Προς το περιεχόμενο

cpu μπρελοκ


nik1992

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο αρσενιουχο γαλλιο παντως κατασκευαζονται φωτοβολταικα συστηματα, και αν θυμαμαι καλα χρησιμοποιουνται κυριως στους ηλιακους συλλεκτες δορυφορων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Απο αρσενιουχο γαλλιο παντως κατασκευαζονται φωτοβολταικα συστηματα

Σε φωτοβολταϊκά το είχα συναντήσει και το είχα ψάξει. Όντως δεν είναι χαρακτηρισμένο ως καρκινογόνο, αλλά πουθενά δεν υπήρχε και καταγραφή ότι είναι ασφαλές. Έτσι παίρναμε τις απαραίτητες προφυλάξεις...

 

Τι έχουμε φτάσει να αναλύουμε για ένα μπρελόκ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εναν amd 2200+ socket A ο οποιος δεν λειτουργει. Και σκεφτηκα να τον κανω μπρελοκ ... να τον τρυπησω και να τον περασω με κρικο μαζι με τα κλειδια μου.

 

Τωρα η ερωτηση που εχω να κανω ειναι αν θα ειναι καρκινογωνο ή οχι, γιατι ειχα διαβασει κατι τετοιο πιο παλια ...

 

 

μου αρεσε η ιδεα και ειπα να την κανω και εγω....αφου ειχα ενα καμενο P4!

ο επεξεργαστης ειχε στην επιφανεια του μια τρυπουλα...δεν ξερω αν εχουν και αλλοι αυτοι την τρυπουλα!πηρα λοιπον εναν βιδολογο του εβαλα μια μικρη ''μυτη''(τρυπανι) και τον τρυπησα πολυ ευκολα!

 

ιδου

 

dsc00582ld7.th.jpg

 

ερχονται και αλλες photos!τρωει κολημα ο server του imageshack!

 

αν και δεν βολευει και πολυ αν εχεις τα κλειδια στην τσεπη :-( αλλα οχι οτι ειναι και πολυ ενοχλητικο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να το παιξω ξερολας....1.Αs Αρσενικο ειναι το ονομα του και ειναι τοξικο σαν αεριο(ειτε ελευθερο ειτε σαν διαλυμα)και ανηκει στην ιδια ομαδα με το αζωτο και τον φωσφορο. 2.Η πιθανοτητα μια ενωση αρσενικου να περνα στην παραγωγη ετσι αλογιστα μου ακουγεται ασυνειδητο και ως εκ τουτου μαλλον μη εφικτο για την εποχη μας...Μετα απο ερευνα παντως η ενωση που αναφερετε GaAs δεν ειναι χαρακτηρισμενη καρκινογονος...Φιλικα παντα...

 

κανεις λάθος φιλε μου.χωρίς παρεξήγηση αλλα κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά.

το αρσενικό ΚΑΙ σχεδόν όλες οι ενώσεις του σε όλες τις καταστάσεις(στερεα, υγρά(κυρίως διαλύματα του αρσενικού και αέρια)είναι τοξικά και dhlhthriwdh.px αέριο αρσενικό δε θαδεις στις συνθήκες που αντέχει ο άνθρωπος ,αλλα μάλλον πάνω από τους 600 oC.αέριες σε αυτές τις συνθήκες 0-50 oC πχ είναι ενώσεις του με υδρογόνο πχ "AsH3"(αρσινη)

Δυστυχώς το αρσενικό με τη μορφή των ενώσεων του με Γάλλιο και Ίνδιο GaAs + InAs χρησιμοποιούνται ΕΥΡΈΩΣ στη τεχνολογία των ημιαγωγών λόγω της αξιοπιστίας τους στον έλεγχο on-off του ημιαγωγού, τρανζίστορ κλπ.Η ευρεία χρήση τους στην εποχή μας μονο "ασυvειδητη" δεν είναι αφού δεν υπάρχουν υλικά φτηνά που να μπορούν να τα αντικαταστήσουν και έτσι διαφωνώ μέ το μη εφικτό για την εποχή μας.Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει.

Συμφωνώ για την επισήμανση καρκινογόνος

τοξική και δηλητηριώδης θα μπορούσε να είναι όχι omos καρκινογόνος,

ως stereo mono αν το φας θα έχεις πρόβλημa ws aerio dysolo to kobw(prepei na antexeis stous 600 oC.

γενικά δε νομίζω να σε ενδιαφέρει ο καρκίνος αν έχεις δηλητηριαστεί από Αρσενικό.Αkoma + na έχει καρκινογόνες ιδιότητες δε θα προλάβεις να το διαπιστώσεις

Χτυπα ξύλο

Το Αs έχει σκούρο χρυσό μεταλλικό χρώμα.H enwsh GaAs de xerw ti xrwma exei.

