Προς το περιεχόμενο

Καύση της σημαίας


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι δεν είναι αυτή η βασική της αρχή. Η ελευθερία ούτε αρχίζει ούτε τελειώνει. Για την ελευθερία πιέζεις, ζορίζεις, πολεμάς.

Η ελευθερία στην κριτική ιδεών είναι απολύτως σημαντική για κάθε υγιές πολίτευμα

Η παρανόηση του τι είναι η δημοκρατία ίσως μας φάει. Μπερδεύεις την διαφωνία με την εξύβριση, την -ενοχλητική για πολλούς- πολιτική κίνηση με μπινελίκια και ξύλο.

Το κάψιμο της σημαίας δεν σημαίνει 'ή ελλάδα είναι μαλάκας'. Δεν τίθεται ζήτημα εξύβρισης ιδεών. Οι ιδέες είναι bulletproof. Η αστική νομοθεσία που προστατεύει έναντι της εξύβρισης, προστατεύει ανθρώπους και συγκεκριμένα συνειδήσεις πολιτικές και επαγγελματικές. Είναι αστική νομοθεσία, για αστούς που θέλουν να διευθετήσουν τις επαγγελματικές τους διαδικασίες, δεν είναι εδώ για να προστατεύει τα πιστεύω κανενός. Τα πιστεύω οποιουδήποτε είναι ανοιχτά σε οποιαδήποτε κριτική.

Η δημοκρατία αδιαφορεί για το αν προσβάλλεσαι από τον πολιτικό ακτιβισμό. Ελπίζω αυτό να μην αλλάξει γιατί αλλιώς μας περιμένουν ζόρικα πράγματα. Πολύ πιο ζόρικα από μερικούς περιθωριακούς που καίνε σημαίες. Να προσέχετε τι είστε διατεθειμένοι να παραδώσετε αμαχητί έτσι ώστε να σας προστατεύει το κράτος από 'αυτά που σας ενοχλούν'.

 

Μια γενικη απαντηση σε οσα γραφεις γιατι δεν μπορω να κατσω να κανω αυτο που κανεις με τις πολλαπλες απαντησεις. Μου γραφεις πως αποκτας ελευθερια οχι ποιες αρχες εχει. Ωραια με αυτη την λογικη μπορω και εγω να πιεζω ,ζοριζω , πολεμαω για να καψω την πορσε ενος τυπου επειδη μου την σπαει αυτο που συμβολιζει η πορσε. Αλλο κριτικη αλλο να καψω ενα συμβολο. Με την ιδια λογικη παω και εγω σε μια εκκλησια και αρχιζω να σπαω σταυρους. Για μενα το καψιμο της σημαιας ειναι εξυβριση. Αν εχεις τα αρχιδια πηγαινε σπασε την βουλη. Αλλα δεν πας γιατι θα πεσουν μαπες. Ναι το καψιμο της σημαιας δεν σημαινει οτι η ελλαδα ειναι μαλακας. Για μενα ομως που εκατσα μεσα τεσσερις μηνες σε ενα στρατοπεδο στην κυπρο χωρις εξοδο το μονο νοημα που εβρισκα για να κρατησω το μυαλο μου σε μια ευθεια γραμμη ειναι οτι ημουν εκει για αυτο που συμβολιζει αυτη η γαμημενη η σημαια. Αν ειναι πολιτικος ακτιβισμος τα καμενα που βρισκουν νοημα σε αυτη την πραξη τοτε να αναθεωρησεις τις αποψεις σου περι πολιτικου ακτιβισμου. Ελπιζω η επιλογη αποκλειστικα δικων μου ποστ να ωφειλετε

στο οτι εκφραζω κατι αντιθετο με τον τροπο που βλεπεις εσυ τα πραγματα και οχι σε κατι αλλο.

Πανθηρα νιονιο δεν ειχαν αυτοι που ασπαστηκαν αρχικα αυτη την θρησκεια στην ελλαδα. Τωρα ειναι πολυ αργα ειναι μεσα στο dna μας και μονο ορισμενοι ανθρωποι εχουν την ικανοτητα και την διαθεση να αποβαλουν απο μεσα τους αυτη την μεθοδο τρομοκρατιας και δημιουργιας ψευτικων ανθρωπων. Δεν ειπα οτι αντιγραψαν ολα τα συμβολα. Ειπα οτι ενοχοποιησαν καποια για να δημιουργησουν μισος αναμεσα σε χριστιανους και σε μια μεριδα ατομων τοτε που δεν τον ασπαστηκαν και ειχαν τα δικα τους συμβολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αντιπαρέρχομαι το σχολιασμό, αποδεχόμενος, πως μία πρόταση πρέπει να αποτελείται από ταυτοποιημένο, υποκείμενο και αντικείμενο για να γίνει κατανοητή από τους αναγνώστες της.

