Προς το περιεχόμενο

Θανατική Ποινή : For OR Against?


slygeo87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@FedonasP, για να μη βρεθείς προ εκπλήξεων και έξω από τα ρούχα σου, διάβασε και θα καταλάβεις τι θεωρεί δικαιοσύνη.

Ναι για οποιονδηποτε φονια συλληφθει επ αυτοφωρω,δηλαδη δεν υπαρχει αμφιβολια περι της ενοχης του,προσωπικα ειμαι υπερ της θανατικης ποινης χωρις δικη. Εξαλλου ειμαι υπερ της θανατικης ποινης ουτως η αλλως,προφανως ειμαι υπερ της αυτοματης,χωρις δικη επιβολης της,οταν δεν υπαρχει αμφιβολια.

 

Και οι αστυνομικοι ειναι συμπολιτες μας απλα τους ξεχωρισα στην φραση μου επειδη αυτοι εφαρμοζουν τον νομο. :lol: (Το laughing smilie για την προφανη αδυναμια σου να καταλαβεις βασικα πραγματα απο αυτα που γραφει καποιος.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 290
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι για οποιονδηποτε φονια συλληφθει επ αυτοφωρω,δηλαδη δεν υπαρχει αμφιβολια περι της ενοχης του,προσωπικα ειμαι υπερ της θανατικης ποινης χωρις δικη. Εξαλλου ειμαι υπερ της θανατικης ποινης ουτως η αλλως,προφανως ειμαι υπερ της αυτοματης,χωρις δικη επιβολης της,οταν δεν υπαρχει αμφιβολια.

 

Και οι αστυνομικοι ειναι συμπολιτες μας απλα τους ξεχωρισα στην φραση μου επειδη αυτοι εφαρμοζουν τον νομο. :lol: (Το laughing smilie για την προφανη αδυναμια σου να καταλαβεις βασικα πραγματα απο αυτα που γραφει καποιος.)

judge-dredd.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν συζητάω απαραίτητα με την άποψη ότι έχω δίκαιο εξαρχής (το ότι δεν με ικανοποιούν τα αντιεπιχειρήματα δεν σημαίνει ότι δεν είμαι ανοιχτός στην περίπτωση του ότι είμαι λάθος)

 

Από εκεί και πέρα νομίζω ότι το πρόβλημα σε αυτά που θίγεις είναι το εξής

 

Απομονώνεις συγκεκριμένες περιπτώσεις αδιαφορώντας για την πρακτική εφαρμογή της συγκεκριμένης πολιτικής στην κοινωνία.

 

Καταρχήν να ξεκινήσω και να επαναλάβω ότι ο θάνατος του θύτη δεν δικαιώνει το θύμα (η τους συγγενείς του) σε καμια περίπτωση.. γιατί στο διά ταύτα το θύμα θα παραμείνει νεκρό.

 

έπειτα αν θέλεις απλά να αποτρέψεις το να ξαναγίνει κάτι τέτοιο μπορείς απλά να τον κλήσεις μέσα.

 

συνεχίζω λέγοντας ότι παραβλέπεις το γεγονός ότι καταδικάζοντας τον θύτη σε θάνατο κάποιος πρέπει να τον σκοτώσει.. κάποιος πρέπει δηλαδή να αναλάβει τον φόνο του κάποιος άνθρωπος πρέπει δηλαδή να τον σκοτώσει.. εσύ θα μπορούσες να αναλάβεις αυτόν τον ρολο έστω ότι φταίει και "πρέπει" να πεθάνει(δεν συμδωνώ αλλα χάριν του διαλογου το αποδέχομαι) εσύ θα μπορούσες να τον σκοτώσεις? εγώ όχι.

 

ούτε θα ήθελα να είμαι συνένοχος στην απόφαση θανάτωσης του γιατί γίνομαι έτσι ηθικός αυτουργός.

 

 

δεν θα μπορούσα να κοιμάμαι ήσυχος ξέροντας έστω ότι απλά συμφώνησα στο να αφαιρεθεί η ζωή κάποιου έστω αν αυτός ο κάποιος αφαίρεσε ανθρώπινη ζωή/ζωές ο ίδιος. γιατί έτσι γίνομαι ένα με αυτόν... ο φόνος είναι φόνος.

 

 

έπειτα στην κοινωνία δεν γίνονται εξαιρετικές αποφάσεις.. δηλαδή δεν γίνεται να αποφασίσουμε να σκοτωσουσμε απλά αυτόν που φόνευσε 100 άτομα και κανέναν άλλο..

