Προς το περιεχόμενο

Video Club Manager (freeware)


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει freeware Video Club Manager? Ένας φίλος πληρώνει 400ε το χρόνο για ανανέωση της άδειας χρήσης του προγράμματος του, και θέλει να απαλλαχτεί.

 

Windows, Linux, ότι θέλετε. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε. Τρώγοντας 2 ώρες+ σε αναζήτηση βρήκα μερικά free αλλά από όσο κατάλαβα υπολείπονται των εμπορικών.

 

Ξέρεις όμως (σχετικά με το shareware που λες) η εφορία κάνει τακτικά ντου στα μαγαζιά για να ελέγξει για πειρατικό υλικό... Όχι ότι οι τύποι της εφορίας καταλαβαίνουν και πολλά από crack κλπ, αλλά όπως και να έχει, θα χρειαστεί κάποτε να εμφανίσεις το πράσινο χαρτάκι με την άδεια. Και τότε... ουέ κι αλοίμονο.

 

Όποιος ξέρει κάτι, ας βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιήσεις crack στα shareware ( πως σου ήρθε αυτό; ). Αν βρεις κάτι που κάνει τη δουλειά του, το αγοράζεις και είσαι νομιμος. Τυπώνεις και το e-mail - απόδειξη και το βάζεις με τις υπόλοιπες άδειες χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τι αναγκες εχει πια και δεν καλυπτονται απο τα free? Αμα ειναι να γλυτωσει 400 ευρω το χρονο δεν μπορει να κανει καποιο συμβιβασμο?

Ενα απλο video club manager θα μπορουσε να γραφτει ακομα και σε access. Δεν αμφιβαλλω οτι αυτο που εχει θα ειναι καλυτερο αλλα ποσο απαραιτητο ειναι?

Αυτο που εχει τωρα σε τι ειναι γραμμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν είναι δικό μου το μαγαζί. Ένός φίλου είναι, που είναι άσχετος από pc και μου ζήτησε βοήθεια.

 

Συμβιβασμό σκοπεύει να κάνει. Να χρησιμοποιήσει ένα με λιγότερες δυνατότητες, αλλά δωρεάν. Παραπάνω, όταν έγραψα ότι τα freeware που βρήκα "υπολείπονται των εμπορικών", δεν εννοούσα σε δυνατότητες. Απλά τρέχουν σε αυτό το υποτυπώδες γραφικό σε DOS που δεν υπάρχει mouse.

 

Προσωπικά, δε με ενδιαφέρει και πολύ. Εγώ του πρότεινα να του στήσω μια minimal Linux διανομή, με ένα σχετικό προγραμματάκι για Linux (που γενικά βρίσκεις ανοιχτού κώδικα). Αυτός όμως όπως είπα, δεν έχει ιδέα. Και τρομάζει στην ιδέα και μόνο ότι δεν θα έχει mouse.

 

Αυτό που ήδη έχει, δε ξέρω σε τί γλώσσα είναι γραμμένο. Μπορώ να το δω αυτό με κάποιον τρόπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα προγράμματα που υπάρχουν για video club είναι επιεικώς απαράδεκτα. Ακόμη κι αυτά που είναι εμπορικά. Ειδικά δε, αυτά που είναι φτιαγμένα σε Access. Είμαι στο χώρο από το 1998 και έχω δει πάρα πολλά που αυτοαποκαλούνται προγράμματα και το μόνο που κάνουν είναι να βασανίζουν τους χειριστές τους. Μια σωστή παρουσίαση στατιστικών δεν έχουν. Κι αν δεν μπορείς να έχεις αναλυτικά στατιστικά τότε δεν μπορείς και να δουλέψεις σωστά. Ακόμη και περίπτερο να έχεις τα στατιστικά είναι απαραίτητα.

 

Πάντως αν το πρόβλημα είναι τα 400? το χρόνο τότε ίσως θα πρέπει να αρχίσει να σκέφτεται αλλαγή αντικειμένου ενασχόλησης. Και το λέω με τη καλή έννοια (χωρίς κανένα ίχνος υπόνοιας) καθώς ξέρω πόσο δύσκολα περνάνε τα video club το τελευταίο καιρό.

 

Αν θέλεις να σου προτείνω ένα πολύ καλό εμπορικό πρόγραμμα πολύ ευχαρίστως. Αν επιμένεις σε κάτι δωρεάν και απλό τότε λυπάμαι που θα το πω αλλά ίσως αυτό να είναι η ταφόπλακα του μαγαζιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πρότεινε κάτι από αυτά που λες.

 

Από το ψάξιμό σου έχεις καταλήξει ότι δεν υπάρχει σοβαρό freeware ή opensource ε?