 

Όσο για το ερώτημα σου, ήδη έχω απαντήσει με παράδειγμα στην προηγούμενη τοποθέτηση μου. Ναι όντως είναι προκλητικό, να καίγεται η σημαία της Τουρκίας διότι τόλμησε να νικήσει την Ελλάδα στην μπάλα, ναι όντως είναι προκλητικό να καίγεται η σημαία του κόμματος των φιλελευθέρων διότι το κοινωνικό - οικονομικό σύστημα που προτείνει διαφέρει από τον καθιερωμένο, ναι είναι προκλητικό να καίγεται η σημαία του Ολυμπιακού, αλλά η καύση παραμένει σύμβολο διεκδίκησης "αλύτρωτων περιοχών", διεκδίκησης καλύτερων εργασιακών συνθηκών, διεκδίκησης μίας πράσινης παράγκας αντίστοιχα.

 

Διεκδικήσεις είναι και οι τρεις.

 

 

Ποιο σχολιασμό??? Μα δεν σχολίασα τίποτα!!!!

 

Να και οι ειρωνείες.."ταυτοποιημένο υποκείμενο, αντικείμενο"...

 

Μα, με όλο το σεβασμό, δεν μιλούσαμε για τίποτα άλλο στο συγκεκριμένο topic πέρα απο το κάψιμο της σημαίας που είναι και ο τίτλος του..

 

Όσο για την ουσία..Τί διεκδικεί κανείς με το κάψιμο μιας σημαίας? Προωθεί το σκοπό του? Με ποιον τρόπο? Κάνει τίποτα πρακτικό? Γίνεται να βάλεις ένα ζήτημα σε μια "ατζέντα" συζητήσεως καίγοντας σύμβολα που για τον απέναντι σου υποτίθεται (καλώς ή όχι δεν μας απασχολεί) ότι έχουν μια σημασία? Μα, με αυτό τον τρόπο χάνεται οποιοδήποτε έρεισμα σοβαρότητας υπάρχει για να προωθήσει κανείς τις απόψεις του.

 

Είναι άθλιο να καίγονται σημαίες της Τουρκίας, των φιλελευθέρων και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, αλλά ειλικρινά πιστεύεις ότι οι Έλληνες, οι συντηρητικοί και οι οποιδήποτε άλλοι το κάνουν με σκοπό να διεκδικήσουν κάτι ή να προωθήσουν ένα ζήτημα? Αν μου πεις ότι είναι αντίδραση να το δεχτώ, θυμός οκ,(άσχημα εξεφρασμένα πάντα) αλλά διεκδίκηση no way..

 

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι και να το θεωρείς εσύ ή εγώ διεκδίκηση, ο απέναντι το πιθανότερο είναι να το δει σαν βρισιά ή τουλάχιστον κοροιδία.

 

Όσο για τις αλύτρωτες περιοχές, τις εργασιακές συνθήκες και τις παράγκες, η απεργία υπήρξε ανέκαθεν πιο πρακτικό μέσο.

 

edit..και οι διαδηλώσεις...σκέτες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γενικη απαντηση σε οσα γραφεις γιατι δεν μπορω να κατσω να κανω αυτο που κανεις με τις πολλαπλες απαντησεις. Μου γραφεις πως αποκτας ελευθερια οχι ποιες αρχες εχει. Ωραια με αυτη την λογικη μπορω και εγω να πιεζω ,ζοριζω , πολεμαω για να καψω την πορσε ενος τυπου επειδη μου την σπαει αυτο που συμβολιζει η πορσε.

 

Αν νομίζεις ότι μπορείς να διεκδικήσεις ελευθερίες και να τα καταφέρεις καίγοντας πόρσε, προσπάθησε να δούμε. Αυτοί που καίνε σημαίες κάποιο λόγο θα έχουν για να το κάνουν που δεν αναλώνεται στην καταστροφή ιδιωτικής -ή δημόσιας- περιουσίας.

