Προς το περιεχόμενο

Και πάλι καταλήψεις...


filtrohouana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ουτε ειναι κ σε καμμια λιστα τοπ 100 best unis of the worlds τα ελληνικα πανεπιστημια για να φοβουνται τα ιδιωτικα.

 

Συγνωμη το σχολιο δεν ειναι επι προσωπικου, αλλα τελευταια αυτο το επιχειρημα παιζει παρα πολυ ... ειναι ισως η μεγαλυτερη ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ που εχω ακουσει ποτε περι παιδειας !!!! Πραγματικα θελω ενας απο τους θιασωτες αυτου του επιχειρηματος να μου το εξηγησει... Λεμε για αξιολογηση τοσο καιρο και ο αποτερος σκοπος της ειναι η Ελλαδαρα να εχει ΕΝΑ πανεπιστημιο στην λιστα των ΤΟΠ ??? :rolleyes: Μας ενδιαφερει αυτο το ΕΝΑ που θα βγει μετα απο αξιολογηση πρωτο να παρει οσα πιο πολλα λεφτα μπορει (u know επιχορηγηση κρατικη η μη) ωστε να μπορεσει να μπει στην περιβοητη λιστα και τα αλλα ποιος τα.... :X

Αντι να φτιαξουν αρχικα ενα καλο επιπεδο για ολα (οχι οτι δεν βρισκονται ηδη σε καλο το λιγοτερο, μιλαω για πολιτικη βουληση ) θελουμε το ΕΝΑ για να φαινομαστε.... :-(

 

Επισης ετσι γιατι οκ λεμε λεμε... οι καταλυψεις γινονται μεσω γενικων συνελευσεων αν δε κανω λαθος ... εκει κατεβουν καποια πλαισια ... αμα θελει καποιος να μη περασουν αυτα με τις καταληψεις οι σχολες εκει ειναι ....ειναι αρκετα διαφορετικο απο το "εκει που εισαι για καφε τηλεφωνο "ωπ παλι δεν ανοιξαμε καλα την παλευουν ποτε θα παω διακοπες ? " " .Εδω να αναφερω οτι δεν υποστηριζω παντα καταληψεις και κυριως μη κυλιωμενες (προφανως αντιλαμβανεται ο καθενας τι ασφαλιστικη δικλιδα ειναι η κυλιωμενη για τους διαφωνουντες φοιτητες ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Επισης ετσι γιατι οκ λεμε λεμε... οι καταλυψεις γινονται μεσω γενικων συνελευσεων αν δε κανω λαθος ... εκει κατεβουν καποια πλαισια ... αμα θελει καποιος να μη περασουν αυτα με τις καταληψεις οι σχολες εκει ειναι ....ειναι αρκετα διαφορετικο απο το "εκει που εισαι για καφε τηλεφωνο "ωπ παλι δεν ανοιξαμε καλα την παλευουν ποτε θα παω διακοπες ? " " .Εδω να αναφερω οτι δεν υποστηριζω παντα καταληψεις και κυριως μη κυλιωμενες (προφανως αντιλαμβανεται ο καθενας τι ασφαλιστικη δικλιδα ειναι η κυλιωμενη για τους διαφωνουντες φοιτητες )

Με έχεις καλύψει (και όχι καταλήψει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 3 τελυταία ποστ μάλλον χρειάζονται μετακινηση:-D

Μάλλον το δικό σου ποστ και κάποια ακόμα χρειάζονται μετακίνηση.Το συγκεκριμένο τόπικ αφορά τις καταλήψεις και πάνω σε αυτό συζητήσαμε με τα παιδιά.Εσείς μάλλον είστε οφ τόπικ.!!:-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιους και τα 600? είναι απολύτως απαραίτητα. Μην τους τα στερείς. Αλλιώς πλήρωσέ τους τα εσύ!