 

Προς το παρόν χρησιμοποιεί ένα ελληνικό που ονομάζεται vc εκ του Video Club, που μάλλον είναι σε Access.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα προγράμματα που υπάρχουν για video club είναι επιεικώς απαράδεκτα. Ακόμη κι αυτά που είναι εμπορικά. Ειδικά δε, αυτά που είναι φτιαγμένα σε Access. Είμαι στο χώρο από το 1998 και έχω δει πάρα πολλά που αυτοαποκαλούνται προγράμματα και το μόνο που κάνουν είναι να βασανίζουν τους χειριστές τους. Μια σωστή παρουσίαση στατιστικών δεν έχουν. Κι αν δεν μπορείς να έχεις αναλυτικά στατιστικά τότε δεν μπορείς και να δουλέψεις σωστά. Ακόμη και περίπτερο να έχεις τα στατιστικά είναι απαραίτητα.

 

Εννοεις οτι τα προγραμματα σε access που ειδες ειναι ολα απαραδεκτα η οτι στην access δεν ειναι δυνατον να γραψεις ενα καλο προγραμμα για video club?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου 400? το χρονο ειναι 33? το μηνα δηλαδη ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ καθε μήνα. Αν τα 400? το χρονο δεν σου προσφερουν τίποτα για πιο λόγο να τα πληρωνεις???

 

Οποιος θεωρει λίγα τα 400? να του πω το λογαριασμο μου να τα καταθέτει!!!!

 

Στο θεμα σε λυσεις freeware δεν ειναι καλο να καταφυγει video club καλύτερα να αγορασει ενα ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟ προγραμμα με scanner και τετοια με 2 στοχους 1) να διευκολυνθει και 2) να δειχνει στους πελάτες και στους προμηθευτες οτι η δουλεια παει καλά και να πουλήσει ενα παραμύθι!!!

 

freeware ωραιο αλλα αμα κολλησει και δεν δειχνει τις καθυστερήσεις πχ μια Δευτερα θα χάσεις πάνω απο 50?!!!

 

ΥΓ Στην ουσία συμφωνω με τον Gigenis απλα δεν μου αρεσε αυτο το " ίσως θα πρέπει να αρχίσει να σκέφτεται αλλαγή αντικειμένου ενασχόλησης". Μου θυμιζει το "δεν εχεις ψωμι,φαε παντεσπανι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραπάνω τοποθέτηση μου ήταν της λογικής ότι έχεις μια επιχείρηση κι αυτή η επιχείρηση χρειάζεται ένα καλό εργαλείο για να δουλέψει σωστά. Σίγουρα τα 400? είναι λεφτά και δεν πρέπει να δίνονται άσκοπα. Ένα Video Club εκτός από καλές ταινίες (κάτι που δεν περνάει από το χέρι σου) 2 πράγματα χρειάζεται. Γνώσεις του χώρου (και δεν αναφέρομαι μόνο σε γνώσεις κινηματογράφου) και ένα καλό πρόγραμμα-εργαλείο.

 

Κακά τα ψέματα, είμαστε στην εποχή της πληροφορίας. Εδώ μέχρι και τα περίπτερα έχουν βάλει υπολογιστές και scanner. Κι όχι γιατί βαριούνται να κάνουν προσθέσεις, αλλά για να έχουν καλύτερο έλεγχο της επιχείρησης.

 

Freeware ή Opensource πιθανόν να βρεις αλλά αυτά είναι μόνο για απλές διαδικασίες (ενοικίαση - επιστροφή) δεν γίνεται έτσι δουλειά. Αυτά μπορείς να τα κάνεις και με χαρτί και με μολύβι (έτσι δουλεύανε τα video club όταν πρωτοάνοιξανε :-) ) Χωρίς στατιστικά δεν κάνεις τίποτα. Π.χ. όταν κάνεις αγορές ταινιών δεν παίρνεις αυτές που αρέσουν εσένα και θέλεις να δεις, αλλά αυτές που θα πουλήσουν κι αυτό εξαρτάται από πολλά πράγματα και τα στατιστικά θα σε βοηθήσουν αρκετά σ' αυτό το κομμάτι.

 

Το VC που λες δεν το ξέρω αλλά αν είναι σε Access τότε μάλλον θα υπολείπεται σε πολλά πράγματα. Το NS Video της Netspec έχω δουλέψει το οποίο θεωρείται από τα καλά προγράμματα που είναι γραμμένα σε Access. Δε λέω συμπαθητικό πρόγραμμα, το έχω δουλέψει αρκετά, αλλά πονάει σε πολλά σημεία!!! και ένα από αυτά είναι τα στατιστικά του, που όχι μόνο δεν είναι όπως θα έπρεπε να είναι, αλλά τα εμφανίζει κι όποτε γουστάρει. Όπως και το ιστορικό της ημερήσιας κίνησης. Άσε που κάνει δέκα ώρες για να τα δείξει!!!! Είπαμε είναι γραμμένο σε Access και για μένα προσωπικά είναι απαράδεκτο να φτιάχνεις κάτι στην Access με 2 φόρμες και 3 ερωτήματα και να το χρεώνεις σαν κανονικό πρόγραμμα. Άσε που δεν είναι καν κλειδωμένη η βάση και ο κάθε υπάλληλος που ξέρει λίγο από Access μπορεί να κάνει πανεύκολα πλιάτσικο στο ταμείο!!!!