 

Αλλο κριτικη αλλο να καψω ενα συμβολο. Με την ιδια λογικη παω και εγω σε μια εκκλησια και αρχιζω να σπαω σταυρους.

 

Αν οι σταυροί δεν σου ανήκουν θα έχεις προβλήματα (που δεν θα έχουν να κάνουν με την καταστροφή του συμβόλου, αλλά της περιουσίας που λέμε). Δεν εστιάζεις το ζήτημα στο επίπεδο που έχει ενδιαφέρον.

 

Για μενα το καψιμο της σημαιας ειναι εξυβριση.

 

Εξύβριση νομικώς συζητάμε ενάντια ανθρώπων, όχι ιδεών. Ελπίζω μάλιστα αυτά τα οπισθοδρομικά χουντικά κατακάθια νομοθεσίας περί 'προσβολής θρησκευτικών συμβόλων' να εξαλειφθούν σιγά-σιγά.

 

Αν εχεις τα αρχιδια πηγαινε σπασε την βουλη. Αλλα δεν πας γιατι θα πεσουν μαπες.

 

Ο τρόπος που βλέπεις τον κόσμο προβλέπει μόνο αρχίδια και μάπες? Εκπροσωπώ τα πιστεύω μου με κοινωνικούς τρόπους και εδώ και αλλού και κάνω το κομμάτι μου χωρίς βία εκεί που μετράει. Τα περί σπασιμάτων και ξύλου είναι αντιδραστικά. Αυτοί που καίνε σημαίες δεν σπάνε ούτε την βουλή ούτε τα μούτρα κανενός με αυτή τους την πράξη (δηλαδή, ίσως το κάνουν αργότερα τέτοιοι που είναι και αυτοί, αλλά η ίδια η καύση της σημαίας δεν είναι πράξη βίας). Είναι ιδεολογική τοποθέτηση, άκομψη ή άνευ γούστου, αλλά δόξα τους τράγους, το έχειν κακό γούστο δεν διώκεται νομικά.

 

Ναι το καψιμο της σημαιας δεν σημαινει οτι η ελλαδα ειναι μαλακας. Για μενα ομως που εκατσα μεσα τεσσερις μηνες σε ενα στρατοπεδο στην κυπρο χωρις εξοδο το μονο νοημα που εβρισκα για να κρατησω το μυαλο μου σε μια ευθεια γραμμη ειναι οτι ημουν εκει για αυτο που συμβολιζει αυτη η γαμημενη η σημαια.

 

Να δήλωνες ότι δεν την παλεύεις εκεί μέσα να σου είχαν δώσει μια μετάθεση ή αναβολή ή γιώτα πέντε να είχες βρει την υγεία σου. Την ψυχασθένεια που σου κόλλησαν εκεί μέσα δεν την χρεώνομαι εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος σε αυτό τον δημοκρατικό τόπο. Η τυπολατρική ευθιξία δεν είναι αρκετή για να γίνουμε λιγότερο ελεύθεροι εδώ πέρα, ευτυχώς. Το τι χρειάστηκε να συμβολίσει η σημαία για εσένα μπας και βγεις ζωντανός από το στρατόπεδο, δεν κατοχυρώνεται νομικά. Αν κάποιος δεν το βλέπει σαν κι εσένα, δεν καταδιώκεται νομικά. Αν ο τρόπος που σχολιάζει πολιτικά κάποιος δεν σου αρέσει, δεν διώκεται νομικά. Αν κάποιος πιστεύει κάτι που σε προσβάλει, δεν διώκεται νομικά, αν κάποιος είναι διαφορετικός από εσένα εν γένει, δεν διώκεται νομικά.

 

Το στρατόπεδο σου το παλιό τελείωσε. Τώρα πρέπει να παλέψεις ένα άλλο, το εδώ και το τώρα, και είναι γεμάτο με διαφορετικούς.

 

Ελπιζω η επιλογη αποκλειστικα δικων μου ποστ να ωφειλετε

στο οτι εκφραζω κατι αντιθετο με τον τροπο που βλεπεις εσυ τα πραγματα και οχι σε κατι αλλο.