 

Πρωτον δεν τους τα στερω εγω και δευτερον τα 600? τα παιρνεις και χωρις πτυχιο. Μαλιστα αν δουλευεις delivery η καφετερια βγαζεις κοντα στο 1000αρικο αγαπητε φιλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηδη εχουμε και στην περιοχη μου καταληψεις αλαλ μονο σε Γυμνασιο και Λυκειο και οχι σε ΕΠΑ.Λ. Ελπιζω μονο να μην χασουν την χρονια και την πληρωσουν καποιοι παλι...τουλαιχστον ας ετοιμασουν αιτηματα στο υπουργειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτο πέστο παλι οταν καποια στιγμη δουλεψεις στην ζωη σου και πάρεις 100 με τον 'ιδρωτα' σου και οχι επιχορήγηση απο το σπιτι...

 

Δουλευω 2 χρονια τωρα και παιρνω 4ψηφιο νουμερο απο τη μια δουλεια και αναλογο ποσό το μηνα απο δουλειες ως ελευθερος επαγγελματιας.

Το οτι ειμαι προσωπικα ευχαριστημενος με τις απολαβες μου, δεν σημαινει οτι δεν βλεπω τι γινεται γυρω μου. Τις επιχορηγησεις κρατα τες για τον ευατο σου και συνεχισε στη ζωη σου να εισαι παθητικος και να σε κανουν οτι θελουνε. Πραγματικα ειναι δικο σου προβλημα.

Προσωπικα δεν εχω συμμετασχει σε καταληψεις και δεν εχω στερησει απο κανεναν τπτ. Παρολα αυτα με την ψηφο μου, τις καθημερινες μου συζητησεις και τη σταση μου προς το συστημα φροντιζω να αφηνω το στιγμα μου. Μακρι να μπορουσαν ολοι να σκεφτουνε ποσο σημαντικη ειναι η ψηφος και οτι ψηφιζοντας για το ατομικο μας συμφερον καταστρεφουμε το μελλον ενος αλλου ανθρωπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Critter πόσο χρονών είσαι άν επιτρέπεται;

 

Επίσης εγώ που δεν έχω μπάρμπα με πολιτικές πλάτες έχω ελπίδα να δω προκοπή; Να ξέρω αν είναι να μη δουλεύω τσάμπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Critter, δεν μου λές και μένα το μυστικό να μή παιδεύομαι?

 

Υπόψην, οι γονείς μου είναι βιοπαλαιστές μεροκαματιάριδες, 2ον δεν υπάρχει κεφάλαιο για να επενδύσουμε σε κάποια δουλειά και 3ον δεν έχουμε γνωστούς σε κατάλληλες θέσεις.

 

Το μόνο που έχω είναι πτυχία, μεταπτυχιακά και 10-ετή πείρα στο κλάδο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Critter, δεν μου λές και μένα το μυστικό να μή παιδεύομαι?

 

Υπόψην, οι γονείς μου είναι βιοπαλαιστές μεροκαματιάριδες, 2ον δεν υπάρχει κεφάλαιο για να επενδύσουμε σε κάποια δουλειά και 3ον δεν έχουμε γνωστούς σε κατάλληλες θέσεις.

 

Το μόνο που έχω είναι πτυχία, μεταπτυχιακά και 10-ετή πείρα στο κλάδο μου.

 

Μυστικο γιατι πραγμα?Για τα χρηματα?Αν ναι, στον κλαδο μου αν εισαι δραστηριος τα πραγματα ειναι απλα, ακομα και σταθερη δουλεια να μην εχεις. Ως πληροφορικαριος και ως κοινωνικος ανθρωπος, εχω κανει μια πελατεια υποστηριξης μηχανογραφησης και κατασκευης και διατηρησης ιστοεσελιδων που μου αποφερει αρκετα υψηλα εισοδηματα.

Ταυτοχρονα δουλευω ως υπευθυνος μηχανογραφησης σε εταιρια οπου ασχολουμαι και με τις οικονομικες μελετες της εταιριας (το δευτερο πτυχιο που σπουδαζω τωρα ειναι οικονομικα). Αν εισαι καλος σε αυτο που κανεις, τοτε παιρνεις και αυξηση και ανεβαινεις. Πριν 4 μηνες τους ειπα οτι φευγω και μου εκπληρωσανε 3 αιτηματα και εμεινα. Αυτο σημαινει οτι με εχουν αναγκη.

