Προς το περιεχόμενο

Κάπου το έχω ξαναδεί...


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

^^ Nαι, ανάλογα και το πόσο έχεις συνείδηση ότι ονειρεύεσαι.

http://www.ld4all.com

 

Το lucid dreaming είναι τρομερή φάση για όποιους το πετυχαίνουν. Είναι η κατάσταση ύπνου, στην οποία έχετε γνώση ότι βλέπετε όνειρο και έτσι κάνετε στο όνειρό σας ότι θέλετε.

 

Λίγο πριν καταλάβω ότι ονειρεύομαι, ερώτηση που έκανα σε χαρακτήρα του όνειρου μου : Σε ένα όνειρο είμαστε ε?

 

Η άλλη φορά, είχα δει έναν φίλο μου στον ύπνο μου 'Τι λέει ρε **** , στο όνειρο μου ήρθες??'

 

Και χτες είχα το πολύ περίεργο που δεν έχω ξαναπάθει, 4 όνειρα σε ένα... Ονειρευτηκα οτι ονειρευτικα οτι ονειρευτικα οτι ονειρευομουν :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ναι ειναι τρομαχτικη εμπειρια το sleep paralysis, εγω μονο μια φορα που το επαθα και νομιζα οτι δεν θα συνελθω ποτε, γιατι δεν ενιωθα το σωμα μου, ηταν σαν να το εβλεπα χωρις να αισθανομαι ομως οτι ειμαι στο κρεβατι, δεν μπορουσα να κουνηθω.

 

δλδ έβλεπες το σώμα σου?

 

Ούτε deja vou ούτε sleep paralysis έχω βιώσει ποτέ.

lucid dreaming έβλεπα μικρότερος…ήταν αρκετά περιπετειώδη θα έλεγα και συναρπαστικό, σα να έπαιζα play station.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε σε ένα Καζίνο και αφού ξέρεις τι θα γίνει μετά γίνε εκκατομυριούχος

 

ρε πολυ γελιο,νασαι καλα και ειχα δυσκολη μερα:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Houston

κατι περιεργο,ουτε ετσι μπορω να το πω, δεν ειναι οτι το εβλεπα με την εννοια οπως βλεπω καποιον αλλον.

 

Θεωρείς δλδ ότι ψυχή και σώμα συνυπήρχαν εκείνη τη στιγμή σε διαφορετικές καταστάσεις/διαφοροποιημένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lucid dreaming είναι τα όνειρα στα οποία έχεις τον έλεγχο των "πράξεών" σου μέσω της γνώσης πως ονειρεύεσαι. Βολεύει στους εφιάλτες και τις τσόντες.

 

Επίσης, αναφορικά με το deja vu, από τις 432 παράλληλες διαστάσεις που ζείτε παραπλεύρως των επιστημονικών δεδομένων, το ενδεχόμενο να είστε ανεπαρκώς προικισμένο μέντιουμ και τη νευρολογική διαταραχή μεταξύ short και long term memory, θα διαλέξω το τελευταίο. Και γενικά, αναρωτηθείτε γιατί νομίζετε τόσο έντονα πως έχετε ξαναζήσει τη στιγμή, αρά παρά την ένταση της ανάμνησης δε θυμάστε ούτε που, ούτε πότε.

 

Και aledjo, από σφυγμομέτρηση, μέτρηση επιπέδου έκκρισης σεροτονίνης, ντοπαμίνης και ωκυτοκίνης μέχρι και εγκεφαλογράφημα, μπορώ να σου αποδείξω ό,τι γουστάρεις αναφορικά με τον έρωτα. Διαφοροποιώντας τις ορμόνες της μέτρησης, αντίστοιχα και για το μίσος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ποιο τροπο μπορω να ελεγξω τα ονειρα μου....υπαρχει κανενας ελληνικος οδηγος?

 

Υπαρχουν 3 λυσεις

1. Κοιμισου με ανοικτα τα ματια ενα μεσιμερι με πανσελινο.

2. Πηγαινε στη Μυριαμ και στον Joshua.

3. Παιξε pes μεχρι τα ματια σου να γινουν μπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνικές υπάρχουν πολλές, το google είναι ο βοηθός σου.

 

Όλες οι τεχνικές έχουν κυρίως να κάνουν με τη συνήθεια. Να κάνεις συγκεκριμένα πράματα στην κανονική σου ζωή, όπου στο όνειρο αν τα κάνεις θα διαπιστώσεις ότι βλέπεις όνειρο.