 

Η συλλογιστική σου όπως εκφράστηκε μέσα από μια σειρά post μου φάνηκε και ενδιαφέρουσα και άξια σχολιασμού συνολικά και επί μέρους, τίποτα πιο κακόβουλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν νομίζεις ότι μπορείς να διεκδικήσεις ελευθερίες και να τα καταφέρεις καίγοντας πόρσε, προσπάθησε να δούμε. Αυτοί που καίνε σημαίες κάποιο λόγο θα έχουν για να το κάνουν που δεν αναλώνεται στην καταστροφή ιδιωτικής -ή δημόσιας- περιουσίας.

Αν οι σταυροί δεν σου ανήκουν θα έχεις προβλήματα (που δεν θα έχουν να κάνουν με την καταστροφή του συμβόλου, αλλά της περιουσίας που λέμε). Δεν εστιάζεις το ζήτημα στο επίπεδο που έχει ενδιαφέρον.

Εξύβριση νομικώς συζητάμε ενάντια ανθρώπων, όχι ιδεών. Ελπίζω μάλιστα αυτά τα οπισθοδρομικά χουντικά κατακάθια νομοθεσίας περί 'προσβολής θρησκευτικών συμβόλων' να εξαλειφθούν σιγά-σιγά.

Ο τρόπος που βλέπεις τον κόσμο προβλέπει μόνο αρχίδια και μάπες? Εκπροσωπώ τα πιστεύω μου με κοινωνικούς τρόπους και εδώ και αλλού και κάνω το κομμάτι μου χωρίς βία εκεί που μετράει. Τα περί σπασιμάτων και ξύλου είναι αντιδραστικά. Αυτοί που καίνε σημαίες δεν σπάνε ούτε την βουλή ούτε τα μούτρα κανενός με αυτή τους την πράξη (δηλαδή, ίσως το κάνουν αργότερα τέτοιοι που είναι και αυτοί, αλλά η ίδια η καύση της σημαίας δεν είναι πράξη βίας). Είναι ιδεολογική τοποθέτηση, άκομψη ή άνευ γούστου, αλλά δόξα τους τράγους, το έχειν κακό γούστο δεν διώκεται νομικά.

Να δήλωνες ότι δεν την παλεύεις εκεί μέσα να σου είχαν δώσει μια μετάθεση ή αναβολή ή γιώτα πέντε να είχες βρει την υγεία σου. Την ψυχασθένεια που σου κόλλησαν εκεί μέσα δεν την χρεώνομαι εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος σε αυτό τον δημοκρατικό τόπο. Η τυπολατρική ευθιξία δεν είναι αρκετή για να γίνουμε λιγότερο ελεύθεροι εδώ πέρα, ευτυχώς. Το τι χρειάστηκε να συμβολίσει η σημαία για εσένα μπας και βγεις ζωντανός από το στρατόπεδο, δεν κατοχυρώνεται νομικά. Αν κάποιος δεν το βλέπει σαν κι εσένα, δεν καταδιώκεται νομικά. Αν ο τρόπος που σχολιάζει πολιτικά κάποιος δεν σου αρέσει, δεν διώκεται νομικά. Αν κάποιος πιστεύει κάτι που σε προσβάλει, δεν διώκεται νομικά, αν κάποιος είναι διαφορετικός από εσένα εν γένει, δεν διώκεται νομικά.

Το στρατόπεδο σου το παλιό τελείωσε. Τώρα πρέπει να παλέψεις ένα άλλο, το εδώ και το τώρα, και είναι γεμάτο με διαφορετικούς.

Η συλλογιστική σου όπως εκφράστηκε μέσα από μια σειρά post μου φάνηκε και ενδιαφέρουσα και άξια σχολιασμού συνολικά και επί μέρους, τίποτα πιο κακόβουλο.

 

Βασικα ουσιαστικα δεν μου απαντας σε τιποτα. Απλα μου αναφερεις τις συνεπειες του συστηματος. Δεν μου λεει κατι αυτο.Μην βαζεις λογια στο στομα μου. Αν θιγεσε απο τον τροπο που εκφραζομαι δεν με αφορα.Προτιμω την αγενεια απεναντι σε οσους νοιωθω οτι ετσι θελω να εκφραστω απο την επιτιδευμενη ευγενεια. Οι ανθρωποι που καινε την σημαια στην πραγματικοτητα θελουν να καψουν την βουλη. Αλλα δεν τους παιρνει και ξεσπουν λανθασμενα. Εκει βρισκετε η ενσταση μου.Οσο για το στρατοπεδο , εχω μαλωσει με την δειλια και την φυγη απο πολυ μικρος. Σορρυ.Οσο για τους χαρακτηρισμους σου περι ψυχασθενειας και αλλα τετοια ωραια δεν εχει νοημα να σου απαντησω εδω μεσα.Πληκτρολογιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο σχολιασμό??? Μα δεν σχολίασα τίποτα!!!!

