Προς το περιεχόμενο

Οδηγός εγκατάστασης Ubuntu, μέσα από τα Windows! Πιο εύκολο δεν γίνεται !!!


TurboJugend

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

@Tantrikelo: Στο installer για το 7.04 δεν γίνεται να αλλάξεις το iso.

Βασικά έχε υπόψην ότι μπορείς αναβαθμίσεις σε επόμενη έκδοση μέσα από το ubuntu :D.

 

@Manos-Sx: Thank you ! :P

 

@Geovard: Για δώσε βρε ένα λινκ για το Wubi για 7.10 δεν υπάρχει στο project site, και το google δεν με πάει φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Molis egkatastathikan ta ubuntu pragmatika ypervolika eukoliegkatastasi!!!!

(tora grafo apo ubuntu:D)

File TurboJugend to ksero apla rotisa giati eixa idi katevasei to 7.10

Eyxaristo gia ola pragmatika poli kalos odigos (kai kapioi akoma pou stabara sto vidcast)kai pragmatika poli eukoli egkatastasi!!!!

Se euxaristo para poli!:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No problem, my pleasure κτλ που δείχνουν ότι γνωρίζω την Αγγλική :D

 

Σοβαρά τώρα ευχαριστώ, και μιας και σου άρεσε και το vidcast... έχω σήμερα ένα guest post... θα σε ενδιαφέρει :D Τσέκαρε το ιστολόγιο, τα 2 τελευταία ποστ.

 

Αντε ρε Tantrikelo, μου φτιαξες την διάθεση :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@Geovard: Για δώσε βρε ένα λινκ για το Wubi για 7.10 δεν υπάρχει στο project site, και το google δεν με πάει φαίνεται

 

Πάρτο από δώ

http://wubi-installer.org/devel/minefield/Wubi-7.10-alpha-rev386.exe

 

ή εδώ

http://rapidshare.com/files/69123440/Wubi-7.10-alpha-rev386.exe.html

 

 

Στα ερωτήματα σου τώρα (αν και δεν είναι στα πλαίσια του νήματος τέσπα :P)

 

Aν γιά κάθε μικροερώτηση ξετυλίγαμε καινούργιο νήμα θα γινόταν το Ινσόμνια χάος.Μιά καί μιλάμε λοιπόν γιά εγκατάσταση τού ubuntu ε δεν νομίζω τώρα πως είναι καί τόσο αμαρτία να ρωτήσει κανείς γιά κάποιον player της διανομής.

Δεν ρώτησα δα καί γιά ...μέτρα αντισύλληψης!B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Wubi ?

Απλά δημιουργεί ένα virtual FS, στο οποίο και εγκαθιστά το ubuntu.

Αυτή είναι και η μόνη, μα η μόνη όμως διαφορά. Το μόνο που σημαίνει αυτό στο αποτέλεσμα είναι σε περίπτωση παλιού και αργού IDE δίσκου (π.χ. 5400 rpm) με κακή συγκρώτηση δεδομένων (δλδ δεν έχει γίνει ανασυγκρότηση το τελευταίο διάστημα) θα δεις μια καθυστέρηση.

 

Εγώ που έχω 2+ χρόνια "κανονικές" εγκαταστάσεις ubuntu, δεν διαπιστώνω καμιά διαφορά ούτε στην ταχύτητα, ανάμεσα στην μέσω wubi εγκατάσταση και αυτή που ακόμα χρησιμοποιώ (partitions και έτσι). Sata 2 δίσκοι με ανασυγκρότηση πριν την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ το ubuntu θα μου φάει το ΣΚ...

τελικά κατάφερα να συνδέσω το wireless αφού το ξαναμαναπερασα...

ολα καλά μέχρι πέρασα και το automatix το έτρεξα ολα καλά... και μετά κατέβασα τα updates...

Μόλις έκανα restart βγάζει το μύνημα Failed to initialize HAL...

Εψαξα στα φόρα και ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΗΝ ΛΥΣΗ...

