Προς το περιεχόμενο

Vista Ultimate 64 bit - μέχρι τώρα σφαίρα


damino

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα ίσως τοποθετείται κι αλλιώς.

Τα XP έχουν παλιώσει. Η MS έπρεπε να παρουσιάσει κάτι νέο.

Το παρουσίασε.

Έχει ατέλειες.

Όλοι φωνάζουν - όπως και τότε όταν πρωτοεμφανίστηκαν τα XP - και διαμαρτύρονται και λένε ότι δεν εγκαταλείπουν τα XP - όπως και τότε φωνάζαμε ότι δεν εγκαταλείπουμε τα 98 -.

Η MS θα το διορθώσει το πράγμα με τα service packs - όπως και τότε με το xp sp1 - και όλοι θα τρέχουμε να σετάρουμε τα vista - όπως και τότε τρέχαμε να βάλουμε τα XP με sp, και μάλιστα φτιάχναμε και δισκάκια με ενσωματωμένα τα sp για να μην ταλαιπωρούμαστε -.

Αφού διορθωθούν τα προβλήματα, όλοι θα ξεχάσουν τις διαφωνίες - όπως και τότε - και θα αρχίσουν να μουρμουρίζουν για τις pro pro pro beta εκδόσεις των νέων windows 2020.

Εκτός κι αν έχουμε πειστεί και έχουμε αρχίσει να χρησιμοποιούμε open source λειτουργικό, οπότε θα μουρμουρίζουμε γι΄ αυτό...

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για το open source δεν μπορείς να μουρμουρίζεις, γιατί έχεις τη δυνατότητα να το κόψεις και να το ράψεις στα μέτρα σου, όπως ακριβώς το θέλεις. Άρα μόνο στον εαυτό σου μπορείς να μουρμουρίζεις ;)

 

Για τα ΜΕΙΙ, (το ξαναγράφω) μην είστε σίγουροι ότι θα καθιερωθούν τόσο εύκολα. Πρόκειται για μεγάλη πατάτα της M$, με παγκόσμιο αντίκτυπο και προβληματισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το open source δεν μπορείς να μουρμουρίζεις, γιατί έχεις τη δυνατότητα να το κόψεις και να το ράψεις στα μέτρα σου, όπως ακριβώς το θέλεις. Άρα μόνο στον εαυτό σου μπορείς να μουρμουρίζεις ;)

 

Για τα ΜΕΙΙ, (το ξαναγράφω) μην είστε σίγουροι ότι θα καθιερωθούν τόσο εύκολα. Πρόκειται για μεγάλη πατάτα της M$, με παγκόσμιο αντίκτυπο και προβληματισμό.

 

Μα είναι μαθηματικά σίγουρο ότι το open source δε θα είναι πια open source, κάποιος αετονύχης θα το έχει αρπάξει και θα έχει φροντίσει να το πλασάρει ως το νέο σούπερ λογισμικό της νέας εποχής, με το αζημίωτο φυσικά...

 

Και μη μου πείτε ότι το open source δεν κινδυνεύει, ακόμα και σήμερα, γιατί θα υπομειδιάσω - για να μην θα ότι θα χασκογελάσω - ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ δεκτόν και προχωράμε... Ας αναλύσω ένα ένα τα σημεία του post σου:

1. Για το aero: Ομολογώ ότι μου αρέσει, θέμα γούστου είναι. Από πραγματική ευχρηστία συμφωνώ ότι δεν προσφέρει κάτι ιδιαίτερο.

2. WGA: δε μπορώ να πω ότι με νοιάζει ιδιαίτερα, δεν το έχω ψάξει κιόλας για να είμαι ειλικρινής. Δε μπορώ να πω ότι επηρεάζει τόσο πάντως την καθημερινή μου χρήση με τα vista.

3.DRM: δε μου αρέσει, αλλά επίσης προς το παρόν δε μπορώ να πω ότι επηρεάζει την εμπειρία μου με το pc.

4.UAC-ασφάλεια: Το UAC το σιχαίνομαι και είναι το πρώτο πράγμα που απενεργοποιώ. Η επιλογή ανήκει στον χρήστη να το αφήσει ή οχι. Το defender είναι κάτι μάλλον θετικό αν και όχι καλύτερο απο εξειδικευμένες λύσεις.

5. DX10: απάτη, δε διαφωνώ καθόλου σε αυτό.

6. Performance: Έχω ένα αρκετά γρήγορο σύστημα, αν είναι γρηγορότερα από πριν δεν είμαι σίγουρος, το σίγουρο είναι όμως ότι δεν έχω πρόβλημα με την ταχύτητα, με εξαίρεση τη μεταφορά αρχείων όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post.

