Προς το περιεχόμενο

Και πάλι καταλήψεις...


filtrohouana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άστο φίλε μου. Και εγώ αν ήμουν στη θέση σου έτσι θα σκεφτόμουν και δεν σε κατηγορώ.

 

Αλλά είσαι μακράν νυχτωμένος όσον αφορά τη πραγματικότητα στο τόπο μας και τα πράγματα δεν είναι άσπρο-μαύρο.

 

Φίλοι μου στη Θεσσαλονίκη, άνοιξαν ίδια επειχήρηση με σένα. Μετά από 3 χρόνια ασταμάτητης δουλειάς και επιμονής, πήραν τα 3 τους και την έκλεισαν.

 

Εισαι πολυ απαισιοδοξος για τον ΕΥΑΤΟ σου και αυτο ειναι το προβλημα σου. Αν ησουνα απαισιοδοξος για το μελλον αυτης της χωρας και για τους πολιτικους της, τοτε θα ελεγα οτι εχεις 1000 δικια. Εγω προσωπικα ειμαι πολυ απαισιοδοξος για το κομματι αυτο.

Απο εκει και περα δεν σου ειπα οτι ανοιξα εταιρια. Κανω καποιες συμβασεις εργου στις περισσοτερες περιπτωσεις που δικαιολογουνται μεχρι 4000 ευρω το χρονο και τα υπολοιπα ειναι λεφτα χωρις αποδειξεις απο καποια λογιστικα και λοιπα γραφεια που τους εχω στησει τα δικτυα και τα υποστηριζω. Οποτε δεν τιθεται θεμα πτωχευσης εταιριας, εμπορευμα στο ραφι κτλ. Ουτε καν βιβλια δεν εχω για αυτα. Απο την αλλη δουλεια ειμαι ασφαλισμενος στο ΙΚΑ. Αν τα λεφτα αυτα τα εδινα για ιδιωτικη ασφαλιση στην Εθνικη ασφαλιστικη για παραδειγμα τουλαχιστον θα ειμουνα σιγουρος οτι θα παρω συνταξη. Τωρα δεν ειμαι σιγουρος ουτε για αυτο.

 

Και επειδή εγώ όταν δήλωσα παραίτηση, μου διπλασίασαν το μισθό στη δουλειά ή επειδή νοικιάζω με 300 ευρώ καινούργιο 3-άρι, με 2 μπάνια, τζάκι και κήπο, νομίζεις ότι ο υπόλοιπος κόσμος ακόμα και όλη του τη ζωή να ψάξει, θα βρεί παρόμοια ευκαιρία ή αντιμετώπιση από τον εργοδότη του???

 

Αν το αξιζει θα βρει και καλυτερη ακομα. Ο εργοδοτης δεν ειναι χαζος να αφησει καποιον που τον χρειαζεται να φυγει. Εκτος βεβαια απο ορισμενες εξαιρεσεις οπου ειναι χαζος.

 

Μή συγχέεις τις περιπτώσεις με το κανόνα και μήν παίζεις τον έξυπνο επειδή τα ζάρια της ζωής σου έκατσαν καλά.

 

Κατ αρχας δεν κανω επιδειξη, ουτε ειχα τετοιο σκοπο. Εσυ με ρωτησες για το τι κανω και γω σου απαντησα. Αν ηθελα να κανω επιδειξη, θα ελεγα και με ποιους φορεις κανω τις συμβασεις εργου κτλ.

Απο εκει και περα, τα ζαρια τις ζωης δεν μου καθισαν απο μονα τους. Τα κυνηγησα, δεν τεμπελιασα και μου ηρθανε. Ολα οσα εχω κανει, τα κυνηγησα. Το οτι προσφατα πχ πληρωσα 2000 απο την τσεπη μου για σεμιναρια, σημαινει οτι κυνηγαω τη γνωση και προσδοκω μεγαλυτερο εισοδημα στο μελλον. Ζαρια θα ειναι αμα αυριο ερθει η τάδε εταιρια και μου τα σκασει επειδη εχω καλη γνωση σε αυτο που θελει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Να σου κάνω μια σοβαρή ερώτηση?

 

Πιστεύεις οτι το Ασφαλιστικό σύστημα στη χώρα μας είναι υγιές? Και αν όχι τι πιστεύεις οτι πρέπει να γίνει έτσι ώστε εσύ και εγώ και εν γένει η γενιά των 30 και 40 καθώς και οι μελλοντικές γενιές, να μπορούν να πουν οτι θα πάρουν μια σύνταξη?

