Προς το περιεχόμενο

Οδηγός εγκατάστασης Ubuntu, μέσα από τα Windows! Πιο εύκολο δεν γίνεται !!!


TurboJugend

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εβαλα και μου κατεβαζει το iso. Η βλακεια ειναι οτι σερνεται πολυ ασχημα. μαλλον ο server δεν ειναι και ο πιο ενδεδειγμενος.

Το χειροτερο ειναι οτι εκατσα χτες και κατεβασα το 7.10 με σκοπο να το βαλω σε VM αλλα τελικα θα δοκιμασω μεσω wubi, και δε μπορω να περιμενω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

φιλε μου σε ευχαριστώ για το πολύ ωραίο βίντεο και για το έναυσμα να περάσω στο pc αυτό το καταπληκτικό πακέτο ubuntu!!

μπήκε εύκολα άνετα βλέπει ότι σκληρό έχω εσωτερικό και εξωτερικό, συνδέθηκε με το ρουτερ άνετα, κατεβάζει ενημερώσεις, παίζει μια χαρά και πραγματικά δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο τα παραθύρια για έναν απλό χρήστη που σερφάρει και κατεβάζει πράμα απο το ιντερνετ... περιμένω να τελειώσουν όλες οι ενημερώσεις και να το δω αναλυτικά!!

μπράβο και στους ανθρώπους που έκαναν το wubi και το automatix αλλά και στον κόσμο που έστησε το ubuntu για την πολύ καλή δουλειά τους...

Μια ερώτηση μόνο... πως γίνεται να τρέχω το wubi αλλα να διαβάζει το iso απο το σκληρό ώστε να μην χρειάζεται να το κατεβάζω κάθε φορά στο μηχάνημα που θέλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... 2 τα χαράματα και μαθαίνω το ubuntu!

Το πέρασα και στο λάπτοπ που δεν είχε κανένα πρόβλημα!

Μέχρι και το wireless βρήκε και συνδέθηκα απροβλημάτιστα...

msn ok / azureus ok / swiftfox (firefox) ok / ήχος ΟΚ / Ελληνικά ΟΚ και στο πληκτρολόγιο και στο περιβάλλον...

τι να λέμε είναι πραγματικά ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ...

το μόνο πρόβλημα που έχω είναι οτι δε μπορώ πως να ακυρώσω το touchpad να μη κάνει κλικ οταν πατάω στην επιφάνεια αλλά μόνο στο left click button... καμια βοήθεια? είναι λίγο σπαστικό γιατί τα κάνω μπάχαλο με το tap to click :P

Επίσης τα updates που μου βγάζει πάνω δεξιά με το αστεράκι τα κατεβάζω ή όχι ?

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 πηγε μου παν παλι φύγεε...

λοιπόν ήταν ΟΛΑ καλά μέχρι που βρήκα κατι οδηγίες για να παίζει σωστά το synaptics touchpad μου και ξεκίνησα να κάνω edit το xorg.conf

>
http://kimchimik.humandroids.net/2007/08/31/configue-synaptics-touchpad-in-ubuntu-feisty-fawn/

Δυστυχώς μου έβγαλε το λάθος X server που λέει στις οδηγίες και το θέμα είναι πως ΔΕ με βάζει σε command prompt για να το διορθώσω... απλά παγώνει... εχω κάνει backup το xorg.conf αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να μπώ με άλλο τρόπο και να το αντικαταστήσω με το παλιο!

μη ξαναστήνω βαριέμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τελικα τα δοκιμασα ετσι χτες και σημερα τα περασα κανονικα μεσω live cd, σε ειδικο παρτιτιον που εφτιαξα και πλεον διαλεγω ποιο λογισμικο θελω.

Ολα καλα και φοβερα, πολλες δυνατοτητες, ελευθερια κινησεων, ταχυτητα κλπ. Δυο προβληματακια εχω μονο που ειναι off topic βεβαια αλλα τα αναφερω ετσι για την ιστορια.

Ανα τακτα χρονικα διαστηματα 10-15sec η οθονη κανει κατι σαν adjustment, σαν να αναβοσβηνει στιγμιαια, πολυ στιγμιαια ομως, για να προσαρμοστει. Μαλλον φταιει η καρτα γραφικων;

Και το δευτερο ειναι οτι δεν εχω βρει αξιοπιστο downloader που να δουλευει με flashgot για rapidshare links.