7.Συμβατότητα: Έχοντας και πριν 64bit λειτουργικό, δεν είχα ιδιαίτερη δυσκολία να προσαρμοστώ. Για παλιοτερα προγράμματα/συσκευές σίγουρα δεν είναι στο καλύτερο σημείο αλλά όσο περνάει ο καιρός αυτό δε θα αποτελεί πρόβλημα.

8. Το filesystem δεν άλλαξε αλλά δεν είχα κάποια ιδιαίτερη προσδοκία πάνω σε αυτό, δε με ενόχλησε.

9.Από σταθερότητα δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα.

10. 10κλικ για μια εργασία. Επίσης συμφωνώ αλλά με τις κατάλληλες ρυθμίσεις έρχεται στα μέτρα σου.

 

Ο καθένας μπορεί να έχει διαφορετικές εμπειρίες από εμένα στη χρήση των vista, επίσης θα δεις σε post μου εδώ αλλά και σε άλλα thread, ότι το μόνο που λέω είναι "δοκιμάζουμε και κρίνουμε". Απλά δεν είναι τα vista, για μένα τουλάχιστον, τόσο χάλια όσο έχει επικρατήσει να θεωρούνται.

Σαν τελευταίο να πω, ότι κάποια στοιχεία των vista (και το aero,ναι) εφόσον τα συνήθισα μου ήταν δύσκολο να επιστρέψω στα xp. Ακόμα και το search στο start menu που μου την έσπαγε, τώρα το θεωρώ βασικό....

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι μαθηματικά σίγουρο ότι το open source δε θα είναι πια open source, κάποιος αετονύχης θα το έχει αρπάξει και θα έχει φροντίσει να το πλασάρει ως το νέο σούπερ λογισμικό της νέας εποχής, με το αζημίωτο φυσικά...

 

Ας γίνει και έτσι, αρκεί να υπάρξει σοβαρός ανταγωνισμός στην M$. O Ανταγωνισμός θα έχει ως αποτέλεσμα το καλύτερο τελικό προϊόν για τους καταναλωτές.

 

Και μη μου πείτε ότι το open source δεν κινδυνεύει, ακόμα και σήμερα, γιατί θα υπομειδιάσω - για να μην θα ότι θα χασκογελάσω - ...

 

Τι εννοείς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γίνει και έτσι, αρκεί να υπάρξει σοβαρός ανταγωνισμός στην M$. O Ανταγωνισμός θα έχει ως αποτέλεσμα το καλύτερο τελικό προϊόν για τους καταναλωτές.

 

 

 

Τι εννοείς ;

 

Καλά, δύσκολο είναι;

 

Ένα παραδειγματάκι...

https://shop.canonical.com/

Επίσης - άσχετο αλλά γέλασα όταν το είδα - "χαίρομαι" που η ubuntu αναγνώρισε τους γείτονες: http://www.ubuntu.com/news/macedonia-school-computers

 

Τι να πει κανείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα τώρα... Μιλάμε για μια εταιρεία που έχει δεσμευτεί για τη δωρεάν εξέλιξη και υποστήριξη της πιο user friendly διανομής Linux. Μιλάμε για μια εταιρεία που αν έχει γίνει γνωστό το Linux και σε 4-5 "averege Joes", το οφείλουμε σε αυτήν. Μιλάμε για μια εταιρεία που αυτή τη στιγμή θέτει σοβαρή υποψηφιότητα να κοντράρει "στα ίσα" την M$ μέχρι το 2014. Ας τους επιτρέψουμε να έχουν τη δυνατότητα να έχουν κάποια έσοδα απ' όσους θέλουν να τους στηρίξουν.

 

Όσο για το θέμα της ονομασίας της FYROM, πολύ αμφιβάλω αν κανένας στην Canonical γνωρίζει πόσο ευαίσθητο είναι. Εδώ διεθνείς οργανισμοί και το έχουν αποδεχτεί... Αυτό που δεν προσέχουμε όμως (ως κλασικοί ελληνάρες) εκτός από το όνομα που μας ενοχλεί, είναι ότι "οι βάρβαροι" έβαλαν Linux στα σχολεία τους, ενώ εμείς πληρώνουμε αδρά (με τα χρήματα των φορολογούμενων) άδειες χρήσης στην M$ για να μάθουν τα ελληνόπουλα με τη σειρά τους να την πληρώνουν και αυτά σε όλη τους τη ζωή (αφού μόνο λειτουργικά της Μ$ θα ξέρουν να δουλεύουν). Νομίζω ότι αυτό αποτελεί και σπουδαιότερο προβληματισμό και θέμα συζήτησης από το αν η FYROM αναφέρεται σαν MACEDONIA σε μια ανακοίνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα τώρα... Μιλάμε για μια εταιρεία που έχει δεσμευτεί για τη δωρεάν εξέλιξη και υποστήριξη της πιο user friendly διανομής Linux. Μιλάμε για μια εταιρεία που αν έχει γίνει γνωστό το Linux και σε 4-5 "averege Joes", το οφείλουμε σε αυτήν. Μιλάμε για μια εταιρεία που αυτή τη στιγμή θέτει σοβαρή υποψηφιότητα να κοντράρει "στα ίσα" την M$ μέχρι το 2014. Ας τους επιτρέψουμε να έχουν τη δυνατότητα να έχουν κάποια έσοδα απ' όσους θέλουν να τους στηρίξουν.