 

Να και οι ειρωνείες.."ταυτοποιημένο υποκείμενο, αντικείμενο"...

 

Μα, με όλο το σεβασμό, δεν μιλούσαμε για τίποτα άλλο στο συγκεκριμένο topic πέρα απο το κάψιμο της σημαίας που είναι και ο τίτλος του..

 

Όσο για την ουσία..Τί διεκδικεί κανείς με το κάψιμο μιας σημαίας? Προωθεί το σκοπό του? Με ποιον τρόπο? Κάνει τίποτα πρακτικό? Γίνεται να βάλεις ένα ζήτημα σε μια "ατζέντα" συζητήσεως καίγοντας σύμβολα που για τον απέναντι σου υποτίθεται (καλώς ή όχι δεν μας απασχολεί) ότι έχουν μια σημασία? Μα, με αυτό τον τρόπο χάνεται οποιοδήποτε έρεισμα σοβαρότητας υπάρχει για να προωθήσει κανείς τις απόψεις του.

 

Είναι άθλιο να καίγονται σημαίες της Τουρκίας, των φιλελευθέρων και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, αλλά ειλικρινά πιστεύεις ότι οι Έλληνες, οι συντηρητικοί και οι οποιδήποτε άλλοι το κάνουν με σκοπό να διεκδικήσουν κάτι ή να προωθήσουν ένα ζήτημα? Αν μου πεις ότι είναι αντίδραση να το δεχτώ, θυμός οκ,(άσχημα εξεφρασμένα πάντα) αλλά διεκδίκηση no way..

 

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι και να το θεωρείς εσύ ή εγώ διεκδίκηση, ο απέναντι το πιθανότερο είναι να το δει σαν βρισιά ή τουλάχιστον κοροιδία.

 

Όσο για τις αλύτρωτες περιοχές, τις εργασιακές συνθήκες και τις παράγκες, η απεργία υπήρξε ανέκαθεν πιο πρακτικό μέσο.

 

Όταν κάποιος απαντά σε ένα θέμα, συνήθως θεωρείται δεδομένο πως παρακολουθεί το συγκεκριμένο θέμα και σχόλια του τύπου

 

Sorry υπέθεσα ότι παρακολουθούσες το thread.

 

Μπορεί να τα θεωρήσει ειρωνικά. Ωστόσο μην αναλωθούμε στην αποτυχημένη απόπειρα να εκφραστείτε, είναι άνευ ενδιαφέροντος και εκτός θέματος η εκφραστική ανικανότητα.

 

Όσο για τη σειρά με τα ερωτήματα σας, σας προτείνω να διαβάσετε την τοποθέτηση του Helm21. Απαντούν επακριβώς τις απορίες σας.

 

Το σχόλιο σας, για την απεργία ας μου επιτρέψετε να το χαρακτηρίσω αποτυχημένο, απεργώ διότι ο Κόκκαλης με αίτημα ο Κόκκαλογιάννης πληρώνει τα "κοράκια" και του δίνουν τα πρωταθλήματα... Είναι τουλάχιστον γελοίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ουσιαστικα δεν μου απαντας σε τιποτα.

 

Δεν είναι άδικο να το λες αυτό?

 

Αν θιγεσε απο τον τροπο που εκφραζομαι δεν με αφορα.

 

Δεν θίγομαι καθόλου από τον τρόπο που εκφράζεσαι. Δεν θίγομαι γενικά από την αντιπαράθεση.

 

Οι ανθρωποι που καινε την σημαια στην πραγματικοτητα θελουν να καψουν την βουλη. Αλλα δεν τους παιρνει και ξεσπουν λανθασμενα. Εκει βρισκετε η ενσταση μου.

 

Νομίζω ότι αυτή είναι μια βολική απλούστευση. Μια συμβολική κίνηση δεν σημαίνει τάση για τρομοκρατία και βιαιοπραγία.

 

Οσο για το στρατοπεδο , εχω μαλωσει με την δειλια και την φυγη απο πολυ μικρος.

