Προς το περιεχόμενο

Τεστ δεξιοτήτων Eurobank


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελιωσε η κολλητη μου διοικηση επιχηρεσων,και ψαχνει να βρει δουλεια σε καποια τραπεζα.Κατεθεσε σε καποιες τραπεζες το βιογραφικο online και την ειδοποιησε πρωτη η EUROBANK, και της ειπαν πως θα υποβληθει σε τεστ δεξιοτητων που θα περιλαμβανει αριθμητικη,γλωσολλογια και ξενη γλωσσα.

 

Γνωριζει κανεις κατι συγκεκριμενο περι της εξετασεις,διοτι θελει να πρετοιμαστει καταλληλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελιωσε η κολλητη μου διοικηση επιχηρεσων,και ψαχνει να βρει δουλεια σε καποια τραπεζα.Κατεθεσε σε καποιες τραπεζες το βιογραφικο online και την ειδοποιησε πρωτη η EUROBANK, και της ειπαν πως θα υποβληθει σε τεστ δεξιοτητων που θα περιλαμβανει αριθμητικη,γλωσολλογια και ξενη γλωσσα.

 

Γνωριζει κανεις κατι συγκεκριμενο περι της εξετασεις,διοτι θελει να πρετοιμαστει καταλληλα.

 

εγω εχω δωσει σε τραπεζα Κυπρου και στην Λαϊκή

Της Κύπρου μου φανηκαν πιο δύσκολα (νομιζω δεν ειχε αγγλικα αλλα ειχε κατι ασκησεις με σχηματα, νομιζω το κανουν και στο στρατο αυτο)

 

αυτο που καταλαβα ειναι οτι βαζουν πολλές ερωτήσεις και ο χρόνος σε σχεση με τις ερωτησεις ειναι ελαχιστος

 

οποτε βρίσκεις το περιπου και οποια απαντηση ειναι πιο κοντα σε αυτο την σημειωνεις (αυτο μας το ειπαν στην Λαικη σαν βοηθεια...)

 

οχι οτι αμα σκεφτείς δεν θα απαντησεις αλλα δεν θα τα προλαβεις...

 

καλη επιτυχια και καλα αποτελεσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω δωσει σε τραπεζα Κυπρου και στην Λαϊκή

Της Κύπρου μου φανηκαν πιο δύσκολα (νομιζω δεν ειχε αγγλικα αλλα ειχε κατι ασκησεις με σχηματα, νομιζω το κανουν και στο στρατο αυτο)

 

αυτο που καταλαβα ειναι οτι βαζουν πολλές ερωτήσεις και ο χρόνος σε σχεση με τις ερωτησεις ειναι ελαχιστος

 

οποτε βρίσκεις το περιπου και οποια απαντηση ειναι πιο κοντα σε αυτο την σημειωνεις (αυτο μας το ειπαν στην Λαικη σαν βοηθεια...)

 

οχι οτι αμα σκεφτείς δεν θα απαντησεις αλλα δεν θα τα προλαβεις...

 

καλη επιτυχια και καλα αποτελεσματα

 

Αυτό που περιγράφεις είναι τεστ iq!Αν είναι δυνατόν κανουν τεστ iq για να μπεις σε τράπεζα?Τι αλλο θα σκεφτούν οι ανθρωποι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που περιγράφεις είναι τεστ iq!Αν είναι δυνατόν κανουν τεστ iq για να μπεις σε τράπεζα?Τι αλλο θα σκεφτούν οι ανθρωποι!

 

Το παράλογο δεν καταλαβαίνω που το βλέπεις. Τι τεστ θες να κάνουν δήλαδή για να μπεις σε τράπεζα? Τεστ ζωγραφικής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Αυτό που περιγράφεις είναι τεστ iq!Αν είναι δυνατόν κανουν τεστ iq για να μπεις σε τράπεζα?Τι αλλο θα σκεφτούν οι ανθρωποι!

