Προς το περιεχόμενο

Οδηγός εγκατάστασης Ubuntu, μέσα από τα Windows! Πιο εύκολο δεν γίνεται !!!


TurboJugend

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Όχι ακόμα το παλεύω.Το γεγονός όμως ότι τα κατάφερα να αναγνωριστεί το modem είναι θετικό.Θα προσπαθήσω και αν καταφέρω τίποτα θα ειδοποιήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Slipknot, για δώσε ένα pon ueagle-atm -v και πες μου τι σου βγάζει...

 

Επείσης καλό θα ήταν να δοκίμαζες μια επανεγκατάσταση των debs... υποθέτω ότι δεν έβαλες driver άλλου πυρήνα καθώς το παιδί που έγραψε στο pcmag ήταν σαφής επ' αυτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TurboJugend έδωσα pon ueagle-atm -v και μου βγάζει το εξής :

 

Plugin ppoatm.so loaded.

/usr/sbin/pppd : unrecognized option '-v'

pppd version 2.4.4

Usage : /usr/sbin/pppd [ options ], where options are :

<device>

<speed>

<loc>

syncmap

auth

connect

crtsets

defaultroute

file<f>

modem

mru<n>

Δίπλα απ' όλα αυτά(device και κάτω) μου λέει τι κάνει το καθένα,όπως καταλαβαίνω..

 

 

Πάντως όταν δίνω pon ueagle-atm για να συνδεθώ μου βγάζει αυτό :

 

Plugin ppoatm.so.loaded.

Using interface ppp0

Connect: ppp0 <--> 8.35

Remote message : deny authentication denied

PAP authentication failed

Connection terminated

Το βγάζει αρκετές φορές(το ίδιο) και μετά σταματάει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Matrix: Ναι γιατί παίζει ρόλο η ανασυγκρότηση των windows και ειδικά άν έχεις πολύ μεγάλο δίσκο, καλά κάνεις.

 

@Slipknot: Δεν έχει verbose mode περιέργως... τέσπα αλλά από το δεύτερο output που δίνεις, λέει ότι έχεις λάθος τους κωδικούς/όνομα χρήστη ή τέλος πάντων κάτι παίζει και δεν τα δέχεται ο ISP. Για κοίτα το λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, επειδή το είχα ψάξει και εγώ πριν από κάμποσο καιρό με το wubi, τελικά είχα αποφασήσει να μην το εγκαταστήσω γιατί θα ήτανε αρκετά πιο αργό από την κανονική εγκατάσταση μιας διανομής. Δεν το είδα προσωπικά, αλλά έτσι έμαθα από αξιόπιστους ανθρώπους. Τώρα έχει αλλάξει τίποτα? Εννοώ μπας και έχει εξελιχθελι το wubi τόσο που ναι μεν είναι πιο αργό αλλά λίγο και αξίζει να το βάλουμε. Ποια η γνώμη σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από το πόσο μεγάλος είναι ο δίσκος, το virtual fs που δημιουργείς και φυσικά από το πόσο καλά κατανεμημένα είναι τα δεδομένα σε αυτόν.

 

Σε εμένα πάντως με 250άρη sata2 με μια ανασυγκρότηση πριν το wubi, πάει με ίδια ταχύτητα με την κανονική μου εγκατάσταση, που είναι σε 200άρη sata2. Αν δεν κατακερματιστεί το vfs λόγω κακής συγκρότησης δίσκων, θα πηγαίνει αργά. Ρίξε δυο ανασυγκροτήσεις καπάκι στα ρημάδια τα win, και εμπειρικά θα είσαι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, πολύ ενθαρυντικό αυτό που λες. Και κάτι ακόμα. Από ότι κατάλαβα η νέα έκδοση του wubu υποστηρίζει και τρισδιάστατα γραφικά? Δηλαδή θα μπορώ να κάνω αυτό που ανοίγουν καμιά 50αριά βίντεο μαζί και περιστρέφουν το desktop γύρω-γύρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλος ο οδηγος αλλα με μενα υπαρχει προβλημα..

Κατεβασα κανονικα το iso κανει restart περνανε οι μπλε οθονες,γινονται ολα κανονικα και μετα σε καποιο σημειο βγαζει ενα μήνυμα για λαθος με τον x server κατι τετοιο.

Τι μπορει να φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά σε εσένα τουλάχιστον περνάνε οι μπλέ οθόνες....

Εγώ που δεν τις είδα ποτέ τι να πώ;

Ακόμα από το πρώτο πρώτο στάδιο ,αυτό του bootloader ,και όταν επιλέγω ubuntu ,μου εμφανίζει μήνυμα λάθους για κάποιο hal.dll που λείπει και κάτι τέτοια.... Το hal - ι του το μαύρο δηλαδή :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα πατησα αλτ+f4 με εβγαλε στην κονσολα,πατουσα την εντολη halt μηπως κλεισει το λαπτοπ αλλα τπτ.Αναγκαστηκα να το κλεισω απο το κουμπι.Αν ξερει κανεις help!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στους 2 προτείνω να το απεγκαταστήσετε (στο βίντεο φαίνεται ότι είναι ευκολότατο) & μετά να το ξαναπεράσετε, δυστυχώς είναι στο στάδιο που μπορεί να γίνει τυχαίο λάθος (beta):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω κανει 3 απεγκαταστασεις μεχρι τωρα και μου βγαζει το ιδιο μηνυμα.Δεν εχω κανει λαθος πουθενα γιατι η διαδικασια οπως ειπες και εσυ ειναι πανευκολη οποτε και να θες να κανεις καπου λαθος ειναι δυσκολο.

Τι μπορει να φταιει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...