Προς το περιεχόμενο

Σχολικές παρελάσεις


marantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανως δεν εχω καταλαβει...Οταν εγω ειπα οτι μερικοι βλεπουν εφιαλτες με φασιστες κατι ηξερα.

Συ είπες , αλλά δεν ξέρεις τι είπες.

Διαφωνω τερμα με ολη τη παραγραφο.Ουτε στρατιωτικη πειθαρχεια γαλουχει ουτε προκαταρκτικη ασκηση της βασικης στρατιωτικης εκπαιδευσης ειναι. Το ακριβως αντιθετο τεινει να γινει. Ενα πανηγυρακι και μισο.

Διαφώνησε όσο θες , αν μου έλεγες και το γιατί θα ήταν ακόμα καλύτερα. Ασχετο αλλά δεν έχεις πάει φαντάρος ακόμα ε; χαχα κάνει μπαμ ! Αμφιβάλω δε αν έχεις παρελάσει ποτέ σου .

Οχι οποτε μας συμφερει λεμε να καταργηθει επειδη δε προσφερει τιποτα στη μνημη-εχει γινει παρωδια και οποτε μας συμφερει ειναι φασιστικος σχηματισμος που προκαλει τη βια.

Το μονο που σου προσφερει στην μνήμη η παρέλαση , είναι ο απόηχος μιας σφυρίχτρας και το εν δυό εν δυό του μαλάκα του γυμναστή που με το ζόρι και αυτός κάθεται και καίει τα χρήματα που του δίνεις εσύ για να σε παιδεύσει και αργότερα τα παιδιά σου.

Μα τον διαολό μου μέσα , ανάθεμα και αν ξέρεις τι συμβολίζει ακόμα και για σένα η παρέλαση.

Αρλουμπιτσες δημοτικου,αυθαιρετα συμπερασματα.Αμα ειναι να συνεχισεις τις παπαρουλες πες να μου να σταματησω.

Εν δύο, ένα δύο , εν δυό , ένα στο αριστερό !!! . . . ψηλά το χέρι greg, ΨΗΛΑ ΨΑΡΑ !

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ό,τι είπα για την πρώτη παράγραφο, είναι φανερό πως δεν πήρες πρέφα.

 

Για την δεύτερη παράγραφο, όταν ο άλλος έχει προσωπικό ρόλο συμμετοχής σε κάτι, δεν κάνει χαβαλέ. Και αν κάνει, εμπεριέχει αυτοσαρκασμό και αυτοκριτική, κάτι που γενικώς είναι ωραίο να συμβαίνει.

 

Τρίτη παράγραφος : οκ

 

Τέταρτη παράγραφος : Θεωρώ τους εορτασμούς άχρηστους, καθώς ή άντληση γνώσης και κριτικής σκέψης, ακόμα και στο maximum αν συμβεί, είναι ελλιπέστατη σε σχέση με την καθημερινή παροχή Παιδείας που θα έπρεπε να δίνουν μη κρετίνοι καθηγητές σε σοβαρά σχολεία. Επειδή όμως δεν υπάρχει ουτοπία, και επειδή όλα είναι μια αλυσίδα, καλό θα είναι με όσα "όπλα" έχουμε, να καλυτερεύσουμε τα πράγματα. Και αυτό, τουλάχιστον σε μένα μεταφράζεται στον τομέα εκδηλώσεις όπως το περιέγραψα παραπάνω, και πανηγυρικά αγνόησες. Και ναι, ταυτόχρονα θα συμβεί. Καταργούμε παρελάσεις, αρχίζουμε κάτι καλύτερο σαν τα παραπάνω.

 

Είσαι μαζί μου;;;; ΦΙΛΟΙ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Eμένα πάντως αυτή η εικόνα μου αρέσει...και αυτός ο βλάκας που μιλάει και κοροϊδεύει πίσω απ' τη κάμερα μάλλον είναι αυτός που έφαγε τις 7 απουσίες επειδή νομίζει ο,τι η 28η Οκτωβρίου είναι τα στραγάλια που πέταξε ο Μεταξάς στον Μουσολίνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε περιμενεις fidelio βεβαια να απαντησω στα χωρατα τυπου κατελη.

 

Καταλαβα τελος.Oι τυφλοι ειδαν.Κλασσικος χρηστης που γραφει για να γραφει.Ειρωνιες που ξεσηκωνουν Λαμπιρη και ασυνατρησιες παρασιριαλ Ανιτας Πανια.

