Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για χρήση παλιού Celeron


actorius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

Ήρθε στα χέρια μου ένας παροπλισμένος υπολογιστής περίπου 3 ετών ο οποίος λειτουργικά είναι σε άριστη κατάσταση καθώς δουλευόταν συχνά μεν αλλά τίποτα το βαρύ πέρα από ένα word και λίγο internet.

 

Τα specs είναι ως εξής:

Celeron 2,4 Socket 478

mobo Gigabyte GA-8S648FX

512MB DDR SDRAM

ATI Radeon 9200 128MB AGP

TEAC DV-W50D DVDR 4x

WD 40GB HDD

 

Επειδή προφανώς δεν έχει νόημα να τον πουλήσω, ούτε παίρνει αναβάθμιση (και κυρίως δεν έχω καμιά όρεξη να χαλάω λεφτά από το πουθενά!) και επειδή όλοι οι γνωστοί κ φίλοι είμαστε με 2 κ 3 pc ήδη, οπότε δεν υπάρχει κάποιος που να θέλει ένα δεύτερο μικρό, ψάχνω να του βρω ένα ρόλο για να κάτσει στο δικτυάκι μου.

 

Έλεγα να τον κάνω κατεβαστήρι αλλά το λυπάμαι! Έχω έναν PIII για αυτή τη δουλειά και μου φαίνεται ότι θα πάει χαμένος σαν απλό κατεβαστήρι . Βέβαια είμαι άσχετος σε θέματα κατανάλωσης οπότε δεν ξέρω ποιο από τα 2 αυτά pc με συμφέρει για 24/7 on…

Η δεύτερη σκέψη ήταν για μικρό file server αλλά η mobo παίρνει φυσικά μόνο IDE δίσκους, άρα δεν πολυψήνομαι να αγοράζω καινούρια μητρική για να του βάλω πάνω SATA…

Οπότε όποια ιδέα ή πατέντα σας έρχεται είναι καλοδεχούμενη! Κρίμα είναι να ρημάξει και να καταλήξει σκουπίδι…

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε το καινούργια στα 2,4 για κατεβαστήρι και άσε να ρημάξει και να καταλήξει σκουπίδι το Pentium 3. Το οποίο παρεμπιπτόντως τι Pentium 3 είναι; στα πόσα MHz;

 

Ό,τι και νά ναι το Celeron στα 2,4 GHz θα είναι γρηγορότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κατεβαστήρι άφησε όπως είναι το ΡΙΙΙ γιατί έχει πολύ μικρότερη κατανάλωση από το άλλο.

 

 

ΔΕΝ υπάρχει λόγος να το πετάξεις πάντως, υπάρχουν ένα σωρό παιδιά που ΔΕΝ έχουν τίποτα και θα ήταν μια χαρά δώρο για αυτά.

Ας μην τα μετράμε όλα με βάση το χρήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δώρισε το σε ένα πιτσιρίκι που δεν έχει δυνατότητα να αποκτήσει πι-σι ή σε ένα κοινωφελές ίδρυμα που σκοπό έχει να εξοικειώνουν τα παιδιά με την τεχνολογία.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας, θα είχα απαντήσει νωρίτερα αλλά ήμουν γενικώς εκτός net για 2 μέρες…

 

Ξεκινάω λέγοντας ότι ο ΡIII είναι στα 800. Νομίζω ότι για κατεβαστήρι που τον έχω, είναι παραπάνω από αρκετός και συμφέρει πιο πολύ λόγω μικρότερης κατανάλωσης όπως είπατε κ εσείς.

 

Η δεύτερη σκέψη ήταν να μπει sata controller όπως πρότεινε ο frenzy για να γίνει ένας αξιοπρεπής file server, αλλά τελικά η καλύτερη λύση –και νιώθω άσχημα που δεν το σκέφτηκα εξαρχής μόνος- είναι αυτό που πρότειναν οι dpolal κ elteo. Και ευτυχώς/δυστυχώς ξέρω μια οικογένεια με 13χρόνο παιδί που δε μπορούν να έχουν πιο βασικά, πόσο μάλλον ένα pc.

Οπότε ένα σουλούπωμα με 3-4 βασικά και απαραίτητα software και κανένα παιχνιδάκι που να το σηκώνει χωρίς ζόρια και νομίζω φτιάξαμε τη χρονιά του μικρού :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας, θα είχα απαντήσει νωρίτερα αλλά ήμουν γενικώς εκτός net για 2 μέρες…

 

Ξεκινάω λέγοντας ότι ο ΡIII είναι στα 800. Νομίζω ότι για κατεβαστήρι που τον έχω, είναι παραπάνω από αρκετός και συμφέρει πιο πολύ λόγω μικρότερης κατανάλωσης όπως είπατε κ εσείς.

 

Η δεύτερη σκέψη ήταν να μπει sata controller όπως πρότεινε ο frenzy για να γίνει ένας αξιοπρεπής file server, αλλά τελικά η καλύτερη λύση –και νιώθω άσχημα που δεν το σκέφτηκα εξαρχής μόνος- είναι αυτό που πρότειναν οι dpolal κ elteo. Και ευτυχώς/δυστυχώς ξέρω μια οικογένεια με 13χρόνο παιδί που δε μπορούν να έχουν πιο βασικά, πόσο μάλλον ένα pc.

Οπότε ένα σουλούπωμα με 3-4 βασικά και απαραίτητα software και κανένα παιχνιδάκι που να το σηκώνει χωρίς ζόρια και νομίζω φτιάξαμε τη χρονιά του μικρού

 

Ωραιος αδερφε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα το σκεφτόμουν να δώσω ΗΥ σε ένα παιδί. Συννενοήσου πρώτα με τους δικούς του για το αν θέλουν να έχει το πιτσιρίκι ΗΥ πριν του πεις τίποτα και το φπυντώσεις. Υπάρχουν πολλά παιδιά που θα μπορούσαν να είχαν καταφέρει πολύ περισσότερα αν πχ δεν κολούσαν από μικροί στα παιχνίδια.

 

Αν νομίζεις ότι παράλλληλα με τη διασκέδαση μπορεί το παιδί να οφεληθεί από τη χρήση ΟΚ. Αν υποχιάζεσαι ότι θα αποβλακωθεί κάνε κράτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DrLo, πολύ σωστή παρατήρηση. Σαφώς και θα μιλήσω πρώτα με τους γονείς του, ήδη τους το έχω ρίξει σαν ιδέα και η τελική απόφαση είναι δική τους.

 

Ξέρω όμως οτι το συγκεκριμένο παιδί είναι έξυπνο και θέλει να μάθει 2 πραγματάκια και όχι απλά να λυώσει στα παιχνίδια. Εξάλλου δεν θα του δώσω μια φουλαρισμένη παιχνιδομηχανή, αλλά ένα όσο το δυνατον πιο ολοκληρωμένο συστηματάκι, με το οποίο να μπορεί σιγά σιγά να μάθει τα βασικά και να αποκτήσει άνεση ή και να του βγάλει τα μάτια στο κάτω κάτω χωρίς να μας πολυ νοιάζει. Μπορεί να κρύβει έναν αυριανό hardwareρα μέσα του!

 

Ε, τώρα να έχει πιτσιρικάς pc χωρίς έστω κ ένα παιχνιδάκι, είναι κάπως... κ εμείς να είμασταν στη θέση του το ίδο θα λέγαμε... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...