Προς το περιεχόμενο

Honda Type R: Ποιός εδώ μέσα;


naiv_dim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

post-36217-12906295466_thumb.jpg

 

post-36217-129062954642_thumb.jpg

 

ξεκιναω το θεμα αυτο, συμφωνα παντα, με την ορεξη που εχω να παρω ενα Type R..

συγκεκριμενα σκεφτομαι να παρω μεταχειρισμενο διοτι καινουργιο αυτο δ το βρισκεις κ δ βγαινει πια(μοντ. 2002 με 2006) τωρα βγαινει το καινουργιο..

post-36217-129062954663_thumb.jpg

 

παιδες, οποιος το'χει, το'χε ή κανενας φιλος του το εχει, περιμενω σχολια γι'αυτο το αμαξι κ φυσικα να πουμε τη δικη μας αποψη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει Honda Integra Type-R στην Ελλάδα, αλλά προσωπικά μου αρέσει πολύ περισσότερο.

 

the-2001-integra-type-r.jpg

 

Είναι το μοντέλο 2001 και φίλος μου το αγόρασε με 7500 λίρες, δηλαδή κάπου 12000 Ευρώ.

 

Το αμάξι είναι καταπληκτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

integra δεν παίζει στην Ελλάδα panther:). Το civic είναι πολύ καλό, γρήγορο και σκληρό. Δεν έχω οδηγήσει αλλά έχω μπει, δεν είναι ότι πιο άνετο για ταξίδι, αλλά το μοτέρ του τα σπάει (μετά τις 3500-4000 στροφές). Άλλο μεγάλο + είναι το κιβώτιο και η τοποθέτηση και η ακρίβεια είναι πολύ καλή. Πάντως καίει άμα το πιέσεις (προφανώς) και με 17" ζάντες άμα αλλάξεις λάστιχα θα πρέπει να αρχίσεις πάλι να μαζεύεις για την επόμενη αλλαγή, είναι αρκετά ακριβά (άντε να τα κρατήσουν 2 χρόνια, ανάλογα και τα χιλιόμετρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το coupe που βασίζεται στο αμερικάνικο Accord:

 

800px-03-04_Honda_Accord_DX.jpg

 

Στην Ελλάδα έρχεται μόνο αυτό που στην Αμερική λέγεται Acura TSX:

 

800px-2004-05_Acura_TSX.jpg

 

Integra δεν ήρθαν ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Integra είναι πολύ ωραία αμάξια.

 

Εδώ Κύπρο τα έχει όλα. Civic, Accord, Integra.

 

Βασικά ότι βγαίνει Ιαπωνία, έρχεται και από εδώ. Η μισή Κύπρος με Honda είναι.

 

Αν το τιμόνι ήταν από τη σωστή πλευρά, θα σύμφερε πάρα πολύ να φέρετε Ελλάδα μεταχειρισμένα Honda από εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχα, κατάλαβα.

 

Εδώ τα φέρνουν ελαφρώς μεταχειρισμένα από Ιαπωνία, με ελάχιστα χιλιόμετρα και τα πουλάνε υπερβολικά φθηνά.

 

Τέσπα, για να μείνω on-topic, το μόνο αρνητικό που έχω ακούσει για το Civic Type-R είναι ότι η αλλαγή ταχύτητας όταν το κιβώτιο είναι κρύο ακούγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@panther το integra στην φωτο αν ειναι 01 μαλλον το παλιο integra εχει...αυτο π δειχνεις 02 βγηκε

integra εχω δει κ δεν ηξερα οτι δεν τα εισαγει ο σαρακακης.μαλλον ηρθαν απο γερμανια...