Δεν νομιζω οτι ειναι δυσκολα τα πραγματα. Το ζητημα ειναι οτι η νεολαια δεν ξερει να κανει αυτο που εκανα εγω, ΝΑ ΔΙΕΚΔΗΚΕΙ. Ετσι τους τρωνε οι μαλακες οι συνδικαλιστες τους που υπογραφουν κατι συλλογικες συμβασεις της πεινας.

 

Τελος για το φιλο που ρωτησε, τον Γεναρη κλεινω τα 25.

 

Edit: Ξεχασα να γραψω οτι ακομα και με ιδιαιτερα σε παιδια του σχολειου, μπορεις να βγαλεις λεφτα που καμμια δουλεια μπορει να μην σου δωσει ποτε. Σε περιοδο που δεν ειχα χρηματα οταν ειμουνα φοιτητης το εκανα και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο φίλε μου. Και εγώ αν ήμουν στη θέση σου έτσι θα σκεφτόμουν και δεν σε κατηγορώ.

 

Αλλά είσαι μακράν νυχτωμένος όσον αφορά τη πραγματικότητα στο τόπο μας και τα πράγματα δεν είναι άσπρο-μαύρο.

 

Φίλοι μου στη Θεσσαλονίκη, άνοιξαν ίδια επειχήρηση με σένα. Μετά από 3 χρόνια ασταμάτητης δουλειάς και επιμονής, πήραν τα 3 τους και την έκλεισαν.

 

Και επειδή εγώ όταν δήλωσα παραίτηση, μου διπλασίασαν το μισθό στη δουλειά ή επειδή νοικιάζω με 300 ευρώ καινούργιο 3-άρι, με 2 μπάνια, τζάκι και κήπο, νομίζεις ότι ο υπόλοιπος κόσμος ακόμα και όλη του τη ζωή να ψάξει, θα βρεί παρόμοια ευκαιρία ή αντιμετώπιση από τον εργοδότη του???

 

Μή συγχέεις τις περιπτώσεις με το κανόνα και μήν παίζεις τον έξυπνο επειδή τα ζάρια της ζωής σου έκατσαν καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μυστικο γιατι πραγμα?Για τα χρηματα?Αν ναι, στον κλαδο μου αν εισαι δραστηριος τα πραγματα ειναι απλα, ακομα και σταθερη δουλεια να μην εχεις. Ως πληροφορικαριος και ως κοινωνικος ανθρωπος, εχω κανει μια πελατεια υποστηριξης μηχανογραφησης και κατασκευης και διατηρησης ιστοεσελιδων που μου αποφερει αρκετα υψηλα εισοδηματα.

Ταυτοχρονα δουλευω ως υπευθυνος μηχανογραφησης σε εταιρια οπου ασχολουμαι και με τις οικονομικες μελετες της εταιριας (το δευτερο πτυχιο που σπουδαζω τωρα ειναι οικονομικα). Αν εισαι καλος σε αυτο που κανεις, τοτε παιρνεις και αυξηση και ανεβαινεις. Πριν 4 μηνες τους ειπα οτι φευγω και μου εκπληρωσανε 3 αιτηματα και εμεινα. Αυτο σημαινει οτι με εχουν αναγκη.

Δεν νομιζω οτι ειναι δυσκολα τα πραγματα. Το ζητημα ειναι οτι η νεολαια δεν ξερει να κανει αυτο που εκανα εγω, ΝΑ ΔΙΕΚΔΗΚΕΙ. Ετσι τους τρωνε οι μαλακες οι συνδικαλιστες τους που υπογραφουν κατι συλλογικες συμβασεις της πεινας.

 

Τελος για το φιλο που ρωτησε, τον Γεναρη κλεινω τα 25.

 

Edit: Ξεχασα να γραψω οτι ακομα και με ιδιαιτερα σε παιδια του σχολειου, μπορεις να βγαλεις λεφτα που καμμια δουλεια μπορει να μην σου δωσει ποτε. Σε περιοδο που δεν ειχα χρηματα οταν ειμουνα φοιτητης το εκανα και αυτο.

