Προς το περιεχόμενο

Απορία για PAL και NTSC


lambrator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά, η ερωτησή μου είναι η εξής:

Απ' όσο γνωρίζω τα PAL είναι για Ευρώπη αλλά αν κατεβάσω μια ταίνια που είναι ΝΤSC τί γίνεταί?

Θελώ να πω θα μπορέσω να τη γράψω σε DVD και να παίζει σε κανονικό DVD Player, χωρίς να κάνω κάποια μετατροπή?

 

Αν δεν γίνεται, η μετατροπή από NTSC σε PAL χωρίς αλλαγές στην ανάλυση κτλ., είναι χρονοβόρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα dvdrips (το 80%) είναι pal διότι έχει μεγαλύτερη ανάλυση από το ntsc.(720*576, 720*480)Ενώ κάθε πρόγραμμα μετατροπής σε dvd έχει επιλογή για pal/ntsc selector.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Γειά σας παιδιά, η ερωτησή μου είναι η εξής:

Απ' όσο γνωρίζω τα PAL είναι για Ευρώπη αλλά αν κατεβάσω μια ταίνια που είναι ΝΤSC τί γίνεταί?

Θελώ να πω θα μπορέσω να τη γράψω σε DVD και να παίζει σε κανονικό DVD Player, χωρίς να κάνω κάποια μετατροπή?

 

Αν δεν γίνεται, η μετατροπή από NTSC σε PAL χωρίς αλλαγές στην ανάλυση κτλ., είναι χρονοβόρα?

 

Τα σύγχρονα DVD players και οι σύγχρονες τηλεοράσεις (της τελευταίας 5ετίας) αναπαράγουν χωρίς πρόβλημα σήμα NTSC. Έχω πάρει δεκάδες DVD R1 (τα οποία είναι NTSC) και τα απολαμβάνω χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok thanks παιδιά. Θα το δοκιμάσω στο DVD Player μου και αν δεν κάνει, θα κανω μετατροπή, αν και, εφόσον αλλάζουν οι αναλύσεις, μάλλον θα παίρνει πολυ ώραμ μία τέτοια μετατροπή φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...