Προς το περιεχόμενο

ASUS My Cinema P7131 Hybrid.Πρόβλημα με DVB-T...


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την πήραμε...

Την εγκαταστήσαμε...

Όλα καλά...

Το τηλεκοντρόλ δουλεύει μια χαρά...

Το ράδιο δουλεύει μια χαρά...

Το ίδιο και η αναλογική τηλεόραση μέσω κεραίας...

Στην συσκευασία περιέχεται μια κεραία ραδιοφώνου και μία κεραία για ψηφιακή λήψη όπως υποστηρίζει η ASUS.

To setup του υπολογιστή είναι:

Core2Duo E6550 2.3Ghz 4MB cache

2GB DDRII 667Mhz

MSI P35 Neo F

250GB SATAII 16MB cache

GB 7900GS 256MB DDR3

 

Η κάρτα πίσω έχει 4 υποδοχές.

Μία για το remote,μία s-video,και δύο θηλυκές για ομοαξονικό τηλεόρασης.

Η μία για κεραία αναλογικού σήματος.

Η άλλη παίρνει την κεραία του ραδιοφώνου ή την κεραία ψηφιακής λήψης DVB-T.

Συνδέω λοιπόν την παρεχόμενη DVB-T κεραία,ρυθμίζω το PVR της ASUS αλλά δεν βρίσκει κανένα κανάλι. Επίσης το TSSI(πρόγραμμα που δείχνει την ένταση του σήματος του DVB-T) δείχνει 0 σήμα και στο Master Monitor και στο Slave Monitor(Τώρα τί εννοεί master/slave monitor δεν έχω καταλάβει).

Στην συγκεκριμένη υποδοχή δοκίμασα και το καλώδιο της αναλογικής κεραίας αλλά πάλι σήμα 0 και δεν έβρισκε κανένα κανάλι επισης όταν έκανα scan channels.

Οι καλωδιώσεις είναι όλες οκ στην πολυκατοικία και η περιοχή έχει άφθονο σήμα.

 

Τί μπορεί να φταίει;

Υπάρχει κανείς που έχει δει EPT Digital με την ASUS My Cinema P7131 Hybrid;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως δεν εχει εκπομπή στην περιοχή που μενεις?

Πέρα από Αττική,Θεσσαλία,Θεσσαλονίκη και κάποιες ξωφαλτσες περιοχες (Αρτα,κάποια νησια) σημα ERT DIGITAL δεν υπάρχει ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

theo37 ξεφεύγεις αλλά τεσπα.

Η κάρτα είναι μια χαρά αρκεί να έχεις καλό σήμα εκεί που μένεις.

Όπως σε όλες τις κάρτες τηλεόρασης δηλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την κάρτα την έχω 1,5 χρόνο, είμαι πολύ ικανοποιημένος αλλα ερτ digital δεν μπόρεσα να πιάσω με τίποτα, τώρα τελευταία σκέφτομαι να την επιστρέψω γι αυτόν τον λόγο αλλα δεν ξέρω αν είμαι εντός εγγύησης. p.s. στο ίδιο σπίτι έχω ερτ digital στην tv πολύ καθαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια!εχω και εγω την ιδια καρτα και δεν μου επαιζε τα ψηφιακα.λεω τι διαολο φταιει.

 

και τελικα για να δουλεψει θελει καλωδιο κεραιας και στις 2 υποδοχες.δλδ πηρα το βυσμα εβαλα ενα διακλαδωτη που βγαζει 2 εξοδους τα εβαλα και επαιξε τζιζι.

 

αυτο που μου τη σπαει ειναι οτι εβαλα το κοντρολ επαιξε μετα απο 2μερες και μετα δεν επαιξε ποτε.το τηλεκοτνρολ δουλευει(για να τεσταρεις αν δουλευει ενα κοντρολ ανοιγεις την φωτογραφικη μηχανη του κινητου και πατας το κουμπι του κοντρολ και το λαμπακι αναβει.δλδ η φωτογραφικη σου δειχνει τις υπερυθρες)αλλα ακρη δεν εχω βγαλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχεις να ρωτάς αλλά δεν είμαι τόσο αφελής...

Αθήνα είναι το pc, Αμπελοκήπους.

 

Αυτο το Καρπενησι με εβαλε να σε ρωτήσω.

Κατέβασε το progdvb και κάνε αναζήτηση από αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το progdvb δεν ειναι μονο για δορυφορικο?τι σχεση εχει με την επιγεια ψηφιακη?τωρα το δοκιμασα και δεν παιζει.

 

Οι τελευταίες (τελευταιο 8μηνο τουλάχιστον) εκδόσεις του progdvb υποστηρίζουν dvb-t (επίγειο) και dvb-s (δορυφορικό).

Το χρησιμοποιώ στην δική μου κάρτα γιατι ειναι πολύ πιο ελαφρύ απο την εφαρμογη που εχει αυτή.

Πιστεψε με δεν θα εγραφα κάτι ετσι για να το γράψω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...