Προς το περιεχόμενο

Και πάλι καταλήψεις...


filtrohouana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως ήταν αναμενόμενο και ακουγόταν από χθες,σήμερα και στο δικό μας σχολείο έγινε κατάληψη.Επειδή άργησα να πάω και όταν έφτασα ήταν πολλά παιδιά μαζεμένα μου είπε ένας ότι πρέπει να ψηφίσω και να πάω στην τάξη άμα είναι να το κάνω.Φτάνω στην τάξη λοιπόν και ρωτάω ένα παιδί τι αιτήματα ''έχουμε'' και μου απάντησε αστειευόμενος ''Τα γνωστά..άρθρο 16,βρώμικες τουαλέτες κλπ κλπ''.Τελικά έγινε η κατάληψη κάποιοι κάτσανε εγώ την έκανα(κατά ψήφισα για να μην παρεξηγηθώ) και αναρωτιέμαι...

 

Με ποιο σκεπτικό κάνουν κατάληψη 1 μέρα πριν τη γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου(η οποία γιορτή να αναφέρω πως αύριο θα γίνει κανονικά) ??

 

Τα παιδιά της 3ης λυκείου(έστω αυτά που ψηφίσαν κατά και σκέφτονται λίγο το μέλλον τους)που γράφουν φέτος Πανελλήνιες τι φταίνε και πληρώνουν ? Έτσι και γίνει καμιά μαλακία αυτοί θα ζημιωθούν πιο πολύ απ' όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δυστυχώς είναι όπως τα λες seastavros...κάθε χρόνο τα ίδια.Οι καταλήψεις έχουν γίνει μόδα φαίνεται,ειδικά σε λύκεια/γυμνάσια.Επίσης πάει σαν αλυσίδα.Αρχίζει ένας και κάνουν σιγά σιγά όλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mithrantir, Critter

 

Αν μπούμε στο σκεπτικό του μισοάδειου για την παρούσα κατάσταση τότε ναι, και το κράτος φταίει και οι πολίτες και όλοι μας.

Φαινόμενα λαμογιάς, ας πούμε δε μπορούν να εξαλειφθούν, το θέμα είναι από κει και πέρα εμείς τι κάνουμε. Νομίζω σαν σύνολο κράτος/πολίτες μας λείπει η πρακτικότητα,…… από συστάσεως νεοελληνικού κράτους. Είμαστε πολύ της θεωρίας ….. γραφειοκρατία, αντιδικίες, ιδεολογίες…..

Η λογική της ελάσσονος προσπάθειας, μη σας φανεί παράξενο, είναι ιδανική πρακτική παρά του ότι θεωρείται κατακριτέα….. και έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο, τα απλά να τα κάνουμε δύσκολα, και να αναλώνουμε εργατικό δυναμικό σε δραστηριότητες που δεν μας προσφέρουν αντικειμενικά τπτ (πχ. η άδεια για ένα δημόσιο έργο μπορεί να κοστίζει περισσότερο από την κατασκευαστική φάση, και τελικά το έργο να μη γίνεται ή να αφήνεται στις καλένδες και μετά ξανά άδειες διαγωνισμοί κτλ, ήήή παίρνουμε μεταχειρισμένα άρματα μάχης, τα ανακατασκευάζουμε και τελικά κοστίζουν πιο ακριβά απ ότι να τα παίρναμε καινούρια, και όλα αυτά για το όφελος συγκεκριμένων εταιριών, να μην αναφέρουμε τώρα).

 

 

kai kάθεται τώρα ένα ολόκληρο έθνος και ασχολείται με το βιβλίο της ιστορίας, και με το θρήσκευμα στις ταυτότητες αντί να κοιτάξουμε πρωτογενή και δευτερογενή τομέα παραγωγής…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα πραγματικά αίτια των καταλήψεων είναι δύο και είναι ξεκάθαρα και πασιφανή.

1ον.οι καταλήψεις είναι υποκεινούμενες για να εξυπηρετήσουν κάποια πολιτικά συμφέροντα.Κυρίως των μικρών για να αυξάνουν τα ποσοστά τους.

2ον.Γουστάρουν τα παιδιά την λούφα.Φοιτητές και μαθητές.Μη μου πείτε τώρα ότι οι μαθητές σε κάτι γυμνάσια και σε λύκεια καίγονται για τα νομοσχέδια.Προφανώς και θέλουν να κάνουν χαβαλέ.Και οι φοιτητές το ίδιο.

 

*Υπάρχουν ελάχιστες εξαιρέσεις βέβαια που πιστεύουν ότι με την κατάληψη πράγματι θα αλλάξουν τον κόσμο(μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά) αλλά και ότι θα βελτιώσουν την παιδεία μας.