 

Ένας τρόπος είναι να κοιτάς συχνά το ρολόι σου, συνειδητά όμως, όχι για να δείς την ώρα, αλλά για να το παρατηρήσεις και να δείς πώς κουνιούνται οι δείκτες του.

 

Αν το κάνεις αυτό τακτικά κάθε μέρα, τότε θα το "γράψεις" και στο υποσυνείδητό σου. Όταν θα βλέπεις όνειρο, θα κοιτάξεις το ρολόι σου, αλλά στα όνειρα οι δείκτες ποτέ δεν κινούνται. Έτσι συνηδειτοποιείς ότι βλέπεις όνειρο και μετά μπορείς να το ελέγξεις.

 

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το τσίμπιμα. Από συνήθειο, όποτε γυρνάω από τη δουλειά, επειδή είναι μακρύς ο δρόμος (90 χιλιόμετρα), πολύ συχνά με πιάνει υπνηλία. Για να μείνω ξύπνιος τσιμπάω δυνατά το χέρι μου, να πονέσω και να φύγει η υπνηλία.

 

Αυτό μάλλον καταγράφτηκε στο υποσυνείδητό μου, διότι όποτε βλέπω εφιάλτη, τσιμπιέμαι μέσα στο όνειρο, δεν πονάω και καταλαβαίνω ότι βλέπω εφιάλτη. Έτσι ξυπνάω κατα βούληση, πίνω το γαλατάκι μου, κάθομαι λίγο στο insomnia και μετά επιστρέφω στο κρεβάτι.

 

Ένα από τα πιό δύσκολα πράματα όταν συνειδητοποιήσεις ότι βλέπεις όνειρο, είναι να μήν ξυπνήσεις. Ένας από τους κλασσικούς τρόπους, όταν καταλάβεις ότι θα ξυπνήσεις, είναι να κάνεις μέσα στον ύπνο σου στροφή 360 μοιρών. Αυτό σε κρατάει μέσα στο όνειρο.

 

Υπάρχουν πολλές ακόμα τεχνικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το εχω παθει κι εγω αυτο το τελευταιο να δρας μεσα στα ονειρα σου.

Ειναι ονειρα τοσο δυνατα που τα θυμαμαι και την αλλη μερα (ενω υπο κανονικες συνθηκες δε θυμαμαι απολυτως τιποτα απο τον υπνο μου).

Ειναι σαν να εισαι μεσα στην πλοκη του ονειρου και να δρας σα να ησουν στην πραγματικοτητα, αλλα με δυναμεις τοσο υπερφυσικες οσο μπορει να σκεφτει το μυαλο σου.

Π.χ. τις προαλλες εβλεπα οτι ημουν σε ενα τουνελ (με ραγες τρενου) με κατι αλλους που δε μπορουσα να βγω γιατι ειχε φρουρους στην ακρη οι οποιοι ετρωγαν τοστ και κουνουσαν το δαχτυλακι τους οταν πλησιαζαμε και βγαζανε κατι ροζ ακτινοβολιες ετσι ωστε να μη βγουμε. Εκει λοιπον οπως κοιταζα, γυρισα το κεφαλι μου στην αλλη ακρη (μεσα στο ονειρο ε) και ειδα οτι στο τουνελ ειχε σχηματιστει ενα παραθυρο μεγαλο, οποτε φυγαμε απο εκει :P

Ηθελα τοσο να φυγω και τσουπ δημιουργηθηκε στο ξεκαρφωτο ενα παραθύρι! :P :P Καλό ηταν, δραση ειχε!

 

Επισης ποτε δε βλεπω προσωπα, φατσες.

 

(οχι δεν ειμαι ψυχοπαθης, το τι εχω... ονειρευτει μοιραζομαι μαζι σας) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα από τα πιό δύσκολα πράματα όταν συνειδητοποιήσεις ότι βλέπεις όνειρο, είναι να μήν ξυπνήσεις. Ένας από τους κλασσικούς τρόπους, όταν καταλάβεις ότι θα ξυπνήσεις, είναι να κάνεις μέσα στον ύπνο σου στροφή 360 μοιρών. Αυτό σε κρατάει μέσα στο όνειρο.

 

Υπάρχουν πολλές ακόμα τεχνικές.

 

:lol::lol: δηλαδη τοσες φορες που ξυπναγα πανω στο καλυτερο θα μπορουσα να ειχα κανει μια στροφη και να ειχα μεινει για να δω και τη συνεχεια??:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα....ναι :-) Θα πρεπει να ειναι πολυ συναρπαστικο να κανεις οτι θελεις στα ονειρα σου...για να ξεφευγουμε λιγο απο την πιεστικη πραγματικη ζωη μας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...