 

 

Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο....αν περιμένετε προκοπή απο τους πολιτικους , τις καταλήψεις , τα ασφαλιστικα , σας πληροφορώ όχι καλύτερα , αλλά χειρότερα θα γίνουνε τα πράγματα....Κοιτάχτε να γίνεται καλοι σε αυτό ποθ κάνετε και να μην έχετε ανάγκη κανέναν....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί?

 

Για πες μου σε παρακαλώ, ποιός φταίει που ο αδελφός μου, ο οποίος σπούδασε θερμουδραυλικός με συνεχείς υποτροφίες, δεν μπορεί να βρεί δουλειά στο κλάδο του, όσο και αν προσπαθεί? Όπου κανένας δεν τον προσλαμβάνει, επειδή και καλά δεν έχει εμπειρία? Ή που θέλουν να τον προσλάβουν ώς ανειδίκευτο εργάτη στον κλάδο του?

 

Ή την αδελφή μου, οικονομολόγος, με μεταπτυχιακά, που τις δίνουν 650 ευρώ το μήνα για να κάνει μόνη της μελέτες εκατομμυρίων? Ή που σε όποια άλλη επειχήρηση και αν πάει, της δίνουν ακριβώς τα ίδια λεφτά?

 

Ή το πατέρα μου, που μετά από μιά ζωή μέσα στο θειάφι και τα φωσφορικά λιπάσματα, στο εργοστάσιο στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης, οι τράπεζες αποφασίζουν το κλείσιμο του εργοστασίου και τον αφήνουν 50 χρονών άνθρωπο, μόλις 5 χρόνια πρωτού βγεί στη σύνταξη στο κλαρί?

 

Είμαι σίγουρος, ότι τα προβλήματα των 3 παραπάνω ανθρώπων οφείλονται στην έλειψη επιμονής και υπομονής έτσι? Ή στο ότι δεν είναι καλοί σε αυτό που τους αρέσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε zazik αυτό που λες διαφέρει πολύ από το "σάμπως και να πάρεις πτυχίο θα παίρνεις πάνω από 600 ευρώ;". Κι εγώ κατά κάποιον τρόπο είμαι από τους ευνοημένους της ζωής, που χωρίς να έχω τελειώσει τη σχολή μου και να έχω πάει φαντάρος έχω 2 δουλειές που μου αρέσουν και έχουν και υψηλές απολαβές, αλλά αυτό σε καμία περίπτωση εν σημαίνει ότι θεωρώ τον εαυτό μου πιο εργατικό, ή πιο ξύπνιο από όλους τους άλλους. Κάποιοι αξίζουν περισσότερο από μένα αυτό που έχω, αλλά δεν ήταν εξίσου κωλόφαρδοι.

 

Και ναι εκτιμάω τα 600 ευρώ το μήνα βλέποντας φίλους μου που στις 15 του μήνα δεν έχουν να φάνε. Κυριολεκτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επιπεδο σχολειου δεν ξερω αν υπαρχει η ορθη αντιληψη των γεγονοτων ετσι ωστε να κανουν καταληψη με σωστα αιτηματα, παντως αν σκεφτει κανεις τι ετοιμαζουν σε εμας τους νεους ιδιαιτερα με το ασφαλιστικο, τοτε οι καταληψεις μαλλον ειναι ενα χαλαρο μετρο. Κανονικα τη βουλη θα πρεπει να γκρεμισουμε, να βγαλουμε τους βουλευτες απο μεσα και να τους βαλουμε για σακους σε προπονητηρια σχολων πολεμικων τεχνων. Στη συνεχεια φυσικα θα πρεπει να λαβουμε συγκεκριμενα μετρα για το εκλογικο σώμα ;).

 

Να σου κάνω μια σοβαρή ερώτηση?

 

Πιστεύεις οτι το Ασφαλιστικό σύστημα στη χώρα μας είναι υγιές? Και αν όχι τι πιστεύεις οτι πρέπει να γίνει έτσι ώστε εσύ και εγώ και εν γένει η γενιά των 30 και 40 καθώς και οι μελλοντικές γενιές, να μπορούν να πουν οτι θα πάρουν μια σύνταξη?

 

Πως κρατάς τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...