 

Το ζήτημα είναι ότι το πως εσύ έχεις φορτίσει την σημαία δεν έχει νομικές προεκτάσεις και δεν θα έπρεπε να επηρεάζει την ελευθερία έκφρασης των άλλων.

 

Οσο για τους χαρακτηρισμους σου περι ψυχασθενειας και αλλα τετοια ωραια δεν εχει νοημα να σου απαντησω εδω μεσα.Πληκτρολογιο.

 

Κανε ότι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να καις την σημαια της χωρας στην οποια μεγαλωσες και ζεις ειναι εντελως βλακωδες κατα την γνωμη μου. Θυγεις τους συνανθρωπους σου που εδωσαν την ζωη τους για να ζεις ελευθερος εσυ. Το να καις οτιδηποτε αλλο ειναι πραξη αντιδρασης. Το να καις ομως ενα συμβολο που γιαυτο εγιναν αγωνες απο συμπατριωτες σου και ισως απο προγονους σου ειναι ντροπη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου απαντησω στην απλουστευση που λες. εχω μιλησει με αρκετα ατομα που εχουν καψει σημαιες. Το μυαλο τους ειναι καμενο απο τα χαπια και βλεπουν δαιμονες παντου. Καιγοντας την σημαια εχουν την ψευδαισθηση οτι κανουν κακο σε καποιον. Το μισος τους ομως ειναι απεναντι σε αυτους που οριζουν τις μοιρες τους. Ομως δεν μπορουν να το διοχετευσουν εκει. Δικα τους λογια. Δικη μου η διαπιστωση για τα χαπια απο τον τροπο που μιλουσαν και την κινησιολογια τους.Πιθανως αν ηταν βολεμενοι δεν θα εκαναν τιποτα απο ολα αυτα.Δεν γραφω κατι απο το μυαλο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάποιος απαντά σε ένα θέμα, συνήθως θεωρείται δεδομένο πως παρακολουθεί το συγκεκριμένο θέμα και σχόλια του τύπου

 

 

 

Μπορεί να τα θεωρήσει ειρωνικά. Ωστόσο μην αναλωθούμε στην αποτυχημένη απόπειρα να εκφραστείτε, είναι άνευ ενδιαφέροντος και εκτός θέματος η εκφραστική ανικανότητα.

 

Όσο για τη σειρά με τα ερωτήματα σας, σας προτείνω να διαβάσετε την τοποθέτηση του Helm21. Απαντούν επακριβώς τις απορίες σας.

 

Το σχόλιο σας, για την απεργία ας μου επιτρέψετε να το χαρακτηρίσω αποτυχημένο, απεργώ διότι ο Κόκκαλης με αίτημα ο Κόκκαλογιάννης πληρώνει τα "κοράκια" και του δίνουν τα πρωταθλήματα... Είναι τουλάχιστον γελοίο.

 

 

Όταν έγραψα το quote που έκανες, έγραψα αυτό που εννοούσα και γι'αυτό αμέσως το επεξήγησα. Ειλικρινά, δεν ασχολήθηκα με το τί θα μπορούσε να εννοεί για εσένα. Μην βλέπεις μόνο το κακό σε ότι λέω..

 

Παρόλα αυτά εξακολουθείς να πετάς μπηχτές για εκφραστική ανικανότητα....έτσι για να μου την πεις...Whatever you say, δεν έχω τίποτα μαζί σου, απλά είπα τη γνώμη μου σε σχέση με τη δικιά σου..Επίσης,δεν με πειράζει αν αλλάζεις το στυλ και μου γράφεις αντί για τον ενικό στον πληθυντικό, αρκεί που συζητάω κάτι ενδιαφέρον. Δεν αρπάχτηκα, εσύ είσαι στη τσίτα απο ότι καταλαβαίνω

 

Δεν διαφωνώ καθόλου με όσα ενδιαφέροντα είπε ο Helm, απλά εξηγώ ότι το κάψιμο της σημαίας, αν χρησιμοποιείται ως μέσο διεκδίκησης, πολύ απλά δεν είναι πρακτικό. Γιατί πολύ απλά θα εκνευρίσει αντί να βοηθήσει την κατάσταση.

 

Τέλος, στο προηγούμενο post ,πριν απαντήσεις, κατάλαβα ότι κάτι ξέχασα και προσέθεσα και τις διαδηλώσεις.

