Προς το περιεχόμενο

Τεστ δεξιοτήτων Eurobank


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(Off topic) Η Eurobank παίζει να είναι και ο χειρότερος εργοδότης στην Ελλάδα...

Ή ο δεύτερος χειρότερος μετά τον Σατανά....

Αλλά ας όψεται η ανεργία η καταραμένη... (Off topic)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε ρε παιδιά τι δουλειά εχει το τεστ iq?Το μονο που αποδεικνυει ειναι το οτι εισαι εξυπνος τπτ αλλο!Θεωρώ οτι τετοιου ειδους τεστ(όπως και ψυχολογικού ειδους) δεν ειναι σωστο να γινονται απο καμια εταιρια!Δηλαδη δεν θεωρω σωστη την επιλογή καποιου με τα αντιστοιχα χαρτια και προυπηρεσια αντι για μενα μονο και μονξο επειδη εχει υψηλοτερο iq!!

 

@Συμφωνω στο τελευταίο και με τον Ialanis απολυτα(απο εμπειριες που ειχε ο αδερφος μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς! Τι ρόλο μπορεί να παίξει το iq ας πούμε για έναν Investment analyst. Το καλύτερο κριτήριο είναι να μας ξεβρακώνουν και να προσλαμβάνουν αυτούς με το μεγαλύτερο πουλί.

 

 

Α και btw σε ένα σωστό assesment center τα ψυχοτεχνικά τεστ δεν είναι τα μόνα. Υπάρχουν τεστ για να δουν πόσο καλά μπορείς να αποδόσεις ως μέλος ομάδας, αν μπορείς να αναλύσεις πρόβλημα στα βασικά του στοιχεία, τεστ brainstorming κοκ. Και είτε το πιστεύετε είτε όχι ναι τα πτυχία για αυτούς δε λένε τίποτα. Ούτοις ή άλλως για να ασχοληθεί κάποιος με τα χρηματοοικονομικά-λογιστικά στο UK θα πρέπει να περάσει κάποια τεστ επαγγελματικής κατάρτισης, κοινώς όπως κα να χει θα κάτσει κάτω και να ξαναπεράσει τέστ που σκοπό θα έχουν να δείξουν ότι έχει γνωσιακό background για τη δουλειά του. Γι' αυτό και εταιρίες όπως πχ η Resolution Asset Management φτάνουν (κακώς κατά τη γνώμη μου) να προσλαμβάνουν για θέσεις πχ Investment analysis άτομα με bachelor στην ιστορία! τα οποία και περνάνε στην παραγωγή 1.5 χρόνο μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν δίνεται μεγάλη βαρύτητα σε αυτά τα τεστ. Γίνεται ένα πρώτο ξεσκαρτάρισμα μέχρι να φτάσουν στις συνεντεύξεις. Κανένας δεν θα σε πάρει μόνο επειδή έγραψες καλά. Μπορεί όμως να σε απορρίψει κατευθείαν αν δεν έγραψες. Είναι πολύ πιο εύκολο να κατέβεις από τους 1000 υποψηφίους στους 100 με αυτή τη μέθοδο παρά να παραχωρήσει ο υπεύθυνος HR συνέντευξη και στους χίλιους... Ο ιδιώτης μπορεί να πάρει με το έτσι θέλω όποιον θέλει, δεν χρειάζεται να κάνει τεστάκια, δεν είναι δημόσιο. Δεν κρύβουν κάτι.

 

Όλες οι πολυεθνικές κάνουν αντίστοιχα τεστ. Καταλαβαίνεις πως λετουργεί ο άλλος υπό συνθήκες περιορισμένου χρόνου και άγχους. Στο αει/τει καλά ήταν με το τρίωρο και την αντιγραφή, όλοι περνάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ενας νέος με εκπαίδευση ΑΕΙ, ΤΕΙ κλπ δεν έχει λογική και γραπτό λόγο ?!? για να δουλέψει ταμίας ή διάφορες άλλες σχετικές θέσεις? έχει περάσει δεκάδες εξετάσεις έχει αφομοιώσει (λίγο ή πολύ) γνώσεις και δεν ξέρει τι του γίνεται?