 

Φίλε Bspus δυστυχώς όσο καλός και να είναι κάποιος στην Access και στην Visual Basic που κρύβει από πίσω, δεν μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα. Θα σου δώσω ένα πολύ μικρό παράδειγμα, που μπορεί να είναι λεπτομέρεια, αλλά έχει κι αυτό τη σημασία του. Υπάρχει μια δυνατότητα σε ένα πρόγραμμα από αυτά που έχω δουλέψει, που δεν την έχουν τα άλλα και που είναι (σχεδόν) αδύνατον να φτιαχτεί στην Access. Το να δουλεύεις σε πολλούς πελάτες ταυτόχρονα. Το να έχεις δηλαδή πολλές καρτέλες πελατών ανοιχτές ταυτόχρονα. Μπορεί να φαίνεται ασήμαντο αλλά κάποια Σάββατα και Δευτέρες που γίνονταν πανικός (στις παλιές καλές εποχές :-) ) ήταν πραγματικά σωτήριο. Αυτό ακόμη κι αν καταφέρεις να το κάνεις στην Access χρησιμοποιώντας πολλές φόρμες στην καλύτερη περίπτωση θα γονατίσεις τη μνήμη του μηχανήματος!!!

 

Θα συμφωνήσω με τον daxakas αν θες να βοηθήσεις το μαγαζί τότε πρέπει να πας προς τα πάνω κι όχι προς τα κάτω. Αν το πρόγραμμα που υπάρχει τώρα δεν ικανοποιεί και θεωρείς άσκοπα τα λεφτά του, τότε βάλε κάτι καλύτερο και όχι κάτι χειρότερο μόνο και μόνο γιατί είναι τζάμπα.

 

Τέλος όσον αφορά αυτό που είπα για "αλλαγή αντικειμένου ενασχόλησης" που πιθανόν ενόχλησε... Κακά τα ψέματα τα video club περνάνε κρίση και αν καταφέρουν να επιζήσουν τα μισά, θαύμα θα είναι!!! Δεν είναι κακό να ξέρεις τα όρια σου αλλά και τα όρια της επιχείρησης σου και να κινείσαι ανάλογα. Γιατί θα πρέπει δηλαδή να φτάσει η ώρα του λουκέτου και να σου μείνουν και οι ταινίες αμανάτι;

 

Υ.Γ. Kαλό πρόγραμμα από αυτά που έχω δει, αλλά κι από αυτά που έχω δουλέψει, θεωρώ πως είναι το VideoControl της Effective Δεν είναι τέλειο. Μπορεί να βελτιωθεί κι άλλο. Αλλά πιστεύω πως αξίζει λεφτά του σύμφωνα με αυτά που προσφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η

 

....να φτιάχνεις κάτι στην Access με 2 φόρμες και 3 ερωτήματα και να το χρεώνεις σαν κανονικό πρόγραμμα. Άσε που δεν είναι καν κλειδωμένη η βάση και ο κάθε υπάλληλος που ξέρει λίγο από Access μπορεί να κάνει πανεύκολα πλιάτσικο στο ταμείο!!!!

 

Τέλος όσον αφορά αυτό που είπα για "αλλαγή αντικειμένου ενασχόλησης" που πιθανόν ενόχλησε... Κακά τα ψέματα τα video club περνάνε κρίση και αν καταφέρουν να επιζήσουν τα μισά, θαύμα θα είναι!!!

 

 

για την acess εχεις απόλυτο δίκιο. Δεν εχει καμια ασφαλεια και με ελαχιστες γνωσεις μπορει να κανεις πολλα μαπαλωματα!!

 

τα vc δεν περνανε κριση επειδη οι βιντεοκλαμπαδες ειναι ανικανοι ή ασχετοι ή καναν λαθος επιλογες και δεν κλεινουν λογω κρίσης ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΛΕΙΝΟΥΝ οι εταιρειες διανομης!!

 

Εταιρια με 500εκ δρχ ζημια το 1998 μπηκε στο κερδος και στο χρηματιστηριο απο την ανοιξη των βιντεοκλαμπ!!

