Προς το περιεχόμενο

Σχολικές παρελάσεις


marantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤΙ σχέση έχουν οι υποχρεωτικές παρελάσεις με τις πορείες? Σου απαγορεύει κανένας να κάνεις πορεία υπερ του εθνους, της ορθοδοξίας ή του βάζελου?

Το κύριο επιχείρημα με όσα διάβασα μέχρι τώρα είναι ότι η παρέλαση στην τελική είναι άχρηστη επειδή δε συμβάλει τελικά στην εθνική μνήμη. Και γω ρωτώ: Σου τονώνει την εθνική μνήμη η πορεία;

Και μιας και το πάμε και σε αντισυνταγματικότητες λόγω επιβολής απουσιών σε όσους δεν πάνε στις παρελάσεις, δεν είδα κανέναν να κλαίει επειδή είναι υποχρεωτική και η παρουσία στις σχολικές εκδηλώσεις με αφορμή τη γιόρτη της Δημοκρατίας aka πολυτεχνείο.

 

Α και το ΙΚΑ δικιά του εφαρμογή δεν ήταν,αναρχοφασιστοβαζελάκο μου;

Ναι όσο και να τσούζει μερικούς δικό του ήταν και αυτό.

Φασίστα μπορείς να με πεις, δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τον όρο.

Άντε το αναρχ... να το πάρω ως αποτυχημένη απόπειρα να με πικάρεις και να μη σου αλλάξω το μισό σοι στα μπινελίκια.

Αλλά πραγματικά θα σε παρακαλέσω να μη με ξαναπείς βαζελάκο.

 

 

Για τον Μεταξά ξέχασες να πεις για τους χιτλερικούς χαιρετισμούς των μαθητών και τα βασανιστήρια που περνούσαν οι αντιφρονούντες.

Αν μιλάς για το χαιρετισμό με το δεξί χέρι ψηλά τράβα να διαβάσεις κανα βιβλίο ιστορίας. Επειδή χαιρέταγαν έτσι οι Ναζί είναι ο χαιρετισμός ναζιστικός. Μήπως να φοράμε το χειμώνα σαγιονάρες επειδή φόραγαν και μπότες; Και για ποια ακριβώς βασανιστήρια μιλάς τον καιρό του Μεταξά;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators

Παρακαλώ πολύ τους συμμετέχοντες να μην προβαίνουν σε χαρακτηρισμούς. Δεν θέλω να αναγκαστώ να κλειδώσω το topic.

 

Σας παρακαλώ. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κύριο επιχείρημα με όσα διάβασα μέχρι τώρα είναι ότι η παρέλαση στην τελική είναι άχρηστη επειδή δε συμβάλει τελικά στην εθνική μνήμη. Και γω ρωτώ: Σου τονώνει την εθνική μνήμη η πορεία;

Και μιας και το πάμε και σε αντισυνταγματικότητες λόγω επιβολής απουσιών σε όσους δεν πάνε στις παρελάσεις, δεν είδα κανέναν να κλαίει επειδή είναι υποχρεωτική και η παρουσία στις σχολικές εκδηλώσεις με αφορμή τη γιόρτη της Δημοκρατίας aka πολυτεχνείο.

 

Δεν ξέρω αν η πορεία τονώνει την εθνική μνήμη. Εγώ το ανέφερα απλά ως δικαίωμα του πολίτη... να κάνει μια ειρηνική πορεία ή εκδήλωση με βάση τις πεποιθήσεις του και με προσωπική του πρωτοβουλία και όχι μέσω επιβολής.

 

Οσον αφορά το Πολυτεχνείο... δεν θυμάμαι τι σχολικές εκδηλώσεις κάναμε (άν κάναμε) γι'αυτό. Και το γεγονός οτι δεν θυμάμαι δείχνει οτι είναι πολύ πιο υποβαθμισμένη η εκδήλωση αυτή :-D

 

Επίσης κανένας δεν ανέφερε οτι είναι ανούσια η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου ή της 25 Μαρτίου.