 

Όποιος διαφωνεί ας πει την γνώμη του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα πραγματικά αίτια των καταλήψεων είναι δύο και είναι ξεκάθαρα και πασιφανή.

1ον.οι καταλήψεις είναι υποκεινούμενες για να εξυπηρετήσουν κάποια πολιτικά συμφέροντα.Κυρίως των μικρών για να αυξάνουν τα ποσοστά τους.

2ον.Γουστάρουν τα παιδιά την λούφα.Φοιτητές και μαθητές.Μη μου πείτε τώρα ότι οι μαθητές σε κάτι γυμνάσια και σε λύκεια καίγονται για τα νομοσχέδια.Προφανώς και θέλουν να κάνουν χαβαλέ.Και οι φοιτητές το ίδιο.

 

*Υπάρχουν ελάχιστες εξαιρέσεις βέβαια που πιστεύουν ότι με την κατάληψη πράγματι θα αλλάξουν τον κόσμο(μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά) αλλά και ότι θα βελτιώσουν την παιδεία μας.

 

Όποιος διαφωνεί ας πει την γνώμη του

 

Εγώ διαφωνώ στο ότι υπάρχουν ελάχιστοι που πιστεύουν ότι με την κατάληψη θα αλλάξουν τον κόσμο(μιλάω πάντα για παιδιά γυμνασίου-λυκείου μιας και τα βλέπω εγώ ο ίδιος).Οι περισσότεροι όπως λες θέλουν να λουφάρουν,δηλαδή ψηφίζουν υπέρ.

Αυτοί τώρα χωρίζονται σε 2 ομάδες.Οι περισσότεροι ψηφίζουν υπέρ επειδή όπως προείπαμε γουστάρουν λούφα και όλα τα άλλα που γίνονται σε καταλήψεις και κάποιοι άλλοι ψηφίζουν υπέρ μόνο και μόνο για να μην τους τη πει κάποιος επειδή θα ψήφιζαν κατά και να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο..(όσοι ανήκουν στη 2η κατηγορία είτε δεν τους καίγεται καρφί για το τελικό αποτέλεσμα είτε είναι κατά αλλά όπως είπα δεν θέλουν να τους πρήζουν..)

Φυσικά υπάρχουν και αυτοί που είναι κατά για διάφορους λόγους οι οποίοι είναι μειονότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα πραγματικά αίτια των καταλήψεων είναι δύο και είναι ξεκάθαρα και πασιφανή.

1ον.οι καταλήψεις είναι υποκεινούμενες για να εξυπηρετήσουν κάποια πολιτικά συμφέροντα.Κυρίως των μικρών για να αυξάνουν τα ποσοστά τους.

2ον.Γουστάρουν τα παιδιά την λούφα.Φοιτητές και μαθητές.Μη μου πείτε τώρα ότι οι μαθητές σε κάτι γυμνάσια και σε λύκεια καίγονται για τα νομοσχέδια.Προφανώς και θέλουν να κάνουν χαβαλέ.Και οι φοιτητές το ίδιο.

 

*Υπάρχουν ελάχιστες εξαιρέσεις βέβαια που πιστεύουν ότι με την κατάληψη πράγματι θα αλλάξουν τον κόσμο(μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά) αλλά και ότι θα βελτιώσουν την παιδεία μας.

 

Όποιος διαφωνεί ας πει την γνώμη του

 

τις περισσοτερες φορες οντως οι μαθητες κανουν καταληψεις για τη λουφα...Για να ξεκουραστουν λιγο δηλαδη τουλαχιστον απο το σχολειο και να τους μεινει μονο το διαβασμα για το φροντιστηριο...οι μαθητες σημερα κουραζονται παρα πολυ και εχουν ελαχιστο ελευθερο χρονο ισως γι αυτο να κανουν καταληψεις ισως παλι και να κανουν γιατι ελπιζουν πως θα αλλαξει κατι....Δεν τους δικαιολογειτε??εγω παντως ναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις περισσοτερες φορες οντως οι μαθητες κανουν καταληψεις για τη λουφα...Για να ξεκουραστουν λιγο δηλαδη τουλαχιστον απο το σχολειο και να τους μεινει μονο το διαβασμα για το φροντιστηριο...οι μαθητες σημερα κουραζονται παρα πολυ και εχουν ελαχιστο ελευθερο χρονο ισως γι αυτο να κανουν καταληψεις ισως παλι και να κανουν γιατι ελπιζουν πως θα αλλαξει κατι....Δεν τους δικαιολογειτε??εγω παντως ναι....