 

Πως κρατάς τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο?

 

Το ασφαλιστικο συστημα δεν ειναι καθολου υγιειες και αυτο ειναι που φωναζω.

Το τι πρεπει να γινει θα στο πω απλα. Θελω τα λεφτα που ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΟΛΙΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ, να τα παρει πισω με τον αναλογο φυσικα τοκο. Αυτο ουσιαστικα ειναι και η συνταξη. Το οτι τα ταμεια ΔΕΝ εχουν λεφτα οφειλετε στην κακοδιαχειρηση, τις λαμογιες (βλεπε ομολογα) και στο οτι καθε κυβερνηση βαζει τους δικους της να διοικησουν το δημοσιο εχοντας μαυρα μεσανυχτα μιας και η διαδοχη γινεται εν μια νυκτι.

Ζητώ λοιπον αυτα που δικαιουμε. Ο πολιτης δεν εχει καμμια ευθυνη που τρωνε τα λεφτα απο τα ταμεια.

Πως θα το κανουν αυτο?Δικο τους προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Critter, έδωσα πραγματικά παραδείγματα στο 2ο πόστ μου, όπου ουδεμία σχέση έχει το τί θές, το πόσο το θές και το πόσο καλός είσαι σε αυτό που θές με τη πραγματικότητα.

 

Το να έχεις θέληση να καταφέρεις κάτι στη ζωή σου είναι μόνο ένας από τους πολλούς παράγοντες για το κατα πόσο θα το καταφέρεις αυτό.

 

Το ότι ο πατέρας μου είναι άνεργος, ο αδελφός μου εργαζόμενος ώς ανειδίκευτος ενώ έχει πτυχίο, η αδελφή μου που παίρνει μισθό πείνας σε σύγκριση με τη δουλειά και τις ευθύνες που έχει, νομίζεις έχει την οποιαδήποτε σχέση με τα προσόντα τους, το τί θέλουν και το τί επιδιώκουν οι ίδιοι?

 

Σου έκατσε μιά καλή φάση, εκμεταλεύσου την και να χαίρεσαι την ζωή σου. Μήν μου τα ισσοπεδώνεις όμως όλα, με κοσμοθεωρίες τύπου "αν κάποιος θέλει τα καταφέρνει όλα".

 

Όχι φίλε μου, δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι ο πατέρας μου είναι άνεργος, ο αδελφός μου εργαζόμενος ώς ανειδίκευτος ενώ έχει πτυχίο, η αδελφή μου που παίρνει μισθό πείνας σε σύγκριση με τη δουλειά και τις ευθύνες που έχει, νομίζεις έχει την οποιαδήποτε σχέση με τα προσόντα τους, το τί θέλουν και το τί επιδιώκουν οι ίδιοι?

 

Σου έκατσε μιά καλή φάση, εκμεταλεύσου την και να χαίρεσαι την ζωή σου. Μήν μου τα ισσοπεδώνεις όμως όλα, με κοσμοθεωρίες τύπου "αν κάποιος θέλει τα καταφέρνει όλα".

 

Όχι φίλε μου, δεν είναι έτσι τα πράγματα.

 

Λοιπον, σχετικα με τον πατερα σου που ειναι μαλλον και η πιο ευαισθητη περιπτωση, αντιλαμβανομαι την κατασταση και προφανως δεν θεωρω οτι φταιει ο πατερας σου ή ακομα και ο εργοδοτης του που στην τελικη κοιταξε το συμφερον του συμφωνα με της προσταγες του συγχρονου καπιταλισμου. Όμως, το κρατος που ειναι να υποστηριξει αυτη την ευαισθητη ομαδα? Όπως δεν υποστηριζει το νεο ανθρωπο οριζοντας κατωτατους μισθους της πεινας έτσι δεν υποστηριζει και τον συνταξιουχο με τις πενιχρες συνταξεις αλλα και τους υπολοιπους εργαζομενους που δεν μπορει να τους διαφυλαξει 5 πραγματα.