Το θέμα προς συζήτηση για μένα είναι η επιβολή αυστηρών μέτρων από κάποιους διευθυντές σχολείων και η υποχρεωτική συμμετοχή σε μια παρέλαση. Το ζήτημα αυτό είναι καθαρά στην ευχέρεια του κάθε γυμνασιάρχη-λυκειάρχη και κάποιοι εκμεταλλεύνται ξεπερασμένες νομοθεσίες.

 

Δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση το δικαίωμα του διευθυντή ενός σχολείου να βάλει απουσίες σε οποιαδήποτε εκδήλωση του σχολείου... αυτό έλειπε.

Οποιος αδιαφορεί για τις επετείους ας πάει για μάθημα ή ας πάρει απουσίες... αλίμονο αν έμεναν οι μαθητές σπίτι για ύπνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάς για το χαιρετισμό με το δεξί χέρι ψηλά τράβα να διαβάσεις κανα βιβλίο ιστορίας. Επειδή χαιρέταγαν έτσι οι Ναζί είναι ο χαιρετισμός ναζιστικός. Μήπως να φοράμε το χειμώνα σαγιονάρες επειδή φόραγαν και μπότες; Και για ποια ακριβώς βασανιστήρια μιλάς τον καιρό του Μεταξά;;;;

 

Δεν κολλάω ποτέ σε σύμβολα... και οι Ρωμαίοι έτσι χαιρετούσαν και τα πιο πολλά σύμβολα των ναζί είναι αρχαία. Το ζήτημα είναι οτι το 99% αυτών που χρησιμοποιούν ναζιστικά σύμβολα το κάνουν λόγω ναζιστικών προτύπων και ιδεών και όχι γιατί έχουν μελετήσει αρχαία κείμενα και σύμβολα όπως η σβάστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και γω τη γνώμη μου.

 

Βρισκόμαστε στον Πειραιά και είμαστε 5 φανατικοί Ολυμπιακοί βρίζουμε βάζελους για χούντα και γουέμπλει, Ρότσα κλπ και ξαφνικά μας λέει ο δάσκαλος μάγκες έχω δωρεάν εισητήρια για ΠΑΟ Μπάρτσα.Ε τι κάνεις η δεν πας γιατί δε γουστάρεις ή πας και για να δεις Μπάρτσα.

 

Στο θέμα μας αν λοιπόν ο αγώνας είναι η παρέλαση εσύ δεν πας γιατί σου πιπιλίζουν άλλα ή γιατί θες να δεις τα κοριτσάκια με τα κοντά φουστανάκια και να πας για καφέ

Για το πιπιλισμα?Απλά τα πράγματα.Οταν 24/7 οι καθηγητές μιλάνε για φιλία και αδερφοσύνη των λαών, όταν σου βάζουνε να μαθαίνεις Ρίτσο, Διδώ Σωτηρίου,Βενέζη (τουρκόφιλους), Σαμαράκη που σε εμποτίζουν με διεθνιστικά και αντεθνικά ιδεώδη ε δεν γίνεται να βλέπεις σημαία και να νιώθεις κάτι.Οταν σου χουνε αποσπάσματα από το ημερολόγιο της Αννας Φρανκ και σου δίνουν την Ελένη του Ευρυπίδη (διεθνιστούλης και αυτός) αντί ένα φλογερό πατριωτικό κείμενο, όταν δεν ξέρεις ποιος είναι ο Γιαννόπουλος, ο Δραγούμης, ο Κνουτ Χάμσουν, Ο μεγάλος Εζρα Πάουντ τι να σκάμπασεις από επετείους.Γι αυτό θέλει αλλαγή το εκπαιδευτικό σύστημα.Οχι βέβαια με τη μέθοδο που συντελέστηκε τη δεκαετία 40 - 50.Αντί να πηγαίνουν εκδρομές τα παιδιά από μικρά στο άγαλμα στου Λεωνίδα, στο σπίτι του Παύλου Μελά , στο σπίτι του κολοκοτρώνη να τους λένε για το Μανιάκι , το Μεσολόγγι για τις σφαγές των Τούρκων τους λένε ποιηματάκια για τα κίτρινα παιδάκια.