 

Όσο για το θέμα της ονομασίας της FYROM, πολύ αμφιβάλω αν κανένας στην Canonical γνωρίζει πόσο ευαίσθητο είναι. Εδώ διεθνείς οργανισμοί και το έχουν αποδεχτεί... Αυτό που δεν προσέχουμε όμως (ως κλασικοί ελληνάρες) εκτός από το όνομα που μας ενοχλεί, είναι ότι "οι βάρβαροι" έβαλαν Linux στα σχολεία τους, ενώ εμείς πληρώνουμε αδρά (με τα χρήματα των φορολογούμενων) άδειες χρήσης στην M$ για να μάθουν τα ελληνόπουλα με τη σειρά τους να την πληρώνουν και αυτά σε όλη τους τη ζωή (αφού μόνο λειτουργικά της Μ$ θα ξέρουν να δουλεύουν). Νομίζω ότι αυτό αποτελεί και σπουδαιότερο προβληματισμό και θέμα συζήτησης από το αν η FYROM αναφέρεται σαν MACEDONIA σε μια ανακοίνωση.

 

Το είπες μόνος σου: "εταιρεία"

Κι ο Μπιλάκος μια μικρούλα εταιρεία έβαλε στα σκαριά και τώρα πετάει στην ανακύκλωση όσα πράσινα χαρτιά του περισσεύουν...

 

Τέλος πάντων. Ένα τελευταίο σχόλιο και αποσύρομαι: Εγώ είμαι υπέρ της πολυλογισμικότητας ( αντίστοιχο της πολυπολιτισμικότητας; )

Χρησιμοποιώ και XP και Ubuntu και Vista...

 

Καλή Πρωτοχρονιά!

Με το καλό να μπει το 2008 και να φέρει πολλά, φιλικά στο χρήστη και αξιόπιστα προγράμματα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι μαθηματικά σίγουρο ότι το open source δε θα είναι πια open source, κάποιος αετονύχης θα το έχει αρπάξει και θα έχει φροντίσει να το πλασάρει ως το νέο σούπερ λογισμικό της νέας εποχής, με το αζημίωτο φυσικά...

 

Και μη μου πείτε ότι το open source δεν κινδυνεύει, ακόμα και σήμερα, γιατί θα υπομειδιάσω - για να μην θα ότι θα χασκογελάσω - ...

 

Τα έχεις παρανοήσει! :-)

 

Δεν το κάνεις μόνο εσύ -- είναι από τις κοινότερες παρανοήσεις γύρω από τις άδειες ανοιχτού κώδικα. :-D

 

H GPL (αναφέρομαι στην GPL διότι, πρώτον, είναι η δημοφιλέστερη άδεια ανοιχτού κώδικα και, δεύτερον, μιλάμε για Linux) πουθενά δεν λέει ότι απαγορεύεται η εμπορική/κερδοσκοπική εκμετάλλευση -- ίσα-ίσα που την ενθαρρύνει.

 

Η GPL λέει κάτι πολύ απλό:

 

Αν χρησιμοποιήσεις ή τροποποιήσεις κώδικα προγράμματος που εκδίδεται με GPL και εφόσον δημοσιεύσεις το πρόγραμμα που προέκυψε από τέτοια χρήση (δηλ. όχι στην περίπτωση που το χρησιμοποιείς μόνο εσωτερικά, π.χ. στο γραφείο ή στην εταιρεία σου) υποχρεούσαι να προσφέρεις δημόσια πρόσβαση στον κώδικα, χωρίς να αλλάξεις την άδεια -- δηλ. να δώσεις στους άλλους τα ίδια δικαιώματα που επέτρεψαν να κάνεις κι εσύ ό,τι έκανες με τον κώδικα. -- Αλλιώς, πολύ απλά, η άδεια αυτή παύει να ισχύει για εσένα και, αυτομάτως, παραβιάζεις το copyright (ο κώδικας που εκδίδεται με τέτοιες άδειες δεν είναι αδέσποτος: έχει copyright!).

