Προς το περιεχόμενο

Οδηγός εγκατάστασης Ubuntu, μέσα από τα Windows! Πιο εύκολο δεν γίνεται !!!


TurboJugend

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα αρχίσει να ψάχνω αλλά με πρόλαβες..έριξα μια ματιά στα links και είδα,έχει έναν αναλυτικό οδηγό.Θα δοκιμάσω από αύριο μιας και σήμερα δεν έχω όρεξη για πολλά πολλά...αν κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα ας postαρει(είτε το λύσει είτε ψάχνει βοήθεια) να δούμε τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καταρχην συγχαρητήρια

Το βιντεο το ειδα και πραγματι είναι φοβερο.

Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το εξης:

Εχω ενα iMac και εχω βάλει τα XP.

Μεσα από εκει κάνω εγκατάσταση τα Ubuntu αλλα οταν κανει επανεκινηση δεν αναγνωριζει το πληκρολογιο οποτε δεν μπορώ να επιλεξω να προχωρήσει σε Ubuntu.

Καμμιά ιδέα?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://discussions.apple.com/thread.jspa?threadID=1097591&tstart=0

Από ότι διαβάζω σε αυτή τη συζήτηση στα Apple forums, είναι συνηθισμένο πρόβλημα σε κάποιουs Mac (se grub, lilo, bootcamp & windows bootloader).

Οι λύσεις φαίνονται να είναι 3, κατα σειρά προτερεότητας,

1. Αναβάθμισε το firmware του iMac σου.

2. Βγάλε όλες τις usb και firewire συσκευές, εκτός από το keyboard, από το Mac σου ενώ bootaρεις, αφού μπεις στο λειτουργικο που θες τις βάζεις πίσω.

3. Δοκιμασε με ένα άλλο keybard, όχι της Apple.

4. ta 2,3 mazi.

 

Δύσκολα τα πραγματα αλλά τι να κάνεις... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Slipknot, έβγαλες άκρη με το Fast800 ;

 

Ακόμη τίποτα.Δεν είχα χρόνο χτες να ασχοληθώ γιατί έπρεπε να κάνω κάποια πραματάκια στο pc(τα οποία ακόμη δεν έχω τελειώσει) και δεν ξέρω πότε θα μπορώ να ασχοληθώ.Το βραδάκι ίσως κάτσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Basika den einai toso rodina ta pragmata.

Egw to egkatestisa kanonika xoris kanena problima.

Ekana to lathos omws na kanw update oxi sto 7.10 alla mou bgale na anabathisw arketa pragmata tis 7.04 meta to reboot pou zitise exase to diktio opote kai to internet :). Kati problima sto HAL ebriske ti einai den xw idea .... tespa exw router oxi usb modem. Kata alla perasa arketa programata kai to AMSN eixa ixo eblepa kai video mia xara.

Kanw ksana egkatastash prosexw tora den pernaw to HAL sta updates reboot ola ok. Paw na perasw to automatix de perniotan !!!! Enteli me ta 1000 zoria kai manual apo tin selida mpike. Meta eblepa se oti pigena na perasw ebgaze arketa errors apo to openoffice alla to install ginotan kanonika opote den edosa simasia. Paw na balw to AMSN den empene giati elipe to TLS .... me ligo google briskw tin lisi to ftiaxnw giati to link pou dine to AMSN den epeze. Epita piga na ftiaksw tin analisi giati einai apo default sta 1024x768 kai den alazei. Diabazw oti prepei na perasw gia arxi tous nvidia drivers opou einai klidomenoi. Mpenw tous kanw enable kanei to install kanonika kai mou lei reboot. Kanw to reboot kai papala den fortonei o X SERVER mou bgazei ean thelw na brw pou einai to error kitaw ena doc arxio kai den briski tin karta mou grafikwn mia 8800gts pou exw. Telos bgazei the X server is now disabled. Restart GDM when it is configured correctly kai papala pame gia nea egkatastash malon ean kapios den exei kapoia idea pws to sonw.

 

Lipame pou to leo alla thelei poli poli poli douleia akoma gia na ginei stable. Egw skeutome na to kratisw apla ean katsi problima me ta windows na mporw na mpw meso autou na kanw kanena backup ktl ktl den leei gia parapanw xrisi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο Ubuntu/Kubuntu μπορούμε να εγκαταστήσουμε;

Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται πάντως.

EDIT : Μόνο για ubuntu και τα παρεμφερή τελικά. Έχει εγκαταστήσει κανείς το Kubuntu ? Για ελληνικά, automatix κτλ κτλ δεν αλλάζει κάτι (δραματικά) θέλω να ελπίζω, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@afterforever: Δραματικά όχι δεν αλλάζει, αλλά δεν θα μπορείς να παρακολουθείς τον οδηγό κατά γράμμα, αν θες όμως όταν φτάσεις σε αδιέξοδο ρώτα :)

 

@radeon9700: Πρώτα από όλα είσαι γκαντέμης και μάλιστα πολύ, διότι λές ότι την πρώτη φορά όλα δούλεψαν ρολόι, αλλά έκανες update μέσα από το Linux και αναγκάστηκες να ξαναξεκινάς. Παρ' όλα αυτά όμως τα πράγματα είναι ρόδινα γιατί αν θελήσεις να το ξεφορτωθείς, επειδή σε εσένα έτυχαν όλα στραβά ρε αδερφέ, μπορείς να το κάνεις πανεύκολα :).