 

Ο αδεφος σου αν δουλευει στο αντικειμενο που εχει τελειωσει, θα πρεπει να αναγνωριστει το πτυχιο του. Αν οχι, τοτε ειναι παρανομο και θα επρεπε είτε να μην συμφωνησει αν του το ειχανε πει πριν την προσληψη ή να κανει καταγγελια στην επιθεωρηση εγρασιας αν αυτο προεκυψε μετα. Ειναι δικο του προβλημα που το ανεχετε αυτο. Εκτος αν θεωρει οτι δεν μπορει να βρει αλλου δουλεια λογο ελλειψης αυτοπεποιθησης ή αν ξερει οτι δεν εχει πολλα προσοντα στην ΠΡΑΞΗ (γιατι στον ιδιωτικο τομεα δεν μετραει τα χαρτι αλλα το τι ξερεις.Προσοχη για να μην με κατηγορησεις, δεν λεω οτι αυτο ισχυει, απλα το εξεταζω σαν περιπτωση. Μην ξεχναμε οτι στην Ελλαδα μπορεις να παρεις πτυχιο χωρις να ξερεις τιποτα.

Ένας αλλος παραγοντας που εχω συναντησει και παιζει ρολο, ειναι το πως πλασαρει κανεις τον ευατο του. Εχω ανθρωπο πολυ κοντα μου ο οποιος ενω με ξεπερναει σε γνωση, δεν ξερει να πλασαρει τον ευατο του και ετσι σε μια συνεντευξη ειναι ενας απο το σωρο. Αντιθετα μπορει εγω να πηγαινω με μεγαλη αυτοπεποιθηση και να γυαλιζει το ματι μου και αμεσως να τους χτυπαω θετικα στα αυτια και στα ματια. Ειναι παρα πολυ σημαντικο αυτο μιας και υπαρχουν πλεον πολλοι με πολλα χαρτια. Η διαφορα χτιζεται στη λεπτομερεια όπως αυτη.

 

Και το ξαναλεω, δεν μου εκατσε μια καλη φαση, μου εχουν κατσει πολλες καλες φασεις και μου καθισαν επειδη ακολουθησα τα παραπανω που σου λεω. Ισως μερικες φορες να βοηθησε και η τυχη αλλα ενταξει, αν τα θεωρεις ολα τυχερα επειδη ειναι φιλοσοφια σου να τα βλεπεις μαυρα, τοτε να παω να παιξω τζοκερ να δουμε αν θα κερδισω.

 

Στο θεμα μας λοιπον, αυτο που λεω ειναι οτι δεν μπορει να κανει καποιος 1, 2, 3 δουλειες, να πληρωνει στα ταμεια τοσα χρονια και ξαφνικα να του λενε δεν εχουμε λεφτα. Να πανε να τα βρουν. Δεν τα εφαγε ο πολιτης. Η μηπως ειμαι λαικιστης και δεν ξερω τι λεω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεγόμενά σου δείχνουν απλώς έλλειψη εμπειρίας στην "πιάτσα" της αγοράς εργασίας στην Ελλάδα.

 

Ειδικά όταν μου μιλάς για Επιθεώρηση εργασίας. Ναί την ξέρω καλά την επιθεώρηση εργασίας. Έκανα καταγγελία τον εργοδότη μου, όταν ήμουν μικρός και είχα ίδια μυαλά με τα δικά σου, επειδή επι 2 χρόνια με κρατούσε δίχως πρόσληψη και ασφάλιση. Δεν πήρα καν τα 3 μου και έχασα και τη δουλειά μου.

 

Ευτυχώς που τα μυαλά μου αλλάξανε, έριξα μαύρη πέτρα πίσω μου και έφυγα από την Ελλάδα. Τώρα μπορούμε να ζήσουμε και να χτίσουμε και ένα σπίτι να το έχουμε δικό μας.

 

Όσο για τον αδελφό μου, τώρα τί να σου πώ? Είναι λές και ζείς σε άλλο κόσμο. Βλέπεις οι δουλειές είναι τόσες μα τόσες πολλές που έχεις τη πολυτέλεια στην Ελλάδα να πετάς τη μία πρόταση μετά την άλλη, αναλόγως του πόσο καλές είναι οι απολαβές έτσι?

 

Και τα περιστατικά, όπου οι εργοδότες προσπαθούν να σε προσλάβουν ώς ανειδίκευτο στα τεχνικά επαγγέλματα είναι τόσο μεμονομένα που αγγίζουν το 0.

 

Και να μου μιλάς για το κατα πόσο γνωρίζει αυτά που έμαθε όταν σου έγραψα ήδη ότι σπούδασε αποκλειστικά και μόνο με υποτροφίες?