 

Ομολογώ ότι κι εγώ δεν βρίσκω πού είναι το περίεργο. Από τη στιγμή που δεν σου ζητούν να υποβληθείς σε κάτι που σε προσβάλλει ή σε μειώνει, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην ζητάνε ό,τι test γουστάρουν.

 

Έχω την εντύπωση ότι είναι εξέταση γενικών γνώσεων και λογικής, όχι IQ test.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα διαφωνησω περι των τεστ... αλλα απο την αλλη.. να σου σκαει μυτη ο αλλος με 500 πτυχια απο πισω και εργασιακη εμπειρια, και εσυ ντε και καλα να θες να τον υποβαλλεις σε αυτου του ειδους τα τεστ... ειναι καπως. Δικαιωμα τους βεβαια, αλλα και δικαιωμα μας να τους στειλουμε...

 

Το αστειο ειναι βεβαια... πως παρα τα τεστ... προσλαμβανουν κατι φυντανια που δεν ξερουν που παν τα τεσσερα, και βεβαια οι απαιτησεις που εχουν οι τραπεζες για τα προσοντα ειναι τουλαχιστον υπερβολικες για τα ποστα που καλειται καποιος να επανδρωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα διαφωνησω περι των τεστ... αλλα απο την αλλη.. να σου σκαει μυτη ο αλλος με 500 πτυχια απο πισω, και εσυ ντε και καλα να θες να τον υποβαλλεις σε αυτου του ειδους τα τεστ... ειναι καπως.Δικαιωμα τους βεβαια, αλλα και δικαιωμα μας να τους στειλουμε...

 

Επειδή οι περισσότεροι που κάνουν αίτηση για δουλειά εκεί έχουν απο 500 πτυχία, πρέπει να τους κατατάξουν με κάποια άλλα κριτήρια.

Τι είναι "κάπως" δηλαδή? Αμα τους "στείλεις" πάντως θα έχουνε κάτι αυπνίες το βράδυ...

Οι περισσότερες εταιρείες πάντως τα τελευτάια χρόνια χρησιμοποιούν τέτοιου έιδους τεστ και όχι μόνο.

Σχετικά με την αρχική ερώτηση, τα τεστ GMAT μάλλον είναι αρκετά παρόμοια με αυτά που περιγράφεις. Αν εξασκηθεί η "φίλη" σου με αυτά θα είναι μια καλή προετοιμασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δεν θα διαφωνησω περι των τεστ... αλλα απο την αλλη.. να σου σκαει μυτη ο αλλος με 500 πτυχια απο πισω και εργασιακη εμπειρια, και εσυ ντε και καλα να θες να τον υποβαλλεις σε αυτου του ειδους τα τεστ... ειναι καπως. Δικαιωμα τους βεβαια, αλλα και δικαιωμα μας να τους στειλουμε...

Αναμφισβήτητα είναι δικαίωμά μας να τους στείλουμε. Από την άλλη, ουδείς μας υποχρεώνει να είμαστε υποψήφιοι στους συγκεκριμένους εργοδότες.

Με άλλα λόγια: ο Χ εργοδότης θέτει κάποιους όρους προκειμένου να προβεί σε προσλήψεις, αν τους αποδέχεσαι κάνεις αίτηση, αν δεν τους αποδέχεσαι τον γράφεις στα παλαιότερα των υποδημάτων σου.

 

Όσο για τα 500 πτυχία, νομίζω ότι θα συμφωνήσουμε ότι δεν είναι πάντα τα πτυχία που κάνουν τον σωστό επαγγελματία. Για παράδειγμα, τι να τα κάνω τα 500 πτυχία όταν, σε μία δουλειά που απαιτούνται επικοινωνιακά προσόντα, ο πτυχιούχος δεν μπορεί να φερθεί σωστά απέναντι στον πελάτη ή να δουλέψει μαζί με συναδέλφους του ως μέρος μιας ομάδας.