βασικα οτι ειναι made in σαρακακης εχει προβλημα γιατι ο τυπος ειναι αλλου γ αλλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

integra εχει στην ελλαδα!εχει ενας γνωστος μου ενα και επισης στο power techniques,δεν θυμαμαι ποιου μηνα, ειχε ενα τουρμπισμενο με πανω απο 500 αλογα!τα αλλα που ξερω για τα type-r ειναι 105 αλογα στο λιτρο,τρενο στις στροφες,δεν σπαει-δεν χαλάει,αμα εχεις λεφτα παρτο!.α και http://www.redliners.gr και http://www.hondaclub.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

integra εχει στην ελλαδα!εχει ενας γνωστος μου ενα και επισης στο power techniques,δεν θυμαμαι ποιου μηνα, ειχε ενα τουρμπισμενο με πανω απο 500 αλογα!τα αλλα που ξερω για τα type-r ειναι 105 αλογα στο λιτρο,τρενο στις στροφες,δεν σπαει-δεν χαλάει,αμα εχεις λεφτα παρτο!.α και http://www.redliners.gr και http://www.hondaclub.gr

κ αν πεσει λιγο παρακατω το λαδι μην απορησεις αν καει η μηχανη...βλεπε s2000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εγω δεν θα σου πω σχολια ουτε οτι εχω ακουσει εγω ειμαι ιδιωκτιτης ενως ταιπε-ρ τι να σου πω οτι ειναι τελειο οτι δεν καιει πολυ 2000σισι με 200 αλογα ατμοσφαιρα καΙ ΒΤΕΚ δηλαδη δουλευει στις λιγες στροφες με λιγοτερες βαλβιδες πολυ οικονομικο (ενοειτε για τα 200 αλογα) εχει το καλυτερο στισιμο στο δρομο και ειναι πολυ ανθεκτικο τ0α ΧΟΝΤΑ και γενικα οι Ιαπονες (μαζντα κ.α) ειναι πολυ αξιοπιστα και η Χοντα να ξερεις ειναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ εταιρια τωρα που ειναι ακομα μονη της δεν εχει συνχωνευτη με καμια (δεν φτιαχνει δηλαδει πχ σασμαν τα ιδια για 500 μοντελα ) αυτο εχει σαν αποτελεσμα αξιοπιστια ΑΛΛα πρεπει να τα σκασεις.Εαν το παρεις προκαταβολικα καλωριζικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εγω δεν θα σου πω σχολια ουτε οτι εχω ακουσει εγω ειμαι ιδιωκτιτης ενως ταιπε-ρ τι να σου πω οτι ειναι τελειο οτι δεν καιει πολυ 2000σισι με 200 αλογα ατμοσφαιρα καΙ ΒΤΕΚ δηλαδη δουλευει στις λιγες στροφες με λιγοτερες βαλβιδες πολυ οικονομικο (ενοειτε για τα 200 αλογα) εχει το καλυτερο στισιμο στο δρομο και ειναι πολυ ανθεκτικο τ0α ΧΟΝΤΑ και γενικα οι Ιαπονες (μαζντα κ.α) ειναι πολυ αξιοπιστα και η Χοντα να ξερεις ειναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ εταιρια τωρα που ειναι ακομα μονη της δεν εχει συνχωνευτη με καμια (δεν φτιαχνει δηλαδει πχ σασμαν τα ιδια για 500 μοντελα ) αυτο εχει σαν αποτελεσμα αξιοπιστια ΑΛΛα πρεπει να τα σκασεις.Εαν το παρεις προκαταβολικα καλωριζικο

 

Καλά μην τρελένεσαι και η Porsche και η BMW ακόμα ανεξάρτητες είναι...Επίσης αυτό που εσύ θεωρείς κατόρθωμα (το ότι δεν χρησιμοποιεί τα ίδια τμήματα σε πολλά μοντέλα) πολλοί θα το έλεγαν αποτυχημένο σχεδιασμό και μη βελτιστοποιημένη παραγωγή.

Αλλά συμφωνώ ότι το Type R είναι πολύ καλό αμάξι και η Honda εταιρία με μεγάλη αξιοπιστία και τεχνογνωσία. Όμως όπως είχα γράψει και σε ένα άλλο θέμα (για ένα Impreza ήταν η συζήτηση) θεωρώ ότι αυτά τα αμάξια δεν είναι πολύ πρακτικά για καθημερινή χρήση , οπότε αν δεν έχεις άλλο αμάξι εγώ θα κοιτούσα κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...