Καλά, η... αφομοίωση γνώσεων στα ΑΕΙ/ΤΕΙ πάει σύννεφο! :lol:

 

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα υπάρχει σε τέτοια test δεξιοτήτων. Θέλω να δω αν κόβει το μυαλό σου. Έληξε. Δεν με ενδιαφέρουν οι στεγνές γνώσεις που έχεις (αν τις έχεις), θέλω να δω τι 'στροφές' παίρνει το μυαλό σου. Τόσο τραγικό είναι; Στο κάτω-κάτω δεν σου ζητάνε να ξεβρακωθείς, που λέει κι ο LL_NEO, ένα test σου ζητούν να δώσεις.

 

Παρεπιπτόντως, αυτά τα τεστ δεξιοτήτων διενεργούνται χρόνια τώρα από τους διεθνείς οργανισμούς (Ευρωπαϊκή Ένωση, ΝΑΤΟ, Συμβούλιο της Ευρώπης). Όχι πως λέει τίποτα αυτό αλλά για να μη νομίζουμε ότι η Eurobank (ή η κάθε Eurobank) εισάγει καινά δαιμόνια στη διαδικασία προσλήψεων.

 

(Off topic) Η Eurobank παίζει να είναι και ο χειρότερος εργοδότης στην Ελλάδα...

Ή ο δεύτερος χειρότερος μετά τον Σατανά....

Αλλά ας όψεται η ανεργία η καταραμένη... (Off topic)

[offtopic]

Ε όχι, διαφωνώ: ο Σατανάς σίγουρα έχει πολύ καλύτερες συνθήκες εργασίας από τη Eurobank.

[/offtopic]

 

Ακριβώς! Τι ρόλο μπορεί να παίξει το iq ας πούμε για έναν Investment analyst. Το καλύτερο κριτήριο είναι να μας ξεβρακώνουν και να προσλαμβάνουν αυτούς με το μεγαλύτερο πουλί.

[...]

Wishful thinking?.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παει με την αδερφη μου παλια για να δωσει ,εγραψε πολυ καλα αλλα δεν την πηραν. Βλεπετε αλλοι εχουν το μεσον και αλλοι δεν ξερουν που να βαλουν το σπαθι τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[offtopic]

Ε όχι, διαφωνώ: ο Σατανάς σίγουρα έχει πολύ καλύτερες συνθήκες εργασίας από τη Eurobank.

[/offtopic]

 

επειδή ίσως δεν είμαι του χώρου δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί μια τράπεζα να μην έχει καλές συνθήκες εργασίας (ενω πχ ως μηχανικός όλη τη μέρα/βδομάδα/μήνα/χρόνο μέσα στα εργοτάξια να έχεις).

 

αυτούς που λυπάμαι πραγματικά στις τράπεζες είναι τους ταμίες και αυτούς που πάει κάθε παπούς/γιαγια και πρέπει να του μιλήσουν για δάνεια, επιτόκια και άντε να καταλάβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά ας όψεται η ανεργία η καταραμένη...

 

Μη νομιζεις ότι τα προνόμια που δόθηκαν στους εργαζόμενους (μέχρι το Μάαστριχτ) δόθηκαν επειδή ήμασταν ωραίοι.Δόθηκαν με αγώνα των εργαζομένων και αυτός ο αγώνας δεν ξεκίνησε μόνος του.Ο ένας έψηνε τον άλλο και έτσι έγινε τη δουλειά.Εσύ , εγώ ο paredwse έχουμε τα κότσια να ψήσουμε το συνάδελφο να αυτοοργανωθεί (μακριά από συνδικαλισμούς) καινα ζητήσει (ειδικά στις τράπεζες) καλύτερες συνθήκες εργασίας σταθερό ωράριο και αξιοπρεπέστερους μισθούς(όχι μαλακίες του τύπου 1500 ευρώ βασικό και σύνταξη στα 45 που η τραπεζα μπορεί να τα δώσει αλλά όχι η μπουτικ της γειτονιάς)?Αν όχι ντροπή μας είμαστε αναξιοι αυτών που αγωνίστηκαν για το εργατικό κίνημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που περιγράφεις είναι τεστ iq!Αν είναι δυνατόν κανουν τεστ iq για να μπεις σε τράπεζα?Τι αλλο θα σκεφτούν οι ανθρωποι!

 

λέγονται matrix tests

 

http://www.e-shop.gr/show_book.phtml?id=BKS.0583008

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...