 

Το αστειο ειναι βεβαια... πως παρα τα τεστ... προσλαμβανουν κατι φυντανια που δεν ξερουν που παν τα τεσσερα[...]

Αυτό συμβαίνει γιατί το μέσο και η γνωριμία "παίζουν" και στον ιδιωτικό τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το τελευταιο δυστυχως πρεπει να ισχυει.Ακουσα για περιπτωσεις οπου τα τεστ αυτα ειναι πλασματικα,και γινονται μονο και μονο για να προσλαβουν τους υπο βυσμάτα υποψήφιους και οι υπολοιποι να δαγκωσουν το λουκουμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αριθμητικη,γλωσολλογια και ξενη γλωσσα.

 

 

Οταν έχεις έστω απολυτήριο λυκείου και πιστοποιητικό ξένης γλώσας τι να εξετάσουν δηλαδή. ΟΚ καταλαβαίνω χρειάζονται και μερικές ικανότητες, αλλά αυτά γίνονται για λόγους και καλά επιλογής...

Αν πάλι, πάει κάποιος απο το Ελληνικό πανεπιστήμιο με σπουδές σε εξωτερικό ποιός δηλ. θα "επαναεξετάσει" αυτά τα πτυχία, και τα χρόνια σπουδών?

Ο κος π@π@ρ@ς ?

Δεν το βρίσκετε λίγο ασέβεια ρε παίδες?

Εγώ πάντως πριν χρόνια σε συνέτευξη, όταν μου είπαν τεστ κλπ, σηκώθηκα και έφυγα, και δεν είχα και άλλη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Οταν έχεις έστω απολυτήριο λυκείου και πιστοποιητικό ξένης γλώσας τι να εξετάσουν δηλαδή. ΟΚ καταλαβαίνω χρειάζονται και μερικές ικανότητες, αλλά αυτά γίνονται για λόγους και καλά επιλογής...

Αν πάλι, πάει κάποιος απο το Ελληνικό πανεπιστήμιο με σπουδές σε εξωτερικό ποιός δηλ. θα "επαναεξετάσει" αυτά τα πτυχία, και τα χρόνια σπουδών?

Ο κος π@π@ρ@ς ?

Δεν το βρίσκετε λίγο ασέβεια ρε παίδες?

Εγώ πάντως πριν χρόνια σε συνέτευξη, όταν μου είπαν τεστ κλπ, σηκώθηκα και έφυγα, και δεν είχα και άλλη δουλειά.

 

Όχι, προσωπικά δεν πιστεύω ότι είναι ασέβεια. Ως εργοδότη, δεν με ενδιαφέρει μόνο το πτυχίο σου και το (ενδεχόμενο) μεταπτυχιακό σου. Με ενδιαφέρει να δω αν κόβει το μυαλό σου κι αν έχεις γνώσεις πέρα από τις στενές ακαδημαϊκές- κι αυτό δεν φαίνεται πάντα από τις σπουδές σου ή τα όποια ακαδημαϊκά σου προσόντα.

 

Η αριθμητική δεν είναι "αριθμητική" με την σχολική έννοια, του στυλ 1+1=2. Είναι απλά προβλήματα λογικής (πχ αν ο Γιάννης έχει πέντε μήλα κι ο Μήτσος 4 μήλα, πώς λένε τη μάνα του Βαγγέλη;).

Η γλωσσολογία βάζει προβλήματα κατανόησης της γλώσσας και δείχνει κατά πόσο ο υποψήφιος είναι ικανός να έχει δομημένο γραπτό λόγο (κι όχι τον άρτζι-μπούρτζι προφορικό λόγο που πολλοί από εμάς χρησιμοποιούμε και ως γραπτό).

Όσο για την ξένη γλώσσα, τι να το κάνω το Sorbonne II που πήρες το 1990 όταν έχεις χάσει πλήρως την επαφή με τα γαλλικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που περιγράφεις είναι τεστ iq!Αν είναι δυνατόν κανουν τεστ iq για να μπεις σε τράπεζα?Τι αλλο θα σκεφτούν οι ανθρωποι!

