Προς το περιεχόμενο

Θανατική Ποινή : For OR Against?


slygeo87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 290
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και ποιος εγγυαται δηλαδη οτι η αποφαση της καταδικης ειναι 1000% σωστη...;;; γιατι δεν κοιτατε τι γινεται σε χωρες που εφαρμοζεται η θανατικη ποινη ακομα και ποσοι ανθρωποι εχουν καταδικαστει αδικα.

Τι λογικη ειναι αυτη;..σκοτωνω καποιον για να τον βγαλω απο τη μεση για να μη σκοτωσει αλλους μετα, ή τον σκοτωνω επειδη το ιδιο θα εκανε ο συγγενης του θυματος εν βρασμω ψυχης..ακομα και ο χειροτερος εγκληματιας ειναι μια ανθρωπινη ζωη ακριβως ισης αξιας με εσενα.

Για παραδειγμα τι θα κανατε εσεις αν ενας δικαστης καταδικαζε αθωα το παιδι σας σε θανατικη ποινη;(βαση του νομου των πιθανοτητων υπαρχει και αυτη η πιθανοτητα)..θανατικη ποινη και στο δικαστη;

An eye for an eye makes the whole world blind - Mahatma Gandhi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τρομάζει να το διαβάζω αυτό.

 

Να μην σε τρομάζει καθόλου..δεν μπορώ να υπολογίζω το ίδιο εσένα και τον τυπά που πουλάει ηρωίνη για να βγάλει τα προς το ζην..εγώ την μετράω με φυσικούς ακέραιους ενώ κάποιοι άλλοι με ευρά..δες και συ καμιά ταινία..

 

Καλά πες κανένα παράδειγμα που δεν είδες σε thriller να το συζητήσουμε τουλάχιστον πιο εμπεριστατωμένα.

 

Η μήπως αν κλειστεί σε ένα κελί για 20 χρόνια, αφού σκότωσε 3 παιδιά δημοτικού

θα σωφρονιστεί??(αυτό σου κάνει??αν και δεν θυμάμαι που το είδα:-p)

 

Αν αποδειχθεί ότι τα επιχειρήματα σου στέκονται σε σαθρές βάσεις, τότε ναι, φέρεις την ευθύνη της ανόητης επιλογής σου. Για άρχισε την έρευνα σου...

 

Δεν περίμενα να δω τα ποσοστά που λένε ότι εγκληματικότητα μένει ως έχει στα καθεστώτα που εφαρμόζουν την εσχάτη των ποινών..

 

Όχι δεν ειρωνεύεσαι, λες ασυναρτησίες. Έχεις πάει στον θάνατο? Το έχεις ζήσει το τέρμα? Έχεις δει τι υπάρχει η δεν υπάρχει μετά? Αυτή την αλλαγή δεν έχεις κανένα δικαίωμα να την επιφέρεις πάνω σε άλλον σε καμία περίπτωση. Ακούς εκεί τον προστατεύεις από μια ζωή κόλαση στέλνοντας τον κάπου που δεν έχεις πάει. Ασχολήσου με τον δικό σου θάνατο και όχι με των άλλων. Δεν ξέρεις τι είναι, είναι μια θεωρία για εσένα, και δεν σου πέφτει λόγος. Το κράτος, το πολίτευμα ασχολείται με το πως να κάνει λειτουργικές τις καταστάσεις για τους ζωντανούς, όχι με το να δημιουργεί νεκρούς.

 

Πρώτα από όλα ηρέμησε λίγο..συζήτηση κάνουμε man..και μην μου λες ότι λέω ασυναρτησίες γιατί το ίδιο μπορώ να ισχυριστώ και εγώ..αν σου αρέσει το δοκιμάζουμε..

 

"Αρνούμαι" να κάνω υποθέσεις του στιλ "Στην μετά θάνατον ζωή τους εγκληματίες τους κρεμάνε ανάποδα και τους γαργαλάνε στα πόδια και στις μασχάλες μέχρι την δευτέρα παρουσία"..Δεν πιστεύω στον θεό και στην μετά θάνατον ζωή..όπως και συ, πιστεύω πως πεθαίνουμε και γινόμαστε πρώτης τάξης λίπασμα..

 

Ούτε ο δολοφόνος που επιφέρει αυτή την αλλαγή σε ένα ή περισσότερα θύματα του δεν έχει το δικαίωμα, αλλά μετά τα 25 χρόνια φυλακής έχει πληρώσει το κοινωνικό του χρέος?Πως ξεπληρώνεις κάτι το ανείπωτο, κάτι το οποίο όπως λες δεν έχει κανείς την δυνατότητα να γνωρίζει?

 

Μου αρέσει πάντως ότι αρκετοί από σας που είναι κατά, δεν το λένε για λόγους αξίας της ανθρώπινης ζωής, μήτε αναλογιζόμενοι τα ανθρώπινα δικαιώματα, αλλά για να βασανιστεί ο εγκληματίας τα υπόλοιπα 30-40-50 χρόνια της ζωής του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει πάντως ότι αρκετοί από σας που είναι κατά, δεν το λένε για λόγους αξίας της ανθρώπινης ζωής, μήτε αναλογιζόμενοι τα ανθρώπινα δικαιώματα, αλλά για να βασανιστεί ο εγκληματίας τα υπόλοιπα 30-40-50 χρόνια της ζωής του..

