Προς το περιεχόμενο

Windows Vista+XP+Linux


ffseriespower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω τώρα στο PC μου τα Windows xp και τα linux ubuntu 7.0.4 χάρης στον grub των Linux. Θέλω όμως να βάλω και τα Windows Vista αλλά δεν θέλω να χαλάσω κανένα λειτουργικό! Να τα έχω και τα τρία στο ίδιο σύστημα. Και προς θεού δεν θέλω να χάσω κανένα μα κανένα αρχείο!

 

Γίνεται κάτι τέτοιο? Αν ναι μπορεί να μου πει κάποιος πως γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσους Δισκους εχεις?

Αν εχεις κανεναν περισεμα Βαλτα εκει.

Πριν κανεις Εγκατασταση Βγαλε ολους τους αλους απο πανω, οποτε δεν θα σου πειξει κανενε αλλο boot sector, και δεν θα εχεις ενα σωρο προβληματα μετα redirect του bootsector κ.τλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Susi έχει δίκιο.

Μπορείς να βάλεις. Αλλά πρέπει να κανείς Partition στο Hard Disk σου.

Επισής για να βάλεις Windows Vista Or XP πρέπει το Hard Disk (από την στιγμή που έχεις κάνει το Partition) πρέπει το Type του δεύτερου Hard Disk να είναι NTFS για να το διαβάζει το Windows Vista Or XP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο έναν δίσκο έχω. Τα Linux τα χρειάζομαι όπως και δήποτε. Τα xp τα θέλω γιατί έχω ακούσει για ασυμβατότητες με τα vista σε πολλά προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο έναν δίσκο έχω. Τα Linux τα χρειάζομαι όπως και δήποτε. Τα xp τα θέλω γιατί έχω ακούσει για ασυμβατότητες με τα vista σε πολλά προγράμματα.

 

`sta (N)vista pezi ,compotibility tool

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο έναν δίσκο έχω. Τα Linux τα χρειάζομαι όπως και δήποτε. Τα xp τα θέλω γιατί έχω ακούσει για ασυμβατότητες με τα vista σε πολλά προγράμματα.

Λιγα ειναι τα προγραμματα που δεν παιζουν, πλεον παιζουν ολα (τα νεα). Θα το διαπιστωσεις και ο ιδιος.

Αλλα μην ξεχασεις να βγαλεις τους αλλους Δισκους απο πανω (αποσυνδεσε το καλωδιο, "οχι απο το Bios"). Πολλες φορες οταν κανεις install τα Vista πανω και βαζουν στον 1ο δισκο το bootloader τοων Vista αλλα ο 1ος δισκος μπορει να μην ειναι ο Δισκος μετα vista, οποτε μετα κανουν redirect.

 

Παντως μετα* θα δεις οτι δεν χρειαζεσαι τα XP.

 

*οταν θα τα εχεις βαλει ολα και θα δουλευουν ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Αν έχεις χώρο στο δίσκο, θα χρειαστεί να δημιουργήσεις ένα partition για τα MEII, που θες να βάλεις

 

2) Εγκαθιστάς τα ΜΕΙΙ σε αυτό το partition

 

3) Λογικά τα MEII θα βάλουν δικό τους bootloader και θα έχεις σαν επιλογή XP ή MEII... Το Ubuntu θα το αγνοήσουν (τσκ, τσκ ... )

 

4) Δε μασάς όμως εσύ, boot-άρεις με το Live-cd και ξαναπερνάς το Grub, φτιάχνοντας τις επιλογές εκκίνησης όπως θες.

Reinstall Ubuntu Grub Bootloader After Windows Wipes it Out

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και εγω κατι γιατι παω για triple boot!!

εχω βαλει τα xp και μετα εγκατεστησα και τα vista σε εναν 80αρη δισκο με 2 partition!

 

σε εναν αλλον δισκο εχω περασμενα τα ubuntu 7.04 τα οποια τα ειχα dual boot με xp (οχι ομως την εκδοση που εχω τωρα!αλλη)η ερωτηση ειναι αν συνδεσω τον δισκο(ubuntu)θα δει ο grub τα νεα λειτουργικα η θελει εγκατασταση απο την αρχη?

αν οχι μπορω να το κανω με καποιον αλλο τροπο χωρις να κανω εγκατασταση την ubuntu απο την αρχη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ερωτηση ειναι αν συνδεσω τον δισκο(ubuntu)θα δει ο grub τα νεα λειτουργικα η θελει εγκατασταση απο την αρχη?

 

Ο grub δεν "ψάχνει" για λειτουργικά όταν έχει εγκατασταθεί.

 

αν οχι μπορω να το κανω με καποιον αλλο τροπο χωρις να κανω εγκατασταση την ubuntu απο την αρχη?

 

Δες το link που δίνω στο προηγούμενο post. Απλό είναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο grub δεν "ψάχνει" για λειτουργικά όταν έχει εγκατασταθεί.

 

 

 

Δες το link που δίνω στο προηγούμενο post. Απλό είναι....

 

 

 

μια απορια ακομα....

 

ο δισκος που εχει windows ειναι sata(θεση sata1) και εχει δυο partition και ο δισκος ubuntu ειναι στο πρωτο καναλι ata σε θεση slave!

 

 

στο λινκ που δινεις αναφερεται σε dual boot,σωστα?

sudo grub

 

> root (hd0,0)

> setup (hd0)

> exit

 

εγω που εχω 2 partition με λειτουργικα + ubuntu τι πρεπει να βαλω?

> root (hd0,1)?αυτο τι ρυθμιζει ?ποια partition θα δει?

>setup(hd?)?αυτο προσδιοριζει που θα εγκατασταθει ο grub?στον δισκο με την ubuntu δεν πρεπει να μπει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...