Τελος παντων, θα λυθουν συντομα πιστευω, ειδικα το δευτερο ειναι καθαρα θεμα εξοικειωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τελικά το γλωσόφαγα!!

με τη βλακεία να πειράξω τον X server αναγκάστηκα να το ξαναπεράσω... ευτυχώς είχε κρατήσει το iso στο wubi-save φακελλο και το πέρασε γρήγορα...

ΟΜΩΣ αποφάσισε να μη παίξει αυτή τη φορά το wireless!! το λαπτοπ με windows συνδέεται κανονικά αμέσως... έκανα ακριβώς τα ίδια με την άλλη φορά δεν άλλαξα τίποτα στις ρυθμίσεις και όμως ΔΕΝ βρίσκει το ρούτερ... πάω για 3 και τελευταίο ξαναπέρασμα και μακάρι να είναι οκ γιατί πραγματικά μου άρεσε παρόλα τα 1-2 μικρά προβληματάκια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@matrix,anthony,giorgos: Thanks παιδιά!

 

@check2fire: Για πιο λόγο κάποιος να προτιμήσει virtual box ακριβώς; Επίσης τι παραπάνω έχει να του προσφέρει μια εγκατάσταση σε ξεχωριστό partition εκτός από κόπο στην συγκεκριμένη στιγμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mέσω virtual box το ubuntu θα τρέχει τουλάχιστον με διπλάσια ταχύτητα.Τώρα για καθαρή εγκατάσταση είναι επιλογή δικιά σου αν το κάνεις κάποια στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ το ubuntu θα μου φάει το ΣΚ...

τελικά κατάφερα να συνδέσω το wireless αφού το ξαναμαναπερασα...

ολα καλά μέχρι πέρασα και το automatix το έτρεξα ολα καλά... και μετά κατέβασα τα updates...

Μόλις έκανα restart βγάζει το μύνημα Failed to initialize HAL...

Εψαξα στα φόρα και ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΗΝ ΛΥΣΗ...

γράφουμε στο terminal

 

sudo /usr/lib/hal/hald-generate-fdi-cache

 

ΚΑΙ ΜΕΤΑ RESTART...

σε περίπτωση που την πατήσει κανεις!!

oufffffffffffff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@check2fire: έχω κάμποσες εγκαταστάσεις ubuntu (από το Hoary) δόξα το θεό. Από που ακριβώς βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν έχω ;

 

Tο θέμα είναι για τους νέους χρήστες να το δοκιμάσουν χωρίς να έχουν να φοβηθούν τίποτα αλλά ούτε και να χάσουν τίποτα, και παρά τα όσα λές (και δεν στηρίζονται πουθενά) ένα virtual machine απλά θα σέρνεται μπροστά σε μια εγκατάσταση με virtual fs, και θα είναι ακόμα πιο περίπλοκη από μια εγκατάσταση από liveCD.

 

Τώρα για να επιμένεις κάτι θα ξέρεις, μοιράσου το μαζί μας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια.Προσπαθώ εδώ και μέρες να βρω άκρη με αυτό το καταραμένο το sagem της otenet.Πρέπει να τα χω καταφέρει εν μέρει.Το modem τελικά πρέπει να κατάφερα να το κάνω να το αναγνωρίσουν τα ubuntu αφού στην κονσόλα έγραφε modem operational και όταν το σύνδεσα ξανά αναβόσβηναν τα λαμπάκια.Το πρόβλημα μου φαίνεται πρέπει να είναι μετά,στο σημείο που πρέπει να βάλεις τα username κλπ.Χρησιμοποιώ τον οδηγό από το forum του pc magazine(εδώ).Όταν δίνω στη κονσόλα pon ueagle-atm για να συνδεθώ(αφού έχω συμπληρώσει username κλπ σύμφωνα με τον οδηγό) μου λέει operation terminated ή κάτι τέτοιο και μετά ξανακάνει προσπάθεια και βγάζει συνέχεια το ίδιο.Δεν ξέρω τι να κάνω.Καμιά ιδέα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...