Προς το περιεχόμενο

Οδηγός εγκατάστασης Ubuntu, μέσα από τα Windows! Πιο εύκολο δεν γίνεται !!!


TurboJugend

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ιδέα δεν έχω, λες να πρόκειται για faulty download;

Αν έχεις όρεξη ξανακατέβασε το wubi, μιας και από όσο λέει σου λέιπει ένα dll του, θα μπορούσε να είναι αυτό.

 

Έχω σκαλώσει και εγώ τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Επανέρχομαι με περισσότερες πληροφορίες μήπως βοηθήσω..

Αφου περνάει η μαύρη οθόνη και βγάζει κάποια οκ βγάζει μια μπλε οθόνη με το εξής μήνυμα:

"Failed to start the X server( your graphical interface).It is likely that it is not set up correctly. Would you like to view the X server output to diagnose the problem? "

 

Απο κει και περα με βγαζει σε μια κονσολα που κανω log in με τα στοιχεια που εδωσα και μετά το χαος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κονσόλα που είσαι, δώσε ένα "sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg" (χωρίς τα εισαγωγικά) και απαντάς προσεχτικά στους διαλόγους.

 

Τι κάρτα γραφικών έχεις ;

 

Συμπεραίνω ότι για να φτάσει να φορτώσει Xserver τελικά πήγαν όλα καλά με την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel® Graphics Media Accelerator Driver for Mobile Report

 

 

Report Date: 11/08/2007

Report Time[hr:mm:ss]: 21:10:07

Driver Version: 7.14.10.1227

Operating System: Windows Vista Home Premium* , (6.0.6000)

Default Language: Greek

DirectX* Version: 10.0

Physical Memory: 1013 MB

Processor: x86 family 6 Model 15 Stepping 13

Processor Speed: 1795 MHZ

Vendor ID: 8086

Device ID: 2A02

Device Revision: 0C

 

Λοιπον εχω την πάνω κάρτα γραφικών στο laptop..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ εγραψα την εντολη και μετα μου βγαλε πανω απο 20 ερωτήσεις και απαντησα σε ολες τυχαια γιατι δεν ηξερα να απαντηασω.Και μετα τιποτα παλι στην κονσολα.

Απο την κονσολα πως κλεινω το pc? γιατι ολο το κουμπι παταω.

 

Παντως το πρώτο μηνυμα που μου εβγαλε ηταν αυτο :

No x server known for your video hardware

 

There is no video hardware installed on this machine(e.g serial console only) or the discover pprogram was unable to determine which X server is appropriate for the video hardware.

This could be due to incomplete information in discovers hardware database or because your video hardware is not supported by the available X servers.

 

Μετα μου βγαλε πολλες ακομη ερωτησεις που απάντησα στην τυχη γιατι δεν ηξερα.

Αυτα νομίζω πιο αναλυτικά δεν μπορουσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, δεδομένου ότι δεν είμαι εκεί δεν μπορώ να απαντήσω τις ερωτήσεις :).

 

Τι να σου πω, φαίνεται πως είσαι άτυχος πολύ, δοκίμασες να απεγκαταστήσεις και να επανεγκαταστήσεις μέσα από το wubi ? Ξέρω ότι φαίνεται αστείο, αλλά επειδή τις πληροφορίες για το hardware σου τις μαζεύει και από τα windows, μια τέτοια δοκιμή μπορεί να σε βοηθήσει.

 

Γενικά πάντως οι ερωτήσεις είναι απλές, αυτές που δεν γνωριζεις να απαντήσεις, η default επιλογή συνήθως είναι και η σωστή... τι να πω, είσαι άτυχος ρε γμτ. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω, επειδή βλέπω ότι θέλεις πολύ να το δοκιμάσεις, αν έκανες απεγκατάσταση, και επανεγκατάσταση με το wubi installer, και δεν είδες βελτίωση, δοκίμασε αυτό.

