Προς το περιεχόμενο

Σχολικές παρελάσεις


marantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ναι

για χαβαλέ γίνονται

 

Δυστυχώς δεν αποτελούν εκδήλωση μνήμης και σεβασμού σ αυτούς που έδωσαν τα πάντα για να ζούμε εμείς όπως ζούμε.

Όλα γίνονται για την προβολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον ενοχλουνται αυτοι που θελουν να αλλοιωσουν την εθνικη μας ταυοτητα και να επιβαλλουν τα δικα τους πιστευω. Βεβαια σημερα μετα την παρελαση τους βλεπω ολους στις καφετεριες και περα βρεχει. Το θεμα ειναι οτι ο σεβασμος κερδιζεται και μαλιστα η ελευθερια οταν κατακταται ειναι Παιδεια... Αυτο μονο εχω να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μαλλον ενοχλουνται αυτοι που θελουν να αλλοιωσουν την εθνικη μας ταυοτητα και να επιβαλλουν τα δικα τους πιστευω. Βεβαια σημερα μετα την παρελαση τους βλεπω ολους στις καφετεριες και περα βρεχει. Το θεμα ειναι οτι ο σεβασμος κερδιζεται και μαλιστα η ελευθερια οταν κατακταται ειναι Παιδεια... Αυτο μονο εχω να πω...

 

Kαι πολλά είπες!

 

Η αλήθεια είναι ότι με τις παρελάσεις ενδυναμώνεται η εθνική μας ταυτότητα και ο πολιτισμός μας. Μην ξεχνάμε ότι έτσι κατακτήσαμε την ελευθερία μας: με τις παρελάσεις. Και έτσι καταφέραμε να μείνουμε ενωμένοι ως έθνος: με τις παρελάσεις, τον ελληνικό (και ουχί τούρκικο!) καφέ και το τζατζίκι.

Τρέμετε εθνοπροδόται, τρέμετε αλλοεθνή μιάσματα που απεργάζεστε την αλλοίωση της εθνικής μας ταυτότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο καλό που έχουν οι σχολικές παρελάσεις, είναι οι μίνι φούστες.

 

(και για αποφυγή παρεξηγήσεων, την τελευταία φορά που παρακολούθησα σχολική παρέλαση ήταν όταν ήμουν μαθητής.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ίσως είναι το πιο άχρηστο είδος τελετής για την δευτεροβάθμια , αναχρονιστικό η μιλιταριστική μαλακία σε όλο της το μεγαλείο. Χάσιμο χρόνου από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα τόσο το γενικό όσο και της φυσικής αγωγής. Εντελώς μα εντελώς η παρέλαση των σχολείων είναι μια στιλιζαρισμένη ανοησία που είναι καιρός να την αποσύρουν. Υπάρχουν άλλοι τρόποι σαφώς ποιο ενδεικτικοί για να μνημονεύουμε το παρελθόν. Να αφήσουμε την παρέλαση για τον στρατό. Δικό τους toy poodle -> εκεί έχει μια σκοπιμότητα τουλάχιστον που όσο πιο παλιά το πας, απο τους σύγχρονους πολέμους μέχρι και την φάλαγγα του λεωνίδα, τόσο πιο σοβαρή γίνεται . . .!

 

Προς το παρόν η στρατιωτική παρέλαση είναι υπερ-αρκετή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο πράγμα που με απασχολεί στη παιδεία στην Ελλάδα είναι οι σχολικές παρελάσεις, με αμέσως πιό πάνω το τί χρώμα να έχουν οι πίνακες.

 

Είναι τόσο σαθρό το σύστημα παιδείας που απορώ πώς είμαστε ακόμα ικανοί να κάνουμε έξυπνες συζητήσεις και να έχουμε μιά ελάχιστη κριτική σκέψη.

 

Μάλλον τα γονίδια που κληρονομήσαμε από τους προγόνους μας αντιστέκονται, αλλά δεν το βλέπω να αντέχουν για πολλές γενιές ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα Panther λίγη αισιοδοξία δεν βλάπτει , και πραγματικά τώρα , θεωρώ πολύ πιο σοβαρό ζήτημα το χρώμα που πρέπει να έχουν οι πινακες, αλλά πολύ πιο σοβαρό !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάσιμο χρόνου από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα τόσο το γενικό όσο και της φυσικής αγωγής.

 

ετσι οπως γινεται, αυτο και αν ειναι χασιμο χρονου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι πολλά είπες!

 

Η αλήθεια είναι ότι με τις παρελάσεις ενδυναμώνεται η εθνική μας ταυτότητα και ο πολιτισμός μας. Μην ξεχνάμε ότι έτσι κατακτήσαμε την ελευθερία μας: με τις παρελάσεις. Και έτσι καταφέραμε να μείνουμε ενωμένοι ως έθνος: με τις παρελάσεις, τον ελληνικό (και ουχί τούρκικο!) καφέ και το τζατζίκι.

Τρέμετε εθνοπροδόται, τρέμετε αλλοεθνή μιάσματα που απεργάζεστε την αλλοίωση της εθνικής μας ταυτότητας.

 

χαχαχαχαχα :-) :-) :-)

 

Το τελευταίο πράγμα που με απασχολεί στη παιδεία στην Ελλάδα είναι οι σχολικές παρελάσεις, με αμέσως πιό πάνω το τί χρώμα να έχουν οι πίνακες.

από προσωπική εμπειρία είναι πολύ σημαντικότερο το χρώμα του πίνακα από τις σχολικές παρελάσεις

 

 

δεν τυχαίο ότι τις παρελάσεις τις καθιέρωσε ο μεταξάς για να ανασηκώσει το εθνικό φρόνημα της μαθητιώσας νεολαίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά βρίσκω τις παρελάσεις ανούσιες και άχρηστες. Αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος που ενοχλούμα, ούτως αλλίως είναι κάτι που δε με νοιάζει και πολύ. Ενοχλούμαι επειδή υποχρεούμαι να παραστώ στην παρέλαση, διότι αν δεν συμμετέχω θα αποκτήσω 8 άδικες ωριές αδικιολόγητες απουσίες και ένα άνεφ λόγου κύριγμα από την λυκειάρχισα. Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλα σχολεία, πάντως στο δικό μου έτσι γίνονται οι παρελάσεις. Με τον εξαναγκασμό.

αίσχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστυεύω ότι πρέπει να μείνουν καμιά 20αριά 30αριά χρόνια ακόμα για να πηγαίνουμε και εμείς και να βρίζουμε τις πιτσιρίκες που φοράνε μίνι ενώ μας τρέχουν τα σάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι οπως γινεται, αυτο και αν ειναι χασιμο χρονου...

Ναι , στην επόμενη ημερήσια διάταξη για τον εκσυγχρονισμό της παιδείας να μην λησμονήσουμε να συζητήσουμε την αίτηση για σχολικές πισίνες , γήπεδα ποδοσφαίρου , κλειστά γυμναστήρια και αποδυτήρια για τους μαθητές.

Είμαστε ανοιχτοί σε όλες σας τις προτάσεις . . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...