Προς το περιεχόμενο

τροφοδοσία του σκληρού - παράξενο φαινόμενο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα,

 

σήμερα πήρα τον εσωτερικό σκληρό WD Caviar® SE16 WD3200AAKS τον οποίον μπορείτε να δείτε αναλυτικά εδώ http://www.westerndigital.com/en/products/products.asp?driveid=299&language=en

 

όλο χαρά βιδώνω-ξεβιδώνω και τελικά αφού τον έβαλα στο κουτί πάω να τον συνδέσω .... συνδέω το καλώδιο SATA και μόλις πάω να βάλω το καλώδιο τροφοδοσίας παθαίνω σοκ. Στον δίσκο δεν υπάρχει η υποδοχή που βάζεις το καλώδιο τροφοδοσίας απο το τροφοδοτικό. Πρώτη φορά το βλέπω αυτό.

 

Ενημερώνω το κατάστημα απο το οποίο αγόρασα τον δίσκο και μου λένε ότι μάλλον δεν βλέπω καλά! υπόσχονται να το δουν το θέμα άλλα ακόμη περιμένω.

 

Βλέπω όμως τώρα στο link που σας έδωσα ότι στις φωτογραφίες του δίσκου δεν υπάρχει η συγκεκριμένη υποδοχή.

 

Τι τρέχει τελικά? πως θα δώσω ρεύμα στον δίσκο? γνωρίζει κανείς κάτι να με διαφωτίσει?

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει το τροφοδοτικό σου εξοδο για sata τροφοδοσια, χρειαζεσαι εναν μετατροπέα απο 4πινο molex σε sata. Ειναι φτηνό και θα το βρείς σχεδόν παντού. [ Η τροφοδοσια του είναι ακριβώς δίπλα απο το data καλώδιο sata ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει το τροφοδοτικό σου εξοδο για sata τροφοδοσια, χρειαζεσαι εναν μετατροπέα απο 4πινο molex σε sata. Ειναι φτηνό και θα το βρείς σχεδόν παντού. [ Η τροφοδοσια του είναι ακριβώς δίπλα απο το data καλώδιο sata

 

 

δηλαδή η τροφοδοσία είναι σε αυτήν την εικόνα http://www.westerndigital.com/global/products/imageviewer.asp?model=wdfDesktop_SE16_AAKS&filter=1322&currentimage=bck&Language=en τέρμα αριστερά?

 

μήπως υπάρχει κάποια εικόνα απο το καλώδιο που λές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ όλους, με βοηθήσατε.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο τώρα (μην ψάχνομαι πάλι). Έχω έναν ακόμη σκληρό SATA μέσα στον υπολογιστή (αυτός παίρνει ρεύμα με το κλασικό βύσμα). Θέλω να έχω και τους 2 δίσκους μέσα στον υπολογιστή, και σκέφτομαι με την ευκαιρία να κάνω μια καλή, νέα και καθαρή εγκατάσταση των WinXP στον καινούργιο δίσκο που θα συνδέσω αύριο με το καλό (αφού πάρω καλώδιο). Η μητρική μου έχει 4 θέσεις SATA. Πρέπει να βάλω τον δίσκο που θα έχει τα Win στην SATA0 και τον άλλο δεύτερο δίσκο στην SATA1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ όλους, με βοηθήσατε.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο τώρα (μην ψάχνομαι πάλι). Έχω έναν ακόμη σκληρό SATA μέσα στον υπολογιστή (αυτός παίρνει ρεύμα με το κλασικό βύσμα). Θέλω να έχω και τους 2 δίσκους μέσα στον υπολογιστή, και σκέφτομαι με την ευκαιρία να κάνω μια καλή, νέα και καθαρή εγκατάσταση των WinXP στον καινούργιο δίσκο που θα συνδέσω αύριο με το καλό (αφού πάρω καλώδιο). Η μητρική μου έχει 4 θέσεις SATA. Πρέπει να βάλω τον δίσκο που θα έχει τα Win στην SATA0 και τον άλλο δεύτερο δίσκο στην SATA1?

 

'Οχι δεν παίζει κανέναν ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...