Προς το περιεχόμενο

Ξερει καποιος πως πιανεται στην κιθαρα το D,που εχει αποπανω ενα κυκλακι


KOSTAS@ant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχως αυτο το κυκλακι δεν μπορω να το γραψω,γιατι δεν υπαρχει στο πληκτρολογιο του pc,αλλα για να σας δωσω να καταλαβετε,ειναι σαν αυτο που βαζουμε αναμεσα στο νουμερο της θερμοκρασιας και το C,για να γραψουμε "βαθμους κελσιου".

 

Επισης,ειναι κι ενα αλλο που δεν το εχω βρει πουθενα.Εαdd9 (Ειναι το πρωτο ακορντο στο τραγουδι <<Ζαλη>>,απο Τρυπες)

 

Και τελος,ηθελα να ρωτησω τη Χριστινα,η οποιον αλλο ξερει να μου πει,πως παυω να λαμβανω ενημερωση για ενα υπομνημα?Την ειχα ζητησει παλια αλλα επειδη τιγκαρει στα μηνυματα το msn,θελω να το κοψω τωρα,και δεν θυμαμαι που να παω

 

Thanx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

To κυκλακι των βαθμων κελσιου ειναι αυτο παρεμπιπτωντως. °

Μπαινει οπως βαζεις τις δυναμεις.

CTRL+ALT+0 με πληκτρολογιο γυρισμενο στα ελληνικά.

 

°°°°°° :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω αυτες τις αυταπατες ετρεφα αλλα οταν εφτασε η 3 λυκειου,πραγματικα παρεκτραπηκα περισσοτερο απο καθε αλλη σχολικη χρονια...Σχεδον πηγαινα με ομπρελα κι αντηλιακο στο σχολειο :-) Δηλ κανονικος παραλιας μιλαμε,οχι μεταφορικα απλως

 

Βεβαια,τελικα κοιμηθηκε ο Θεος κι εγραψα πολυ καλα,ενω ολοι με ειχαν ξεγραμμενο.Η ηθικη ικανοποιηση οταν ειδα την ηλιθια-απολογητικη εκφραση της μανας μου κατα την αναγνωση των αποτελεσματων στο προαυλιο του σχολειου,μπορω να πω οτι με αποζημιωσε για ολη τη γκρινια που εφαγα στη μαπα επι 2,5 χρονια

Μη φρικαρεις °°°°(σωστος?)

 

Α,επι τη ευκαιρια,μηπως ξερεις να μου πεις και πως υψωνουμε τις καταληξεις -η,-ο κλπ πανω απο τον αριθμο? (Στη θεση που ειναι το κυκλακι που λεμε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι παραλλαγές της Eadd9:

0 2 2 2 0 2

0 χ 4 1 0 0

2 2 2 1 0 0

 

Η πρωτη μηπως ειναι

0 2 2 1 0 2

 

Διαφορετικα θα ηταν Εsus4add9

 

Αυτο με το D° αν το βρει κανεις ας το πει. Πρωτη φορα το βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Bspus λάθος μου..

Αυτό για την D° δεν το είχα δει..

Το σύμβολο ° δίπλα στην συγχορδία νομίζω σημαίνει πως πρέπει να παιχτεί για άλλον έναν χτύπο η συγχορδία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι ρε συ..το "ο" είναι ελαττωμένη τώρα που θυμάμαι το έχω δει σε 7ες..δηλαδή A#o7 σημαίνει ότι ελαττώνεται η Α και η εβδόμη της Α# ...έτσι δεν είναι ή πάλι λάθος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι ελλατωμένη τότε πρέπει να πιάσεις τις λα ύφεση, ρε, σι, και φα. Όχι συγχορδίες. Πρέπει να πιάσεις αυτές τις νότες με κάποιον τρόπο για να σου βγάλει την ελλατωμένη της ρε. Εγώ την πιάνω έτσι:

 

e:--4

B:--2

G:--3

D:--1

A:--x

E:--x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ελαττωμενη ειναι σαν μια μινορε αλλα η πεμπτη βαθμιδα ειναι σε υφεση.

Πχ, ρε μινορε ανοιχτη ειναι

e:1

b:3

g:2

d:0

a:x

E:x

 

Για να την κανεις ελαττωμενη (diminished) αρκει να αλλαξεις τη λα στην 3η χορδη με λα υφεση

e:1

b:3

g:1

d:0

a:x

E:x

 

Η ελαττωμενη υπαρχει δηλαδη και ως τριφωνια. Δεν χρειαζεται την εβδομη βαθμιδα (αν βεβαια υπαρχει θα ειναι και αυτη σε υφεση, δηλαδη θα εχουμε συγχορδια μινορε εβδομης με την πεμπτη βαθμιδα επισης σε υφεση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...