 

Αυτό είναι όλο!

 

Οπότε οι «αετονύχηδες» δεν μας ανησυχούν. Ό,τι και να κάνουν, πρέπει να δημοσιεύσουν τον κώδικα. Δεν χρειάζεται τίποτε άλλο!

 

Αυτά δεν είναι θεωρητικά. Παρουσιάζονται κάθε τόσο περιστατικά που δείχνουν πώς ακριβώς δουλεύει η GPL στην πράξη.

 

Ένα παράδειγμα:

 

Πριν τρία-τέσσερα χρόνια αποκαλύφθηκε ότι το κλειστό λειτουργικό σύστημα των WRT της Linksys χρησιμοποιούσε κώδικα Linux. Η Linksys πιθανόν δεν είχε ιδέα, αφού το λειτουργικό το έπαιρνε έτοιμο από άλλη εταιρεία, αλλά το αποτέλεσμα ποιο ήταν: η Linksys υποχρεώθηκε να δημοσιεύσει με GPL το ΛΣ των WRT και στη συνέχεια γέμισε ο τόπος με τροποποιημένα και βελτιωμένα λειτουργικά γιʼ αυτή τη σειρά συσκευών, όλα με βάση τον κώδικα που υποχρεώθηκε να δημοσιεύσει η Linksys.

 

Είναι πολλά τα παραδείγματα αυτά, όπως είναι πολλά και τα παραδείγματα που δείχνουν την ελευθερία, την ευελιξία και την κατοχύρωση που προσφέρουν τέτοιες άδειες στην πράξη. Μερικά:

 

1. XFree86 και Χ.org (στράβωσαν οι δεύτεροι με τους πρώτους)

2. Firefox και Iceweasel (στράβωσαν όλοι αναμεταξύ τους)

3. Mambo και Joomla (στράβωσαν οι δεύτεροι με τους πρώτους)

 

Επίσης, είναι πολλά τα παραδείγματα εμπορικών εταιρειών που εμπορεύονται προϊόντα ή υπηρεσίες που:

 

α. βασίζονται σε ανοιχτού κώδικα λογισμικό ή

β. εκδίδονται τα ίδια εξ αρχής με άδειες ανοιχτού κώδικα

 

Π.χ.:

 

1. TiVo

2. MySQL

3. Qt

4. Red Hat

 

Για να δούμε κι έναν άλλο παίκτη, η Sun, αυτό το μεγαθήριο, πρέπει να έχει copyright πάνω σε περισσότερο ανοιχτό κώδικα από οποιαδήποτε άλλη μονάδα του πλανήτη:

 

1. Java (GPL)

2. OpenOffice (LGPL)

3. OpenSolaris (δική τους άδεια τώρα, λέγεται ότι πάνε για GPLv3)

 

Για να καταλήξω:

 

Πρώτον,

 

Ο ανοιχτός κώδικας δεν κινδυνεύει από «αετονύχηδες».

 

Δεύτερον,

 

Η αντιδιαστολή ανοιχτού κώδικα, αφενός, και επιχειρηματικότητας και κέρδους, αφετέρου, είναι από τις μεγαλύτερες παρανοήσεις της πληροφορικής. -- Μάλιστα, ενδέχεται να βλάπτει προώθηση της ιδέας του ανοιχτού κώδικα και, στον βαθμό που την βλάπτει, ενδέχεται να καλλιεργείται τεχνηέντως. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά θέλω να προσθέσω το εξής (βλέποντας τα πράγματα από λίγο διαφορετική σκοπιά) :

 

Μακάρι να βρεθούν τέτοιοι "αετονύχιδες" που θα με πείσουν να πληρώσω για να αγοράσω open source κώδικα. Αν κάτι τέτοιο συμβεί, θα σημαίνει ότι έχουν καταφέρει να υποστηρίξουν όλες τις συσκευές μου (εκτυπωτές, φωτογραφική, κινητό, pda, mp3 κτλ.) και θα σημαίνει ότι θα έχουν κερδίσει την υποστήριξη της πλειοψηφίας των software developers (adobe, corel, game developers, κτλ. ). Τότε λοιπόν θα έχουμε ουσιαστικό ανταγωνισμό στην M$ και πραγματική εναλλακτική λύση. Δεν πρέπει να φοβόμαστε την εμπορική εκμετάλλευση του Linux. Το αντίθετο : Πρέπει να την προσδοκούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η micro-μαλακή πίστευε ότι θα <<παραμυθιάσει>> τον κόσμο.