Οπότε διώχνουμε όλους τους κοσμοπολίτες καθηγητές και τους στέλνουμε στην Αλβανία, Πακιστάν επειδή αγαπάνε τα παιδάκια εκεινα από κόμπλεξ καιρός να τα βοηθήσουν στις χώρες τους και να βάλουμε καθηγητές φλογερούς πατριώτες με κοινωνικές ανησυχίες.Πχ δε θα ταν άσχημο να βλεπαν τα παιδιά κείμενα της 17Ν, του Τσε, της Μαίνχοφ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, μην ξεγευγετε απο την κουβεντα. Για μενα ισχυει το σοφο Παν μετρον Αριστον. Ας το τηρησουμε αν θελουμε να σεβαστουμε ο ενας τον αλλον. ΟΙ Ελληνες ξεχωριζουν διαχορνικα για μερικα πραγματα, ενα απο αυτα ειναι η υπομονη τους σε καποια πραγματα και η δικαιωση τους σε βαθος χρονου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο καλό που έχουν οι σχολικές παρελάσεις, είναι οι μίνι φούστες.
Βουρ με το κινητο να τραβηξουμε φωτο με ανηλικα μπουτακια αχ το Δεληγιαννειο Παρθεναγωγειο παρελαυνει.:-D

Οι παρελασεις ειναι προιον της περιοδου Μεταξα δηλωσε χθες βουλευτης κομματος (παρεπιπτοντως κι αυτος δε φοραει γραβατα ιδια γραμμη ολοι LOL)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, μην ξεγευγετε απο την κουβεντα. Για μενα ισχυει το σοφο Παν μετρον Αριστον. Ας το τηρησουμε αν θελουμε να σεβαστουμε ο ενας τον αλλον. ΟΙ Ελληνες ξεχωριζουν διαχορνικα για μερικα πραγματα, ενα απο αυτα ειναι η υπομονη τους σε καποια πραγματα και η δικαιωση τους σε βαθος χρονου..

 

δηλαδή να κάνουμε "λίγες" παρελάσεις και στα μεγάλα κέφια να βάζουμε φωτιά σε καμιά σημαία..;

σχετικά με το γεγονός ότι ο έλληνας ξεχωρίζει πάντα διαχρονικά σε κάτι, σόρρυ αλλά αυτό εμένα μου φέρνει αυτόματα αρνητικά πράγματα στο μυαλό.

όσο για την υπομονή και τη δικαίωση... ναι, κάποτε θα πάρουμε την πόλη :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

afentiko7 έκανες ένα ποστ που αλήθεια μου άρεσε. Δεν θα μιλήσω για τα "καλώς ή κακώς" του Σαμαράκη πχ, για μένα "καλώς" είναι, απλά νομίζω πως δεν μπορείς να κατηγορήσεις το σχολείο για αμιγώς διεθνιστική συμπεριφορά. Γιατί δεδομένης της υπερευαισθησίας του ρόλου του, έχει να πει πολλά, σε λίγο χρόνο. Είχα πολλούς γνωστούς δεξιόφρωνες στην τρίτη λυκείου, που λυσσούσαν όταν τους δίδασκαν Μαγιακόφσκι πχ, αλλά όταν κάναμε αποσπάσματα από τα απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη, υπήρχε μια ισορροπία. Γουστάρω τα απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη, όπως γουστάρω την Ιλιάδα και την Οδύσσεια που διδασκόμασταν απείρως εκτενέστερα, όταν ήμασταν σε μικρότερες τάξεις, πιο ευαίσθητοι με τη σειρά μας στη διαμόρφωση χαρακτήρα. Δεν θεωρώ το θέμα "δίπλευρο" όμως. Πιστεύω πως στα σχολεία η μελέτη λογοτεχνίας θα έπρεπε να είναι βασικό μάθημα, και προσεκτικά διαλεγμένο. Και τα θρησκευτικά ακυρωμένα. Αυτά είναι μερικά μικρά βηματάκια, για να αρχίσει να βλέπει ο μαθητής τα πράγματα λίγο καλύτερα, για να μην υπάρχει η κατηγορία πως επιζητώ μονάχα κατάργηση παρελάσεων, χωρίς να προτείνω τίποτα.