 

Τι να πω, αν είναι να χαλάμε τόσο τις καρδιές μας,ας το κόψουμε εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο thread , βρήκα κάποιες απαντήσεις μέσα στα ποστ , δεν ξέρω ποιες να παραθέσω θα γίνει μπάχαλο. Οπότε . . .

 

Αυτό που παρατήρησα γενικά από τα ποστ είναι ότι παράλληλα με μια ενέργεια όπως είναι η καύση της σημαίας , συμβαδίζει και η κατοχύρωσή της , δημοκρατικής χροιάς μέσω μιας νομοθεσίας που θα προστατεύει αυτό το δικαίωμα.

 

Ε λοιπόν δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο κόπος να σώσουμε το ιδεολογικό υπόβαθρο ενός πολιτικά συνειδητοποιημένου πολίτη που μέσα στην οργή του θα κάψει την σημαία, δεδομένου βέβαια ότι προσωπικά χαρακτηρίζω την ίδια την ενέργεια βίαιη αρα παράλογη για να αντικατοπτρίσει δικαιώματα σε ομαλές για την δημοκρατία περιόδους. Δεν θέλω να αναλωθώ σε αναλύσεις για το γεγονός οτι η βία αναπαράγει βία κ.ο.κ.

 

Αν θεωρήσω ότι πρέπει να καταλήξουμε σε καταναγκαστικές διαμαρτυρίες του είδους, σημαίνει ότι δεν βρισκόμαστε υπο την σκέπη ενός δημοκρατικού πολιτεύματος , αλλά μιας βίαιης εκ των άνωθεν κυριαρχίας. Κοινώς να έχει πάρει το λάβαρο ξανα κανά τρελός πολιτικός που θα κάνει πάλι επανάσταση και θα πρέπει να βγούμε στους δρόμους πάλι . . . σε αυτήν την περίπτωση ουτε που με ενδιαφέρει αν υπάρχει ή όχι ένας προστατευτικός νόμος , για την σημαία του , το λαβαρό του και πάει λέγοντας. . .

 

Για τους παραπάνω λόγους και τις σημερινές συνθήκες θεωρώ την καύση είτε άστοχη υπερβολή, οπισθοδρομική επίδραση στις συνηδησεις , είτε αψυχολόγητη κίνηση. Θεωρώ δε τους συνειδητοποιημένους αντιρρησίες ενός ήπιου πολιτικού γίγνεσθαι πολύ υπεράνω βίαιων ενεργειών όπως καύσεις, τραμπουκισμούς και κάθε άλλου είδους βανδαλισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου περιοριζει την ελευθερια εκφρασης των ιδεων.Την ελευθερια των ιδεωδων και των αξιων που αποπνεουν ΣΕ ΜΕΝΑ απο αυτο το συμβολικο αντικειμενο,τη σημαια.

Εσενα μπορει να μη σου λεει τπτ εμενα μπορει να μη μου λεει τπτ η φατσα σου.Μπορω να ερθω να σε δειρω?Γιατι οχι? Ποιος εισαι εσυ που θα περιορισεις την ελευθερια μου να μη σε γουσταρω και να σε δερνω.Γιατι υπαρχουν οι νομοι?Γιατι εχουμε ηθικες αξιες?Γιατι δημιουργουμε κοινωνιες?Γιατι ξεχωριζουμε απο τα ζωα?Γιατι.Γιατι.Γιατι. Μεγαλα ερωτηματα.

Ο καθενας λοιπον οτι γουσταρει για να εχουμε επιτελους την εφαρμοσμενη ελεθυερια που ολοι θελουμε. Αλλα ΟΤΙ γουσταρουμε...

 

 

Θελω να ποινικοποιηθει η ανοησια, με δημοσια σκαμπυλια στο συνταγμα.

Για το αλλο με τη τουρκικη σημαια δεν απαντησες.

 

 

Αυτο καταλαβες?Το ακριβως αντιστροφο θελω. Να εκφραζονται τα παντα παντου. Να εκφραζονται ομως,γιατι το καψιμο δεν εκφραζει τιποτα και το ξερεις πολυ καλα οτι γινετε για προκληση -εσεις δε λετε οτι ειναι ενα "απλο" πανι,οποτε ποια πολιτικη αποψη εκφραζει το καψιμο της "απλης" καρεκλας που καθομαι τωρα?