γράφουμε στο terminal

 

sudo /usr/lib/hal/hald-generate-fdi-cache

 

ΚΑΙ ΜΕΤΑ RESTART...

σε περίπτωση που την πατήσει κανεις!!

oufffffffffffff

 

 

file matrix se euxaristo giati mou evgaze ki emena auto to hal kai den evriska tipota pos tha to ftiakso!:D

 

re paidia otan evala ta 7.10 to proto pragma pou ekana afou rithmisa to internet itan an pao na energopoiiso tous drivers tis nvidia kathoti itan restricted gia na vale ta extra visual effect.

kata tin egkatastasi auton kapou exasa tin sindesi mou me to net kai tora opote pao na kano to idio mou vgazei to eksis minima

 

 

An error occured

 

The following details are provided:

 

E: dpkg was interrupted, you must manually run 'dpkg --configure -a' to correct the problem.

E: _cache->open() failed, please report.

 

 

ektos aftou pao na egkatastiso to automatix kai den kanei egkatastasi giati leei oti exo anixto to synaptics i kapio antistixo programa!!

Pragmatika epeidi eimai ligo arxarios tha elega mipos mporei kaneis na voithisei?

Thelo apla na kathariso oti exei psilo egkatastisi gia tous drivers kai na tous ksana grapso apo tin arxi pigenontas sto restricted driver manager opos prin!!

Pls help me!!!(parola auta psaxno kai ego sta ubuntu forums alla mallon den ksero pos na psaxno giati den vrisko tipota!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια.προσπαθω να εγκαταστησω απο το automatrix στοιχεια κde κ μ βγαζει να κανω ενα dpkg --configure -a.to paταω στο terminal alla λεει θελει superuser αδεια.καμια ιδεα?κ επισης δ εχω λλει αδεια κ στους δισκους παραμονο να τους βλεπω.δεν ειμαι superuser ουτως η αλλιως?

ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OOOlee to vrika kai to elisa to provlimataki mou kai tora xairomai ta ubuntu eimai etimos na katevaso kai compiz manager gia na ginei xamos sto desktop

Xilia efxaristo ston filo TurboJugend kai ston matrix an thimame kala, ston proto gia to post kai ston deftero gia tin lisi sto provlima me to hal!:D

 

καλησπερα παιδια.προσπαθω να εγκαταστησω απο το automatrix στοιχεια κde κ μ βγαζει να κανω ενα dpkg --configure -a.to paταω στο terminal alla λεει θελει superuser αδεια.καμια ιδεα?κ επισης δ εχω λλει αδεια κ στους δισκους παραμονο να τους βλεπω.δεν ειμαι superuser ουτως η αλλιως?

ευχαριστω εκ των προτερων!

 

file se ena provlima pou eixa ego kai mou elege oti eprepe na kano ki ego dpkg --configure -a kai na eimai super user auto pou ekana kai fanike oti itan kai sosto itan to eksis

 

grafeis sto terminal sudo dpkg --configure -a kai tha sou zitisei kodiko kai ola pane mona tous meta elpizo:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος αρχηγε.δεν τα ηξερα αυτα.να ρωτησω κ κατι αλλο.σκεφτομαι να τα βαλω στο λαπτοπ μ κ θελω να ξερω αν θα παιζει το wifi κατευθειαν η θελει κατι.drivers logika θα βρει ετσι?εναν acer aspire 5685.εχω ξετρελαθει με τα ρημαδια.looooool!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε παιδιά! Σόρρυ για την απουσία μου από τα ερωτήματα, κάτι έπεξε με τα mail notifications, ξανακάνω παρακολούθηση.

 

tandrikello thanx & bravo ! YO DJ spin that Cube !

oranje, λογικά θα το βρει αλλά είναι λίγο δύσκολα τα wifi drivers, κοίτα στα σχόλια στο vidcast, κάποιος το έλυσε με ndiswrapper, αν τελικά έχεις πρόβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...