 

Τέσπα, δεν την γνωρίζεις την αγορά εργασίας στην Ελλάδα. Δεν εξηγούνται διαφορετικά αυτά που λές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεγόμενά σου δείχνουν απλώς έλλειψη εμπειρίας στην "πιάτσα" της αγοράς εργασίας στην Ελλάδα.

 

Μου φτανει αυτο για να τερματισω τη μεταξυ μας ανταλλαγη μηνυματων μιας και δεν εχει νοημα καθως ειναι καταφωρο οτι υπαρχει χασμα αποψεων (παρολο που οι αποψεις δεν ειναι θεμα αποκλειστικης εμπειριας δικιας μου...εχω και γονεις και συγγενεις και φιλους κτλ). Αν συμφωνουσαμε ολοι για ολα τοτε θα ζουσαμε στον ιδανικο κοσμο. Ο καθενας τραβαει το δρομο του λοιπον και μακαρι ολα να μας πανε καλα.

Ας γραψει και κανας αλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζήτηση μπορεί να τερματιστεί εδώ, απλώς να σου εξηγήσω για ποιό λόγο είμαι επιθετικός απέναντί σου:

 

Δουλεύεις είπες 2 χρόνια και βγάζεις 4-ψήφιο νούμερο, πιστεύοντας ότι η καλή θέληση, η υπομονή και η επιμονή θα σε οδηγήσουν σίγουρα στην επιτυχία.

 

Εγώ λοιπόν, που δουλεύω τα 14 από τα 28 χρόνια της ζωής μου και με τόσα σκατά που έχω φάει στη μάπα στην Ελλάδα, που είναι ο κλέψας του κλέψαντος, σου λέω ότι η θέληση, η επιμονή και η υπομονή είναι μόνο ένας παράγοντας για την επιτυχία και ίσως ο λιγότερο σημαντικός σε τούτο το τόπο.

 

Ένας που έχει φραγκάτους γονείς ή γνωστούς σε συγκεκριμένες θέσεις, έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες να κάνει μιά καλή ζωή και ας είναι τεμπέλης, αχαίρευτος, αμόρφωτος και ότι άλλο κοσμιτικό επίθετο θές.

 

Ένας που δεν έχει τα παραπάνω, βρε δε πα να έχει πήξει στα πτυχία και τα διδακτορικά, αν δεν είναι τυχερός δεν πρόκειται να δεί στον ήλιο μοίρα. Μιά ζωή μπορεί να ψάχνει για την ευκαιρία του και να μή τη βρεί ποτέ.

 

Και αν βρείς εταιρία που να θέλει οικονομολόγο με 3-ετή πείρα και δίνουν μισθό πάνω από 650 ευρώ στείλε pm να το πώ της αδελφής μου.

 

Και αν βρείς πουθενά καμιά εταιρία να ζητά θερμουδραυλικό χωρίς πείρα έτσι?

 

Για το πατέρα μου δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα μοιράζει διαφημιστικά φυλλάδια. Όπως είπαμε, αν έχεις θέληση όλα γίνονται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ειναι πολλα αυτα που μπορω να γραψω αλλα θα συνοψησω λεγοντας :

 

1.Για το κολοχανιο που λεγεται Ελλαδα συμφωνουμε. Παει αυτο.

 

2.Για το οτι η υπομονη,η θεληση και το κυνηγι δεν οδηγει εκ του ασφαλους στην επιτυχια, επισης θα συμφωνησω εκ του αποτελεσματος. Δεν ειναι όμως θεμα τύχης αλλα θεμα ατυχιας. Οταν καποιος εχει ολα αυτα τα προσοντα που ειπα, τοτε το normal ειναι να βρει πολυ καλη θεση. Το δεδομενο λοιπον πρεπει να ειναι αυτο. Αν ομως αυτο δεν γινει, τοτε θα μιλαμε για ατυχια. Μην βαφτιζουμε το αυτονοητο που ειναι η καλη θεση ως τύχη.

 

3.Για τους φραγκατους επισης θα συμφωνησω.

