Προς το περιεχόμενο

vnc server σε ubuntu.τρεχω αλλο για το server και αλλο για το viewer??


geioannou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

vnc server σε ubuntu.τρεχω αλλο για το server και αλλο για το viewer??

απο οτι ηξερα απο τα windows ετρεχα το προγραμμα και η εγκατασταση γινοταν και για τα δυο.

τωρα εχω μπερδευτει λιγο για το τι ακριβως πρεπει να τρεξω.

εαν το δουλευει κανεις ας μου πει τι εκανε για εγκατασταση και ποια.

επισεις τι γινετε με τις πορτες στα ubuntu ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσία πρόκειται για δύο προγράμματα, το vnc server, και τον vnc viewer (client). Απλα στο windows λειτουργικό το πακέτο εγκατάστασης περιεχεί και τα δύο. Ο vnc server είναι το πρόγραμμα που σου παρέχει υπηρεσίες remote desktop, και άρα είναι υποχρεωτικά το πρόγραμμα που πρέπει να τρέχει. Επομένως πρέπει να το κανείς σιγουρα εγκατάσταση. Ο vnc viewer ειναι το πρόγραμμα το οποίο συνδέεται με τον vnc server και εξυπηρετείται απο αυτόν. Οπότε το vnc viewer πρόγραμμα το τρέχουμε οταν θέλουμε να συνδεθούμε σε απομακρυσμένο μηχάνημα που τρέχει ήδη τον vnc server. Ο vnc viewer δεν είναι απαραίτητος διότι ο vnc server παρέχει τις υπηρεσίες του και με το http πρωτόκολο μέσω ενός java applet, σε γνωστή πόρτα (port) που είναι ορισμένο στον vnc server, άρα μπορείς να συνδεθείς σε έναν vnc server και με έναν web browser. Όσο αφορά τις πόρτες ο vnc server τρέχει πάνω στο port 5900, εάν δε έχει αλλαχτεί απο το άτομο που έκανε την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να συνδεθω απο τα ΧΡ.

εχω δωσει static ip, κωδικο που μου ζητησε, με ping απο τα ΧΡ επιβεβαιωνετε η επικοινωνια(αρα δουλευει το δικτυο),εχω internet....

αλλα δεν ξερω γιατι αλλα δεν μπορω να δω απο τα ΧΡ τα ubuntu.καμια ιδεα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω γιατι αλλα δεν μπορω να δω απο τα ΧΡ τα ubuntu

Τι ακριβώς γίνεται; Τίποτα δεν είναι περιττό στο Linux, προσπάθησε να περιγράψεις το πρόβλημα όσο το δυνατόν ακριβέστερα ;)

 

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να ελέγξεις είναι αν ακούει ο VNC server σε κάποια TCP port (by default 5900). Μπορείς να το ελέγξεις με κάποιο Port Scanner όπως το Nmap, ή απλά να συνδεθείς μέσω telnet στην port. Π.χ.

>$ telnet [color="DarkOrange"]host[/color] [color="DarkOrange"]port[/color]

όπου host η διεύθυνση του server (ή κάποιο hostname που να παραπέμπει σε αυτήν) και όπου port η port στην οποία έχει οριστεί να ακούει το VNC service.

 

Το δεύτερο πράγμα που πρέπει να ελέγξεις, αν όντως ακούει το VNC service, είναι αν καταγράφεται η απόπειρα σύνδεσης στο Log file του. By default (τουλάχιστον ο tightvnc) καταγράφει τα πάντα στο ~/.vnc/hostname:display.log

 

ΥΣ. Αυτά είναι standard πράγματα που ισχύουν για κάθε network service (π.χ. ftp, http, κλπ), οπότε έχε τα υπόψη γενικά :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο offtopic: όταν από linux client κάνεις remote desktop σε windows server μέσω rdp τότε αυτόματα στο windows server κλείνει η οθόνη αυτόματα, για να μη ζορίζετε η κάρτα γραφικών. Πως γίνεται να γίνει κ το ίδιο μέσω vnc σε linux server? (από default μένει ανοιχτή η οθόνη κ σέρνεται το σύμπαν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα γραφικών (ή οποιοδήποτε άλλο υποσύστημα) αποκλείεται να ζοριστεί με κάτι τέτοιο, είνται τελείως παράλογο. Αν κάτι πηγαίνει αργά, αυτό θα είναι λόγω bandwidth. Το VNC γενικά είναι πιο απαιτητικό από to RDP σε bandwidth, οπότε θα πηγαίνει πιο αργά σε αργά links.

