> (ή όπως τον έχεις ονομάσει.)

 

εφόσον εχεις κάνει shared folders τότε θα τα "δεις", στην συνέχεια τα κάνεις "map network drives" κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...