 

Νομιζω οτι με το να γραψω σε τι συμφωνουμε, ειναι ο καλυτερος τροπος να το κλεισουμε το θεμα. Και ας αφησουμε τις διαφωνιες για αλλη φορα ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

panther_512

φιλε μου ότι έχεις γράψει με εκφράζει apolyta.o φίλος critter έχει σωστή σκέψη ka του εύχομαι να συνεχίσει έτσι kala th zwh tou .δυστυχώς όμως αυτός ο τρόπος σκέψης είναι σχεδόν ουτοπικός για την ελλάδα.πάνω κάτω συμφωνούμε σε όλα με τον critter εκτος από αυτό.Αν η προσωπική μας πείρα μας λέει κάποια πράγματα θα πρέπει να βλέπουμε και τι συμβαίνει γύρω μας.εγώ βλέπω μιζέρια κατάντια και αλλοτρίωση(προσωπική,πολιτική,κοινωνική)

.υγιώς σκεπτόμενοι έλληνες φεύγουν στο εξωτερικό για να δούνε μια καλύτερη μέρα ενώμεγάλος αριθμός μεταναστών έρχεται για το ίδιο ακριβώς πράγμα στην ελλάδα.αλήθεια δε ξέρω που τha βρίσκεται αυτή η χωρα σε λίγα χρονια αλλα φοβάμαι για τα χειρότερα.

έχω πολλά παραδείγματα για να αποδείξω τα λεγόμενα του panther_512.η ποιο τρανταχτή περίπτωση poy exw είναι ο κολλητός μου.10 χρονια στο εξωτερικό(αγγλία, ιρλανδία, σουηδία, 3 μεταπτυχιακά, 2 πτυχία)πέρσι στο εξωτερικό μισθός 60 ώρες εβδομαδιαίως 6500 euro.

ελλάδα fetos 800 euro για 48 ορο.

όπου και να κανε αίτηση fysika τον δεχόντουσαν.δείτε μισθό και συγκρίνετε

έχω ακούσει πολλούς να λένε ότι ο χειρότερος εργοδότης είναι ο έλληνας

δεν ίνα παράξενο που η ελλάδα κατέχει τη prth θέση στην ευρωζώνη σε αυτοαπασχολούμενους και επιχειρήσεις 1-3 ατόμων

ο έλληνας θέλει να διατάζει και ανδε μπορεί να το πετύχει αυτό ονειρεύεται

επειδή το θέμα είναι οι καταλήψεις καλο είναι να αφήσουμε και τους νεότερους να πούνε για ποιο λόγο "διαφωνουνι" συμφωνούν με αυτό το τρόπο κινητοποίησης

είναι όμως παρα πολύ εποικοδομητικό και για αυτούς το τοtopic από σελίδα 3-7, αν και κάποιοι το "θωρησουν" άσχετο, είναι πολύ σχετικό.

αυτή τη στιγμή προσωπικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί να σπουδάσει κάποιος στην ελλάδα?

τι καλύτερο αναμένει στη ζωή του με ένα πτυχίο?

είναι κάτι που αναρωτιέμαι τουλάχιστο 5 χρονια τώρα

από την άλλη το σχολειό μπορεί και πρέπει να προσφέρει σε όλους τους μαθητές

αυτό που με ενοχλεί είναι ότι τα παιδιά στα σχολεια έχουν ξεχάσει η δεν έχουν μάθει να σέβονται σχολειό, "κατηγχτες" κλπ

οι καθηγητές στα σχολεια τα τελευταία χρονια είναι καλύτεροι από αυτούς που είχαμε εμείς πριν 15-20 χρονια.

καλύτεροι και στο αντικείμενο τους (διδακτικά) και στη αντιμετώπιση των παιδιών(ψυχολογικά,παιδαγωγικά)

και είναι καλύτεροι γιατί είναι γιατί είναι περισσότερο καταρτισμένοι

και όμως οι ίδιοι οι μαθητές, οι γονείς(βλέπε φροντιστήρια) αλλα κυρίως το εκπαιδευτικό σύστημα τους απαξιώνει.μιλάω για "κατηγχτες" που προσελήφθησαν τα τελευταία 10 χρονια

τι να σου κάνει ο καθηγητής αν το αν το σύστημα μάθησης αλλάζει κάθε 3-4 χρονια οι μαθητές δεν δίνουν προσωπικό χρόνο να ασχοληθούν με τα μαθήματα τους,να προβληματιστούν με τα κενά τους και να προσπαθήσουν να τα ξεπεράσουν?(είτε μέσω σχολειου είτε μέσω φροντιστηρίου σχολικού και μη)

εδώ φταίνε και οι γονείς και το σύστημα που θέλει παπαγάλους.