Γενικά θα το απόφευγα σα το διάολο να το τρυπήσω εάν ήξερα ότι περιείχε ενώσεις του Αs.Ακόμα και ανόι μελέτες έδειχναν ότι το GaAs είναι ακίνδυνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re paidia to kourasate. itan to germanio to arsenikouxo galio kai to piritio kai epilexthike i xrisi tou piritiou. telos.

 

The development of the germanium transistor opened the door to countless applications of solid state electronics. From 1950 through the early 1970s, this area provided an increasing market for germanium, but then high purity silicon began replacing germanium in transistors, diodes, and rectifiers. Silicon has superior electrical properties

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Germanium

 

Silicon has three major advantages over GaAs. First, silicon is abundant and cheap to process. Silicon's greater physical strength enables larger wafers (maximum of ~300 mm compared to ~150 mm diameter for GaAs). Si is highly abundant in the Earth's crust, in the form of silicate minerals. The economy of scale available to the silicon industry has also reduced the adoption of GaAs.

 

The second major advantage of Si is the existence of silicon dioxide—one of the best insulators. Silicon dioxide can easily be incorporated onto silicon circuits, and such layers are adherent to the underlying Si. GaAs does not form a stable adherent insulating layer.

 

The third, and perhaps most important, advantage of silicon is that it possesses a much higher hole mobility. This high mobility allows the fabrication of higher-speed P-channel field effect transistors, which are required for CMOS logic. Because they lack a fast CMOS structure, GaAs logic circuits have much higher power consumption, which has made them unable to compete with silicon logic circuits

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Gallium_arsenide

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα το νεο, η συζητηση κατεληξε γενικοτερα σε ημιαγωγους με αρχισε να γινεται συζητηση για GaAs

 

Συμφωνω με τον προηγουμενο και στο εχω ξαναπει νομιζω αν θυμασαι, αυτο που με πειραξε ηταν το ειρωνικο σχολιο, ειδικα οταν δεν ξερεις ποιοι ειναι αυτοι που συμμετεχουν στη συζητηση, καθως αρκετοι απο αυτους το εχουν σπουδασει και ξερουν οτι στα τρανζιστορ χρησιμοποιουνται κραματα πυριτιου λογω αφθονιας του στη φυση, και αρα αποτελει πιο οικονομικη λυση. Απλα η συζητηση κατεληξε γενικοτερα σε ημιαγωγους και στο GaAs. Αν το ηξερες τοσο καλα το θεμα δε θα πεταγες το κειμενο οπως ειναι και μαλιστα στα Αγγλικα, πραγμα που σημαινει οτι δεν το κατεχεις και τοσο καλα το ζητημα. Στην τελικη ας το λεγες στο πρωτο σου post

 

Παντα φιλικα σε καμια περιπτωση δε θα επιδιωκα καποια αντιπαραθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κ το δικό μου μπρελόκ ...

 

cpu.JPG

 

Ελπίζω να μην γίνει μόδα κ καταλήξουμε όλοι με μια CPU στη τσέπη. Όχι τίποτα άλλο, αλλά η RAM είναι μεγάλη για μπρελόκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα το νεο, η συζητηση κατεληξε γενικοτερα σε ημιαγωγους με αρχισε να γινεται συζητηση για GaAs

 

Συμφωνω με τον προηγουμενο και στο εχω ξαναπει νομιζω αν θυμασαι, αυτο που με πειραξε ηταν το ειρωνικο σχολιο, ειδικα οταν δεν ξερεις ποιοι ειναι αυτοι που συμμετεχουν στη συζητηση, καθως αρκετοι απο αυτους το εχουν σπουδασει και ξερουν οτι στα τρανζιστορ χρησιμοποιουνται κραματα πυριτιου λογω αφθονιας του στη φυση, και αρα αποτελει πιο οικονομικη λυση. Απλα η συζητηση κατεληξε γενικοτερα σε ημιαγωγους και στο GaAs. Αν το ηξερες τοσο καλα το θεμα δε θα πεταγες το κειμενο οπως ειναι και μαλιστα στα Αγγλικα, πραγμα που σημαινει οτι δεν το κατεχεις και τοσο καλα το ζητημα. Στην τελικη ας το λεγες στο πρωτο σου post

 

Παντα φιλικα σε καμια περιπτωση δε θα επιδιωκα καποια αντιπαραθεση

 

to thema itan gia ti cpu pou apoteleitai apo transistors. gnorizo to thema opos to didaxtika kiolas apla parethesa keimeno sta agglika gia mi lene kapoioi oti einai logia tou aera. bebaia an thes mporo na sou bro keimeno kai sta ellinika.

 

diabase apo tin arxi ta mimimata tou post kai des PIO einai to thema kai POU katelikse.

 

Panta filika

 

PS:

 

to eipa apo to proto mou post alla kolise i belona allou :P

 

mi ton koroideuetai re paidia :lol:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...