Θυμάμαι που πριν βγουν καν οι δοκιμαστικές εκδόσεις των sVista έλεγαν ότι τα windows θα μπουτάρουν στον μισό χρόνο,θα είναι 2 φορές γρηγορότερα στην εγκατάσταση προγραμμάτων που θα είναι σχεδιασμένα για vista και γενικά ο όρος <<ταχύτερα>> έπαιζε πολύ..

Ακόμα και τις ψεύτικες φωτογραφίες του dx10 που είχε δημοσιεύσει η MS θυμάμαι..

Το θέμα είναι ότι αυτήν την στιγμή καθόμαστε και συζητάμε και τσακωνόμαστε για το αν τα vista είναι καλύτερα εν τέλη από τα XP.

Εγώ λέω ότι θα έπρεπε να είναι προφανές.

Όπως ειπώθηκε,γιατί θα πρέπει να γίνουν οι καταναλωτές beta testers;Γιατί να πρέπει να βγούν 3-4 service packs για να δούμε το φως μας και μετά αυταρχικά να μας <<αναγκάζουν>> να πάμε στο εκάστοτε νέο λειτουργικό τους;

Γιατί όποιος περάσει σε Mac δεν επιστρέφει ούτε με σφαίρες στα windows;;Δεν έχω ΠΟΤΕ ακούσει κάποιον να διαμαρτύρεται για Mac παραμόνο για την καταραμένη τιμή τους.

Ωστόσο τα παραθύρια ζουν και βασιλεύουν ακόμα χάρις στις καλές συμφωνίες του Βασιλάκη,αντε να τον χαιρόμαστε τώρα που αλλάζει και το έτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν οικονομολόγος, βλέπω καθαρά τον αντίκτυπο του μονοπωλειακού ανταγωνισμού, στον καταναλωτή.

Σε αυτού του μεγέθους τα trust ο καταναλωτής είναι αριθμός και διέπεται από τις αρχές του marketing. Όλοι έχετε δίκιο και θα είχατε ακόμα πιο δίκιο αν η Ελλάδα δεν είχε τα πρωτεία σε πειρατικό λογισμικό.(πόσοι από τους έμπειρους χρήστες τα πλήρωσαν τα vista?)

Μια απορία έχω μόνο για τις linux distros and companies, για ποιό λόγο δίνουν ελεύθερα κωδικά, για την ψυχή της μάνας τους???

Άσε που το ubuntu 7.10 που έχω, για να λειτουργήσει πλήρως το γραφικό περιβάλλον θέλει κάτι παραπάνω από την ATI 9550 RADEON που έχω και μάλλον και μεγαλύτερο επεξεργαστή από 2,4 Ghz γιατι με αυτόν σέρνεται.

Μήπως είναι στο χωρό και οι εταιρείς hardware???? κλέφτες θα γίνουν αυτοί?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία έχω μόνο για τις linux distros and companies, για ποιό λόγο δίνουν ελεύθερα κωδικά, για την ψυχή της μάνας τους???

 

Εφόσον μιλάμε για διανομές Linux, τους υποχρεώνει η άδεια, δηλ. η GPL. Βλ. το ποστ που έκανα πιο πάνω.

 

Αν δεν θες να συμμορφώνεσαι με τους όρους της GPL, απλά δεν ασχολείσαι με λογισμικό που εκδίδεται με GPL. :-)

 

Άσε που το ubuntu 7.10 που έχω, για να λειτουργήσει πλήρως το γραφικό περιβάλλον θέλει κάτι παραπάνω από την ATI 9550 RADEON που έχω και μάλλον και μεγαλύτερο επεξεργαστή από 2,4 Ghz γιατι με αυτόν σέρνεται.

 

Μιλάς για 3διάστατο περιβάλλον, υποθέτω...

 

Από ATI δεν ξέρω. Με Nvidia που έχω δει, έχει πολύ χαμηλές απαιτήσεις το 3διάστατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε που το ubuntu 7.10 που έχω, για να λειτουργήσει πλήρως το γραφικό περιβάλλον θέλει κάτι παραπάνω από την ATI 9550 RADEON που έχω και μάλλον και μεγαλύτερο επεξεργαστή από 2,4 Ghz γιατι με αυτόν σέρνεται.

Μήπως είναι στο χωρό και οι εταιρείς hardware???? κλέφτες θα γίνουν αυτοί?!

 

Κάτι κάνεις λάθος. Πάει σφαίρα στο laptop μου με turion 1.6GHz και ΑΤΙ Χ600 64ΜΒ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...