η εκφυλιστική άποψη που επικρατεί σε γονείς και μαθητές είναι πως θα πάνε σε ένα καλο φροντιστήριο και ο καθηγητής θα τους προσφέρει μασημένη τροφή.

εάν αυτή η στρατηγική δε βγάζει παπαγάλους τότε τι βγάζει?μπαίνουν μετά στα πανεπιστήμια τα παιδιά χωρίς να ξέρουν βασικά πράγματα.

τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν έχουν την υποδομή να διδάξουν τόσους πολλούς φοιτητές, επικρατεί ούτως η άλλως η παρακμή, οι καθηγητές είναι πολλές φορες αδιάφοροι, τα λεφτά που δαπανώνται λίγα, το υλικό(οι φοιτητές) υποβαθμισμένο μαθησιακά οποτε το τελικό αποτέλεσμα αποκαρδιωτικό.βγαίνουν οι "επιστήμονες" μετά από 6 χρονάκια διασκέδασης kai kaloperashs και δε βρίσκουν δουλειά.και πως να βρούν?

υπάρχει σχέδιο για την οικονομία μας?

εγώ με αυτά που βλέπω πιστεύω πως η χωρα είναι καράβι ακυβέρνητο ,χωρίς καπετάνιο τουλάχιστο για τα τελευταία 15 χρονια

πρέπει να ξυπνήσουμε για να πάμε μπροστά διαφορετικά οι αξιόλογοι θα φεύγουν στο εξωτερικό και οι υπόλοιποι θα βουλιάζουν bathtera στο βούρκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέρσι στο εξωτερικό μισθός 60 ώρες εβδομαδιαίως 6500 euro.

 

:shock:12 ώρες την ημέρα καθημερινά?9 -9 πες ξύπνημα 8 φτάνεις σπίτι 22 μέχρι να φας να πλυθείς 23 ε μετά πτώμα όπως είσαι πέφτεις κατω.Και να χεις μαζέψει τα λεφτά δεν θα προλάβεις να τα χαρείς μια που θα ζεις μέσα στο άγχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετες απο αυτες ειναι υποκινουμενες οπως στη περιοχη μου οπου εγινε για χαβαλε. Μαλιστα στο Λυκειο σημειωθηκαν καποιες ζημιες και ο δημαρχος μιλησε μαζι τους, Να δουμε τωρα ποιοι θα πληρωοσυον τα σπασμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 Πραγματα.

 

1.Always look at the bright side of life.

2.Οποιος τους ψηφιζει και μετα κλαιγετε, καλα να παθει, του ευχομαι να του ερθουν και χειροτερα γιατι με την ψηφο του καταδικαζει και εμενα να εχω τους μαλακες να με κυβερνανε.

3.Σχετικα με το παραδειγμα με τα 3 μεταπτυχιακα, τα 6500 και τα 800, απλα NO COMMENTS...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ασφαλιστικο συστημα δεν ειναι καθολου υγιειες και αυτο ειναι που φωναζω.

Το τι πρεπει να γινει θα στο πω απλα. Θελω τα λεφτα που ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΟΛΙΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ, να τα παρει πισω με τον αναλογο φυσικα τοκο. Αυτο ουσιαστικα ειναι και η συνταξη. Το οτι τα ταμεια ΔΕΝ εχουν λεφτα οφειλετε στην κακοδιαχειρηση, τις λαμογιες (βλεπε ομολογα) και στο οτι καθε κυβερνηση βαζει τους δικους της να διοικησουν το δημοσιο εχοντας μαυρα μεσανυχτα μιας και η διαδοχη γινεται εν μια νυκτι.

Ζητώ λοιπον αυτα που δικαιουμε. Ο πολιτης δεν εχει καμμια ευθυνη που τρωνε τα λεφτα απο τα ταμεια.

Πως θα το κανουν αυτο?Δικο τους προβλημα.

 

 

Δηλαδή αυτό που θέλεις να πεις είναι φταίει το κράτος και όχι οι πολίτες (οι οποίοι βέβαια αποτελούν το κράτος αλλά δεν έχει σημασία).

 

Όσον αφορά την έλλειψη πόρων μάλλον ξεχνάς οτι η απαραίτητη ισορροπία μεταξύ εργαζομένων (εισφορών) και συνταξιούχων (αποδεκτών) έχει προ πολλού ξεφύγει. Βάλε και τη μανία των Ελλήνων με τα φάρμακα (μέσω ταμείων πάντα). Βάλε και τις πρόωρες συντάξεις που παίρνουν πολλοί για να πάνε μετά να κάνουν τη δική τους δουλειά και να τα παντελονιάζουν μαύρα.

