Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα μετά την εγκατάστασης νέας κάρτας γραφικών


Trapper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας γιατί το pc τα έχει παίξει.

Εβαλα το πρωί στον υπολογιστή νέα κάρτα γραφικών και συγκεκριμένα την ATI RADEON HD 2400 PRO AGP.

Η σύνθεσή μου είναι αυτή:

Επεξεργαστής: 2,40 gigahertz Intel Pentium 4

Μητρική: ASUSTeK Computer INC. P4V8X-X

2 160 GB σκληρούς

2 x 512 ΜΒ Ram (νομίζω στα 333 MHz)

Οθόνη: LGE L194WT

Κάρτα ήχου: Creative SB Live! series (5.1 νομίζω)

Κάρτα tv: WinFast TV2000 XP

Τροφοδοτικό: άγνωστο, από αυτό που είχε το Πλαίσιο στο turbo-x κουτί, 360W maximum λέει πάνω.

 

Από την ώρα που την έβαλα όμως όλο προβλήματα μου έχει προκαλέσει. Συγκεκριμένα μετά από λίγη ώρα και ενώ το pc δουλεύει, η οθόνη σβήνει και μπαίνει σε mode εξοικονόμησης ενέργειας. Τι κουμπιά πατάω, τι κλείνω και ανοίγω την οθόνη από το κουμπί της, τίποτα αυτή. Και επιπλέον βλέπω γενικά στα προγράμματα να υπάρχει μια ψιλοκαθυστέρηση, δηλαδή το σύστημα λειτουργεί λίγο πιο αργά.

Τι φταίει βρε παιδιά; Φταίνε οι drivers, η κάρτα ή ο ανάδρομος Ερμής; Ετσι μου έρχεται να το αρχίσω στις κλωτσιές να ησυχάσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνω εδώ http://game.amd.com/us-en/drivers_catalyst.aspx?p=xp/radeonx-xp

κατεβάζω τους drivers που υποτίθεται ότι μου ταιριάζουν και όταν πάω να τους κάνω εγκατάσταση μου εμφανίζει το μήνυμα: Setup did not find a driver compatible with your current hardware or operating system...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..dld einai XP drivers, opote den isxyei tetoious eidous asymvatotita.

tin palia karta tin ekanes evgales apo to systima mazi me oti allo parelkomeno eixe ektos apo tous drivers tis prin peraseis tin nea?

..erwtisi, auti i mobo sou den exei k on board karta vga?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την παλιά κάρτα απεγκατέστησα τα πάντα -μαζί με τους drivers της- πριν την βγάλω. Μετά έβαλα την καινούργια και έκανα την εγκατάσταση.

Η mobo αν έχει on board vga κάρτα δεν το ξέρω. Πως μπορώ να το μάθω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rikse tis mia matia tha deis sto chipaki panw alla apo tin alli yparxei k to manual.

tespa, asxeta me to apotelesma ta xp tin exoun anagnwrisei kanonika? tin vlepeis dto device manager? mipws exei provlima me to reuma k xreiazetai perissotero? mipws exei kapoio tweak software i nea sou karta?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα XP την βλέπουν κανονικότατα και την βλέπω στο device manager.

Εδώ να πω πως τα "καλά" νέα συνεχίζονται. Μόλις μου εμφάνισε μια ωραιότατη μπλε οθόνη και στη συνέχεια επανεκκίνησε μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...