Τώρα στα προβλήματα που αντιμετώπησες, έκανες σφάλματα από μέρους σου,

1. έκανες update πολλά πράγματα χωρίς να διαβάσεις λεπτομέριες για το τι είναι, θα μπορούσε να σε ενημέρωνε κάποιο ότι δεν σε αφορά, ή δεν συνίσταται για κάποιους λ.χ.. Είναι κάτι που θα το έκανες μόνο μια φορά, και άρα δεν υπήρχε λόγος να είσαι βιαστικός, τουλάχιστον όχι και στην δεύτερη εγκατάσταση ;).

2. Όταν σου συνέβει το πρόβλημα με τον X server γιατί δεν ρώτησες ; Η λύση είναι πολύ απλή... όταν είσαι στην κονσόλα, γράψε sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg και απάντα στα ερωτήματα που σου θέτει, μην ξεχάσεις να βάλεις και την ανάλυση που θες :P.

3. Στο video, έχω κάποια errors και λέω καθαρά, να τα ξαναεγκαταστήσεται ακόμα και αν φαίνεται πως παίζουν.

4. Δεν έχει πρόβλημα το ubuntu με stability, έπρεπε αφού είναι οι πρώτες σου εμπειρίες, να είσαι πιο προσεκτικός, κατι σαν το σεξ (για τις κοπέλες) ένα πράγμα, δεν θες να φοβηθείς κάτι όμορφο επειδή δεν πρόσεξες την πρώτη φορά...

 

Σε εσένα θα πρότεινα να το βγάλεις όλο, να το ξαναβάλεις (πάνω κάτω σε καινούριο υπολογιστή σαν το δικό σου, 20 λεπτάκια υπόθεση έιναι). Να προσέξεις τι θα αναβαθμίσεις την πρώτη φορά, ας είναι τόσα πολλά, μόνο μια φορά θα είναι τόσα, προφανώς εκεί μέσα υπάρχει μέχρι και kernel upate, καθόλου σοφό να το κάνεις μαζί με όλα τα άλλα. Να βάλεις τους nvidia drivers από το automatix καλύτερα, όπως εγώ στο video. Δυστυχώς εδώ έχεις δίκιο, παρότι οι drivers είναι gg, υπάρχουν συχνά καταρεύσεις xserver, ευτυχώς ένα reconfigure xorg-xserver σώζει τη μέρα.

 

Ελπίζω να βοήθησα, και μην στραβώνεις, την πρώτη φορά που χρησιμοποίησες windows τα είχες εγκαταστήσει κιόλας; μήπως δεν τα χάλαγες συνέχεια ενώ πείραζες το pc, για να μάθεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ebala to Kubuntu fenete kalitero ekana kai ta updates prosexontas xoris na mou to peis kiolas :) Pou na ksera nomiza einai san to live update twn windows ta bazis ola restart kai ola mia xara :P

 

Erotisoules twra, pou sto kalo einai i consola na grapsw tin entoli ama ksanatixi afou den fortonei kan ton x server ??

Sto kubuntu exei kati paromio tou automatix ???

Episis ebala teamspeak sindethika kanonika akouw tous allous alla den me akoun. Kitaksa apo to kmix nomizw legete to mic einai enabled kai i mpara sto full alla sinexizw na min akougoume me tipota .... kanena tip ???

Kita ta 95 eixa to problima sta windows giati itan karamoufa tou kerata opote ithele egkatastash kathe treis kai ligo :P eh min ksanagirisoume pali se kini tin epoxi ase pou tote eimastan neoi :P

 

thanx gia tin help :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτιμήσεις το συγκεκριμένο τρόπο, θα έχεις και Compiz Fusion :D.

 

Δεν υπάρχει κανένα ρίσκο με αυτό τον τρόπο, ξαναλέω, απλώς εγκαθιστάμε σε ένα φάκελο στο δίσκο, σαν να επρόκειτο για κάποιο προγραμματάκι! Δες το video, θα δεις τι εννοώ.:D

 

@Radeon9700: Τα windows δεν εγκαθιστούν τις αναβαθμίσεις όλων των προγραμμάτων σου ταυτόχρονα, από αυτές τις αναβαθμήσεις τα 4/5 αφορούσαν εφαρμογές και συνοδευτικά τους αρχεία, εξου και κοιτάς την πρώτη φορά. Δεν έχω μπροστά μου τώρα kubuntu, αλλά λογικά στο control panel που έχει, θα βρείς την ρύθμιΚση για τον Κήχο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ειδα το βιντεακι και ειναι φοβερο. Αλλα οταν παω να τρεξω τον wubi παει να μου εγκαταστησει το ubuntu 7.04

Eγω θελω τον 7.10... Μπορω να το αλλαξω μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορείς και μέσα από την διανομή να κάνεις upgrade, αν και κάποια παιδιά είχαν προβλήματα με το Gutsy, ίσως να έχουν λυθεί πλέον.

 

Για το upgrade κοίτα σε αυτό το νήμα, έχουν αναφερθεί πολλά:

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=217538

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...