 

Επίσης, ο Knut Hamsun υπήρξε από τους αγαπημένους μου συγγραφείς για κάποια περίοδο, και ακόμα τον έχω πολύ ψηλά. Παρότι όμως υπήρξε ακροδεξιός, ο τύπος δεν σκάρωνε πολιτική λογοτεχνία. Για μένα ήταν ένας κλασικός μετά την ώρα του. Οπότε και να υπήρχε στα σχολεία, τι θα άλλαζε; Τι θα μπορούσε να διδάξει έναν τριτολύκειο το μεγαθήριο αυτό που λέγεται "Η Πείνα";

 

Κάποια βήματα, πρέπει να γίνονται σταδιακά. Ναι, πρέπει να ξεπεράσουμε κάποτε την Πηνελόπη Δέλτα, τον Ρίτσο και την μεμονωμένη μελέτη της ιστορίας, επικεντρωμένη σε 2-3 γεγονότα, παρέλαση και τέρμα. Να γίνονται όμως, όχι το σημερινό χάλι. Αλλά βέβαια είδα τόσους να το υπερασπίζονται, που αρχίζω να αναρωτιέμαι για το αν πραγματικά το αξίζουμε όλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γίνονται όμως, όχι το σημερινό χάλι.
Εδω συμφωνω μαζι σου.

Δεν ειναι αναγκη να παρελαυνουν ανεργοι οπως περυσι (ειδατε χθες ηταν και καρατιστες).

Δεν ειναι οι εθνικες εορτες ευκαιριες να παρουσιασει ο καθενας τα προβληματα του ή τις αποψεις.

Ομως θα προτιμουσα να μην υπαρχει καταναγκασμος των μαθητων σωνει και καλα να παρελασουν.

Αλλα το θεμα εχει βαση στο σχολειο, τι ειδους διαπαιδαγωγηση κλπ...

Να βλεπουν οι μαθητες με αλλο ματι τη διαδικασια αυτη κι οχι σαν αγγαρεια ή δεν ξερω τι αλλο μπορει να σκεφτονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επειδή δεν θα ήθελα να κλειδωθεί και αυτό το topic, παρακαλώ να ηρεμήσουμε όλοι και να πέσουν οι τόνοι. Είναι κρίμα να "ξεφεύγουμε" τόσο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γινονται για χαβαλε και οχι για εκδηλωση μνημης τοτε θα επρεπε να ειτε να γινει πιο ορθα η διαδικασια των παρελασεων ή να υπαρχει ενας εναλλακτικος τροπος εδηλωσης μνημης των επετειων.

 

Οχι παντως να καταργηθουν οι παρελασεις.

 

Παρακολούθησα χθες από τηλεοράσεως την παρέλαση.

Ένα καρακιτσαριό και μισό. Ο Σαντάμ καλύτερες έκανε….

Φίλε αν δεν μπορούμε να τις βελτιώσουμε καλύτερα να τις καταργήσουμε…

Ο λόγος λοιπόν που παρελαύνουν μαθητές ξέρεις ποιος είναι? … να μαζέψουν κόσμο…αλλιώς τρεις κι ο κούκος….έβλεπα και αυτούς τους ''φιγουράτους'' με τα παράσημα…τι να σκεφτόταν άραγε???? πότε θα πάω σπίτι να φάω το κοκκινιστό με τις πατάτες , να ρίξω και έναν …. -μη το πω – και έναν υπνάκο μετά?

