Προς το περιεχόμενο

local LAN


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για να δεις τον ftp server απο έξω απο το lan πρεπει τουλαχιστον να προωθείς προς αυτον (μεσω ρουτερ) σου την πορτα 21

προωθησα την 21 tcp αλλα δεν εχω μπορεσει ακομα να μπω

βγαζει start ftp transaction .... και μενει εκει

κατι άλλο να κοιτάξω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά θα πρότεινα να σετάρεις το δίκτυο σου με static ip κ όχι με dhcp. Γιατί τα ip είναι τόσο μακρυά? (όχι ότι παίζει λειτουργικό ρόλο, απλά για θέμα ευπαρουσίας, θα έλεγα δώσε 2 κ 3 στους client σου)

 

Μία απορία: Στη φωτό που έχεις επισυνάψει γιατί start ip και end ip των δύο client είναι διαφορετικές?

 

Πρώτη κίνηση σου είναι να κάνεις ping κ από τους δύο εάν βλέπουν το router. (ping -n 192.168.1.1 -c4) Εάν ναι είναι οκ οι κάρτες ethernet. (Υποθέτω ότι δεν έχεις wireless, σωστά?) Εάν όχι θα πρέπει να ψαχτείς κ προς τα εκεί.

 

Τα firewall τα έχεις σετάρει? Τόσο hard στο router όσο κ τα soft firewall? θυμήσου ότι μία βασική διαφορά των unix συστημάτων από τα w$ είναι ότι default τα unix είναι κλειστά, ενώ τα win ανοιχτά. Άρα πρέπει να τρέχεις κάποιο gui για να ανοίξεις πόρτες κ να επιτρέψεις πρόσβαση από συγκεκριμένη ip. Εγώ έχω βολευτεί απίστευτα με firestarter, δεν ξέρω αν υπάρχει σε mandriva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις ΙΡ τις δεινει ο ρουτερ χωρις να εχω παρεμβει ποτέ.

το ενα pc (192,168,1,13) εχει wifi. To 192.168.1.10 ειναι με ethernet.

Τον ftp server τον εβαλα στο 192.168.1.10

οποτε παω απο τον άλλον και συνδεομαι κανονικα. Σημ : πρεπει να επιλεξω clear στον shorewall firewall , διαφορετικά δεν μπαινω , ουτε αν κανω stop firewall μπορω να μπω

τις πορτες τις ανοιγω μπαινωντας στο gui του router

το firestarter δεν το ξερω , κανει αυτη τη δουλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...