Προς το περιεχόμενο

Vista Ultimate 64 bit - μέχρι τώρα σφαίρα


damino

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έχω γράψει πολλές φορές... Πάρτε και ένα copy paste εδώ, γιατί μου φαίνεται ότι η προπαγάνδα υπέρ των MEII είναι απαράδεκτη και αστήρικτη. Αν κάποιος θέλει να συζητήσει κάποιο από τα παρακάτω points, ας post-άρει...

 

Δε μου λέτε ρε καλόπαιδα, τιμητές της M$ και υπερασπιστές των MEII: Εσείς, τα ΜΕΙΙ γιατί τα αγοράσατε; Γουστάρετε τώρα να πληρώνετε, ε, γουστάρετε; (τέλος...) .

 

* Για το AERO ? Ποια ευχρηστία ακριβώς προσφέρει? Με τι κόστος? Ο ανταγωνισμός τι eye-candy προσφέρει και με τι κόστος (σε resources)

* Για το WGA, που το θυμάται η M$ όποτε θέλει, αλλά κάπου κάπου το ξεχνάει λέγοντάς σας στη μάπα "πόσο κορόιδα είστε"?

* Για τα DRM? Λειτουργικό αγοράσατε ή την αστυνομία στο σπίτι σας? Ποιος είναι αυτός που δίνει το δικαίωμα στην M$ να ενσωματώσει DRM στο λειτουργικό της? Τι σχέση έχει ένα λειτουργικό με DRM?

* Για τη φημισμένη ασφάλεια της M$? Το UAC μήπως? Αν ναι, τότε γιατί όλος ο κόσμος που αγοράζει MEII το έχει απενεργοποιήσει? Και μη μου πείτε ότι όλοι οι "ψαγμένοι" εδώ μέσα δεν το έχετε απενεργοποιήσει για λόγους performance...

* Για το DX10? Αν ναι, ok είστε gamers λοιπόν και απαιτείτε ένα αναλόγως σοβαρό λειτουργικό... Πάω πάσο. Τα Win γενικά αριστεύουν στο gaming... Μαγκιά της M$ που σας βάζει να πληρώνετε για να παίξετε παιχνίδια που αγοράζετε με το hardware που αγοράζετε. Έχετε το λειτουργικό που σας αξίζει και την εταιρεία που γνωρίζει ότι την παίρνει να σας εκβιάζει (μετά την απόδειξη ότι το DX10 μπορούσε να περάσει και στα XP)

* Για το καλύτερο performance σε σχέση με τα XP? LOL

* Για τη συμβατότητα με λογισμικό ενός έτους? Ή μήπως υπήρξε καμιά σοβαρή καινοτομία που δεν επιτρέπει τη συμβατότητα? Ξέρει ότι "σας έχει" και πολύ που νοιάστηκε...

* Για νέο και πιο αποτελεσματικό FS ή μήπως για την κατάργηση του καρκινώματος της Registry που μας είχαν υποσχεθεί?

* Για καλύτερη σταθερότητα? Σε καμία περίπτωση τα MEII δεν είναι περισσότερο σταθερά σε σχέση με τα XP

* Για περισσότερη ευχρηστία? Για να κάνετε με 10 κλικς ό,τι κάνατε μέχρι σήμερα με 2?

* Για φιλοσοφικούς προβληματισμούς σε σχέση με την έννοια του "ΌΧΙ" ? Όταν λέμε "ΟΧΙ" εννοούμε "ΌΧΙ". Εκεί στην M$ δεν το καταλαβαίνουν και επιμένουν να επεμβαίνουν στο λειτουργικό μου ακόμα και όταν εγώ το έχω ΑΡΝΗΘΕΙ

 

Υ.Γ. Απείρως πιο βαριά και πιο αργά από XP είναι είτε τα βάλεις σε μηχάνημα διετίας είτε σε high-end μηχάνημα. Άπειρα τα links και τα benchmarks στο νετ. Όποιος θέλει το ψάχνει λίγο, όποιο θέλει ας εθελοτυφλεί. Αρκεί να μην είστε υπάλληλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

κανετε συγκριση ενος λειτουργικου 5ετιας (xp) με ενα λειτουργικο που ειναι 1 χρονου (vista) και ακομα δεν εχει βγει το sp1

 

τελικα το αστειο ειναι οτι καθε φορα που βγαζει η microsoft ενα λειτουργικο ολοι το κατακρινουμε το χλευαζουμε αλλα στο τελος ολοι το βαζουμε ειτε γιατι "πρεπει" ειτε για να το δοκιμασουμε ,ακομα θυμαμαι τα σχολια που καναμε καποτε για τα xp και τωρα λεμε ποσο καλυτερα ειναι απο τα vista

