Προς το περιεχόμενο

Σταθεροποιητής τάσης - πολύπριζο


soiramk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πολύμπριζα ΔΕΝ προστατεύουν από αυξομοιώσεις τάσης αλλά μόνο από υπέρταση(π.χ. κεραυνός.) το θέμα είναι η τάση που δέχεται ο υπολογιστής και τα περιφερειακά του να είναι σταθερή.Δεν προκαλούν πρόβλημα μόνο οι υπερτάσεις ρεύματος αλλά και οι βυθίσεις.

Τα περισσότερα "καλά" πολύμπριζα και πρίζες προστασίας προστατεύουν από θόρυβο(παράσιτα) που υπάρχουν στο δίκτυο ενός σπιτιού η της ΔΕΗ,όπως επίσης και από υπερτάσεις και βραχυκυκλώματα.Καλό θα ήταν κάποιος για ολοκληρωμένη προστασία είναι να έχει τα εξής:

 

ΠΑΡΟΧΗ ΔΕΗ<=ΠΡΙΖΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ=>ΑΠΛΟ ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΟ<=UPS Ή ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΤΗ=> <=PC,ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ

 

Υπερταση δεν ειναι μονο απο κεραυνο, ειναι και μετα την διακοπη του ρευματος εχει υπερταση και στην επαναφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Μπερδεύτικα γιατί στο e-shop αυτό το βρήκα στην κατηγορία σταθεροποιητές.

Σας έχω ζαλίσει:o, αλλά μπορείτε να μου πείτε την διαφορά αυτών των δύο:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=843&product=461946

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.701152

 

Mεταξυ των 2 εγω θα προτιμουσα αγορα απο το Πλαισιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να μου πείτε ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σ'αυτά τα δύο? Είναι σταθεροποιητές τάσεις? Θέλω να βάλω πάνω pc, router, monitor, ηχεία, εξωτερικό HDD... Δε με νοίαζει να μένουν ανοιχτα άμα κοπεί το ρεύμα, μονο να μην καουν σε αυξομειώσεις τάσης, κεραυνούς και διακοπές ρεύματος. Ή να πάρω καλύτερα ένα απο αυτά τα δύο(πάλι δε μπορώ να καταλάβω τι διαφορά έχουν) και μετά να συνδέσω κανονικό πολύμπριζο?

Για αυτό τι λέτε? Είναι σταθεροποιητής?

Όλα τα παραπάνω έχουν ασφάλειες τις οπίες αλλάζεις άμα καουν?

 

Χρησιμοποιω τα τελευταια 2 χρονια ενα σταθεροποιητη τασης - πολυμπριζο 8 θεσεων της Belkin.

Οσες αυξομειωσεις και πτωσεις ρευματος ή τασης κι αν εχουν γινει το PC μου λειτουργει χωρις κανενα προβλημα.

Ειναι σιγουρα ο φθηνοτερος και ο πιο αποτελεσματικος τροπος για την ασφαλεια του υπολογιστη σου. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Evil_Skullman σου είναι εύκολο να δώσεις κάποιο link απο αυτό το πολύμπριζο?

 

Να ρωτήσω κάτι ακομα. Επειδή είμαι άσχετος και βλέπω αυτή τη foto, πως ακριβώς συνδέονται τα καλώδια? Θέλει μετατροπείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου εχεις παρει 750 watt τροφοδοτικο για καποιο λογο το πηρες αρα δε νομιζω οτι σου κανει ups 360w, το αλλο δεν ειναι ups το ξερεις φανταζομαι σε διακοπη ρευματος δε βοηθαει, αλλα ειναι πολυ καλο μηχανημα για σταθεροποιηση της τασης σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύτερα ξέχνα το.Δεν υπάρχει τόσο φθηνός σταθεροποιητής .Ακόμα και άν υπήρχε δεν θα σήκωνε ένα καινούριο pc.

 

checkare auta :

 

apc 600 va

 

apc 1200 va

 

To 2o είναι μονόδρομος γιατί το 1ο αμφιβάλλω αν σηκώνει καινούριο pc

 

Οσον αφορά στο 1ο: 600va*0.625=375watts=>περίπου η ισχύς ενός pc

Συνεπώς αν πρόκειται μόνο για ενα pc το σηκώνει.Τώρα αν θες να βάλεις πάνω όλα αυτά που λέει στο πρώτο ποστ τότε πας οπωσδήποτε για το δεύτερο (apc 1200 va)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω apc 750VA που μπορεί να σε καλυψει. Στο δωματιο μου πάνω στο πλύμπριζο έχω βαλει το UPS και πάνω του το τροφοδοτικό του φορητού. Μιλάμε για σουπερ προστασία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξτε μiα ματιa και πειτε μου εαν κανω την σωστη επιλογη με αυτο που δινω στο link το θελω για να φορτωσω οτι αφορα για ενα pc, και εαν κανω αντικατασταση καλωδιου με περισσοτερα μετρα υπαρχει προβλημα, διοτι το εχει με μονο 1.5 μετρο καλωδιο: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=843&product=873853[/url]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερταση δεν ειναι μονο απο κεραυνο, ειναι και μετα την διακοπη του ρευματος εχει υπερταση και στην επαναφορα.

 

είπα π.χ κεραυνός.δεν είναι ότι μόνο αυτός είναι η υπέρταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μια ερωτηση.Στα ups ποια ειναι η διαφορα κατηγοριών μεταξύ stand by ,on line και line interactive ?

 

http://www.apcmedia.com/salestools/SADE-5TNM3Y_R5_EN.pdf

 

πιστεύω θα σου είναι αρκετά χρήσιμο για να καταλάβεις έχει και διαγράμματα ;)

 

υπεραπλουστευμένα:

1) stand by :Aplo gia na kaneis tin douleia sou

2)line interactive: epipleon prostasia apo thoryvo kai asta8eis times tasis

3)On line : Ypsilis isxyos kai auftonomias

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μια ερωτηση.Στα ups ποια ειναι η διαφορα κατηγοριών μεταξύ stand by ,on line και line interactive ?

 

Τα stand by είναι τα απλούστερα , κανονικά παίρνεις απευθείας ρευμα από το δίκτυο και όταν κοπεί το ρεύμα γυρνάει γρηγορα ένας διακόπτης , αλλάζει λειτουργία και σου δίνει ρεύμα από τη μπαταρία του.

Τα line interactive είναι τα πιο συνηθισμένα γιατί είναι σαν τα stand by , αλλά επιπλεον ''φιλτράρουν'' το απευθείας ρεύμα του δικτύου από αυξομειώσεις τάσης,θόρυβο κτλ.Το πρόβλημα και των 2 τύπων είναι στο πόσο γρήγορα θα γυρίσει ο διακόπτης για να σου δώσει ρεύμα από τη μπαταρία.Κοινώς το συνηθέστερο πρόβλημα είναι να μην ''αντιστραφεί'' αρκετά γρήγορα η λειτουργία και να μείνει για κάποια δέκατα του δευτερολέπτου χωρίς ρεύμα ο υπολογιστής, αρκετά όμως για να διακοπεί η λειτουργία του!

Τα on line είναι τα καλυτερα και τα ακριβότερα γιατί το ρεύμα του δικτύου φορτίζει συνέχεια μια μπαταρία και ο υπολογιστής σου πάιρνει ρεύμα πάντα από αυτήν.Ετσι ακόμα και αν κοπεί το ρεύμα ο χρόνος μετάβασης στην τροφοδοσια της μπαταρίας είναι σχεδόν 0!Κάτι σαν την τροφοδοσία των laptops!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...