Τωρα επειδη δεν μπορει ή δεν θελει να συντηρησει πωλητες-τηλεφωνητριες-οδηγους που να εξυπηρετουν 5000 σημεια πώλησης, σου λέει "κανω τα σημεια πωλησης 2000 και επειδη καποιοι εχουν 3 και 4 θα εχω να χειρίζομαι 2000 κωδικους πελατων μαξιμουμ". Τωρα αν οκαταναλωτης κανει 1 μηνα να βρει την ταινια που θέλει τι μες νοιαζει, ας πάει να την αγοράει από το πολυκαταστημα!!!!

 

Δειτε και εδω http://www.sve.gr/

 

Επειδη ζουμε στην Ελλαδα ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ δεν υπάρχει!. Οποτε στον φίλο βινεοκλαμπα λέω ΑΓΟΡΑΣΕ προγραμμα αγορασε πακέτα δειξε οτι εισαι δυνατος να σου δωσουν σημασια και φεσωσε τους ΠΡΙΝ ΄σου πάρουν την επιταγή!!!

 

Το Σαροπουλο του ediect κυριο τον ανεβαζουν κυριο τον κατεβαζουν. Ενω το γνιακο μαγαζακι κακομοιρη-ακριβο και ασχετο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα vc δεν περνανε κριση επειδη οι βιντεοκλαμπαδες ειναι ανικανοι ή ασχετοι ή καναν λαθος επιλογες και δεν κλεινουν λογω κρίσης ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΛΕΙΝΟΥΝ οι εταιρειες διανομης!!

 

Φίλε μου ποτέ δε μίλησα για ανίκανους ή άσχετους καταστηματάρχες (όχι πως δεν υπάρχουν και τέτοιοι) μίλησα για κρίση. Κι όπως πολύ καλά επισήμανες κι εσύ, ένας από τους λόγους (ίσως ο σημαντικότερος) της κρίσης είναι οι εταιρείες διανομής. Αυτό όμως είναι που κάνει τα πράγματα ακόμη χειρότερα και το μέλλον ακόμη πιο αβέβαιο.

 

Οι εταιρείες ενδιαφέρονται μόνο για τα νούμερα. Μοιράζουν ασύστολα ταινίες στις εφημερίδες και τα περιοδικά με αποτέλεσμα να μπουχτίσει ο Έλληνας... σε συνδυασμό με την έλλειψη καλών καινούργιων ταινιών αλλά και με το κακό συνήθειο του Νεοέλληνα όταν βλέπει ότι κάτι πουλάει πάει και ανοίγει το ίδιο μαγαζί ακριβώς απέναντι... φέραν τον κορεσμό!!!

 

Περαστικά μας!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...

Παιδιά εγώ έχω ένα video club στο Μαρούσι και είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Πλήρωνα 500€ τον χρόνο και το πρόγραμμα ήταν απαράδεκτο.

Τυχαία βρήκα το Link.png Site: DS Video Club το οποίο είναι 500€ εφάπαξ ή με ετήσια συνδρομή 100 κάτι ευρώ τον χρόνο ή με εξάμηνη συνδρομή κάπου στα 75€.

Είναι εξαιρετικά καλό και πραγματικά με αυτό μου λύθηκαν τα χέρια. Φτιάχνει μόνο του barcodes, κάρτες πελάτη, υποστηρίζει web camera, με αφήνει να ρυθμίσω τις αργίες και τις ημέρες λειτουργίας του καταστήματος, ενώ το πιο σημαντικό είναι ότι με αφήνει να ορίσω έκπτωση σε πελάτη και να τον αποκλείσω από την ενοικίαση όποτε θέλω.

Δείτε τις προδιαγραφές του Link.png Site: εδώ .

Είναι πραγματικά καλό. Εγώ έχω πάρει την ετήσια συνδρομή για λόγους ασφαλείας, γιατί δεν ξέρω αν θα υπάρχω του χρόνου, αλλά τουλάχιστον οι άνθρωποι είναι πολύ καλοί και με υποστηρίζουν πλήρως. Μέχρι και backup της βάσης μπορούν να κρατήσουν στον server τους, κατόπιν χρέωσης 50€ το χρόνο δυστυχώς, αλλά είναι μία πάρα πολύ καλύ υπηρεσία που την χρειάστικα πρόσφατα και χωρίς αυτό το κατάστημά μου θα έκλεινε. Είχε χαλάσει ο υπολογιστής μου, και είχα χάσει τα πάντα για να καταλάβετε τι εννοώ.

Επίσης, με ενημέρωσαν πριν λίγες μέρες ότι θα βάλλουν και υποστήριξη σε ταμειακές μηχανές και φορολογικούς μηχανισμούς μέχρι τέλους του επόμενου μήνα χωρίς επιπλέον χρέωση ή αύξηση της τιμής του.

Παιδιά δοκιμάστε το. Το έχουν σε full έκδοση για 30 ημέρες και με δοκιμαστική βάση δεδομένων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...