Προς το περιεχόμενο

Η «Λεοπάρδαλη» της Apple εισβάλλει στα καταστήματα


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η νέα έκδοση «Leopard» του λειτουργικού συστήματος Mac OS X της Apple κυκλοφορεί από την Παρασκευή σε όλο τον κόσμο.

 

Η «Λεοπάρδαλη» αρχικά αναμενόταν τον Απρίλιο, ωστόσο καθυστέρησε καθώς η Apple αφιέρωσε όλες της τις δυνάμεις για το λανσάρισμα του iPhone.

 

H νέα έκδοση, η έκτη από την πρώτη παρουσίαση του Mac OS X to 2001, περιλαμβάνει περισσότερα από 300 νέα χαρακτηριστικά, υποστηρίζει η εταιρεία.

 

Ένα από αυτά είναι το BootCamp, διαθέσιμο μέχρι σήμερα μόνο σε δοκιμαστική μορφή, το οποίο επιτρέπει στους χρήστες υπολογιστών Mac να εγκαθιστούν και να τρέχουν είτε το Mac OS X είτε τα Windows της Microsoft.

 

Αλλα νέα χαρακτηριστικά είναι ένα βελτιωμένο εργαλείο «dock» που εμφανίζεται στην επιφάνεια εργασίας και επιτρέπει τη γρήγορη εκκίνηση εφαρμογών, το επανασχεδιασμένο Finder για αναζήτηση αρχείων, καθώς και το λογισμικό TimeMachine για αυτόματη δημιουργία αντιγράφων ασφάλειας.

 

Η νέα έκδοση του λειτουργικού, που αντικαθιστά την προηγούμενη έκδοση «Tiger» τιμάται στις ΗΠΑ 129 δολάρια για άδεια ενός χρήστη ή 199 δολάρια για πέντε άδειες στο «οικογενειακό πακέτο».

 

Ταυτόχρονα θα κυκλοφορήσει η νέα έκδοση του Mac OS X Server για διακομιστές.

 

Σύμφωνα με την εταιρεία ερευνών αγοράς Gartner, η Aplle ξεπέρασε τη Gateway στο δεύτερο τρίμηνο του 2007 και έγινε έτσι ο τρίτος μεγαλύτερος κατασκευαστής υπολογιστών στις ΗΠΑ, με μερίδιο αγοράς 6,4%, από 5% το αντίστοιχο διάστημα πέρυσι.

 

Source.png Πηγή: in.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμες ειναι κοντα περιπου με αυτες της γνωστης ΜΣ, τα ερωτηματα ειναι ομως 1ον αν πωλειται ξεχωριστα, 2ον αν μπορει να εγκατασταθει σε Intel based P, 3ον αν το boot camp εξελιχθει ωστε να ειναι περισσοτερο προσιτο στο κοινο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1. Ναι, εκεί αναφέρεται η τιμή

2. Επίσημα όχι

3. Τί έχει το boot camp;

4. Συγκρίνεις με DSP εκδόσεις Windows. Τις retail τιμές τις έχεις δει;

 

Tι κάθεσαι και απαντάς; Δεν κατάλαβες από την πρώτη-πρώτη παρατήρηση κιόλας ("Οι τιμες ειναι κοντα περιπου με αυτες της γνωστης ΜΣ") ότι το μέλος 21century είναι παντελώς άσχετο με το θέμα; Όταν ρωτάει αν "πωλείται ξεχωριστά", δεν καταλαβαίνεις αμέσως ότι το μέλος 21century δεν έχει δει Macintosh και MacOS ούτε ζωγραφιστό; :lol:

 

Ενδεικτική τοποθέτηση του μέλους 21century: http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1854188&postcount=4

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός ότι τα Mac είναι κλειστού τύπου είναι προτέρημα θα έλεγα, είναι ιδανικό για γραφίστες, εκδοτικούς οίκους, συγγραφείς κτλ, καθώς είναι πολύ πιο σταθερά από τα Windows, ανάθεμα και αν κολάνε 1 στις 1000. Αυτό βέβαια τα κάνει όχι και τόσο εμπορικά, αλλά πιστεύω πως εκπληρώνουν τον σκοπό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δευτέρα πάω αποκτήσω μια Λεοπάρδαλη κι εγώ... Τόσα χρόνια χρήστης υπολογιστών και ΠΡΩΤΗ φορά στη ζωή μου θα αγοράσω λειτουργικό νόμιμα χωρίς να μου το πασάρουν νταβατζηλίστικα με αγορά pc. Και χαίρομαι. Μα να μην το έχω νοιώσει ποτέ με τα Παράθυρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως o καινούργιος Macbook του αδερφού μου και έχει κολλήσει και crashαρει κατά καιρούς ο Safari.

Έχει κάνει και άλλα κουλά όπως το να χαθεί ο φωτισμός της οθόνης ή το να "παγώσει" η κάτω μπάρα με τα προγράμματα...

Τέσπα, μούφα η απυρόβλητη αξιοπιστία των Mac αν και όντως σου προσφέρουν κάποιες ευκολίες που θα έπρεπε να είχαν τα Windows (τόσο δύσκολο είναι να τις αντιγράψουν?)

Αληθεύει ότι για την εγκατάσταση δεν απαιτείται κανενός είδους registration και γενικότερα κανένα τεκμήριο ότι το προιόν έχει άδεια χρήσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεύει ότι για την εγκατάσταση δεν απαιτείται κανενός είδους registration και γενικότερα κανένα τεκμήριο ότι το προιόν έχει άδεια χρήσης?

Ναι αληθεύει.

 

Όσο για την αξιοπιστία, εγώ δεν έχω συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα. Έκανα φορματ στον mac μου μετά από 1 χρόνο και 2 μήνες, όχι επειδή είχε πέσει η απόδοση, αλλά για να βάλω το Leopard. Αλλιώς δεν θα είχα κάνει ακόμα φορματ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω macbook , 2 Ghz core duo, και πολλές φορές μου έχουν crashάρει εφαρμογές, με αποκορύφωμα τον safari. Επισης, με το που το αγόρασα, η logic board αλλάχθηκε 2 φορες καθως ήταν ελλατωματική. Πιστεύω πως απο την αλλαγή σε intel και μετά η Apple έχει βάλει αρκετό νερό στο κρασί της, πραγμά λογικό αν θέλει να πουλήσει παραπάνω (που όντως πουλάει παραπάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Έτσι, έτσι. Πείτε τώρα που μπορείτε γιατί σε κάνα εξάμηνο που θα είναι flawless για τον μέσο χρήστη δεν θα μπορείτε! Πείτε κιόλας όμως ότι δεν φταίει το λειτουργικό αλλά μια εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2ον αν μπορει να εγκατασταθει σε Intel based P,

 

Just one day after its release, Appleʼs new OS X Leopard has already been hacked to work on standard Intel-based computers. Admittedly it isnʼt guaranteed to work 100% yet, and is more than likely illegal in some way, but all you need to give it a try is a patched DVD image, a zip file with a patch and a USB flash drive. After that youʼre just three easy steps away from running the new operating system on your Intel PC (SSE3 and later) but unfortunately thereʼs no AMD support available yet. As many PC owners have a slight dislike for Macs this may not be too appealing to everyone, but you can take a look at the procedure.

 

Πηγη: http://dailyapps.net/2007/10/hack-attack-install-leopard-on-your-pc-in-3-easy-steps/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...