Προς το περιεχόμενο

itunes tips


djmike

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πριν περάσω στην οικογενεια της apple χρησιμοποιούσα το mediamonkey για την οργάνωση των mp3 το πρόγραμμα είναι κορυφαίο αλλά δεν παίζει σε mac οποτέ αποφάσισα να μάθω το itunes. Επειδή τα τραγούδια μου ξεπερνάνε τις 30.000 το ψάχνω πολύ σε οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει.

Κάνοντας λογαριασμό στο itunes store δεν χρειάζεται να αγοράσετε τίποτα αλλά κερδίζετε αυτόματα εξώφυλλα για πολλά τραγούδια.

Επισκέπτοντας τη σελίδα doug's applescript βρίσκετε πολλά scripts για να γίνει η ζωή σας πιο εύκολη εγώ χρησιμοποιώ πιο πολύ τα εξής:

artist name corrector

artist to album artist

clipboard to lyrics

corral itunes dupes

filenames to songnames

find album artwork with google

parser

proper title capitalization

remove n characters from front or back

super remove dead tracks

track's album to playlist

whack current track

where is this

Για τους στίχους κάτι αντίστοιχο με το evilyrics (για όσους το ξέρουν) χρησιμοποιώ το pearlyrics (δωρεάν) (προσοχή σε intel mac να βρείτε την έκδοση 6.03 γιατί η 6.00 κολλάει) το πρόγραμμα αυτό βρίσκει αυτόματα τους στίχους από το τραγούδι που ακούτε, τους δείχνει και τους σώζει αυτόματα στο tag για να τους έχετε και offline

Για control χρησιμοποιώ το remote της apple αντί για shortcuts κλπ

Και τέλος πάρα πολύ καλό και δωρεάν είναι το you control tunes (http://www.yousoftware.com/products/products.php) απλά γράφεστε και σας στέλνουν δωρεάν activation code. Το συγκεκριμένο κάνει τα εξής: βάζει στο menubar controls αλλά και τα 5 stars για να βαθμολογούμε το τραγούδι που ακούμε χωρίς πάρα πολύ εύκολα παράλληλα όποτε αλλάζει το τραγούδι πετάει για λίγο ωραίο παραθυράκι με τι παίζει (artist title cover). Επίσης στο menubar σας δίνει πλήρη και ωραίο έλεγχο του itunes

Αυτά από μένα ελπίζω να το βρείτε χρήσιμο και όσοι έχουν αλλα tips kai addons ας τα γράψουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάποια τραγούδια στο PC μου τα οποία ξέρω song, artist και albmum αλλά δεν θέλω να τα περνάω ένα ένα.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος στο itunes (ίσως κάποιο script) να του πω ποιο album είναι και να περάσει όλες τις πληροφορίες μόνο του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντάζομαι εννοείς τα έχεις ως song1 song 2 κλπ και είναι πχ 12 τραγουδια από το ίδιο album το οποίο το ξέρεις... αν είναι αυτό δεν ξέρω κάποιο τρόπο σε mac γιατί τέτοιο πρόβλημα το είχα παλιά και το είχα λύσει με κάποια προγράμματα σε pc οπότε δεν έχω ψάξει κάτι τέτοιο.... αν δεν είναι πολλά και τα γράψεις ως audio cd πάντως και το εισάγεις στο mac στα αναγνωρίζει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό είναι το πρόβλημα μου. Βρήκα το iEatBrainz το οποίο δεν με βοήθησε και πάρα πολύ. Το θέμα είναι ότι δεν τα έχω κάνει rip εγώ οπότε δεν έχω το περιθώριο να τα διορθώσω ξανακάνοντάς τα rip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος τροπος να σκαναρει το itunes καποιο δισκο-folder kai na βαλει τα τραγουδια μονο του στις αντιστοιχες λιστες ?

Εχω ενα δισκο με πολλα τραγουδια αλλλα σε διαφορα folders και δεν ειναι ευκολο να τα περασω χειροκινητα (πανω απο 1000 folders).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς αν θες να του πεις να στα οργανώσει.... αλλά εμένα δεν με απασχολεί να είναι οργανωμένα σε φακέλους γιατί ότι θέλω να κάνω το κάνω μέσω του itunes που φαίνονται μια χαρά πχ να γράψω audio cd mp3 cd dvd κλπ και μη ξεχνάτε πως με ένα απλό print τυπώνετε ωραίο εξώφυλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ap'oti katalava to kataxete to thema itunes!!! egw eimai neos akoma ston kosmo tis apple genika kai psaxnomai...ithela tis proalles dokimastika na afairesw to songs mou apo to ipod kai enw katharisa to itunes library teleiws kai ekana sync den egine apolytws tpt!!! ta songs epimenoun kai vriskontai mesa sto ipod...ti kanw lathos....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα! Πώς μπορώ να κάνω το iTunes να κάνει αυτόματη η μή ενημέρωση των τραγουδιών μου με τον υπολογιστή;Δηλαδή αν περάσω η σβήσω π.χ. ένα τραγούδι απο το PC να κάνει το αντίστοιχο και στα playlist του το iTunes.Αδύνατον να μην την έχει αν και έτσι βλέπω...Καμια λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...