και όμως... οταν με φώναξαν για να με δουν, για τη θέση Πωλητή στη Μέλισσα-Κίκιζας (ζυμαρικά), μου έδωσαν να απαντήσω κατι τεστάκια βασικών μαθηματικών, και αλλα "με περίεργα σχήματα" :confused:

μετά απο χρόνια που ξαναείδα τα ίδια σχήματα, έμαθα οτι ήταν τεστ της Mensa.

 

 

Αυτά έγιναν πριν 15 χρόνια. Ε, αν μιλαμε για 2007, και για τράπεζα πιά, όχι για μακαρόνια, μου φαίνεται φυσιολογικό το τέστ.

 

Giurompang ε; μαυρο φίδι που, κάποιους, έφαγε. Ο "παράδεισος" του υπαλλήλου. και όλη μέρα τραγούδι:

Μη βροντοχτυπάς τις χάντρες

η δουλειά κάνει τους άντρες

το γιαπί το πιλοφόρι το μυστρί

:lol: :whistle: ;) :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αριθμητική δεν είναι "αριθμητική" με την σχολική έννοια, του στυλ 1+1=2. Είναι απλά προβλήματα λογικής (πχ αν ο Γιάννης έχει πέντε μήλα κι ο Μήτσος 4 μήλα, πώς λένε τη μάνα του Βαγγέλη;).

Η γλωσσολογία βάζει προβλήματα κατανόησης της γλώσσας και δείχνει κατά πόσο ο υποψήφιος είναι ικανός να έχει δομημένο γραπτό λόγο (κι όχι τον άρτζι-μπούρτζι προφορικό λόγο που πολλοί από εμάς χρησιμοποιούμε και ως γραπτό).

Όσο για την ξένη γλώσσα, τι να το κάνω το Sorbonne II που πήρες το 1990 όταν έχεις χάσει πλήρως την επαφή με τα γαλλικά;

 

Ενας νέος με εκπαίδευση ΑΕΙ, ΤΕΙ κλπ δεν έχει λογική και γραπτό λόγο ?!? για να δουλέψει ταμίας ή διάφορες άλλες σχετικές θέσεις? έχει περάσει δεκάδες εξετάσεις έχει αφομοιώσει (λίγο ή πολύ) γνώσεις και δεν ξέρει τι του γίνεται? Η δε Eurobank και η κάθε Eurobank, θα βρεί τον φωστήρα? Και τι γράφει αυτός ο φωστήρας τους λόγους του Καραμανλή?!? Για την ξένη γλώσσα συμφωνώ, αλλά και η τράπεζα δεν πρέπει να έχει τμήματα εκπαίδευσης προσωπικού, να φρεσκάρεται η γλώσσα?

Παραμύθια είναι φίλε μου, για να πουλάνε μούρη και να δίνουν την εικόνα των "ισων ευκαιριών"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε παει ακβριβως ετσι φιλε.

 

Αν μπορουσε να τους παρει ολους η eurobank θα τους επαιρνε.Ομως εδω πρεπει να επιλεξει 5 απο 500.

 

Με τη λογικη σου ουτε αποφοιτους αει-τει θα επρεπε να παιρνει

γιατι σιγα ποιοι ειναι-το λογο του καραμανλη θα γραψουνε?

 

Και εμ παση περiπτωση ιδιωτικη εταιρεια ειναι παιρνει οποιον θελει με οποιο κριτηριο θελει.Μπορει να σε κοιταει και στα δοντια αμα γουσταρει.Αυτη ειναι η πραγματικοτητα καλη-κακη.Προφανως πεφτει πολυ... "εξηπηρετηση φιλων" με το καμουφλαζ των τεστ,δε ζουμε και σε αλλο πλανητη ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...