Στη Γαλλία οι παρελάσεις απ όσο ξέρω γίνονται απόγευμα έχουν χρώμα, θέαμα , βεγγαλικά…γιορτάζει το έθνος , όχι ο στρατός, οι νοσταλγοί οικτρών καταστάσεων, βιλοβασιλικοί, χουντικοί κτλ. Έβλεπα μια εκπομπή του Μαμαλάκη πριν καιρό, ο οποίος είχε παραβρεθεί σε παρέλαση της Γερμανίας …καμία σχέση, σα τελετή διοργάνωσης ολυμπιακών αγώνων ήταν, πέρασαν κάπου 60 μπάντες, πολύχρωμες στολές, φαντασμαγορικό θέαμα, αισιοδοξία κυρίως, ψυχαγωγία ,όχι σα το δικό μας το γκρίζο το μονότονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κλειδώθηκε το άλλο και είναι βλακεία να μείνουν αναπάντητα ερωτήματα, θα κλείσω την παρουσία μου στο thread (αν δεν ερωτηθώ ξανά) για τα περί τοπικής του kwmsen_7_klp. Όταν ο Bakunin άρχισε την δράση του στον φιλοσοφικό χώρο, βρισκόταν εύκολα μέσα στις μαρξιστικές (και όχι λενινιστικές περί αναδιάρθρωσης Κόμματος) βάσεις θεώρησης της οικονομικής σκοπιάς των πραγμάτων. Αν το αρνείσαι, δεν έχεις διαβάσει Μαρξ, Μπακούνιν, ή και τα δύο, ή τα διάβασες και δεν πήρες πρέφα, διόλου απίθανο. Η μετοτινή του απόσχιση ήταν επόμενο να συμβεί, συνέβη, και άρχισε το παιχνίδι της κριτικής του Μπακούνιν ως προς του Μαρξιστές όμως, και όχι τον ίδιο τον Μαρξ, τον οποίο και θαύμαζε, θεωρούσε πιο εξελιγμένο, και μετέφραζε τα έργα του στα ρώσικα. Προτού λοιπόν παραπέμψεις κάποιον για ξαναδιάβασμα, βάλε στον καθρέφτη την παντογνωσιά σου, ρώτα και εκείνον τον φίλο σου που καίει σημαίες να μας πει τι παίζει τελικά, γιατί εγώ αλλιώς τα ξέρω. Κάποιος από τους τρεις μας, είναι ανιστόρητος στην παρέα. Ποιός όμως;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολούθησα χθες από τηλεοράσεως την παρέλαση.

Ένα καρακιτσαριό και μισό. Ο Σαντάμ καλύτερες έκανε….

Φίλε αν δεν μπορούμε να τις βελτιώσουμε καλύτερα να τις καταργήσουμε…

Ο λόγος λοιπόν που παρελαύνουν μαθητές ξέρεις ποιος είναι? … να μαζέψουν κόσμο…αλλιώς τρεις κι ο κούκος….έβλεπα και αυτούς τους ''φιγουράτους'' με τα παράσημα…τι να σκεφτόταν άραγε???? πότε θα πάω σπίτι να φάω το κοκκινιστό με τις πατάτες , να ρίξω και έναν …. -μη το πω – και έναν υπνάκο μετά?

Στη Γαλλία οι παρελάσεις απ όσο ξέρω γίνονται απόγευμα έχουν χρώμα, θέαμα , βεγγαλικά…γιορτάζει το έθνος , όχι ο στρατός, οι νοσταλγοί οικτρών καταστάσεων, βιλοβασιλικοί, χουντικοί κτλ. Έβλεπα μια εκπομπή του Μαμαλάκη πριν καιρό, ο οποίος είχε παραβρεθεί σε παρέλαση της Γερμανίας …καμία σχέση, σα τελετή διοργάνωσης ολυμπιακών αγώνων ήταν, πέρασαν κάπου 60 μπάντες, πολύχρωμες στολές, φαντασμαγορικό θέαμα, αισιοδοξία κυρίως, ψυχαγωγία ,όχι σα το δικό μας το γκρίζο το μονότονο.

 

Στο Love Parade ? :P

Υποτίθεται ότι ο στόχος της παρέλασης είναι η ανύψωση του εθνικού φρονήματος και της εθνικής υπερηφάνειας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...