 

Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την προσωπική αντιπαράθεση τα "εσεις" και "εμείς" που αναφέρεις... δεν είπα ποτέ ότι είμαι υπέρ της καύσης της σημαίας ούτε οτι είμαι αναρχικός.

 

Επίσης αντιφάσκεις συνεχώς μέσα στο κείμενο σου, την μια μιλάς υπερ της ελευθερίας και μετά λες για ξύλο στο σύνταγμα σε αυτούς με του οποίους διαφωνείς. Αυτό μόνο ελευθερία και δημοκρατία δεν θυμίζει. Η νομοθεσία δεν πρέπει να ακολουθεί την βούληση του όχλου.

 

Εσενα μπορει να μη σου λεει τπτ εμενα μπορει να μη μου λεει τπτ η φατσα σου.Μπορω να ερθω να σε δειρω?Γιατι οχι? Ποιος εισαι εσυ που θα περιορισεις την ελευθερια μου να μη σε γουσταρω και να σε δερνω.Γιατι υπαρχουν οι νομοι?Γιατι εχουμε ηθικες αξιες?Γιατι δημιουργουμε κοινωνιες?Γιατι ξεχωριζουμε απο τα ζωα?Γιατι.Γιατι.Γιατι. Μεγαλα ερωτηματα.

 

Μου φαίνεται έχει μπερδέψει την λέξη ελευθερία με την λέξη «με ενοχλεί». οτιδήποτε σε ενοχλεί δεν είναι ποινικά διώξιμο.

 

Και εμένα προσωπικά μπορεί να με προσβάλει η χριστιανική θρησκεία ως ιδεολογία... εσένα μπορεί να σε προσβάλει ο βουδισμός ή ο κομμουνισμός κάποιον άλλο μπορεί να τον προσβάλει το γυμνό... τι σημαίνει αυτό? Πρέπει να απαγορεύσουμε την έκφραση των αντιθέτων ιδεών?

Για κάπους ανθρώπους η αγελάδα είναι ιερό ζώο και εμείς την τρώμε... προσβάλουμε πάλι εκατομμύρια ανθρώπους :rolleyes:

 

Επίσης τι σχέση έχει η βιαιοπραγία και ο φόνος με την καύση της σημαίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που καινει ειναι μια ασημαντη μειονοτητα που απο οτι φαινεται δεν εχουν προορισμο, ιδεολογια, φιλοσοφια ζωης. Ειπα παραπανω οτι οπως δεν δεχομαι κατι για τη σημαια ετσι δεν δεχομαι να καιγονται σημαινες αλλων εθνων η θρυσκευτικα συμβολα. Αποδειξαμε οτι ειμαστε ο πολιτισμος με διαχορνικη αξια, ας το διατηρησουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

/me βαριέται κάθε χρόνο τα ...(γ)ίδια και τα ...(γ)ίδια!

...Παρελάσεις

...Σημαιοφόροι από άλλες χώρες

...Κάψιμο σημαίας

κλπ κλπ

 

 

Εδώ ο κόσμος καίγεται...

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αυτή είναι μια βολική απλούστευση. Μια συμβολική κίνηση δεν σημαίνει τάση για τρομοκρατία και βιαιοπραγία.

 

Δίνεις υπερβολική σημασία σε απλά γεγονότα.

 

Πρώτη φορά που κάηκε η σημαία (από ότι θυμάμαι) από τους "γνωστούς άγνωστους" ήταν πριν 10-12 χρόνια. Ένα λοιπόν από τα 2-3 παιδάκια που την έκαψαν τον γνώριζα.

 

Ο λόγος που το έκανε ήταν για να πικάρει τους "φασίστες". Και φυσικά με είπε και εμένα φασίστα όταν του είπα ότι κάτι τέτοιο είναι τουλάχιστον βλακώδες. Ούτε ιδεολογία, ούτε επανάσταση, Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός και ξύλο σε άλλα γήπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α, και επειδή ήξερες έναν που έκαψε μια φορά μια σημαία, έβγαλες συμπέρασμα.

 

υψηλοτάτου επιπέδου στατιστική ανάλυση.

 

υγ : Αδιαφορώ για το κάψιμο σημαίας. Όταν άλλοι έκαιγαν βιβλία ήταν καλύτερα; Δεν ήταν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...