 

Κατέβασε το ubuntu από το ubuntu.com κάψε το ISO σαν image σε ένα δισκάκι, και μετά κάνε boot από CD, να δεις αν σου φορτώνει τον X με το liveCD. Μην αγχώθείς το ubuntu θα τρέχει μέσα από το δισκάκι, δεν θα πειράζει τους δίσκους, αν θελήσεις να το εγκαταστήσεις, έχει το setup shortcut πάνω στην επιφάνεια εργασίας.

 

Βασικά να δουμε αν σου φορτώσει τον Χ με το liveCD θέλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν υπάρχει καί έκδοση wubi γιά το 7.10 αλλά προσωπικά δεν μ' αρέσει η εγκατάσταση μέσω virtual disks όπως επίσης ούτε μέσω liveCD (όχι γιά κανένα άλλο λόγο αλλά απλά δεν μού δίνει τη δυνατότητα να επιλέξω θέση τού grub)

Πήγα τελικά με το εναλλακτικό CD γιατί ήθελα οπωσδήποτε τον bootloader σε δισκέτα.Μέσα δε στον menu.lst καταχωρήθηκαν αυτόματα καί άλλες δύο εγκαταστάσεις λειτουργικών μία των XP καί μία των vista.

Mη το ψάχνεται εσείς τόσο πολύ.Εγώ έχω κάνει το pc σκέτο εργαστήριο δοκιμών!

Από το 2002 πού έπαιζα με redhat ποτέ δεν με..πρόδωσε στο boot up η εγγραφή τού (LILO τότε που ήταν πιό ισχυρό από το grub), στη φτωχή δισκετούλα.

Nα πω καί την εμπειρία μου από Kubuntu.Σαφώς ομορφότερο απ΄όλα το KDE (γιά μένα προσωπικά) αλλά όπως είπε καί κάποιος άλλος φίλος σε συγκριτικό, σχετικά βαρύ καί με περιττά στοιχεία.

Οπότε η διανομή Ubuntu τού Gutsy είναι η πολύ ευχάριστη έκπληξη.

 

Καί ρωτώ τώρα κι εγώ γιατί ο totem δεν μού δίνει την επιλογή γιά να αλλάξω υπότιτλους κατά την αναπαραγωγή ταινίας dvd?

καί

πώς κάνω visible τα αόρατα αρχεία της δισκέτας?Κάποτε τα έβλεπα καί τα επεξεργαζόμουν.Τώρα?

Με Linux καταπιάστηκα πάλι το τελευταίο διάστημα.Οπότε δεν είμαι ο συνειδητοποιημένος Λινουξάς πού είναι έτοιμος να..κατασπαράξει τον Μπιλ Γκέιτς!

Στις σκέψεις μου τώρα είναι η δοκιμή τού McOS πού δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις τα δίκια σου για το virtual disk, αλλά για μια πρώτη γνωριμία, είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή (για γνωριμία) αυτή τη στιγμή, ειδικά με το φόβο που έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν κάποιοι.

Στα ερωτήματα σου τώρα (αν και δεν είναι στα πλαίσια του νήματος τέσπα :P)

1. Είναι hidden files ? σαν να λέμε .filename ? αν ναι CTRL+H στον Nautilus, KDE έχω μήνες να ανοίξω δεν θυμάμαι, αλλά θα έχει επιλογή σε κάποιο μενού.

2. Εξαρτάται από ποιον player χειρίζεται το Totem, Totem-Xine, ή κάτι άλλο; Για υπότιτλους, και γενικά ο καλύτερος player imho -> VLC

3. Πάρε & ένα Mac :D, όπως θα δεις στα περισσότερα video, το προτιμώ και εγώ.. χώρια που εκεί γίνεται το web developing/design και το video post production.... πολύ στιβαρό μηχάνημα με έμφαση στις δημιουργικές εργασίες.... I love my mac :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...