 

Η πιο κατάλληλη μέθοδος για Remote Desktop συνδέσεις πάνω από αργά/αναξιόπιστα links σε Linux είναι το ΝΧ. Αν θέλεις δοκίμασε το FreeNX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε στα ίδια ακριβώς συστήματα, με ίδιο ακριβώς δίκτυο (ο server είναι dual boot με xp κ kubuntu) ενώ όταν είναι ενεργός ο windows server πάει μια χαρά, όταν είναι up ο kubuntu server τότε σέρνεται.

 

Θα δοκιμάσω πάντως κ με το NX κ θα μεταφέρω εντυπώσεις. Thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε στα ίδια ακριβώς συστήματα, με ίδιο ακριβώς δίκτυο (ο server είναι dual boot με xp κ kubuntu) ενώ όταν είναι ενεργός ο windows server πάει μια χαρά, όταν είναι up ο kubuntu server τότε σέρνεται.

Μιλάμε και στις δύο περιπτώσεις για VNC με ίδιες ρυθμίσεις (βάθος χρώματος και ανάλυση);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ geioannou

 

Έχεις ανοίξει την πρόσβαση στην ip του client στο server? θυμήσου ότι default τα unix είναι κλειστά ενώ τα windows ανοιχτά. Ξεκίνα firestarter κ βάλτου να αφήνει την ip του client για να μπορεί να περνάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ στις δύο περιπτώσεις χρησιμοποιώ krdc από kubuntu client

 

Σε w$ server δίνω rdp:192.168.1.5

Σε kubuntu server δίνω vnc:192.168.1.5

 

Όλες οι υπόλοιπες συνιστώσες του ζητήματος ίδιες (ίδιο δίκτυο (wireless), ίδια μηχανήματα)

 

Κ ναι ίδια ανάλυση, ίδιο βάθος χρώματος. Υπάρχει επιλογή για να κλείνει αυτόματα η οθόνη στο linux server όταν γίνεται remote desktop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει επιλογή για να κλείνει αυτόματα η οθόνη στο linux server όταν γίνεται remote desktop?

Για να δεις ότι δεν έχει καμία σχέση αυτό, βγάλε τελείως την κάρτα γραφικών από τον kubuntu server (αφού έχεις ορίσει να ξεκινάει αυτόματα ο vnc server εννοείται..). Θα δεις ότι δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτε ;)

 

Σχεδόν σίγουρα η διαφορά στις επιδόσεις έχει να κάνει με το πρωτόκολλο, VNC vs RDP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

θελω να τεσταρω οτι δουλευει το vnc πριν παω και το βαλω στα windows computers

εχω ενα pc με linux στο local lan

τρεχω vncserver

παταω κωδικο κλπ

και στο αλλο pc τρεχω vncviewer kκαι μου βγαζει ενα παραθυρακι και λεει vncserver

τι πρεπει να βαλω εδω ;

εβαλα 192,168,1,13 τιποτα

localhost:1 τιποτα, 192,167,1,13:1 τιποτα

 

μου λεει

 

vncviewer: ConnectToTcpAddr: connect: Connection refused

 

[dimitri@localhost ~]$ nmap 192.168.1.13

 

Starting Nmap 4.20 ( http://insecure.org ) at 2007-11-12 13:35 CET

Interesting ports on 192.168.1.13:

Not shown: 1692 closed ports

PORT STATE SERVICE

111/tcp open rpcbind

139/tcp open netbios-ssn

445/tcp open microsoft-ds

2049/tcp open nfs

6000/tcp open X11

 

Nmap finished: 1 IP address (1 host up) scanned in 4.010 seconds

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συνιστούσα vnc μέσω SSH για κρυπτογράφηση. To vnc δεν είναι και πολύ ασφαλές.

 

vncviewer -fullscreen (αν θέλεις) via user@host localhost:0

 

Για κάποιο λόγο σκέτο vnc δεν μου έτρεχε, αλλά μέσω SSH κάνω μια χαρά τη δουλειάμουσχεδόν καθημερινά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...