 

Μα φιλοσοφούμε και ξεχνάμε τα υπάρχοντα συναισθήματα όπως οργή, πόνος, θλίψη.

Μπορεί να υπεραπλουστεύω την συζήτηση αλλά αν το πάμε ατομικά φυσικά και θέλω να σαπίσει στην φυλακή κάποιος που βίασε το 8χρονο κοριτσάκι/αγοράκι μου ρε συ. Στην προκειμένη, ειλικρινά χεσμένο το εχω το ανθρωπινο δικαίωμα του στην καλοπέραση και στην κοσμική ζωη, οκ?

 

(Τώρα αν μιλάμε για τον Scofield θα του ζήταγα να βιάσει και μένα :P:p:p)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Είμαι κατά της θανατικής ποινής.

 

Όπως είμαι κατά του να παίρνουν πενθήμερες άδειες από τις φυλακές πορωμένοι ισοβίτες.

 

Αλλά αυτό είναι μια άλλη (;) κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, για να βγάλουμε μια άκρη.

Ας υποθέσουμε λοιπόν πως η θανατική ποινή είναι λάθος μέτρο και πρέπει να καταργηθεί.

Τι γίνεται με τον φονιά, τον παιδεραστή και το κάθε σκαμ οβ δι ερθ?

Κάτα πόσο είναι ευφικτό η φυλακή να σωφρονίσει ένα τέτοιο ψυχασθενή?Μήπως δεν είναι cure?

Μήπως ο εγκλισμός του σε ένα τέτοιο ίδρυμα θα τον κάνει δυνατότερο?Όπως ξέρετε μέχρι και οι officers of the ''law''

παίρνουν τα τσιγαράκια τους απο τους ίδιους για να φουμάρουν.

Μήπως θα ήταν καλλίτερα να τους φορτώσουμε όλους αυτούς σε ένα μεγάλο φορτηγάκι και να τους πάμε σε ένα ψυχιατρείο?

Να τους κάνουμε μπάνιο, να τους ταϊσουμε, να τους ποτίσουμε και να τους αφήσουμε εκεί

να τους φροντίζουν όμορφες νοσοκόμες που με την αγάπη τους θα γιατρέψουν τα παιδικά τους ψυχολογικά προβλήματα που ίσως να τους οδήγησαν σε μια εγκληματική πράξη.

Ποιός αντικειμενικά θα ήταν ο σωστός τρόπος για να καταφέρεις να κάνεις ένα τέτοιο άνθρωπο χρήσιμο στη κοινωνία?

...αλλά και πως θα μπορούσε ένα κράτος να υιοθετήσει ένα τέτοιο τρόπο απ' τη στιγμή που θέλει να τιμωρήσει-σωφρονίσει και όχι να γιατρέψει ένα τέτοιο άνθρωπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντιθετο αν κρινω απο την τελευταια συνεντευξη που ειχα διαβασει...

 

εχω φιλες που εχουν κανει μελετη στο θεμα. μπορει να τα πηρε πισω ξερω γω. χαλαει το προφιλ του χαρακτηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε slygeo87.

 

Πόσες φορές πρέπει να το γράψουν για να το κατανοήσεις? Το επειχήρημά σου απλά δεν στέκει. Πώς να το κάνουμε?

 

Ο βρασμός ψυχής του αδικημένου δεν δικαιολογεί τη νομοθέτηση της εκδικητικής του επιθυμίας.

 

Δηλαδή, αν εμένα μου σφάξουν το Χ/Ψ πρόσωπο και ο μόνος τρόπος να νιώσω δικαιωμένος είναι να μου δώσει ο κατηγορούμενος ή το κράτος 5 δις ευρώ, θα πρέπει να νομοθετηθεί?

 

Με ποιά κριτήρια αποφασίζεις ποιός βρασμός ψυχής δικαιούται κατανόησης σε σχέση με κάποιον άλλο?

 

Είναι ότι χειρότερο να αντιλαμβάνεσαι πολυσύνθετα προβλήματα με μονοδιάστατη λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ''βρασμό ψυχής'' που ισχυρίζεσαι απλά το ανέφερα ως ένα επιχείρημα (είτε καλό είτε φθηνό)

για να μπορώ να λέω για ποιούς λόγους εν μέρει είμαι υπέρ της θανατικής ποινής.

Σε καμία περίπτωση δεν το δέχομαι όμως και ως σωστό, αλλά ούτε και λάθος γιατί δε μπορείς να ξεχωρίσεις το συναισθηματικό κομμάτι απ' το νομικό.

Το κάθε ένα απ' αυτά θέλει διαφορετική μεταχείριση.

Εν πάση περιπτώση ακριβώς λίγο πιο πάνω αν κοιτάξεις (panther_512) έχω γράψει κάτι, πάνω σε αυτό ρίξε ένα response.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...