 

τελικα

 

πρωτα να δοκιμαζουμε σε διαφορα σεναρια χρησης και μετα να κρινουμε

 

καλες γιορτες !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανετε συγκριση ενος λειτουργικου 5ετιας (xp) με ενα λειτουργικο που ειναι 1 χρονου (vista) και ακομα δεν εχει βγει το sp1

 

Κανονικά έπρεπε το πιο πρόσφατο να υπερτερεί. Αλλά έτσι καταντήσαμε με την M$, να θεωρούμε δηλαδή ότι πρέπει να βγει κάποιο service pack για να λειτουργήσει σωστά ένα λειτουργικό. Μέχρι τότε θεωρούμε φυσιολογικό οι χρήστες να κάνουν beta testing...

 

Για τα XP μπορεί να έλεγαν ότι ήταν πιο αργά από τα 98 και ΜΕ, κανείς όμως δεν είχε να πει κάτι για την ευχρηστία ή τη σταθερότητά τους. (Ήταν το πρώτο λειτουργικό της M$, με το οποίο αρχίσαμε να ξεχνάμε τις μπλε οθόνες). Τα MEΙΙ είναι πισωγύρισμα, από όποια μεριά και αν το δεις και κανένα service pack δε θα σώσει την κατάσταση. Μην είσαι και τόσο σίγουρος ότι θα καθιερωθούν... Ο κόσμος δεν τρώει έτσι εύκολα κουτόχορτο.

 

Υ.Γ. Και εν πάση περιπτώσει, τότε δεν είχαμε να αντιμετωπίσουμε και εκβιαστικά διλήμματα τύπου "βάλε vista, αλλιώς ξέχνα το DX10". Είναι στο χέρι των καταναλωτών να αποφασίσουν ΤΩΡΑ αν θα δεχτούν τέτοιου είδους φασιστικές νοοτροπίες. Ήδη η M$ πήρε το μήνυμα ανακοινώνοντας τα Windows Seven, που "θα στηρίζονται σε έναν πολύ ελαφρύ πυρήνα". Μέχρι τότε προσωπικά επιλέγω να μη γίνω και εγώ ένα από τα θύματά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα

 

πρωτα να δοκιμαζουμε σε διαφορα σεναρια χρησης και μετα να κρινουμε

 

καλες γιορτες !!!

 

Έτσι είναι... Τώρα το ότι θα πρέπει να απολογηθώ στον κάθε gdp77 επειδή αγόρασα τα vista (μετά από εκτεταμένη περίοδο δοκιμής στο σύστημα μου) θα το αφήσω χωρίς πολλά πολλά... Βλάκες και θύματα εσείς που τα αγοράσατε... Αλλά εντάξει σε φόρουμ είμαστε, όλα τα περιμένει κανείς.

Καλή χρονιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι... Τώρα το ότι θα πρέπει να απολογηθώ στον κάθε gdp77 επειδή αγόρασα τα vista (μετά από εκτεταμένη περίοδο δοκιμής στο σύστημα μου) θα το αφήσω χωρίς πολλά πολλά... Βλάκες και θύματα εσείς που τα αγοράσατε... Αλλά εντάξει σε φόρουμ είμαστε, όλα τα περιμένει κανείς.

Καλή χρονιά

 

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΡΗΝΗ!!!!

 

ο καθενας λεει τη γνωμη του.. οποιος βολευεται με βιστα,χρ,λινουξ,φρεεβσδ,μακ.. τα βάζει.. κανεις δεν ειναι πιο έξυπνος ή πιο χαζος.

 

ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΟΛΟΙ :-D:-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι... Τώρα το ότι θα πρέπει να απολογηθώ στον κάθε gdp77 επειδή αγόρασα τα vista (μετά από εκτεταμένη περίοδο δοκιμής στο σύστημα μου) θα το αφήσω χωρίς πολλά πολλά... Βλάκες και θύματα εσείς που τα αγοράσατε... Αλλά εντάξει σε φόρουμ είμαστε, όλα τα περιμένει κανείς.

Καλή χρονιά

 

1) Δε σου ζήτησε κανείς να απολογηθείς. Έκρινες ότι είσαι πιο αποδοτικός με τα MEII και τα αγόρασες. Δικαίωμά σου. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι άλλοι δεν έχουν το δικαίωμα να θεωρούν ότι κάνεις λάθος.