 

Βάλε την ανασφάλιστη εργασία, ανεργία (που βασικά οφείλεται εν μέρει και στην απροθυμία της πλειοψηφίας να κάνει συγκεκριμένου τύπου δουλειές).

 

Όλα αυτά είναι ευθύνες που ανήκουν στους πολίτες και όχι σε έναν αόριστα προσδιοριζόμενο αποδιοπομπαίο τράγο που λέγεται Κράτος.

 

Νισάφι πια. Τις λαμογιές, καταχρήσεις κτλ δε τις κάνει κάποιος αόριστος και εκτός κοινωνίας άνθρωπος, αλλά πολίτες. Με τη συνέργεια άλλων πολιτών επίσης που φυσικά επωφελούνται. Και γράφουν στα μέρη που δε πιάνει μελάνι την υπόλοιπη κοινωνία. Δράκοι δεν υπάρχουν σε αυτό το παραμύθι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αυτό που θέλεις να πεις είναι φταίει το κράτος και όχι οι πολίτες (οι οποίοι βέβαια αποτελούν το κράτος αλλά δεν έχει σημασία).

 

Οι πολιτες ζουνε μεσα στο κρατος, δεν ειναι το κρατος. Ως κρατος οριζεται ουσιαστικα μια κοινωνικοοικονομικη - πολιτικη οντοτητα που απλωνεται σε μια συγκεκριμενη γεωγραφικη θεση και διεπεται απο νομους, κυβερνηση ,ηθη,εθιμα κτλ.

Η νομοι και η διαχειρηση του κρατους γινονται απο την κυβερνηση η οποια εχει παρει εντολη να το κανει απο τους πολιτες.

Επομενως οταν λεω κρατος, εννοω το συνολο των συστατικων στοιχειων του, που προφανως περιλαμβανει και τους πολιτες.

Το Ελληνικο κρατος λοιπον αυτη τη στιγμη ειναι μπουρδελο και για αυτο θεωρω οτι λιγοτερο φταιει ο πολιτης (ο οποιος φυσικα και φταιει σε μεγαλο αλλα οχι στο μεγαλυτερο βαθμο) και κατα κυριο λογο η εκαστοτε κυβερνηση. Ο λογος? Απλος. Η συντελεστες καθε κυβερνησης εχουνε δυναμη και μπορουν να χειραγωγησουν τον κοσμο μεσω των ΜΜΕ, των εφημεριδων, των ρουσφετιων που κανουν για να βολεψουν καποιους δημιουργωντας πελατειακες σχεσεις και φυσικα τις υποσχεσεις που δινουν με τοσο πειστικο τροπο αλλα ποτε δεν πραγματοποιουν. Η πλειοψηφια των πολιτων λοιπον εξαπαταται και τους ψηφιζει μεσα απο αυτη τη πλυση εγκεφαλου. Δεν μπορω εγω να κατηγορησω εναν που για παραδειγμα δεν ειναι μορφωμενος και δεν εχει κριση και ετσι τους ψηφιζει. Ουτε αυτον που δεν εχει στον ηλιο μοιρα και τους ψηφιζει επειδη του εχουν υποσχεθει κατι. Αυτον ομως που εξαπατα το λαο φυσικα και μπορω να τον κατηγορησω και ναι θεωρω μεγαλους στοκους οσους εχουν τη μορφωση, μπορουν να κρινουν και παρολα αυτα τους ψηφιζουν θεωρωντας οτι θα κανουν καλο στον τοπο.

 

Όσον αφορά την έλλειψη πόρων μάλλον ξεχνάς οτι η απαραίτητη ισορροπία μεταξύ εργαζομένων (εισφορών) και συνταξιούχων (αποδεκτών) έχει προ πολλού ξεφύγει. Βάλε και τη μανία των Ελλήνων με τα φάρμακα (μέσω ταμείων πάντα). Βάλε και τις πρόωρες συντάξεις που παίρνουν πολλοί για να πάνε μετά να κάνουν τη δική τους δουλειά και να τα παντελονιάζουν μαύρα.