 

Καμμια δικαιολογια. Οταν βγουν αυριο στην αγορα εργασιας τα πραγματα θα ειναι ακομα πιο δυσκολα. Δευτερον, για περισσοτερο ελευθερο χρονο, προσεχεις στο σχολειο και δεν χρειαζεσαι φροντιστηριο. Μετα τις ασκησεις του σπιτιου, μια ωριτσα διαβασμα της υλης που θα παραδοθει την επομενη (ναι, βοηθαει παρα πολυ αυτο, καθως κατα την παραδοση εχεις τις βασεις του θεματος και παιρνεις πολυ περισσοτερα) και μετα ολη η μερα ελευθερη. Και ναι, οι καταληψεις γινονται μονο για τη λουφα. Υπαρχουν παιδια που οι γονεις τους ΔΕΝ εχουν λεφτα να τα στειλουν στα φροντιστηρια, και προσπαθουν οτι παρουν να το παρουν απο το σχολειο. Αυτα τα παιδια αναγκαστικα θα χασουν διδακτικεςς ωρες και δεν θα παρουν ενα ποσοστο υλης αμα οι υπολοιποι θελουν "να ξεκουραστουν". Τερμα. Αμα δεν εχεις συγκεκριμενες προτασεις και αιτηματα, η καταληψη γινεται για τη λουφα, την επιβολη μαγκιας και καλα ειμαστε ολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν παιδια που οι γονεις τους ΔΕΝ εχουν λεφτα να τα στειλουν στα φροντιστηρια, και προσπαθουν οτι παρουν να το παρουν απο το σχολειο. Αυτα τα παιδια αναγκαστικα θα χασουν διδακτικεςς ωρες και δεν θα παρουν ενα ποσοστο υλης αμα οι υπολοιποι θελουν "να ξεκουραστουν". Τερμα. Αμα δεν εχεις συγκεκριμενες προτασεις και αιτηματα, η καταληψη γινεται για τη λουφα, την επιβολη μαγκιας και καλα ειμαστε ολοι.

 

+1 Έτσι ακριβώς είναι τα πράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν παιδια που οι γονεις τους ΔΕΝ εχουν λεφτα να τα στειλουν στα φροντιστηρια, και προσπαθουν οτι παρουν να το παρουν απο το σχολειο. Αυτα τα παιδια αναγκαστικα θα χασουν διδακτικεςς ωρες και δεν θα παρουν ενα ποσοστο υλης αμα οι υπολοιποι θελουν "να ξεκουραστουν". Τερμα. Αμα δεν εχεις συγκεκριμενες προτασεις και αιτηματα, η καταληψη γινεται για τη λουφα, την επιβολη μαγκιας και καλα ειμαστε ολοι.

 

 

μήπως αυτά τα παιδια έχουν ήδη βγάλει την ύλη ?:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως αυτά τα παιδια έχουν ήδη βγάλει την ύλη ?:-)

 

Οχι... Εγω ημουνα ενας απο αυτους που δουλευα απο τα 15 στην στην οικοδομη για να βοηθησω την οικογενεια μου. Δεν ειχα βγαλει την υλη, δεν ημουν ετοιμος, απλα προσπαθουσα σκληρα, και τα καταφερνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις περισσοτερες φορες οντως οι μαθητες κανουν καταληψεις για τη λουφα...Για να ξεκουραστουν λιγο δηλαδη τουλαχιστον απο το σχολειο και να τους μεινει μονο το διαβασμα για το φροντιστηριο...οι μαθητες σημερα κουραζονται παρα πολυ και εχουν ελαχιστο ελευθερο χρονο ισως γι αυτο να κανουν καταληψεις ισως παλι και να κανουν γιατι ελπιζουν πως θα αλλαξει κατι....Δεν τους δικαιολογειτε??εγω παντως ναι....

 

Πολλοί λένε ότι ζω στον κόσμο μου. Ίσως και να έχουν δίκιο. Απλώς να αναφέρω ότι στον LL's world έχουμε κλείσει ένα μήνα σχολείου. Πότε πρόλάβαν τα βλαστάρια μας να κουραστούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιδιά της 3ης λυκείου(έστω αυτά που ψηφίσαν κατά και σκέφτονται λίγο το μέλλον τους)που γράφουν φέτος Πανελλήνιες τι φταίνε και πληρώνουν ? Έτσι και γίνει καμιά μαλακία αυτοί θα ζημιωθούν πιο πολύ απ' όλους.

 

Παρτάκιας ο από πάνω.Ρε συ μην το παίρνεις εγωιστικά δε βγαίνει πουθενά δλδ πες πως συμφωνούσες με τα αιτήματα δεν έκανες κατάληψη για τις πανελλήνιες?Σιγα το πράμα.Τόσα κολλέγια τι τα χουμε?Και εδώ ακριβώς είναι το πρόβλημα.Αντί να κάνουν κατάληψη για μείωση εισακτέων( όχι για μείωση τμημάτων) κάνουν κατάληψη για να αυξηθούν τα βλαμμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...