 

2) Αν έχεις κάτι να σχολιάσεις σχετικά με τα points που θέτω παραπάνω, be my guest.

 

3) Το ποσοστό διείσδυσης των MEII σε εταιρείες κολοσσούς ανά τον κόσμο είναι το χειρότερο που είχε ποτέ η M$ σε νέο λειτουργικό σύστημα. Και πίστεψέ με, αυτές οι εταιρείες δοκιμάζουν πριν αγοράσουν σε χιλιάδες περισσότερα σενάρια από αυτά που δοκίμασες εσύ...

 

4) Έτσι για να κάνουμε κουβέντα: Τι υπολογιστή/ες έχεις, τι δουλειά κάνεις με αυτούς και σε ποιο σενάριο είναι τα ΜΕΙΙ πιο αποδοτικά από XP. Ποια είναι τα δεδομένα δηλαδή, βάσει των οποίων αγόρασες MEII;

 

5) Για να κάνουμε κουβέντα και πάλι : "Δοκίμασες" , ας πούμε, και κάποια διανομή Linux πριν κάνεις την επιλογή σου, κατά τη διάρκεια της εκτεταμένης περιόδου δοκιμής στο σύστημά σου; Τα συγκριτικά δεδομένα σου ποια ήταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δε θα σχολιάσω τίποτα από αυτά που παραθέτεις στο "copy/paste" σου. Κάτσε και διάβασε το παραλήρημα σου σα να μην το έχεις γράψει εσύ και ίσως καταλάβεις.

Για τα υπόλοιπα, ο υπολογιστής μου φαίνεται στην υπογραφή μου.

Δε με ενδιαφέρουν οι εταιρείες. Στο pc μου κάνω κουμάντο εγώ.

Linux έχω δοκιμάσει mandrake παλιότερα και ubuntu πριν κανένα τρίμηνο. Δε μου κάνει.

Και κάτι ακόμα: Αν κάνεις μια αναζήτηση θα δεις ότι σε αρκετά μου post παλαιότερα έχω κατακρίνει αρκετά σημεία που δε μου άρεσαν ή εξακολουθούν να μη μου αρέσουν στα vista. Δε λέω ότι είναι το τέλειο λειτουργικό, ούτε έχω συστήσει σε κάποιον να τα αγοράσει. Όπως προείπα, ζύγισα υπερ/κατά και αποφάσισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα να εκνευρίζεται κανένας...

Σε άλλους αρέσουν και σε άλλους όχι.

Στο desktop μου δεν υπάρχει περίπτωση να τα βάλω. Τα έβαλα όμως στο laptop - με το πρόγραμμα αναβάθμισης από xp σε vista της HP και με 2 gb μνήμη - και φυσάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δε θα σχολιάσω τίποτα από αυτά που παραθέτεις στο "copy/paste" σου. Κάτσε και διάβασε το παραλήρημα σου σα να μην το έχεις γράψει εσύ και ίσως καταλάβεις.

Για τα υπόλοιπα, ο υπολογιστής μου φαίνεται στην υπογραφή μου.

Δε με ενδιαφέρουν οι εταιρείες. Στο pc μου κάνω κουμάντο εγώ.

Linux έχω δοκιμάσει mandrake παλιότερα και ubuntu πριν κανένα τρίμηνο. Δε μου κάνει.

Και κάτι ακόμα: Αν κάνεις μια αναζήτηση θα δεις ότι σε αρκετά μου post παλαιότερα έχω κατακρίνει αρκετά σημεία που δε μου άρεσαν ή εξακολουθούν να μη μου αρέσουν στα vista. Δε λέω ότι είναι το τέλειο λειτουργικό, ούτε έχω συστήσει σε κάποιον να τα αγοράσει. Όπως προείπα, ζύγισα υπερ/κατά και αποφάσισα.

 

Εντάξει, εγώ παραληρώ. Περιμένω ακόμα να μου πεις ποια είναι αυτά τα "υπέρ/κατά" που ζύγισες, προς τα πού έκλινε η ζυγαριά, και γιατί, τέλος πάντων, τα αγόρασες και τα έβαλες.

 

Έχεις το θράσος να χαρακτηρίζεις την άποψή μου "παραλήρημα". Έχεις την ικανότητα να επιχειρηματολογήσεις για την επιλογή σου; Κανε μας κοινωνούς στη γνώση που απόκτησες από το "ζύγισμα" και ανάφερέ μας σε παρακαλώ τα πλεονεκτήματα των MEII που σε έπεισαν να τα εγκαταστήσεις μετά από τόσο ώριμη σκέψη και εκτεταμένη δοκιμή.