Βάλε την ανασφάλιστη εργασία, ανεργία (που βασικά οφείλεται εν μέρει και στην απροθυμία της πλειοψηφίας να κάνει συγκεκριμένου τύπου δουλειές).

 

Όλα αυτά είναι ευθύνες που ανήκουν στους πολίτες και όχι σε έναν αόριστα προσδιοριζόμενο αποδιοπομπαίο τράγο που λέγεται Κράτος.

 

Γιʼαυτο υπαρχουν και οι στατιστικες μελετες και οι προβλεψεις για το μελλον. Προχειροδουλειες κανουμε?Οταν εφτιαχναν το τρεχον ασφαλιστικο δεν το γνωριζανε αυτο? Επισης τα φαρμακα και ολα αυτα που ειπα, ειναι ο λεγομενος τοκος που λεω. Στο κρατος αποδιδεις λεφτα τα οποια με τη σειρα του τα επενδυει για παραδειγμα σε εργα για την χωρα. Απο αυτα τα εργα προσδωκα εκτος απο την κοινωνικη ευχαριστιση και αναλογα εσοδα (πχ αν γινει αναπλαση της των παλαιων κριριων της Αθηνας, θα ειναι πιο ομορφη και ετσι θα εχουμε περισσοτερο τουρισμο) κτλ κτλ..Προκειται δλδ για επενδυσεις του κρατους. Φαινεται λοιπον οτι δεν κανει σωστες επενδυσεις και πως ειναι δυνατον να κανει οταν οι υπαλληλοι του δημοσιου που βρισκονται σε νευραλγικες θεσεις καθε φορα που γινονται εκλογες περνανε απο την πλατεια κλαυθμωνος.

Τελος, ολα αυτα που λες και τα χαρακτηριζεις ως ευθυνες του πολιτη, ειναι θεματα παιδειας. Η παιδεια καλλιεργειται απο το κρατος και διαχειριζεται απο την κυβερνηση. Επομενως αυτη φταιει που ο Ελληνας εχει αυτη την παιδεια. Και μην μου πεις οτι πρωτη φορα ακους οτι η εκπαιδευση (και κατα συνεπεια παιδεια) αποτελει ταυτοχρονα και ενα μεσο χειραγωγησης του πολιτη για τον τροπο που πρεπει να σκεφτεται και για το πια πραγματα πρεπει να γνωριζει. Αν το αμφισβητησεις θα σου κανω και copy paste απο βιβλιο γνωστης δεξιας καθηγητριας του Πανεπιστημιου Πειραια που το αναφερει επι λεξη.

 

 

Νισάφι πια. Τις λαμογιές, καταχρήσεις κτλ δε τις κάνει κάποιος αόριστος και εκτός κοινωνίας άνθρωπος, αλλά πολίτες. Με τη συνέργεια άλλων πολιτών επίσης που φυσικά επωφελούνται. Και γράφουν στα μέρη που δε πιάνει μελάνι την υπόλοιπη κοινωνία. Δράκοι δεν υπάρχουν σε αυτό το παραμύθι.

 

Ομοιως με τα παραπανω που εγραψα. Οταν οι ιδιοι οι πολιτικοι κανουν ρουσφετια ειτε για δικα τους θεματα ειτε για να εξυπηρετησουν συγγενεις, φιλους και εν δυναμει ψηφοφορους, τοτε δινουν κατευθειαν το παραδειγμα στον πολιτη να σκεφτεται ετσι. Υπαρχουν λοιπον παρα πολλοι δρακουλες που μας πινουνε το αιμα αλλα εμεις αντι να μαστιγωσουμε αυτους, αυτομαστιγωνομαστε...για τετοια πλυση εγκεφαλου μιλαμε...μας γ@μανε και μας εχουν κανει να νομιζουνε οτι φταιμε κιολας....κριμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:shock:12 ώρες την ημέρα καθημερινά?9 -9 πες ξύπνημα 8 φτάνεις σπίτι 22 μέχρι να φας να πλυθείς 23 ε μετά πτώμα όπως είσαι πέφτεις κατω.Και να χεις μαζέψει τα λεφτά δεν θα προλάβεις να τα χαρείς μια που θα ζεις μέσα στο άγχος.

Κάνεις αυτή την δουλειά νέος πχ 25-35 βγάζεις πολύ χρήμα λύνεις το πρόβλημα σου και μετά κάνεις κάτι λιγότερο απαιτητικό ώστε να απολαύσεις και όσα κέρδισες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...