 

θα πρέπει να δημιουργεί ένας νομος πλαίσιο που να προβλέπει αυτή την τιμωρία και επικαλούμενοι αυτόν τον νομο οι εκάστοτε δικηγόροι και εισαγγελείς να προσάπτουν κατηγοριες και να ζητούν την τιμωρία και άλλων περιπτώσεων.

 

 

οποτε έστω αυτός ο ένας που σκότωσε τόσους αξίζει να τον σκοτώσουμε (διαφωνώ αλλα χάριν του διάλογου το αποδέχομαι)

 

τι γίνεται όμως μετά την ύπαρξη αυτού του νομου αν έστω ΕΝΑΣ μετά από 1000 δίκαιες ετυμηγοριες με ανθρώπους που "πρέπει" να πεθάνουν..

 

αν έστω ΕΝΑΣ καταδικαστεί χωρίς να του αξίζει ο θάνατος (Είτε επειδή ήταν αθώος είτε επειδή δεν πληρεί τις προϋποθέσεις που σε κάνουν εσένα να αισθάνεσαι ότι είναι άξιος θανάτου)

 

τότε τι γίνεται? he will take one for the team?

 

αξίζει για να σώσουμε την ζωή αυτού του ΕΝΟΣ ανθρώπου να καταργήσουμε ολες τις προϋποθέσεις που θα μπορούσαν να επιβάλουν θανατική ποινή.. και ας την γλιτώσουν οι άλλοι 1000 που "πρέπει" να τους σκοτώσουμε.

 

 

πρέπει να αντιληφθείς ότι η κοινωνία για τέτοιες καταστάσεις θα πρέπει να θεσμοθετησει αρμόδια όργανα τα οποια θα αποτελούνται από ανθρώπους οι οποιοι για οποιοδήποτε λόγο (προσωπικό κίνητρο, μέθη εξουσίας, απλό ανθρώπινο λάθος κ.α) θα πάρουν λάθος απόφαση εσκεμμένα η άθελα.

 

και για να αποτραπεί κάτι τέτοιο πρέπει να ακυρώσουμε την όλη διαδικασία εξ αρχής.

 

γιατί σε βασικό επίπεδο τα πράγματα είναι απλά.

 

Δεν σκοτώνεις η αφαίρεση ανθρώπινης ζωής δεν είναι δικαίωμα σου ακόμη και πρόεδρος της δημοκρατίας να είσαι.. απλά δεν έχεις δικαίωμα να αποφασίσεις κάτι τέτοιο

 

Αν το κανεις γίνεσαι ΕΝΑ με αυτό που προσπαθείς να εξαλείψεις....

 

στο κάτω κάτω ο νορβηγός δεν ήταν προφανές ότι πάσχει από ψυχολογικά προβλήματα αντί λοιπόν να προσπαθήσουμε να τον διορθώσουμε πρέπει να τον σκοτώσουμε?

 

τα ψυχολογικά προβλήματα τα απέκτησε από μονος του? ήταν στο DNA του δηλαδή να σκέφτεται όπως σκέφτεται? ή οι συγκυρίες και τα ερεθισματα της οικογενειας του και τις κοινωνίας τον κάνανε έτσι όπως τον κάνανε?

 

όταν βγάζεις ένα σπυρί στο δέρμα φταίει το σπυρί η εσύ που δεν τρέφεσαι σωστά κτλ?

 

 

τέλος το παράδειγμα μου με τον φοιτητή και τον καθηγητή δεν ήταν για πλακα σου έδειξα ότι η λογική του εθιμικού δικαιου δεν είναι επιχείρημα για να θεσπίσουμε και νομο που να ικανοποιεί αυτό το συναίσθημα.

 

 

χαράς στο κουράγιο σου...

 

περίεργο πράγμα η ηθική... περίεργο και η συνείδηση...

 

συμφωνώ στο ποστ σου 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι κατα.Ο λογος ειναι απλος.Αν ειχα κανει κατι φοβερο ωστε να με καταδικασουν σε θανατο θα το προτιμουσα απο το να ζησω το υπολοιπο της ζωης μου σε μια φυλακη.Οποτε κατα καποιο τροπο ο θανατος ειναι η ευκολη λυση.Και σαν συγγενης ομως θα προτιμουσα να σαπισει ο αλλος στην φυλακη απο το να του δωσω την ευκαιρια να τελειωσει το δικο του μαρτυριο εδω κ τωρα.Βεβαια εξαρταται και γιατι καταδικαζεται καποιος σε θανατο..Αλλο να κλεψει για να φαει και αλλο να σκοτωσει μια οικογενεια επειδη του την βαρεσε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...