 

Υ.Γ. Μέχρι να δω τα επιχειρήματά σου, επέτρεψέ μου να σε θεωρώ υπάλληλο της M$ ή τουλάχιστον διαπλεκόμενο με τα συμφέροντά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζεις τις προσβολές βλέπω... και μιλάς και για θράσος εσύ, που χαρακτηρίζεις αβίαστα τους αγοραστές των vista, υπαλλήλους και κοροιδα... Δεν έχω ανάγκη να σε πείσω ούτε εσένα ούτε και κανένα άλλο για το αν έκανα καλά να εγκαταστήσω το εν λόγω λειτουργικό. Χ...κα για το τι νομίζεις για μένα στην τελική. Ποιος νομίζεις ότι είσαι δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

den exei shmasia poios einai kai ti nomizei gia sena...

to 8ema einai oti se rwtaei kati gia ta Vista (uper/kata) kai den mporeis na apanthseis me epixeirhmata...

 

(na perimenw antistoixh apanthsh kai gia mena? :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η αντιπαράθεση είναι ανάμεσα στο open source και το εμπορικό λογισμικό και όχι στο αν τα vista είναι καλά ή χάλια... Γι' αυτό μάλλον το topic ίσως πρέπει να κλειδώσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε thresh, δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα να συζητήσω τα υπερ/κατά των vista με τον οποιοδήποτε. Δε μπορώ όμως να συζητήσω με κάποιον που με προσβάλλει εξαρχής μόνο και μόνο επειδή έκανα το "λάθος" να τα χρησιμοποιώ... Σε αυτή τη βάση δεν συζητάω. Απλά και καθαρά. Απο κει και πέρα, για να σου απαντήσω, τα vista με έπεισαν ότι κάνω τη δουλειά που θέλω στο pc μου, απροβλημάτιστα όπως με είχαν πείσει και τα xp. Γενική χρήση, με ολίγον απ'όλα. Γιατί είναι τόσο δύσκολο να το δεχθείτε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζεις τις προσβολές βλέπω... και μιλάς και για θράσος εσύ, που χαρακτηρίζεις αβίαστα τους αγοραστές των vista, υπαλλήλους και κοροιδα... Δεν έχω ανάγκη να σε πείσω ούτε εσένα ούτε και κανένα άλλο για το αν έκανα καλά να εγκαταστήσω το εν λόγω λειτουργικό. Χ...κα για το τι νομίζεις για μένα στην τελική. Ποιος νομίζεις ότι είσαι δηλαδή...

 

Ανακαλώ τους χαρακτηρισμούς μου και ζητάω συγνώμη. Ο υπερβάλλοντας ζήλος μου για να πείσω ότι τα MEII είναι κοροϊδία με παρέσυρε.

Παρόλα αυτά, είναι λάθος να εκθειάζεις τα MEΙΙ, χωρίς να αναφέρεις τα πλεονεκτήματά τους (τα οποία εσύ λες πως βλέπεις). Τηρώντας αυτή τη στάση, δεν μπορώ παρά (εγώ που είμαι κακόβουλος) να σε χαρακτηρίσω διαπλεκόμενο με την M$.

 

Ναι, δεν έχεις ανάγκη να πείσεις κανένα (μια χαρά έχει απλώσει παντού τον ιστό της η Μ$, μια χαρά φασισταριό είναι). Αλλά αν δεν έχεις ανάγκη να πείσεις κανένα, τότε γιατί post-άρεις εκθειάζοντας τα MEII;

 

 

Η κατάληξη μου υπέρ των vista έγινε αφού ζύγισα τα υπέρ και τα κατά τους και τα στάθμισα σύμφωνα με τις ανάγκες μου.

 

Μπορείς να μου πεις ποια είναι τα υπέρ σε σχέση με τα XP που σε έπεισαν να τα αγοράσεις και να "ξηλώσεις" τα XP ;

 

Απο κει και πέρα, για να σου απαντήσω, τα vista με έπεισαν ότι κάνω τη δουλειά που θέλω στο pc μου, απροβλημάτιστα όπως με είχαν πείσει και τα xp. Γενική χρήση, με ολίγον απ'όλα. Γιατί είναι τόσο δύσκολο να το δεχθείτε ;

 

Επιμένω να μου πεις, τι κάνεις καλύτερα σε σχέση με τα XP και σε ποιο τομέα (ταχύτητα, ευχρηστία κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...