 

Καποιος που να εχει να πει κατι σοβαροτερο απο παρλαπιπες μπορει να μου απαντησει που διαφωνει με αυτα που λεω αλλιως να παμε να μιλισουμε για ολυμπιακο που ειναι και σοβαροτερο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα στη τηλεοραση μια διαδηλωση απο καποιους που θελουν να λεγονται Ελληνες παιδια και καποιοι μεγαλοι που μαλλον τους κατευθυνουν για κομματικους λογους να κανουν διαδιηλωση κατα των παρελασεων. Α βρε, βρεγμενη σανιδα που χρειαζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ειδα στη τηλεοραση μια διαδηλωση απο καποιους που θελουν να λεγονται Ελληνες παιδια και καποιοι μεγαλοι που μαλλον τους κατευθυνουν για κομματικους λογους να κανουν διαδιηλωση κατα των παρελασεων. Α βρε, βρεγμενη σανιδα που χρειαζεται...

Έχεις απόλυτο δίκιο, όποιος διαφωνεί (γενικώς) είναι ανθέλλην, ύποπτος, τουρκόφιλος, προδότης και βάζελος.

Καλά, ίσως όχι βάζελος, όλα έχουν ένα όριο.

 

Προτείνω παραδειγματική τιμωρία. Αυτό με τη σανίδα είναι μια καλή αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αντι να γεμιζουν με υπερηφανεια που βλεπουν τα παιδια τους να κανουν παρελαση αυτοι κανουν διαδηλωσεις;Δεν τους ειδα πουθενα οταν τα "παιδια" καταστρεφουν περιουσιες.Λες και πηγαινουν σε κανενα εκτελεστικο αποσπασμα κανετε , σε αυτο ομως που θα συμφωνησω ειναι οτι η παρελαση δεν πρεπει να ειναι αναγκαστικη για κανεναν αρα να πηγαινει οποιος θελει .Δεν ειναι δυνατον στο 2007 να εξαναγκαζονται ανθρωποι να κανουν παρελαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε εδω εξαναγκαζεστε να πάτε στρατό στην παρέλαση-πασαρέλα κολλήσατε;

αλλά ναι, αυτό είναι άλλο τόπικ.

πάντως εγώ, για να την πω την αλήθεια μου, έκανα παρέλαση...

και δε θυμάμαι να νιώθω "ελπίδα του Έθνους", απόγονος των Μακεδονομάχων, των Σαλαμινομάχων, των Θερμοπυλομάχων και των "Βατράχων" του Αριστοφάνη ενώ περπατάω, το μόνο που σκεφτόμουν ήταν ότι με χτυπούσαν τα παπούτσια μου.

το πιο συναρπαστικό όλων δε, ήταν ότι προσπαθούσαμε να χωρέσουμε στα εσώρουχα το τρίπτυχο "κινητό-λεφτά-τσιγάρα" για να πάμε μετά για καφέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι κατα των ΥΠΟΧΡΩΤΙΚΩΝ παρελάσεων. Οποιος πο την αλλη θελει και νοιωθει εθνικο του καθηκον να παει να τιμησει δεν ξερω γω τι, να μπορεςι να το κανει. Προσωπικα παντως, την εχω λουφαρει απο ολες τις παρελασεις χωρις αντιποινα. Τι εκανα? Οχι, δεν ημουν ουτε The Mall (δεν υπηρχε τοτε), ουτε κοπροσκυλιαζα με γνωστους να ρουφαω φραπογαλο. Δουλευα μπετατζης για να βοηθησω την οικογενεια μου. Οποιος καλος διευθυντης τολμουσε να μου ζητησει να παραστω στην παρελαση για να τονωσει την δικη μου (και δικη του) εθνικη συνειδηση και να δειξει στους διευθυντες αλλων σχολειων οτι αυτος εχει το μεγαλυτερο μπουλουκι, επαιρνε μια ωραιοτατη απαντηση αναλογα με την ξεροκεφαλια και την επιμονη του. Δεν θα μου στερουσε κανενας ενα μεροκαματο για να παραστω στην στρατιωτικη παρελαση ενος εθνους που αναγκαζει ανηλικους να πηγαινουν οικοδομη για να βοηθησουν την οικονομικα χαλια οικογενεια τους. Ναι, απο μικρος ημουνα πολυ συνειδητοποιημενος σε τετοια πραγματα. Και εγινα ενας συγχρονος καπιταλας, ελευθερος επαγγελματιας που εκτιμα τη σκληρη δουλεια με τις αναλογες ανταμοιβες. Αμα δεν ιδρωσεις δεν βγαινει το ?????. (Sorry που οδηγηθηκε σε τοσο ακυρο συμπερασμα, αλλα ειναι η ωρα που γινομαι λιαρδα με βοτκα πριν την πεσω.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω μια ένδειξη πως υπάρχει έστω και ένας insomnia user που είδε το post μου, κατάλαβε τι λέει, συμφώνησε, και απλά βαρέθηκε να απαντήσει.

 

Το έχω σχεδόν ανάγκη.

 

Σε περίπτωση που όχι, αλλάζω την άποψή μου σε υποχρεωτική παρέλαση για όλες τις ηλικίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...